Izpitna vprašanja

prof. dr. Grega Strban

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Za brezposelne sem prepričana, da se je v knjigi spremenilo, imaš pa zato v skripti dobro napisano. Za ostalo pa ne vem, če je še kej novega.
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

Misliš v skripti, ki je napisana po knjigi? K sem slišala, da se je 2011 neki spremenil, da ne bi kaj sanjala na izpitu k ni več veljavno ;)
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

V skripti, ki je pisana po knjigi je ureditev za brezposelne že prava- torej po ZUTD. Svetujem pa, da si zakon vsaj preletite, ker ga boste potrebovlai tako pri PSV kot pri Delovnem pravu.
Si vis pacem para bellum
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Ja, tako kot je Zmaj napisal. Jaz nisem nič zraven zakona brala, seveda pa ne škodi.
Loony
Prispevkov: 3
Pridružen: 24. Maj 2011 12:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Loony »

Ali se kdo slucajno spomni vprasanja iz marcevskega izpitnega roka v zvezi z istospolnimi partnerji? In po moznosti se odgovora nanj :)

Pa se nekaj, vem da se slisi nenavadno za 3 dni pred izpitom ampak muci me hierarhija pojmov. Ali drzi, da socialno varnost sestavljajo sistemi socialnih zavarovanj in socialnega varstva? Socialna zascita pa je nadpomenka za vse tri pojme plus se socialne spodbude? Tnx guys, a bomo kej bl aktivni na forumu te naslednje dni? :)
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

hej

onga vprašanja o istospolnih se ne spomnim natančno, toda če se ne motim je bilo zastavljeno v povezavi s pravico do socialne pomoči. Nisem pa prepričan.

Sem pa prebral, da so istospolni partnerji v okviru socialnih pomoči obravnavani enako kot družine-mislim da je bilo vprašanje zastavljeno v to smer.

Glede onih pojmov, hehe

Predaleč greš :) se pa okvirno strinjam s tvojo hierarhično razporeditvijo :)

čeprav so vsaj po mojem mnenju možne širše in tudi drugačne interpretacije.

Pomembna sta dva, to sta socialna varnost in socialno varstvo.
Uporabniški avatar
rogy
Prispevkov: 82
Pridružen: 01. Sep 2009 19:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rogy »

glede te hierhije mam jz v zapiskuih napisan da pod socialno varnost spadajo socialno varstvo ( = soc. pomoč ), socialna zavarovanja in družinski prejemki. Pod socialno zaščito pa socialna varnost skupaj z socialnimi ugodnostmi oz. spodbudami in socialne odškodnine.
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

Kako bi odgovorili na vprašanje:

Sistemi socialnega varstva in sistemi nacionalne univerzalne varnosti. Kaj je bistvena razlika med sistemoma?

Vprašal bi še, kateri so akti OZN?

SDČP, MPESKP, MOD, SZO??? A so ti? Ali kateri izmed njih ne spada pod OZN? -nisem čist 100% glede tega.
Uporabniški avatar
rogy
Prispevkov: 82
Pridružen: 01. Sep 2009 19:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rogy »

jz bi rekla da so pr. akti OZN samo SDČP in MPEKSP, ne pa tudi konvencije MOD in pr. akti SZO, ne glede na to da sta MOD in SZO specializirani organizaciji OZN.
Loony
Prispevkov: 3
Pridružen: 24. Maj 2011 12:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Loony »

Kot edino pomembno razliko med sistemoma socialnega varstva in sistemi nacionalne socialne varnosti js vidim, da pri prvem so upravicenci delezni dajatev v primeru ekn. ali socialne stiske, medtem ko so pri drugem ob nastanku socialnega primera upraviceni do dajatve vsi prebivalci ne glede na ekn./ socialni polozaj.

