Izpitna vprašanja

prof. dr. Grega Strban

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Ne, obstajajo še socialno-varstvene storitve, ki so
- prva socialna pomoč,
-osebna pomoč,
- pomoč družini in
- instucionalna varstvo (tle maš omenjene še domove za otroke v telesnem in duševnem razvoju, kar ti zna pridt prov pri tistem vprašanju ki sprašuje kako so urejene pri nas pravice otrok z motnjami v telesnem ali duševnem razvoju, just a hint ;) )
+ obstajajo še druge denarne dajatve socialne narave: (sam za te nism čiiiiist zihr a spadajo pod to, ampak predvidevam da ja.)
- dodatek za pomoč in oskrbo
- izredna denarna pomoč
- družbena pomoč invalidom in
- pomoč civilnim in vojaškim žrtvam vojne
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

legally blond napisal/-a:Ne, obstajajo še socialno-varstvene storitve, ki so
- prva socialna pomoč,
-osebna pomoč,
- pomoč družini in
- instucionalna varstvo (tle maš omenjene še domove za otroke v telesnem in duševnem razvoju, kar ti zna pridt prov pri tistem vprašanju ki sprašuje kako so urejene pri nas pravice otrok z motnjami v telesnem ali duševnem razvoju, just a hint ;) )
V knjigi piše tukaj zraven še vodenje in varstvo ter zaposlitev pod posebnimi pogoji in pomoč delavcem...Denarne dajatve so pa pomoje posebej, ne spadajo pod storitve. Hvala! :)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

matr, sej nama 10ka ne uide ;)
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Tuki bom vsa vesela, če bom samo naredila in da bo konec! :lol:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Haha, sej jst tut :D :D
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

One more, pol pa res neham: :D
Pravice iz zdravstvenega zavarovanja (predvidevam da jih našteješ čim več) in postopek njihovega uveljavljanja. Zdej v skripti se postopek loči a gre za storitev al denarno dajatev, v zakonu je spet neki tretjega v rešitvah mam pa napisan da za storitve morš predložit ustrezne dokumente izbranemu zdravniku (morš mu dat zdravstveno), o denarnih dajatvah pa odloča območna enota Zavoda (o pretožbi direkcija in nato še sodno varstvo)
Kaj od tega, če sploh kaj, je sploh prov in kaj nej jst napišem v izpit. :o :P
Hvala
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

legally blond napisal/-a: ] Zdej v skripti se postopek loči a gre za storitev al denarno dajatev
Tole! No, jaz bi to pisala. :) Pri uveljavljanju storitev bi pisala o notranjem pritožbenem postopku, potem kako je, če je pri imenovanem zdravniku(pritožba na zdravstveno komisijo, potem sodno varstvo). Pri denarnih dajatvah pa na prvi enoti odloča območna enota ZZZS, na drugi pa direkcija na sedežu zavoda, potem je pa možno še sodno varstvo. (vse bolj na široko :P )

Kaj pa tole: Ali so vsi prejemniki pokojnin obvezno zdravstveno zavarovani? NE... Zakaj ne? :oops:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Ne, pogoj je stalno prebivališče v Sloveniji (torej lahko tut DA, pod pogojem da imajo stalno prebivališče v Sloveniji)
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

A je blo danes komu jasno kaj je Gregi hotu met s 1. in 3. vprašanjem? :evil:
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

S 1. ne, s tretjim se mi je pa približno sanjalo, ampak kaj TOČNO je pa hotel pa ne.
Precej težek izpit za PSV, k ma tak lep sloves lahkega izpita :evil:
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Jojojoj, tole pa ni bil standarden izpit! :?

1. vprašanje: značilnosti dvostranskih pogodb socialne varnosti
2. poseg v pričakovane in pridobljene pravice v sistemu socialne varnosti
3. Pravica do krajšega delovnega časa in zakaj bi utegnila biti takšna ureditev diskriminatorna?
da/ne so bila pa do zdaj vsa znana

Januar? :|
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

se bojim da bo ta sloves z današnjim izpitom zbledel...sm gledala izpitna vprašanja od leta 2003 in do vljučno septembra 2010 so bla večinoma ena in ista! Danes pa prou neki tretjega! :evil: :evil:
Kaj ste odgovarjali pr dvostranskih pogodbah pa teh zakonskih omejitvah...jst sm se učila po zapiskih iz predavanj in o tem ne duha ne sluha...pr 1. vprašanju nism vedla al pisat o mednarodnih pogodbah, al od dvostranskega razmerja med nosilcem in zavarovancem, ali pogodba med izvajalcem in nosilcem ali pogodbo pr zasebnem zdravstvenem zavarovanju!?!
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

nike napisal/-a:pr 1. vprašanju nism vedla al pisat o mednarodnih pogodbah, al od dvostranskega razmerja med nosilcem in zavarovancem, ali pogodba med izvajalcem in nosilcem ali pogodbo pr zasebnem zdravstvenem zavarovanju!?!
Jaz sem pisala o bilateralnih pogodbah (kar sem vedla, 2 stavka :lol: ). Sam sem pa isto premišljevala kot ti. ;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

