Izpitna vprašanja

doc. dr. Luka Tičar

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
j.sos.
Prispevkov: 41
Pridružen: 03. Jun 2009 12:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a j.sos. »

Suspenz pog.o zaposlitvi (51. člen ZDR)
Vedno lahko dodata aneks (seveda sporazumno) k pogodbi in določita (dodatne) razloge za suspenz pogodbe.
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

hvala!
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

Mene pa zanima izredna odpoved, če ima kršitev znake KD. V zakonu piše:
V primeru krivdnega razloga na strani delavca ali delodajalca, ki ima vse znake kaznivega dejanja, pogodbena stranka lahko odpove pogodbo o zaposlitvi v 30 dneh, odkar se je izvedelo za kršitev pogodbene ali druge obveznosti iz delovnega razmerja in storilca ves čas, ko je možen kazenski pregon.

kaj se naredi s storilcem? ta stavk mi je tok nerazumljiv, mi ga lahko razložite? :oops:
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Hm... če grem po svoji kmečki pameti, mislim da nič? ker se to v kazenskem postopku presoja kaj in kako z njim... vse kar je tukaj pomembno bi bilo samo to, da je pač rok daljši... da ni omejeno na 30 dni...
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

ha, hvala. Js sm si razlagala ta člen tko, da mora storilca ovaditi :D

me pa še zanima ustezna zaposlitev.

nekje sem našla definicijo: je zaposlitev za katero se zahteva enaka stopnja in vrsta izobrazbe in za delovni čas, kot je bil dogovorjen s prejšno PoZ ter kraj opravljanja ni oddaljen več kot 3 ure v obe smeri od dela.

nekje sem za zasledila (v vajah) da mora DD ponuditi PoZ za nedoločen čas....

kaj je zdaj prav?

hvala za odgovor
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

ja mislim, da je to res - torej poz za nedoločen čas, samo v primeru, da je imel tudi prej poz za nedoločen čas.. sicer ni tega pogoja. :D Recimo.. jaz to tako mal po svoje hahaha
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

Mislim, da v vajah piše, da je ta "delovni čas" v definiciji ustreznosti pogodbe vezan le na polni/skrajšani delovni čas in ne na vrsto pogodbe - t.j. čas trajanja PZ!
Tako, da, če bi ti DD ponudil PZ za določen čas, prej pa si jo imel za nedoločen čas, bi bilo to ob upoštevanju drugih pogojev ustreznosti pogodbe ok. Čeprav je meni to malo čudno...ampak, tako piše v vajah. :geek:
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

Ker mi je zmanjkalo časa za predelavo dopolnilnih zakonov k ZDR, ne grem tvegat tega roka (upam, da mi ne bo žal!) in grem delat izpit konec avgusta (itak nič ne zamudim), zato se priporočam za vpr. od današnjega testa. Hvala! :ugeek:
#tjasa#
Prispevkov: 45
Pridružen: 18. Maj 2009 15:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a #tjasa# »

današnji izpit:
1. ureditev stavke v ustavi in sodna praksa
2. definicja samozaposlenega po zvzd in kaj more use sprejet (ocena tveganja, izjava o varnosti)
3. sprememba dd in načeli v zvezi z njo
4. dd bo od 5 zaposlenih odpustil 3 delavce iz poslovnega razloga. kakšna odpoved iz posl razloga je to? kaj mu svetuješ in na kaj mora pazit?
5. fleksibilnost delovnega časa in 4 instituti
6. delavka in delavec mata 2 otroka, 1 star 10 let, drugi 15 mesecev. njuna pravica do dopusta, v zvezi z odpovedjo poz in nadruni in nočnim delom
7. pravna narava kolp
8. sindikalni dialog na ravni države in na ravni podjetja.

men je ful časa zmankval, ful so se mi zdela ena vprašanja da je velik za pisat....
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

Meni je tudi časa zmankovalo (še posebej pri starševskem varstvu in odpuščanju) :D

zanima me pri vprašanju o fleksibilnosti delovnega časa ali je bilo treba samo našteti institute ali jih tudi opisati oz...napisati na kaj bi moral biti DD pozoren pri teh insitutih.
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

Huh, mogoče mi je malo žal... :?

Je pa res ponekod ful za pisat. So malo nefer s takimi vprašanji za ustne...
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

Kdaj so pa ustni?
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

smile napisal/-a:Huh, mogoče mi je malo žal... :?

Je pa res ponekod ful za pisat. So malo nefer s takimi vprašanji za ustne...

