Kolokviji in izpitna vprašanja

prof. dr. Marko Simoneti

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bajna »

zvezdica, mislm da je fora to, da carine plačajo proizvajalci, ob uvozu, ker so pa zato cene višje, jih pa seveda deloma prevalijo tudi na kupce

aja, katere so davčne olajšave pri davku na dobiček? iščem in ne najdem :/

pa še to, nekak čudno sem izračnuala, da prihodki RS znašajo 45% BDP, a je to prav?
zvezdicaxyz
Prispevkov: 138
Pridružen: 21. Jan 2010 12:07

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zvezdicaxyz »

Oljašave pri davku na dobiček:
-za raziskave in razvoj
- za dodatno pokojninsko zavarovanje
- za zaposlovanje (invalidi, študentje)
- za donacije
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

1. grafično prikaži kako lahko s subvencijami za čistilne naprave ... nimam pojma :)
2. splošni da vek za razliko od selektivnih davkov ne povzroča nobene distorzije- še enkrat, odgovor je NE(ker ne upošteva vseh dobrin, npr.prostega časa)
3. računsko sodišče sprejema sklepe z izvršilno močjo- NE
4. s krivlajama S in D grafično prikaži presežne davčne obremenitve na potrošnjo- narišeš substitucijski efekt oz. izgubo
5. za pravice iz sovialnega varstva je značilno davki in načeli po potrebi(torej odgovor c)
6. graf predora karavanke- mislim da je tu tisti graf hercegovske rešitve- nisem pa ziher :)
nekdo je napisal tu da je za park- tudi možno ampak mislim da je če se odločamo med tema dvema bol prav tisti graf s hercegovskimi rešitvami :)


Carine in prevaljevanje: Carina je posredni davek in zato pričakujemo da se prevaljuje naprej. Potrošniki so na slabšem zarad carine(tu še je pol razlika če mamo na trgu samo tuje proizvajalce al pa tuje in domače; v obeh primerih se pa korist potrošnika zmanjša. Če so samo tuji oni še vedno dobijo tolko kolko hočejo ampak pač od manjše količine, če pa mamo obojne proizvajalce se pa poveča korist domačim proizvajalcem, potrošnikom pa se še vedno zmanjša)


Olajšave pri davku na dobiček so:
- olajšave za vlaganje v raziskave in razvoj
- olajšave za investicije
- olajšave za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje
- olajšave za zaposlovanje določenih skupin(upokojenci, študenti)
- olajšave za donacije
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

glede teh prihodkov v povezavi z bdp:
vse štiri javnofinančne blagajne dobijo 46% BDP, od tega:
- državni proračun prb 23%
- ZPIZ prb 12,1%
- ZZZS prb 6%
- občinski prb 5%
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Ker je graf hercegovske rešitve :oops: kera predavanja so bila to?
Hvala
mi_lenca
Prispevkov: 98
Pridružen: 23. Jan 2010 21:54

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mi_lenca »

Predavanja 13.10.2010, spadajo pa pod javne dobrine.
zvezdicaxyz
Prispevkov: 138
Pridružen: 21. Jan 2010 12:07

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zvezdicaxyz »

a mi lahko nekdo razloži graf pri pozitivnih in negativnih eksternalijah. vem kako grafa zgledata, ka kaj pomeni pa ne glih :)
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

Pa res... mi so delali primer mostu, sam nimam zapisano, da je to graf hercegovske rešitve... hvala ti :)
Like it or not... I'm here :)
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

a mi kdo pove kako se dodajo priponke tukaj?:)) in še ali se kot priponko da dodat sliko?:)))
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a don »

1. 2 splošni obliki davčnih olajšav..kaj bi tu lahko še povedali, poleg da jih naštejemo?

2. prehod iz popolnega javnega financiranja na delno sofinanciranje izdatkov za zdravstvene storitve s strani bolnikov bo imel za posledico:
a) povečanje družbene blaginje oz. učinkovitosti
b) zmanjšanje družbene blaginje oz. učinkovitosti
c)nič od tega

3.Zato ker kupci večkrat ne plačajo prevzetega blaga se v Sloveniji upošteva med prihodke prodaja blaga šele tedaj, ko je plačana.
DA NE

4.) Instrumenti denarnega trga so tisti finančni instrumenti s katerimi opravljamo plačila.