En je vprašal med izpitom a gre to za mednarodne pogodbe pa je rekel da ne. Jst sm pač pisala kar sem mislila da spada pod to.
Pri 3 vprašanju pa sm pisala o ustavi, mednarodnih pravnih aktih, predvsem o uredbi 1408/71 in 883/2004 in 2eh izmed 4 načel (varstvo pridobljenih pravic in varstvo pravic v nastajanju) pa mal sm omenla reformo pokojninske reforme k je tut aktualen problem v Slo, in da to prinese precej nezadovoljstva med ljudi,.....Pač tist kar pišeš ko inmaš pojma.
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Kaj pa tale: Ali morajo prejemniki denarne socialne pomoči sprejeti vsako delo?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

jst sm obkrožla DA, ker eden izmed pogojev za pridobitev soc.pomoč je, da upravičenec ne pridobiva/nima dovolj dohodkov iz objektivnih razlogov, medem ko zavrnitev dela pomeni odpoved dohodku iz krivdnih, subjektivnih razlogov...zaradi tega lahko preneha pravica do soc.pomoči...sm pa se precej mučla, če je tudi tuki una varjanta kot pri brezposelnih glede primernega dela...po neki čudni logiki :roll: sm pršla do zaključka, da v primeru soc.pomoči to ne bi blo smiselno :mrgreen:
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Ja, sej je pravilen odgovor, sem zdej našla v enem njegovem članku. :)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

Nausicaä thx...tko da če že padem bom mela vsaj 1 točko :D ben ja sej bomo vidli kmalu kako porazen je bil ta rok :?
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

28. 1. 2011

1. Opiši socialnopravno razmerje
2. Opiši pravico do storitev zdravljenja in njihov postopek uveljavitve
3. Navedite agrumente za in proti razlikovanju moških in žensk v sistemu socialne varnosti in navedite primere iz slovenske ureditve
4. slovenska ureditev pozna insitut najvišje določene pokojnine DA/NE, kratko utemelji
5. Pravica do denarnega nadomestila je edina pravica iz zav. za brezposelnost DA/NE, kratko utemelji
6. še nekaj :)
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Pri meni na ustnem je bil zelo prijazen! Vprašal me je medčasovno pravo in sem povedal vse okoli tega, nič podvprašanj, ničesar drugega ... Samo 10 mi je dal in to je bilo to :) Drugače pa en nasvet - pri vprašanjih DA/NE je potrebno popolnoma utemeljit odgovor. Jaz sem edino pri teh zgubljal pike. Če je npr. vprašanje "ali je to edina pravica iz zav. za brezposelnost", potem ni dovolj, da obkrožiš NE in navedeš še eno. Navesti moraš vse, da dobiš celo točko. Jaz sem mislil, da je dovolj, če navedeš še eno, ker se že iz tega vidi, da je pravilen odogvor "ne".

Esejske je pa lepo ocenil, vsaj meni se tako zdi. Bi lahko napisal povsod še kaj, kje sem tudi kaj pozabil, pa sem dobil povsod 3 točke...
Uporabniški avatar
Mala Miška
Prispevkov: 11
Pridružen: 25. Jan 2011 16:59

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Mala Miška »

Hey! Bi lahko prosim nekdo, ki je naredil na zadnjih rokih, dedil z nami iz katere skripte se je fajn učit in pa kaj zraven je treba še znat? Ful hvala :)
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

jaz sem se učil po knjigi ...
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

A je use lepo pa dovolj napisan v knjigi? :)
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Ja :) Po mojem mnenju je kje kaj preveč podrobno, ampak načeloma je pa to izpitna snov. Traja, da prideš čez, ampak se splača...
Simpatikus
Prispevkov: 17
Pridružen: 23. Feb 2011 15:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Simpatikus »

Čau! Mene tut zanima, če ma kdo kkšn dobr predlog iz kje se učit, NE da bi odprl knjigo. 400 strani za PSV...too much!
No pa anyway, proton kok cajta si rabu da si zgrizu knjigo...

LP
Odgovori

Vrni se na