Izpitna vprašanja

prof. dr. Grega Strban

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

pomoje da prej dol, še posebi če delovno pišš slabš kot psv.
Simpatikus
Prispevkov: 17
Pridružen: 23. Feb 2011 15:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Simpatikus »

helo....izjemno bi bil hvaležen, če bi bil kdo tok dober in bi podal celosten odgovor na vpr.:
-Poseg v pričakovane in pridobljene pravice v sistemu socialne varnosti?
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Tole sem tudi jaz zasledila, mislim, da je bilo maja ali junija na izpitu. Na hitro, v knjigi stran 53: Varstvo pravic v nastajanju, mogoče?

Mene pa zanima tole: Pravni akti ES/EU pomembni za področje socialne varnosti, naštej in na kratko opiši! - katere akte kle napišeš?
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Sem preletela forum, so pod poglavjem 9. Ta splošni del mi sploh ne gre v glavo :/
Simpatikus
Prispevkov: 17
Pridružen: 23. Feb 2011 15:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Simpatikus »

hej! Mogoče kdo ve kaj je treba znat iz Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in Zakona o socialno varstvenih prejemkih oz. kaj spreminjata glede na ZSV?

Zelo hvaležen tistemu, ki se javi...Lp
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (v nadaljevanju ZUPJS) je bil sprejet 30.7.2010, uporabljati pa se bo začel 1. junija 2011, razen določb o državni štipendiji, znižanem plačilu vrtca, o subvenciji malice za učence in dijake, subvenciji kosila za učence ter o subvenciji prevozov za dijake in študente, ki se začnejo uporabljati 1. septembra 2011.

Besedilo zakona si lahko prebereš oziroma pogledaš na zgornji povezavi, ki sem ti ga podal.

V nadaljevanju ti bom napisal le bistvene zadeve, ki vplivajo na študente v zvezi s tvojimi vprašanju, saj je sprememb kar veliko, če boš imel pa kakšno bolj podrobno vprašanje glede kakšne posebne pravice pa kar vprašaj.

Na področju štipendiranja so bistvene novosti to, da:
- dijaki do 18. leta po ZUPJS niso več upravičeni do državnih štipendij (23. člen ZUPJS)
- materialni cenzus (povprečni mesečni dohodek na družinskega člana v preteklem koledarskem letu pred vložitvijo vloge ne sme presegati določene meje) za pridobitev državne štipendije se bo zvišal na 64 % neto poprečne plače v Sloveniji (do sedaj se je upoštevala minimalna plača - od 65 % do 70% minimalne plače na družinskega člana (23. člen ZUPJS)
- pri ugotavljanju materialnega stanja družine (doseganje materialnega cenzusa za pridobitev državne štipendije) se bo po novem, ob izpolnjevanju določenih pogojih in predpostavkah, upoštevalo tudi premoženje družine.

Na področju otroškega dodatka je za študente bistvena novost ta, da:
- študenti in dijaki nad 18. letom oziroma starši za njih niso več upravičeni do otroškega dodatka (22. člen ZUPJS)

Na področju denarne socialne pomoči je potrebno omeniti, da to področje po novem ureja Zakon o socialno varstvenih prejemkih, ki je bil sprejet 26.7.2010, uporabljati pa se bo prav tako začel 1.junija 2011.

Besedilo zakona si lahko prebereš oziroma pogledaš na zgornji povezavi, ki sem ti ga podal.

Bistvene spremembe na tem področju pa so naslednje:
- spet je zelo veliko sprememb pri ugotavljanju materialnega stanja družine oziroma posameznika, ki zaproša za denarno socialno pomoč (upoštevanje dohodka, premoženja,...)
- osnovni znesek minimalnega dohodka se bo zvišal in bo po novem znašal 288,81 € (ta znesek se bo vsakoletno usklajeval z rastjo cen).
mi_lenca
Prispevkov: 98
Pridružen: 23. Jan 2010 21:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mi_lenca »

Zakona na novo urejata denarne socialne pomoči. Spremenila se je ureditev splošne DSP in pravna narava varstvenega dodatka. Z ZSVarPre se ukinjajo kategorične socialne pomoči, kamor uvrščamo državno pokojnino in varstveni dodatek k pokojnini. Upravičenci do splošne DSP ostajajo enaki kot po ZVS.

