Kolokviji in izpitna vprašanja

prof. dr. Marko Simoneti

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
deadff
Prispevkov: 126
Pridružen: 14. Dec 2008 23:39

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a deadff »

Vpis ocen in ogled septemberskega izpita za Finance B1 bo v torek, 13.septembra ob 10h. Ocene bodo predhodno objavljene v ŠISu.

Tri vprašanja s področja prevzemov in finančnega prestrukturiranja ne bodo upoštevana pri ocenjevanju.
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kitka* »

rezultati izpita so v šisu :) ima še kdo napisano -začasno je vnesena ocena: ..kaj bi to začasno pomenlo ?!
Pumpkin
Prispevkov: 35
Pridružen: 06. Dec 2009 20:51

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Pumpkin »

Jaz mam tud to napisano, pa še ena sošolka..pomoje zato, ker je jutri še vpogled, pa se komu lahko kaka ocena spremeni, če kaj najde :)...še je kdo šokiran nad rezultati?? Jaz sem upala na 6ko, ker kr nekaj vprašanj nisem obkrožla, pa še nekaj sem mela narobe..potem pa kr 9ka :D..
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kitka* »

aha ok..sem že mislila da je kaj narobe z mojo oceno :)
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kitka* »

pa saj je oceno mogoče vpisati kadarkoli na govorilnih urah, ne? (tudi v oktobru..itd?)
Pumpkin
Prispevkov: 35
Pridružen: 06. Dec 2009 20:51

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Pumpkin »

Do zdaj je blo vedno možno..sej glavno, da je ocena v šisu :)...jaz se ne mislim vozit v Lj sam zato, da mi vpiše oceno :/
pomarancha
Prispevkov: 9
Pridružen: 21. Jun 2010 13:09

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pomarancha »

Pa imata nad oceno tudi napisano rezultati še niso znani???
Pumpkin
Prispevkov: 35
Pridružen: 06. Dec 2009 20:51

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Pumpkin »

Ja sej, to pomeni pomoje to, da gre kao za začasno oceno, ker ni dokončna...nekak tak..:))
Uporabniški avatar
rogy
Prispevkov: 82
Pridružen: 01. Sep 2009 19:46

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rogy »

bi kdo ki je pisu zdej septembra napisu nova vprašanja k so bla :roll:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

A ima še kdo občutek, da je za razumevanje teh financ potrbno znati celotno snov PEK? Meni nekateri grafi nikakor niso logični brez razumevanja določenih poglavij PEK in mi ni jasno, kako se lahko za ta izpit folk uči le po starih izpitnih vprašanjih :)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ah ni treba tok znat no :) sj na izpitu sta ponavad sam 2 grafa in to je 10 točk, brez tega se vedno lahko 10 pišš :D
manyca
Prispevkov: 76
Pridružen: 05. Jan 2009 16:53

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a manyca »

ja pa itak je graf že ponavadi narisan, treba je sam kej vstavit, kak kvadratek pobarvat al pa kej takega, pa še to sta ponavadi tko kot je bini rekla sam kakšna dva vprašanja povezana z grafi, tko da pretirano poglabljanje v grafe res ni potrebno..bl so smotana ta vprašanja za obkroževat (ki so nova, ne iz starih izpitov :) ) k je lahk več podobnih odgovorov pa lahk hitr 'kiksneš' in potem minus pike..
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

A bi mi kdo prosim razložil kaj je bistvo indirektne progresije?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Indirektna progresija pomeni, da se davek plača šele, ko dohodek preseže določen prag(t.i. dohodkovni prag). Nad tem pragom pa velja proporcionalna davčna stopnja. To se izrazi takole: DAVEK=davčna stopnja(DOHODEK - DOHODKOVNI PRAG)....Vzemimo primer: Naj bo dohodkovni prag 150 evrov. Tisti, katerih davek ne dosega 150 evrov, davka ne plačujejo, tisti z dohodkom nad 150 evrov pa plačujejo davek, pri čemer za take ljudi velja proprocionalna davčna stopnja. TJ. osebe z dohodkom nad tem pragom(tj. od 150 evrov) pa do 200 evrov plačajo davek po stopnji 5%, osebe z davkom nad 200 pa do 300 z davčno stopnjo 10%, itd. Upam da je jasno, js to tko razumem......
A kdo ve, kok podrono je treba znati diskontiranje?
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Vse jasno, najlepša hvala! :)
Glede diskontiranja pa nebi vedla....
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Kakomo to nebolonjci in bolonjci pisali izpit kr v isti predavalnici ob isti uri, ko pa bolonjci ne pišemo celotne snovi? Edin če na izpit napišeš kiri program si :)
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

2) Stalni stroški podjetja so 8000, spremenljivi stroški predstavljajo 50% prihodkov od prodaje. Podjetje mora vsko leto plačati še 2000 obresti na najete dolgoročne kredite. Izračunaj obseg prodaje, ki podjetju zagotavlja pokrivanje vseh stroškov poslovanja in financiranja.

