Kolokviji in izpitna vprašanja

prof. dr. Marko Simoneti

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Če tržna cena delnice zraste nad ceno, določeno v prodajni opcijski pogodbi, bo imetnik opcije uveljavil pravico do prodaje..Mislim, da ne. V tem primeru bi bil nekak na "izgubi"..če bi pa se šlo za nakupno opcijsko pogodbo, potem bi uveljavljal..
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Imetnik prodanje opcije je kupec prodajne opcije in želi prodati kadar bo cena na trgu nizka....imetnik(investitor?) nakupne opcije pa želi kupiti delnice po vnaprej določeni ceni ko bo cena na trgu visoka...približno tako ane? :oops:
theMark
Prispevkov: 13
Pridružen: 27. Sep 2011 13:14

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a theMark »

Fee napisal/-a:Bi znal kdo tole??

Nominalna obrstna mera 10% za dolgoročni dolg podjetja, ki ne posluje z dobičkom, stopnja davka na dobiček pa je 15%. Koliko znaša strošek dolga, ki ga upoštevamo pri izračunu wacc.
odgovori: 25/0/8,5/ali 10 %

Jaz bi rekel, da je (1-0,15) x 0,1 = 0,085 ali 8,5%
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Prodaja prodajne opcije je za prodajalca dolžnost nakupa delnic, ki jih nato izroči kupcu prodajne opcije... :shock: čist preveč zmatrana da bi to razumela :lol:
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

theMark napisal/-a:
Fee napisal/-a:Bi znal kdo tole??

Nominalna obrstna mera 10% za dolgoročni dolg podjetja, ki ne posluje z dobičkom, stopnja davka na dobiček pa je 15%. Koliko znaša strošek dolga, ki ga upoštevamo pri izračunu wacc.
odgovori: 25/0/8,5/ali 10 %

Jaz bi rekel, da je (1-0,15) x 0,1 = 0,085 ali 8,5%

Ja sam podjetje ne posluje z dobičkom....
theMark
Prispevkov: 13
Pridružen: 27. Sep 2011 13:14

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a theMark »

silly me - maš prav, je 10%
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Participativnost in kumulativnost delnic....sej neki mam napisano ampak ne razumem čist...anyone k bi povedu kaj ma v zapiskih oz vrjetno kr v glavi že... :D
theMark
Prispevkov: 13
Pridružen: 27. Sep 2011 13:14

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a theMark »

iz skripte (v glavi še ni :))


Zbirnost (kumulativnost) pomeni, da se seštevajo vse pretekle neplačane dividende. Divi-dende navadnih delnic ne morejo biti izplačane, dokler niso plačane vse dividende na pred-nostne delnice.
Udeležba (participativnost) pomeni, da imajo imetniki prednostnih delnic pravico do dodat-nih dividend, če podjetje posluje posebej uspešno. Uspešnost se meri z višino navadnih dividend, ki mora biti relativno višja (v odstotkih) od dividend večine delnic na trgu. Participa-tivne prednostne delnice izdajajo zelo tvegana podjetja.
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Hvala ;)
Uporabniški avatar
rogy
Prispevkov: 82
Pridružen: 01. Sep 2009 19:46

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rogy »

a kdo ve mogoče, kok znaša proračunski primankljaj al kr koli smo mel v izpitu ( nebolonci)?
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

tudi pri bolonjcih je blo to vprašanje......žal pa nevem...

Mene pa zanima kaj je blo pri tisti cesti z zastoji, pa a tist predlog dražvnega proračuna je oktober?

Pa tista naloga k je bla za računat obseg prodaje, spc, sfv in scv a bi mi kdo prosm povedu kakšne rezultate ste dobili?

Hvala :)
pomaranča
Prispevkov: 27
Pridružen: 18. Jan 2010 17:59

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pomaranča »

SPV sem dobila 2, SFV pa nisem mogla izračunat, kajti po tistih podatkih smiselno ni mogoče, vsaj tako se mi zdi.

Pri cesti pa gre za zasebno dobrino.
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Ja...ker spodaj dobiš 20-20 in to je 0...
Kaj pa obseg prodaje?100??
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a KiZo »

pomaranča napisal/-a:SPV sem dobila 2, SFV pa nisem mogla izračunat, kajti po tistih podatkih smiselno ni mogoče, vsaj tako se mi zdi.