ZSVarPre ureja nova pravila za določitev pragu revščine:
- Še vedno velja domneva, da je preživetje posameznika omogočeno, če ima dohodke, s katerimi lahko razpolaga, najmanj v višini min.dohodka
- znesek min.dododka se določi za posameznika v višini osnovnega zneska min.dohodka, pri tem pa je novost ta, da se k temu lahko prišteje dodatek za delovno aktivnost ( tudi pri družini predviden ta dodatek)
- enostarševka družina je še vedno posebej varovana, čeprav nekoliko šibkejše. Dodatek se znižuje iz 30 na 10% osnovnega zneska min.dohodka. Zakon tudi na novo opredeljuje pojem enostarševske družine.
- Tudi za valorizacijo min.dohodka so nova pravila- Najmanj vsakih 5 let se ugotavlja višina min.življenjskih stroškov
- izljučitveni razlog ostaja enak, le da mora premoženje/prihranki dosegati ali presegati 48 osnovnih zneskov min.dohodka

Določitev obsega splošne DSP:
- pomembno se spreminja določitev lastnega dohodka-obseg prejemkov je razširjen

Trajanje pravice do DSP:
- enako kot do sedaj, le da je za 1 leto dvignil starost iz 60 let na 63 za Ž in 65 za M

Prepoved odtujitve ali obremenitve upravičenca v korist države:
- Novost, ki jo uvaja ZSVarPre, velja pa za upravičenca trajne ali trajnejše (prejete najmanj 24-krat v zadnijh 3 letih) DSP.

Izredna DSP:
- Upravičenci in pogoji enaki
- Spremeni se namen- namen IDSP mora biti različen od novega varstvenega dodatka ( npr. izplačati jo bo mogoče ob naravnih nesrečah)
- v koledarskem letu ne sme presegati 5 min.dohodkov posameznika ali družine
- Rok za porabo in predložitev dokazil o namenski rabi se podaljšuje iz 15 na 30 dni( za porabo) in 45 dni (za predložitev dokazil)
- sankcija za nepredložitev je, da nove IDSP ne bo mogoče pridobiti naslednjih 14 mesecev po prejemu le-te-

Pravica do varstvenega dodatka:
- Namen je kritje življenjskih stroškov, ki nastanejo v daljšem časovnem obdobju in niso stroški za zadovoljevanje min. življenjskih potreb
-VD se zagotavlja le kot dodatek k splošni DSP ali kot samostojni prejemek
- v obeh primerih so do njega upravičene le osebe, pri katerih zaradi starosti( 63-Ž in 65- M) ali trajne nezaposljivosti ali trajne nezmožnosti za delo ni mogoče pričakovati izboljšanja njihovega socialnega položaja

Tole je povzetek njegovega članka iz revije Delo in delodajalci. Upam, da komu kaj pomaga. Kaj od tega je potrebno znati ali ne, pa nebi vedla :)
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Hvala! Kako vam gre učenje?
mi_lenca
Prispevkov: 98
Pridružen: 23. Jan 2010 21:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mi_lenca »

Jaz komaj čakam da ju3 odpišem, ker se mi ne da več :) Določene stvari se mi zdi da kr znam, spet druge mi niso všeč in jih res nem znala... In tebi?
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

js mam sicer šele u petek, ker sem bolonc, ampak podobno kot ti.

mam pa še eno ušrašanje, tele dve generalni klavzuli pri obveznem zdr.zavarovanju, a veljata za vse iz kroga upravičencev iz obveznega zdr.zavarovanja ali samo za prejemnike socialnih dajatev?
men to mal hecno piše u knjigi.
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

pa še to, ali imajo vsi državljani rs in prebivalci rs pravice iz obveznega zdr.zavarovanja?

a napišeš tuki NE, imajo le zavarovanci (aktivne os., prejemniki soc.dajatev, druge os.z dohodkom, državljani slo. s stalnim preb.pri nas) in njihovi družinski člani in zavarovanci za poklicna tveganja.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Da :)
Si vis pacem para bellum
nicimici
Prispevkov: 2
Pridružen: 11. Jan 2012 14:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nicimici »

