Izpitna vprašanja

prof. dr. Grega Strban

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

to tud mene zanima. razmišljal sem pa nekako tako, da je možna, ker lahko pri nekaterih tudi na podlagi izjave volje nastane socialnozavarovalno razmerje, npr. prostovoljna vključitev v pokojninsko zavarovanje ali pa v zavarovanje za brezposelnost.
piflar
Prispevkov: 10
Pridružen: 18. Jun 2011 12:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a piflar »

mene pa zanima, tisti ki ste že nardil ta izpit, a se da vse naučit v 3 tednih po 5-6 ur učenja na dan? jst grem septembra. in pa kako se učit - jst se bom kar na pamet kot pri UVP - a je to o.k.? hvala :)
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

ja, najboljš da se tko učiš, vsak stavek prebereš, pa ga desetkrat ponoviš, tko da ga znaš, pol greš pa na naslednjega... :)
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

3.ali se lahko nadomestilo za brezposelnost izplačuje samo v denarni obliki? (DA/NE)
vprašanje je v bistvu ali se denarna socialna pomoč izplačuje samo v denarni obliki?

Odgovor je ne, CSD lahko da tudi v drugačni obliki, če prejemnik npr. izrablja denar v napačne namene. Tako da mu pač lahko raje plača položnice ali kupi hrano itd.
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

buttercup napisal/-a:
3.ali se lahko nadomestilo za brezposelnost izplačuje samo v denarni obliki? (DA/NE)
vprašanje je v bistvu ali se denarna socialna pomoč izplačuje samo v denarni obliki?

Odgovor je ne, CSD lahko da tudi v drugačni obliki, če prejemnik npr. izrablja denar v napačne namene. Tako da mu pač lahko raje plača položnice ali kupi hrano itd.
Ni res, oba vprašanja sta se pojavila. Pri DSP je odgovor NE, možno le v utemeljenih primerih z boni, naročilnicami, itd. Pri nadomestilu za brezposelnost pa je odgovor DA, saj je denarno nadomestilo za brezposelnost glavna denarna dajatev, ker se z njo brezposelni osebi nadomešča v določenem odstotku izpadla plača.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
piflar
Prispevkov: 10
Pridružen: 18. Jun 2011 12:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a piflar »

lale napisal/-a:ja, najboljš da se tko učiš, vsak stavek prebereš, pa ga desetkrat ponoviš, tko da ga znaš, pol greš pa na naslednjega... :)
Hvala lale, potem bom pa res šel kar po tem klasičnem sistemu memoriranja. To me malo spominja na dobri stari RIM :)
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

to drgač nism resno mislu, ampak, če ti je rim tko ratal narest, pol pa kar izvoli pa srečno!
piflar
Prispevkov: 10
Pridružen: 18. Jun 2011 12:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a piflar »

lale napisal/-a:to drgač nism resno mislu, ampak, če ti je rim tko ratal narest, pol pa kar izvoli pa srečno!
lale ti mene malo zafrkavaš :( jaz sem resno vprašal, kako se je ta izpit najboljš učit. kako si se pa ti naučil vso snov?
Uporabniški avatar
su17
Prispevkov: 42
Pridružen: 04. Sep 2010 11:38

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a su17 »

ma 3 tedne ti je preveč.. js sm se 10dni.. od tega sm 4 dni podčrtovala knjigo.. sj se da, če delaš enih 7ur na dan.. pa zadnji dan intenzivno! ampak ne rabi celo knjigo na pamet vedet!
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

piflar napisal/-a:
lale napisal/-a:to drgač nism resno mislu, ampak, če ti je rim tko ratal narest, pol pa kar izvoli pa srečno!
lale ti mene malo zafrkavaš :( jaz sem resno vprašal, kako se je ta izpit najboljš učit. kako si se pa ti naučil vso snov?
ne vem še, če sm se jo dovolj dobr naučil, ker še nism šel na izpit, učim se pa en mesec tale predmet pa še delovno zravn. na začetku mal knjiga, pol pa bolj po skripti pa stara vprašanja. sej se vprašanja kar ponavljajo, tko da upam da ne bo panike. če maš sam ta predmet je mislm, da ene 10 dni čist dovolj. to pa brez heca!
piflar
Prispevkov: 10
Pridružen: 18. Jun 2011 12:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a piflar »