Pri cesti pa gre za zasebno dobrino.
zakaj pa zasebno, ce se ne placuje zanjo? jst sm dau da gre za javno, ker je izkljucevanje mozno, ni pa zazeljeno
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Js mam en tak podoben primer v zapiskih pa piše da začne ta gužva 'povzročat stroške' ker avti povzročajo zamudo in do toliko avtov je to javna dobrina nad toliko je pa z ekonomskega vidika zasebna...neki na ta način uglaunem :D
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a KiZo »

rogy napisal/-a:a kdo ve mogoče, kok znaša proračunski primankljaj al kr koli smo mel v izpitu ( nebolonci)?
jst sm po netu gledu pa pise da je 5,8...sam skoda k sm to pogledu 3 ure prepozn pa sm pod 3 obkrozu :(
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Mislim glupo.....1. Bolonjci smo imeli ta predmet organiziran kakor enosemestrski, nebolonjci kot dvosemestrski
2. iz zgornjega sledi, da nam je bila snov preveč na brzaka odpredavana
3. v izpit nam prof. daje določene snovi, ki jih sploh omenjali nismo
4. so minus točke, kar je povsem nelogično
5. PF UL se zgleda spreminja v faks, ki ocenjuje srečo, ne znanja. Pa tud prof. zadnje čase med ponujene odgovore sploh ne da pravilne rešitve naloge, kot je to bilo pri SPV......Mislim, bolje da nič ne mislim, ker me prime, da bi koga nalomil :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Instrumenti denarnega trga so tisti finančni instrumenti s katerimi opravljamo plačila.

DA NE
Kako NE? Instrument denarnega trga je denar v obliki gotovine in najosnovnejša logika pove, da z gotovino opravljamo plačila? Milsim jaz takih vprašanj ne razumem... :)
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Tudi jaz sem razmišljala o tem vprašanju in sem obkrožila NE samo zato ker je tako pisalo v starih izpitnih...
Kako je bilo potem s to nalogo s obsegom prodaje in SPV IN SFV??Koliko je pa prišla prodaja in SFV?
Če je bilo kaj narobe upam da tega ne bo upošteval...
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a KiZo »

dragoxxx napisal/-a:Instrumenti denarnega trga so tisti finančni instrumenti s katerimi opravljamo plačila.

DA NE
Kako NE? Instrument denarnega trga je denar v obliki gotovine in najosnovnejša logika pove, da z gotovino opravljamo plačila? Milsim jaz takih vprašanj ne razumem... :)
mogoce je misljen za vse oblike, ne sam za eno.

'' na denarnem trgu se trguje z financnimi instrument z ročnostjo, manjso od enega leta''

tko v skripti pise...ocitno je vazna sam rocnost
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Hvala. Btw, a ve kdo kak je kriterij tle?
seal

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a seal »

dragoxxx napisal/-a:Hvala. Btw, a ve kdo kak je kriterij tle?
Tudi sam sem se nedavno nazaj to spraševal, zato ti bom odgovoril kar iz prve roke. Direktna informacija:

Skala negativnih točk za Finance B1:
50-41 .......6
40-33...........7
32-25...........8
24-17...........9
16 in manj....10
Pozitivne točke = 100 - negativne točke. Torej, nad 50% začnejo pozitivne ocene
Lp, M. S.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Super, hvala:) Samo zdej bom mogoče izpadel smešen, ampak bom tole razumevanje pik predstavil na primeru: Recimo imamo 5 nalog po 2 točki. Ti rešiš 3 prav, 2 narobe, torej maš 6 točk + 4 negativne točke. Simonetti to zračuna tako, da od celotnega št. točk odšteje te negativne točke, tj. v našem primeru od vseh 10-ih točk te 4 negativne, pol maš 6 točk? On ne odšteje od doseženih 6 pik te 4 negativne, ampak od vseh pik al kako? To mi zveni preveč dobro, ubistvu se ti splača puščati vprašanja neodgovorjena? Seveda to velja le za vprašanja za obkroževat, pri računskih minus pik itak ni......no ja sm zakompliciral, bomo vidli, hvala še enx :)
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Glede na to da so sploh negativne točke, kar je čista bedarija, bi bilo kar prav tako....
A mislite da bi morali profesorju omeniti glede une naloge al bo sam opazil da nekaj ne štima?...ker je nebi smel upoštevati, niti SCV.....
Uporabniški avatar
rogy
Prispevkov: 82
Pridružen: 01. Sep 2009 19:46

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rogy »

kaj ste potem tm kj obkrožl al ne ?
kok pa ste drugač dobil rezultate? SPV = 1,5 SCV = 3, SFV= 2, S = 100 ?
jz upam d če že ne bo brisu teh dveh nalog, d bo vsaj upoštevu izračun in ne kaj si obkrožu, ker če bi
on dal ta prave rezultate potem bi prov obkrožl
Odgovori

Vrni se na