DA NE

5. na strani prejemkov v računih javnega financiranja se nahaja postavka:
a) povečanje kapitalskih deležev
b)prodaja kapitalsih deležev
c) dana posojila

6. na strani izdatkov v računih javnega financiranja se najajo postavke:
a) odplačila dolga
b) zadolževanje
c) dana posojila
d) a in c

7) dvojna obdavčitev se v slo v določenem obsegu pojavlja pri
a) fizičnih osebah
b)pravnih osebah


hvala ;)
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

1. UČINKA SELEKTIVNEGA DAVKA-trošarine
- dohodkovni- znižuje realni dohodek, ne vpliva pa na odločitve potrošnika o razdelitvi dohodka med različne alternative porabe
-substitucijski- ima distorzijske učinke na odločitve potrošnika

2. a

3. NE(ker je načelo denarnega dogodka pri poslovnih financah- to je vprašanje iz poslovnih)

4. Ne(tudi spada med poslovne finance)

5. b (povečaš kapitalski delež tak da nekaj kupiš torej gre za odliv denarja, ko daš posojilo se pa tebi tudi zmanjša količina dnarja ki ga maš)

6. d(a in c)

7. pri fizičnih osebah

btw. na izpitu(kolokviju) vedno obkrožiš samo en odgovor!! če se tebi zdita pravilna dva in možnosti kjer sta možna dva odgovora ni(tak kot pri vpr.6), pomeni da narobe razmišlaš :) oz. da 2 odgovora zagotovo nista možna :)
mi_lenca
Prispevkov: 98
Pridružen: 23. Jan 2010 21:54

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mi_lenca »

zvezdicaxyz napisal/-a:a mi lahko nekdo razloži graf pri pozitivnih in negativnih eksternalijah. vem kako grafa zgledata, ka kaj pomeni pa ne glih :)
Pri pozitivnih je bil graf s primerom čebel:na njem maš označeno individualno D po medu=D( izraženo na trgu), družbeno D=D"(ni izraženo na trgu, ponudba je elastična. Koristi, so individualne koristi, to so koristi tistih, ki uživajo med, dodati moramo še splošne koristi celotne družbe(predvsem sadjarjev). Če želimo učinkovito alokacijo moramo upoštevati individualno in skupno D. X na grafu ti pomeni optimalno količino(stroški so enaki). Do tega X pa država pride na 2 načina: ali da subvencije proizvajalcem( na grafu je to pravokotnik, ki je pobarvan), ali pa da subvencije potrošnikom( na grafu je to D"tri črtice" :) ). Del od S do S"črtica" plača država- to je subvenija proizvajalcem, del od S"črtica" do koordinatne osi=Q pa plača potrošnik.

Pri negativnih smo meli primer z rudo: S ti predstavlja mejne stroške, ki so individualni(direktni). S"črtica" ti predstavlja dejanske družbene stroške(posredni). D je ves čas enako.Pravokotnik, ki nastane je okoljska taksa. Posredni stroški so enaki koristi, ki jo ima zadnji potrošnik. Q je potrebno zmanjšati. Producentom je potrebno povedati, da njihovi stroški niso 10 ampak 13. To se naredi z okoljsko takso( 3 gre za takso, 10 pa za neposredne stroške).
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

ups 1. vprašanje sem mislla da je eno drugo :) no moj odgovor je na vprašanje 2 učinka trošarin :)

2 obliki olajšav sta torej
-olajšave ki zmanjšuje davčno osnovo in
- olajšave ki zmanjšujejo davčno obveznos

Tu lahko napišeš še, da so olajšave ki zmanjšujejo davčno obveznost enake za vse( če je en študent doma vreden 1000 se 1000 odbije od tega kar morš plačat- enako se odbije bogatim, revnim), od olajšave ki pa zmanjšujejo osnovo imajo več koristi tisti z višjimi dohodki.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

nekdo je spraševal po grafu, ko se ukine participacija. Sem slikala graf(priponka). Če še komu ni jasno naj vpraša:)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

Še eno vprašanje- a obstajajo še kaki stari kolokviji v kopirnici, ki niso tukaj na forumu?
Like it or not... I'm here :)
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

nusa napisal/-a:nekdo je spraševal po grafu, ko se ukine participacija. Sem slikala graf(priponka). Če še komu ni jasno naj vpraša:)
Fuuuuuuuuuuuuuuuuuuul ti hvala, zdaj mi je pa res jasno, super si :)

Bi z veseljem imela tvoje znanje v petek :D
Like it or not... I'm here :)
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

A mi lahko prosim nekdo razloži ta graf o mostu predavanja 13.10 :mrgreen: jst mam nekaj čudno skopiran
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

lojzka ni kaj :) sem bla na izpitu zdaj januarja tak da še nekaj moram znat ;)
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

Imaš v petek kaj časa? ;) dobro plačam :D
Like it or not... I'm here :)
ranger
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Jul 2009 19:04

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ranger »

zanima me vaše mnenje glede tega vprašanja:

Davek je proporcionalen, če je mejna davčna stopnja konstantna.