super, hvala lale in su17! uspešen študij!
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Ene 3x si preber skripto počas, pa stara vprašanja...odvisno kok dobr spomin maš...kaj bi dau da bi meu fotografskega, uf :D
beth
Prispevkov: 7
Pridružen: 19. Jun 2011 13:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a beth »

piflar odvisno kakšno oceno bi rad dobil..za 6ko, 7ko je 10 dni učenja po novi skripti čist dovol. obvezno pa si poglej stara izpitna vprašanja...če maš pa dovolj časa jih sam reš :) ampak stara izpitna vprašanja ti res zelo priporočam, ker se ponavljajo. mogoče da eno esejsko novo,ostalo so pa vsa stara vprašanja.
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Ja sej stara vprašanja skor celotno glavno snov pokrijejo ane, itak ne more neki novga izumt...razn, če bo kšna nova reforma sprejeta v kratkem...zdravstvena pa o trgu dela.
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

ja pa še dva zakona začneta 1.1.2012 veljat, ki tud spreminjata en kup stvari. zakon o socialnovarstvenih prejemkih in zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. pa kdo ve kaj bo še do takrat...bo treba pred tem narest izpit...
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

eno vprasanje!

kako se pise ta izpit...dobis kao oba na mizo pol pa resuj po volji al se pise najprej edene pol pa drug v stilu kazenca pa se kolk je casovna pmejitev.

hvala lepa za odgovore
beth
Prispevkov: 7
Pridružen: 19. Jun 2011 13:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a beth »

w4nkst4 napisal/-a:Ja sej stara vprašanja skor celotno glavno snov pokrijejo ane, itak ne more neki novga izumt...razn, če bo kšna nova reforma sprejeta v kratkem...zdravstvena pa o trgu dela.
se strinjam..sam mislm da znajo res prou pridt ker vsaj vidš na čem je res poudark. pri tistih vprašanjih za eno točko pa pogruntaš "haklce" in na izpitu takoj veš kaj hoče od tebe. tko da če mate dost časa pa volje.. :)
hill33
Prispevkov: 58
Pridružen: 05. Dec 2008 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a hill33 »

par vprašanj, ki mi niso čisto jasna:

ali mora brezposelni sprejeti samo primerno delo?

v knjigi piše, da mora brezposelni, če prejema denarno socialno pomoč, sprejeti vsako zapsolitev in odplačno delo po podjemni ali avtorski pogodbi.
v zavarovanju za priemr brezposelnosti pa mora sprejeti ustrezno in potem po določenem času primerno. zdaj pa kaj tu mislijo s tem samo?

ali je denarna socialna pomoč vedno denarna?

to je ne, ne? lahko je v naravi (obleka, bon, hrana) al pa storitve. to je pri nas tudi tak. jaz mislim, da je.

ali so vsi ekonomsko aktivni prebivalci in njihovi družinsko člani zavarovani za primer brezposelnosti?

družinski člani niso, ali pač? v ZUTD jih ni naštetih

ali lahko nastane obvezno socialno razmerje z enostransko izjavo?

jaz mislim, da lahko. primer je pokojninsko in invalidsko zavarovanje, v katerega se lahko prostovoljno vključijo državljani stari nad 15, ki so. na neplačanem dopustu, študij, med suspenzom poz,... mam prav? al pa to ne pomeni enostranske izjave?

kako se kaže poklicna bolezen ali poškodba pri delu v različnih sistemih soc. varnosti?


ali imajo vsi tujci pri nas pravico do denarne socialne pomoči?

ne, tujci ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje ob izpolnjevanju ostalih splošnih pogojev.

ali imajo vsi državljani rs in prebivalci rs pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja?

ali je denarna socialna pomoč pogojena z odpovedjo poz?

kako je to mišljeno?