A sm blizu?:)

A bi mi kdo znal razjasnt razliko med dvostranskim socialnopravnim razmerjem in socialnozavarovalnim razmerjem? In pri katerih od teh razmerij je mozna enostranska izjava volje?
zvezdicaxyz
Prispevkov: 138
Pridružen: 21. Jan 2010 12:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zvezdicaxyz »

Lahko nekdo napiše vprašanja s torkovega izpita? tnx
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Splash »

Za pravico do nadomestila za nego ožjega družinskega člana je potreben pogoj skupnega gospodinjstva? V skripti piše da kao to ni pogoj, amp mam v zapiskih, da je... Anyone?
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

zanima me, ce se vprasanja se vedno ponavljajo - torej, je izpit podoben nebolonjskemu, ali je obseg snovi kaj drugacen?
zvezdicaxyz
Prispevkov: 138
Pridružen: 21. Jan 2010 12:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zvezdicaxyz »

Nekaj me zanima, a pri temm izpitu ni vpogledov v negativne izpite, ker je bilo objavljeno samo za delovno pravo za psv pa ne.
zvezdicaxyz
Prispevkov: 138
Pridružen: 21. Jan 2010 12:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zvezdicaxyz »

hpoirot napisal/-a:zanima me, ce se vprasanja se vedno ponavljajo - torej, je izpit podoben nebolonjskemu, ali je obseg snovi kaj drugacen?
Nekaj me zanima, a pri temm izpitu ni vpogledov v negativne izpite, ker je bilo objavljeno samo za delovno pravo za psv pa ne.

vprašanja se ponavljajo, včasih je zraven še kakšno novo...
alea.iacta.est
Prispevkov: 35
Pridružen: 26. Jan 2011 18:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alea.iacta.est »

Splash napisal/-a:Za pravico do nadomestila za nego ožjega družinskega člana je potreben pogoj skupnega gospodinjstva? V skripti piše da kao to ni pogoj, amp mam v zapiskih, da je... Anyone?
Če misliš na družinskega pomočnika, je pogoj isto stalno prebivališče ALI družinski član, ki izpolnjuje pogoje.
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

V rešenih vprašanjih piše:
Pri socialnozavarovalnem razmerju je mogoča enostranska izjava volje? DA/NE
Da, ko gre za prostovoljno vključitev v zavarovanje. Sicer pa nastanek ex lege.
S tem je mišljeno prostovoljna vključitev v različna zavarovanja?
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Smilko »

ima kdo zbrana stara vprašanja z izpitov?
Nihil verus est, omnia licita sunt!
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Si je kdo slučajno zapomnil, koliko točk je potrebnih za pozitivno oz. ustni del?
alexis
Prispevkov: 5
Pridružen: 31. Maj 2012 16:29

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alexis »

A jutri ob 12.00 ni ustnega izpita al kako??????
Banne
Prispevkov: 53
Pridružen: 30. Jan 2009 20:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Banne »

6 pik. + 8.30 rezultati na oglasni, takoj po tem pa ustni.
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Najlepša hvala :D
Katjuša
Prispevkov: 28
Pridružen: 03. Okt 2009 20:08

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Katjuša »

Živjo,

mene pa zanima če ima še kdo kakšna rešena stara izpitna vprašanja, tale na forumu so tko no....:)

Pa kaj kej na ustnem sprašuje, na katerih stvareh daje največji povdarek?

Zahvala!
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Kolko je dejansko PSV tezek predmet? a jih veliko nardi kaksen je prof pri sprasevanju pa tko :)
costello
Prispevkov: 83
Pridružen: 27. Maj 2009 20:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a costello »

Vprašanja 31.5.2011

1. Bilateralni sporazumi (namen, značilnosti)
2. Ali so vsa zdravila iz obveznega zdr. zavarovanja zastonj? DA / NE
3. Opredelite pojem invalidnosti in pravice delovnih invalidov v slovenski ureditvi.
4. Ali so vsi starši upravičeni do starševskega dodatka? DA / NE
5. Pojem brezposelne osebe in brezposelne zavarovane osebe in pravice obeh v slovenski ureditvi.
6. Ali sta denarna socialna pomoč in varstveni dodatek po novih zakonih (ZSVarPre in ZUPJS) postala vračljiva socialna transferja? DA / NE



Glede izpita: Ni tako lahko, kot bi si sprva mislu za te 4 ECTS, splošni del je obupen, direktive, uredbe in vsi tisti akti, posebni del pa je zahteven le z vidika števila vseh pravic, ki jih je treba znat v vsakem poglavju, drugače na ustnih je zelo prijazen. Dobra 2 tedna po moji oceni za naučit.
Odgovori

Vrni se na