V odgovorih je povsod odgovor NE. Res je, da je davek proporcionalen, če je povprečna davčna stopnja konstantna, ampak če je PDS konstantna je tut MDS enaka, torej MDS = PDS....saj men se zdi tko. Je pol zgornja trditev pravilna?
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

graf hercegovske rešitve v priponki :)
drugač pa osnova grafa je veedno narisana ti pa morš kaj samo vrisat, pobarvat.. Ni več tak sistem da bi ti mogo cel graf sam narisat :)

ranger zakaj je pds=mds ?:) od kod ti to? PDS je plačan davek/davčna osnova(zanima te samo kolko davka na določeno osnovo plačaš)... Pri MDS se pa gre za razliko v preskokih iz enga v drug razred(zanima te dodaten davek na dodatno davčno osnovo). Tu ne gre za primerjavo enakih stvari, zato po moje ne morš kar enačit :) Tudi pri linearni dohodnini PDS raste, mejna davčna stopnja je pa enaka zarad tega ker ni razredov in če bi držalo kar si napisal, bi tudi v tem primeru lahko rekel če je mds konstantna pol je tudi pds, kar pa ni res :)
ne vem če sem dobro zadela kar sem hotla povedat :D

haha lojzka :) mislim da to na našem faksu ni možno :lol: Lahko pa dam zvezek v kopirnico :)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
lliizzaa
Prispevkov: 14
Pridružen: 27. Jan 2011 18:39

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lliizzaa »

se komu sanja kaj je popolna davčna integracija
in kakšne so minimalne trošarine v EU?
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Pa ti si zlata :mrgreen:
ranger
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Jul 2009 19:04

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ranger »

samo razmišljam:

Pri linearni dohodnini PDS raste zaradi dane olajšave pri nižjih dohodkih. Pri navadni proporcionalni obdavčitvi pa je PDS skos enako, npr. 20% in jst mislm da če je davčna stopnja skos enaka je tut za vsak dodaten dohodek enaka torej če je PDS konstantna je MDS enaka PDS.....tko jst razumm, al živim z zmoti :) do petka je še čas da je odpravim :)
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Kolokviji in izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

Pri linearni dohodnini ni olajšave samo pri nižjih dohodkih. Pri linearni dohodnini je določen nek univerzalni dohodek- npr.1000. Če nimaš 1000 dobiš subvencijo(če maš 0 dobiš 1000, če maš 500 dobiš 500 itd), vsem ki pa presegajo teh 1000 pa dobijo teh 1000 v obliki olajšave in pol plačujejo davek glede na ostali dohodek(če maš 2500 dohodka plačaš davek za 1500(to je tvoja nova davčna osnova), če maš dohodek 10.000 plačaš davek za 9.000(spet nova davčna osnova)- zato ne raste PDS zarad tega ker majo olajšave ampak zarad tega ker ljudje še vedno imajo različne dohodke. Pri PDS te zanima kolko davka na svojo davčno osnovo plačaš, davčne osnove pa niso enake, zato tisti (recimo da je t=10) ki ma d.o. 1500 plača 150, tisti ki ma d.o.9000 pa 900(večji kot je dohodek, večja je PDS).
Zato mislim da vsak dodaten dohodek(kar se upošteva pri mds) vpliva zarad tega ker pol plačaš sorazmerno več davka :)

Ej ne vem, pošlji mail simonetiju in nam pol vsem razjasni situacijo :)


Pri trošarinah pa mislim da je pomembno samo da veš da je s strani EU določen minimum, kakšne pa so pa res upam da ni treba znat no :D to bi blo pa tu mač pomoje da bi mogli vedet kolko je minimalno določena trošarina za alkohol, čike itd :)

Kje si pa popolno davčno integracijo najdla? :D Drugač pa po moje greš tu v to smer da je ddv obvezen, da je določen minimum pri trošarinah, obstajajo pravila katere države članice se plača davek(npr. pri storitvah plačaš davek po davčni stopnji države kjer je sedež podjetja).. Ampak to je moje mnenje in ni nujno da je pravilno :D
Odgovori

Vrni se na