ne, tujci ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje in ne dosegajo minimalnega dohodka iz objektivnih okliščin. je prav tak?
beth
Prispevkov: 7
Pridružen: 19. Jun 2011 13:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a beth »

ali mora brezposelni sprejeti samo primerno delo? z novim zakonom (ZUTD) je ta izraz ukinjen
ali je denarna socialna pomoč pogojena z odpovedjo poz? JA je pogojena. pogodba more biti prenehat iz objektivnih razlogov, se pravi ne sme prenehat
po krivdi zavarovanca..ampak ta pogoj se upošteva samo prvi 6 mesecev. lahko pa na to vprašanje odgovoriš tudi z NE in potem utemeljiš da sicer pa prvih 6 mesecev upoštevajo ta pogoj.
beth
Prispevkov: 7
Pridružen: 19. Jun 2011 13:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a beth »

ali so vsi ekonomsko aktivni prebivalci in njihovi družinsko člani zavarovani za primer brezposelnosti? morajo imeti zakonsko urejeno prebivališče v RS

ali lahko nastane obvezno socialno razmerje z enostransko izjavo? to maš tud prou.se pravi pač enostranska izjava pomen prostovljna vključitev v zavarovanje

kako se kaže poklicna bolezen ali poškodba pri delu v različnih sistemih soc. varnosti? tuki morš napisat vse pravice oziroma ugodnosti v vseh stebrih socialne varnosti. v zdr.zavarovanu, pokojninskem, pač v vseh. zdj ne bi na pamet vseh pravic vedla..sam se mi zdi da so npr. ugodnješi pogoji za invalidsko pokojnino

ali imajo vsi tujci pri nas pravico do denarne socialne pomoči? tuki maš tud prou:)

ali imajo vsi državljani rs in prebivalci rs pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja? verjetno samo tisti, ki so pač vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje (se pravi ekonomsko aktivni pa pač otroci ki so preko njih zavarovani)

upam da sm ti vsaj mal pomagala:)
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

beth napisal/-a: kako se kaže poklicna bolezen ali poškodba pri delu v različnih sistemih soc. varnosti? tuki morš napisat vse pravice oziroma ugodnosti v vseh stebrih socialne varnosti. v zdr.zavarovanu, pokojninskem, pač v vseh. zdj ne bi na pamet vseh pravic vedla..sam se mi zdi da so npr. ugodnješi pogoji za invalidsko pokojnino

ali imajo vsi državljani rs in prebivalci rs pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja? verjetno samo tisti, ki so pač vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje (se pravi ekonomsko aktivni pa pač otroci ki so preko njih zavarovani)

upam da sm ti vsaj mal pomagala:)
A ni z različnimi sistemi socialne varnosti mišljeno sistem obveznih zavarovanj, sistem univerzalnih zavarovanj in sistem socialnih pomoči?

Zavarovanci v obveznem zdr. zavarovanju so aktivni zavarovanci, prejemniki različnih socialnih dajatev (pokojnina, brezposelne osebe), druge osebe z dohodkom in državljani RS s stalnim prebivališčem pri nas.
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

a ni pri teh različnih sistemih fora to, da je povsod enako urejeno, da v primeru poškodbe ali poklicne bolezni ni potrebna določena zavarovalna doba? aja, sam to je res sam za invalidsko zavarovanje...no drgač je pa vrjetn še pri zdravstvenem zavarovanju, da že od začetka plačuje nadomestilo delodajalec. al še kej?
sam s sistemi socialne varnosti je najbrž res mišljeno sistem obveznih zavarovanj pa to...
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

kaj pa tole vprašanje:

ali se denarno nadomestilo iz zdravstvenega zavarovanja vedno izplačuje od prvega dne?

jaz bi rekla da se, ker pri nas ne poznamo karenčne dobe, ko se nadomestilo ne izplača ... A lahko kdo potrdi?

_______________________________________________________

pa še nekaj me zanima: zaščita otrok v zakonih socialne varnosti ter pravice v korist otrok v različnih sistemih socialnih zavarovanj?

_________________________________________________________

še eno vprašanje: ali so vsi državljani DČ EU upravičeni do denarne socialne pomoči?
Zadnjič spremenil buttercup, dne 20. Jun 2011 14:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Shady »

ali so do starostne pokojnine upavičeni vsi državljani in prebivalci RS DA/NE Utemelji (1 točka)
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

ne, minimalni pogoj je 15 let zavarovalne dobe + določena starost.
Odgovori

Vrni se na