Kakšna pa so vprašanja za ustne?

Ustni ne vemo kdaj so...rezultati so v ponedeljek ob 8.30 na oglasni deski.
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

Malo nazaj poglej - je veliko napisanega o tem.

Pravijo, da moraš počasi in razločno govorit, pa tam, ko je naštevanje baje hoče predvsem prof. res vse slišat...

Držim pesti za vse! :) Če ne se pa vidimo avgusta!
Malina
Prispevkov: 7
Pridružen: 21. Okt 2011 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Malina »

1. ureditev stavke v ustavi in sodna praksa

tole vprašanje je blo : OMEJITEV stavke v slovenski ustavi in ustavo-sodna praksa.
samo če hoče bit kdo natančen :)
Banne
Prispevkov: 53
Pridružen: 30. Jan 2009 20:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Banne »

2. definicja samozaposlenega po zvzd in kaj more use sprejet (ocena tveganja, izjava o varnosti)

natančneje: kakšne obveznosti predpisuje zakon, v zvezi z varnostjo pri delu neki tazga??


8. sindikalni dialog na ravni države in na ravni podjetja.

socialni dialog..če se prav spomnim.
miki miška
Prispevkov: 8
Pridružen: 30. Jan 2012 22:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a miki miška »

Bi mogoče lahko kdo napisal okvirne odgovore pri vsakem vprašanju na včerajšnjem izpitu?

Ste pri dveh načelih pri institutu spremembe delodajalca našteli samo načela in pisali o njih ali ste opisovali tudi celoten institut?

Mene mal skrbi kok je blo treba kje napisat...se mi zdi da samo neposreden odgovor na vprašanje ni dovolj.
Uporabniški avatar
sasho
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Okt 2008 15:22
Kraj: blue zone

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sasho »

v priponki 179 rešenih izpitnih vprašanj (januar 2004 - maj 2011)..
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Milka
Prispevkov: 3
Pridružen: 15. Jun 2012 14:44

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Milka »

1. ureditev stavke v ustavi in sodna praksa
Stavka se lahko v URS omeji le, če tako zahteva javna korist. Pri nas poznamo le objektivni kriterij omejitve stavke. Sodna praksa - Odločba UsRS: U-I-193/93


2. definicja samozaposlenega po zvzd in kaj more use sprejet (ocena tveganja, izjava o varnosti)
Oseba, ki opravlja pridobitno ali drugo poklicno dejavnost kot edini ali glavni poklic, pa ne zaposluje drugih delavcev in v delovni proces ne vključuje drugih oseb . Kot samozaposlena oseba se šteje tudi oseba, ki je v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju zavarovana kot kmet in ne zaposluje delavcev in v delovni proces ne vključuje drugih oseb, razen družinskih članov na kmetijah, v skladu s predpisi o kmetijstvu.

Dolžnosti: - dolžnost oceniti tveganje
- dolžnost uporabe ustreznih sredstev za delo in osebne varovalne opreme
- dolžnost varstva pred požarom
- prijave inšpekciji
- dolžnost vključitve v pisni sporazum



3. sprememba dd in načeli v zvezi z njo
Načelo varstva zaposlitve - pogodbene in druge pravice in obveznosti iz delovnih razmerij, ki so jih imeli delavci na dan prenosa pri delodajalcu prenosniku,se ex lege prenesejo na delodajalca prevzemnika. Če se pri DD prevzemniku iz objektivnih razlogov poslabšajo pravice iz PoZ in delavec nato odpove PoZ, ima delavec enake pravice, kot če PoZ odpove DD iz poslovnih razlogov.
Načelo že pridobljenih pravic - Pravice in obveznosti iz KolPog, ki je zavezovala delodajalca prenosnika, mora DD prevzemnik v primeru iz prejšnjega odstavka zagotavljati delavcem najmanj eno leto, razen če KolPog preneha veljati pred potekom enega leta ali če je pred potekom enega leta sklenjena nova KolPog.
Obveznost obveščanja sindikatov ( informiranje + posvetovanje)

4. dd bo od 5 zaposlenih odpustil 3 delavce iz poslovnega razloga. kakšna odpoved iz posl razloga je to? kaj mu svetuješ in na kaj mora pazit?
Gre za odpoved iz ekonomskih razlogov na strani DD. Ne gre za kolektivne odpuste, temveč večje številko posamičnih odpovedi. DD bo odpustil tiste D, ki pri njemu najmanj učinkoviti. Edina omejitev, ki jo dejansko ima je prepoved diskriminacije pri izbiri. Če pa kriterije določga KolP(tako kol. odpusti kot tudi posamični) jih mora DD upoštevati.

