Izpitna vprašanja

prof. dr. Grega Strban

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

A se je zdej, ko je izšla knjiga bolje učit po njej? So bila mogoče kakšna vprašanja na izpitu, ki so samo v knjigi? Za ustne sem slišala, da sprašuje tudi iz knjige... Mene samo zanima kok je to kej res? :D
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Glede na to, da se nimam časa učit iz knjige ti ne znam pomagat. Jst bom delala po dveh skriptah, pa bog daj, da bo šlo skozi :D
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

A mi en odgovori na vprašanji:
- Zaščita otrok v zakonih o socialni varnosti in
- Opredeli pojem poklicne bolezni in poškodbe pri delu, kako se kaže njihovo uveljavljanje v različnih sistemih socialne varnosti (predvsem, drugi del vprašanja, kako se kaže uveljavljanje v razl. sestemih sv)

Najlepša hvala
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Ja, jaz bi pri prvem vprašanju pisala o pravicah iz starševskega varstva in družinskih prejemkih, ker smo rekli, da je položaj otroka odvisen od položaja družine in ukrepov družbe v njeno korist. Lahko je pa to čist narobe, samo ne vem kaj bi drugega pisala, ker niti nismo omenjali otrok posebej... :)
Za drugo pa ne vem točno, vem pa da sem nekje brala. Napišem, ko najdem ;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

A mislš da je tam pri uveljavljanju lahko pravica do invalidske pokojnine (pa napišeš pogoje, torej da v vsakem primeru ko gre za poklicno bolezen ali poškodbno pri delu) in druge pravice invalidov vkolikor ne izpolnujejo pogojev za invalidsko pokojnino. Pa verjetno pride v poštev tudi pravico do nadomestila plače med začasno zadržanosjo z dela......al ne???
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

legally blond napisal/-a:- Zaščita otrok v zakonih o socialni varnosti in
Sm najdla na enem drugem forumu
PRAVICE V KORIST OTROK
"Ja to vprašanje si moral/a povezati z nekaterimi ostalimi vsebinami- npr. Pokojninsko in invalidsko zavarovanje- družinska pokojnina, do katere imajo pravico tudi otroci, potem v sistemu obveznega zdravstvenega zavarovanje- otroci zavarovani kot ožji družinski člani- do katerega leta; izjema otroci- plačevanje zdravil ipd., sistem družinskih prejemkov- pomoč ob rojstvu otroka, starševski dodatek, otroški dodatek, dodatek za veliko družino; v sistemu Zavarovanja za starševsko varstvo npr. pravica do krajšega delovnega časa (do katere starosti otrok, če so 4 otroci enemu od staršev ni treba delati ...., posebnosti za otroke s posebnimi potrebami- (npr. v sistemu obveznega zdravstvenega zavarovanja prav tako zavarovani kot ožji družinski člani- neomejeno trajanje...)"
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Ja evo, to bi jaz napisala. :) Po kateri skripti se pa ti učiš? Uni iz kopirnice? Upam, da bo dovolj in ne bo v izpitu kaj tazga, kar je samo v knjigi...
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

No pa smo le ugotovili :D
Mam dve, verjetno je ena tut iz kopirnice, ne vem pa točno ker sem jih "podedovala". Ena ima okoli 80 strani, druga jih ima pa ene 72 in ima zadi še stare izpite.
Pleto
Prispevkov: 44
Pridružen: 06. Okt 2008 15:18

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Pleto »

jaz bi priporočal še letošnje zapiske s predavanj...
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Jaz imam sicer lanske... a bo to tudi ok? :) Sej ni bilo nekih sprememb ane?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Ja jst mam še oba njegova članka in pa vsa vprašanja tle na forumu si bom pogledala. Do zapiskov žal nimam dostopa.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Mam še eno vprašanje: Naštej in na kratko obrazloži pravice, ki imajo naravo delnih socialnih pravic.
A gre tle za pravice ki so mešane pravne narave, torej delno so to pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, delno pa imajo naravo socialnih pomoči: varstveni dodatek k pokojnini, pravica do oskrbnine, letni dodatek.

A je to to???
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

legally blond napisal/-a: A je to to???
Ja. Vsaj jaz bi to napisala :)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

legally blond napisal/-a:Ja jst mam še oba njegova članka in pa vsa vprašanja tle na forumu si bom pogledala. Do zapiskov žal nimam dostopa.
Aja, še nekaj me zanima. :mrgreen: Katera 2 članka pa imaš? A sta to Položaj brezposelne osebe po spremembah ZZZPB in ZSV in Posebnosti pogodb o rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov?

Ja, glede zapiskov bi ti pa skor rekla, da jih ne rabiš, ker so te skripte čist enake, kot moji zapiski. ;) Edino upam, da ni bilo večjih sprememb od lani...
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Ne, članka sta:

Uveljavitev nove uredbe o koordinaciji sistemov socialne varnosti v EU in
Pravna vprašanja predvidenih reform pokojninskega zavarovanja.