4) Stalni stroški podjetja so 3000, spremenljivi stroški predstavljajo 70% prihodkov od prodaje. Podjetje želi realizirati 3000 dobička iz poslovanja. Kakšen mora biti obseg prodaje?


FS = 8000
VS = 0,5 x S
I = 2000

OP = S - FS - VS - I = 0 -> S - FS - VS -I = 0
S = FS + VS + I
S = 8000 + 0,5 x S + 2000
0,5 x S = 10000
S = 20000



4)
FS = 3000
VS = 0,7 x S
OP = 3000

OP = S - VC - FC
S = OP + VC + FC
S = 3000 + 0,7 x S + 3000
0,3 x S = 6000
S = 20000

Je to prav izračunano?


Hmm verjetno nas je zelo malo pa so nas dali kar v isto predavalnico izpiti pa bodo pomoje drugačni, usaj morali bi bit....
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

+
11.) Kratko pojasni zakaj ima linearna dohodnina vsaj teoretično lahko vse lastnosti optimalnega davka.
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Sem našla odgovor... :D pa če še koga zanima:

Linearna dohodnina ima vsaj teoretično lastnosti optimalnega davka ker:
- z vidika pravičnosti je pravična(vsak bi nekaj dobil gled ena svoj dohodek- ali subvencijo ali olajšavo)
- z vidika ekonmoske učinkovitosti: da je učinkovito morajo biti MDS čim manjše, zato je kar učinkovita
- administrativni stroški: so zelo nizki- imaš samo en kriterij(ali dosegaš univerzalni dohodek ali ne)- zato je kul:)
- je fleksibilna na gospodarske razmere
- demokratičen način sprejema- se da, edino slabo je da bi mogli ful zakonov spremenit(v zapiskih piše da 113)
Zaradi tega je potencialen oz. optimalen davek
Uporabniški avatar
rogy
Prispevkov: 82
Pridružen: 01. Sep 2009 19:46

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rogy »

Gwen napisal/-a:2) Stalni stroški podjetja so 8000, spremenljivi stroški predstavljajo 50% prihodkov od prodaje. Podjetje mora vsko leto plačati še 2000 obresti na najete dolgoročne kredite. Izračunaj obseg prodaje, ki podjetju zagotavlja pokrivanje vseh stroškov poslovanja in financiranja.

4) Stalni stroški podjetja so 3000, spremenljivi stroški predstavljajo 70% prihodkov od prodaje. Podjetje želi realizirati 3000 dobička iz poslovanja. Kakšen mora biti obseg prodaje?


FS = 8000
VS = 0,5 x S
I = 2000

OP = S - FS - VS - I = 0 -> S - FS - VS -I = 0
S = FS + VS + I
S = 8000 + 0,5 x S + 2000
0,5 x S = 10000
S = 20000



4)
FS = 3000
VS = 0,7 x S
OP = 3000

OP = S - VC - FC
S = OP + VC + FC
S = 3000 + 0,7 x S + 3000
0,3 x S = 6000
S = 20000

Je to prav izračunano?


Hmm verjetno nas je zelo malo pa so nas dali kar v isto predavalnico izpiti pa bodo pomoje drugačni, usaj morali bi bit....

jz sm isto dobila, tko da upam da je :D
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

dragoxxx in ostali ki malo bolj razumete finance...:) zakaj pri call opciji zahtevam višji donos (ker potem ne dobi vseh obresti?)in kaj je bistvo call in put opcije?(tko bol po domače če se da) :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Tele računske so pomoje prav, tud js bi tko rešil.......glede teh cal in put opcij ti lahk jutri odgovorim, sam še to mi je ostalo za predelat, kar bom jutri :D
Drugače pa mene zanima neki glede kredita.....v skripti piše, da kredit kot finančni instrument spada na trg denarja; torej je ročnost kredita manj kakor 1 leto; vendar kolkor js vem, ti lahk vzameš kredit tud za obdobje, daljše od enega leta....a je tle kaka fora al sm js sam preprosto narobe razumel tole ročnost? :D
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Kredit spada pod trg posojil, primarni trg in tr KAPITALA, ročnost večja od enega leta.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Hvala.....očitno je v zapiskih narobe:)))
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Katya »

Gwen napisal/-a:dragoxxx in ostali ki malo bolj razumete finance...:) zakaj pri call opciji zahtevam višji donos (ker potem ne dobi vseh obresti?)in kaj je bistvo call in put opcije?(tko bol po domače če se da) :D
Tuki maš lepo napisan: http://www.denarnitok.com/elcaso/112004.pdf
Odgovori

Vrni se na