A bi lahko nekdo, ki je danes pisal PSV napisal vprašanja, ki so bila na izpitu? ;)
#tjasa#
Prispevkov: 45
Pridružen: 18. Maj 2009 15:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a #tjasa# »

1. akti OZN
2. obvezno zdravstveno zavarovanje je vedno treba doplačat - da/ne, utemelji
3. vdovska pokojnina, pogoji in odmera
4. brezposelni lahko odkloni zaposlitev in še naprej prejema denarno nadomestilo , nekaj v tem smislu - da/ne
5. instituti varstva otroka v psv
6. socialno pomoč dobiva vsak ki nima sredstev za življenje, da/ne

nekaj v tem stilu je blo, natančnih vprašanj se ne spomnem :)
nicimici
Prispevkov: 2
Pridružen: 11. Jan 2012 14:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nicimici »

Hvala:)
Simpatikus
Prispevkov: 17
Pridružen: 23. Feb 2011 15:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Simpatikus »

A sm prou vidu, da so rezultati v ponedeljek ob 8.00?! Hvala
mi_lenca
Prispevkov: 98
Pridružen: 23. Jan 2010 21:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mi_lenca »

Če si skupinskega pisal, potem si prav videl :)
ljubezniPolnaSkleda
Prispevkov: 26
Pridružen: 20. Dec 2010 09:50

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ljubezniPolnaSkleda »

Hej :) kdo ve kdaj so ustni in rezultati za tiste ki smo pisali v petek?
___________________
LjubezniPolnaSkleda.si
mi_lenca
Prispevkov: 98
Pridružen: 23. Jan 2010 21:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mi_lenca »

ljubezniPolnaSkleda napisal/-a:Hej :) kdo ve kdaj so ustni in rezultati za tiste ki smo pisali v petek?

Rezultate mata na oglasni če sem prav vidla, nisem pa pogledla kdaj mate ustne.
ljubezniPolnaSkleda
Prispevkov: 26
Pridružen: 20. Dec 2010 09:50

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ljubezniPolnaSkleda »

Hvala, sem ravnokar izvedela. In res ne vem zakaj ne morejo vsaj obvestiti na internetu da so tam rezultati, kot da smo vsi iz ljubljane :/ Mogoče kdo od vas ve kdaj naj bi bili ustni?
___________________
LjubezniPolnaSkleda.si
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Tisti, ki smo pisali po boloncu u petek, so bili ustni DANES 13.40. Mislim, da smo bili na vrsti vsi danes.
Pošlji mu mail, če si zamudila.
ljubezniPolnaSkleda
Prispevkov: 26
Pridružen: 20. Dec 2010 09:50

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ljubezniPolnaSkleda »

Sem izvedela prepozno in sem mu zdaj pisala :( Sem mislila da bodo vsaj na internetu napisali da so rezultati na oglasni deski, glede na to da Tičar v petek ni nič točno povedal kdaj bodo in je rekel da bodo najbrž v torek. Kako pa ste vi ostali vedeli? koliko nas je pa naredilo pisne? Kako pa je bilo na ustnih? A je bil strog?
___________________
LjubezniPolnaSkleda.si
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Jaz sem zvedela cisto po nakljucju od kolegov, ki so bili na faksu in so me poklicali.
Strban je bil pa res ful prijazen. Pokaze ti test, lahko ga kaj vprasas, potem pa je skoraj vse vprasal nekaj iz splosnega dela in nekaj iz posebnega. Nic ne vrta, ce ne ves tocno, ampak ti pomaga in te malo usmeri. Vsak je bil notri ene 5 minut, ful hitro je mim. Mislim, da ce prides na ustnega, skoraj zagotovo naredis.
-puella-
Prispevkov: 3
Pridružen: 26. Okt 2011 21:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a -puella- »

mene pa zanima ketere so dajatve iz naslova materinstva in katere otroške dajatve v RS? Hvala
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

Mene zanima ,če mi kdo lahk pove, kaj vse se je spremenilo od kar je knjiga napisana, na kaj je treba bit pozoren.
:roll:
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Odgovori

Vrni se na