A maš ti tale dva v elektronski obliki?
Če mi pustiš mail ti jst lahko ta dva pošljem.
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

legally blond napisal/-a:Ne, članka sta:

Uveljavitev nove uredbe o koordinaciji sistemov socialne varnosti v EU in
Pravna vprašanja predvidenih reform pokojninskega zavarovanja.

A maš ti tale dva v elektronski obliki?
Če mi pustiš mail ti jst lahko ta dva pošljem.
Ooo, a bi mi res? :) Hvalaaa! :mrgreen: Ti pošljem sporočilo na pm... ne nimam v elektronski obliki, v kopirnici na faksu sem ju vzela... Sam sta kar precej stara, tako da niti ne vem če prideta v poštev. :)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Rabim še mal pomoči:

Vprašanje je bilo, ali imajo pravico do starostne pokojnine vsi državljani in prebivalci rs? DA/NE
Jst bi dala da NE, utemeljila pa da je potrebno izpolnjevati pogoje (starost, zavarovalna/pokojninska doba). A je tle treba kej menit državno pokojnino, recimo v primeru da oseba ni zavarovana in le-ta nastane na podlagi zakona pod določenimi pogoji al ne?? Sploh ne vem, tle bi lohk človk velik stvari napisu. Ker mam ene rešitve vprašanj pa je ena velika zmešnjava pri tem vprašanju

Hvala za pomoč.
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Jaz bi napisala, da NE, ker morajo izpolnjevat določene minimalne pogoje ( pa jih na kratko opisala ). Ubistvu si ti čist prov odgovorila. :) To bi bilo pomoje dovolj... loh bi pa omenila tud državno pokojnino, kot kategorično socialno pomoč. Itak pri teh da/ne vprašanjih ni treba tako na široko napisat.
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Pa še eno: Odprta metoda koordinacije. Tist kar sm najdla na netu mi nekak ne diši, a je kje kkšna lušna razlaga, vem samo da gre za "soft law" in da spada pod harmonizacijo in ne koordinacijo.

Matr sm tečka :oops: :lol:
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Odprta metoda koordinacije (povzeto iz knjige):

Postopek odprte metode koordinacije se začne z določitvijo ciljev za celotno EU. Gre za splošne abstraktne cilje, ki jih želi doseči vsaka država članica. Njeno ime je nekoliko zavajaoče- čeprav je omenjena koordinacija, ne gre za povezovanje sistemov socialne varnosti. Vsebinsko je OMK bližje harmonizaciji, saj države iščejo podobne rešitve za podobne težave in zato spreminjajo svoje sisteme socialne varnosti. To metodo je mogoče opisati kot upravljanje prek ciljev. Lahko bi ga primerjali z direktivo, saj zavezuje članice slediti določenim ciljem, pri čemer je izbira poti za dosego teh ciljev prepuščena izključni pristojnosti držav članic. Bistvena razlika z direktivo pa je, daje OMK po svoji naravi pravno nezavezujoča. Držav članic tudi ni mogoče prisiliti, da bi sledile skupnim ciljem, prav tako n mogoče vkjučiti Sodišča EU. Edina sankcija je sprejem priporočila, ki pa učinkuje politično. Nadzor opravljata Evropska komisija in Odbor za socialno zaščito, ki spremljata napredek držav prek poročil.

Ah ne, sam počak, da jst pridem na plano z vprašanji :P :lol:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Te čakam. :D :P
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

:mrgreen:
Tale je mal smotan:
Ali je pravica do otroškega dodatka univerzalna? Ker jst mam v skripti napisan oboje, je univerzalna, pogoj je le prebivanje v RS. Potem pa piše, da je selektivne narave, ker je odvisna od dohodka družine.
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Jst mam napisan da NI univerzalna torej je selektivna. Odvisna je od višine dohodka na družinskega člana, le-ta ne sme presegati povprečne plače v državi (torej do 99% povprečne plače). Sam cenzus je postavljen sorazmerno visoko, zato je do njega upravičenih precej oseb. To je prvi pogoj, potem pa je kot pogoj navedeno tudi državljanstvo, vnedar se na to gleda šele ob zpolnjenem 1. pogoju. (v določenih primerih lahko dobijo OD tudi osebe ki niso državljani, ampak je tako dogovorjeno z mednarodno pogodbo). Poglej še člena 65. in 67. ZSVD http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=4794
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Hvala! :)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Joj, še neki! :oops: :)

Ali ima denarna socialna pomoč edina naravo (vsaj delno) pravic socialnih pomoči? da/ne

Popravek: sem že našla odgovor. :D V rešitvah piše da NE, ker obstaja še pravica do socialnih storitev. Sam ne vem če je to čist prov?
Zadnjič spremenil Nausicaä, dne 23. Sep 2010 22:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Odgovori

Vrni se na