5. fleksibilnost delovnega časa in 4 instituti
- Gibljiv delovni čas
- Nadurno delo
- Različne oblike razporejanja DČ
- Krajši delovni čas


6. delavka in delavec mata 2 otroka, 1 star 10 let, drugi 15 mesecev. njuna pravica do dopusta, v zvezi z odpovedjo poz in nadruni in nočnim delom
- Oba upravičena do letnega dopusta v minimalnem trajanju 4 tednov. Prav tako sta upravičena do dodatnega dneva za vsakega otroka mlajšega od 15let(2 dodatna dneva). Ker imata enega šoloobvezna otroka, morata vsaj 1 teden dopusta izrabiti v času šolskih počitnic.
- D, ki neguje otroka mlajšega od 3 let se lahko odredi nočno/nadurno delo samo po njegovem predhodnem soglasju.Imasta otroka mlajšega od 3 let zato sta do tega varstva upravičena. V primeru, da D še vedno doji otroka ji pripada tudi varstvo iz tega naslova - Delavka v času nosečnosti in še eno leto po porodu oz. ves čas, ko doji otroka, ne sme opravljati nadurnega dela ali dela ponoči, če iz ocene tveganja zaradi takega dela izhaja nevarnost za njeno zdravje ali zdravje otroka.
- Če izrabljata starševski dopust v obliki polne odsotnosti iz dela jima DD ne sme odpovedati PoZ(Razen v primeru spremembe DD in izredne odpovedi - samo s soglasjem inšpektorja za delo). Delavki varstvo pripada tudi v primeru da še vedno doji otroka.

7. pravna narava kolp
KolP je sestavljena iz obligacijskega in normativnega dela. Obl. del ureja pravice in obveznosti strank, ki jih morata upoštevati pri sklepanju invid. pogodb. Normativni del pa ustvarja norme, te pa P in O strank KolP. V primeru prenehanja KolP normativni del velja še 1 leto.
KolP je avonomen pravni vir - saj jo morata stranki upoštevati pri sklepanju PoZ. Prav tako pa je pogodba CP, saj ni plod zakonodajne veje, hkrati se upoštevajo vse predpostavke za sklenitev pogodbe (svobodne volja)

8. sindikalni dialog na ravni države in na ravni podjetja.
Na ravni države - Tripartitni socialni dialog poteka med obema socialnima partnerjema ter državo na državni ravni(vlada), katerega cilj je predvsem sprejetje socialnega sporazuma(nima obvezujoče narave). Poteka v ekonomsko - socialnem svetu vlade. Obravnava vprašanja glede ekonomske in socialne politike.
Na ravni podjetja - Bipartitni socialni dialog. Poteka med DD in D, urejajo pa se vprašanja glede medsebojnih pravic in obveznosti iz delovnega razmerja. Rezultat teh pogajanj pa so KolP, ki pa imajo obvezujočo naravo.
Na ravni podjetja pa poznamo tudi Participativni dogovor, ki pa potekajo med Svetom D in DD. Urejajo se tudi drugi načini sodelovanja D pri upravlanju. Z dogovorom iz tega člena se ne določijo pravice iz delovnega razmerja, ki se urejajo s splošno veljavnimi kolektivnimi pogodbami.
miki miška
Prispevkov: 8
Pridružen: 30. Jan 2012 22:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a miki miška »

Supr, najlepša hvala za tele odgovore! :)
miki miška
Prispevkov: 8
Pridružen: 30. Jan 2012 22:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a miki miška »

Rezultati nej bi bili ob osmih v ponedeljek?
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

ob 8.30 so rekli :D
j.sos.
Prispevkov: 41
Pridružen: 03. Jun 2009 12:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a j.sos. »

Mislte, da bojo ustni za bolonjce že v ponedeljek? Ker nism iz lj... ne bi pa rd tut zamudu, v primeru da so in seveda v primeru, da sploh pridm do njih.... =)
Hvala v naprej.
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

A mogoče kdo ve kdaj so vpogledi? Pa pri komu? :oops:
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kitka* »

Kko pa zgledajo ustni? Kolk vprašanj postavi? Pa kolk natančno je treba znat zakon? Če poveš malo s svojimi besedami,pa bolj na splošno ni vredu?
Odgovori

Vrni se na