Izpitna vprašanja

doc. dr. Luka Tičar

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

kakšni so bli kej rezultati in kaj vs je kej sprašvou oz. sprašvala?
Life isn't fair, but you can be.
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

nejcs napisal/-a:kakšni so bli kej rezultati in kaj vs je kej sprašvou oz. sprašvala?
Se pridružujem vprašanju :)
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Rezultati za tiste, ki ste pisali samo delovno so že na oglasni deski na faksu!
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Mjau napisal/-a:Rezultati za tiste, ki ste pisali samo delovno so že na oglasni deski na faksu!
Hvala ti za tole!!!! :)

A je kdo mel kdaj na ustnih že prof.tičarja? ker glede na to da mam ustne v 116 in ker je to njegov kabinet,sklepam da bo mel on ustne....
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Lahko si srečna :) Jaz sem imela danes njo in je to najslabša izkušnja kar jih lahko kdaj doživiš... poniževanje, žaljenje, nesramnost, cinizem... Brutalna je uglavnem...
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Jah najbrž je mela slab dan, k sm bla jz na ustnem je bla čist prjazna in super :D
Uporabniški avatar
Leilani
Prispevkov: 19
Pridružen: 09. Jan 2009 18:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Leilani »

IziG napisal/-a:Lahko si srečna :) Jaz sem imela danes njo in je to najslabša izkušnja kar jih lahko kdaj doživiš... poniževanje, žaljenje, nesramnost, cinizem... Brutalna je uglavnem...
Kot ponavadi :/ A lahko prosiiiiim napišeš kaj te je spraševala?
deadff
Prispevkov: 126
Pridružen: 14. Dec 2008 23:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a deadff »

Pa še kakšen primer nesramnosti in cinizma :D
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

men zdej neki ni jasn pr telih reprezentativnih sindikatih.

v 6. členu piše da so reprezentativni sindikati tisti,ki blablabla - a je to kvalitativni kriterij ? ( sj vem da u skripti Jakob piše da mamo mi v sloveniji kvantitativni kriterij, sam men se to zdi kot da bi lahko to bil kvalitativni kriterij, kr tm pr konvenciji 87 našteva točno iste stvari kt tale zakon v 6. členu )

al se reče da mamo mi kvantitativni kriterij zato, ker poleg tega da so izpolnjene zahteve iz 6.člena more bit še 10 % delavcev ( če so v zvezah ) oz. 15 % ( če niso v zvezah ) zato da je sindikat reprezentativen. ?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Ja kakor jaz razumemem imamo v SLO oba kriterija tako kvalitativnega- sindikat mora biti demokratičen itn... kot kvantitativnega, saj mora imeti določeno število članov...
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

Eno vprašanjce imam, če kaj veste o izpitu, namreč mal sm gledala izpitna vprašanja pa nimam pojma kolk moraš napisat, kakšna so se mi zdela da sem jih znala odgovorit samo z 1 ali 2 stavka??? :?
a je treba velik pisat ali kva???
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Astra
Prispevkov: 24
Pridružen: 20. Maj 2011 15:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Astra »

Tud js bi rekla, da mamo oba kriterija, kljub temu, da Jakobova skripta zmede.
Mi pa neki ni jasn in bi ful prosila za pomoč. Če mamo nekoga, k se zaposli za 7 mesesev (od 1.9.naprej). ma do novga leta pa od novga leta pr.do sorazmernega dopusta , ker ustreza kriterijem. ok. a mora ta oseba izpolnit pogoj dela 6 nepretrganih mesecev? al se ta sorazmernost nanaša tud na pr. do IZRABE dopusta in lohk vsak mesec izkoristi kak dan? in če mora čakat pol leta, vmes pa se zamenja koledarsko leto...a to pomen, da ji propadeta 2 tedna od pred novim letom, ker se morta vsaj 2 tedna porabit v tekočem koledarskem letu, ostalo se lahko prenese..
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ta sorazmernost se nanaša tut na izrabo, ker v 162. členu piše : D ima pravico IZRABE 1/12 letnega dopusta za vsak mesec dela v koledarskem letu...
kako je pa s temi dve tedni pa to pa ne vem

A zna kdo tko na prakticnem primeru povedat razliko med neposredno in posredno diskriminacijo ?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

sparkica napisal/-a:Eno vprašanjce imam, če kaj veste o izpitu, namreč mal sm gledala izpitna vprašanja pa nimam pojma kolk moraš napisat, kakšna so se mi zdela da sem jih znala odgovorit samo z 1 ali 2 stavka??? :?
a je treba velik pisat ali kva???
jst sicer se nism pisala delovnega tko da ti iz prve roke ne morm povedat. sm pa, ko sm pisala PSV, prvo uro mogla samo sedet v predavalnici in nism mela kj počet zato sm mal okol gledala in vidla da so ljudje tko ubistvu zlo velik napisal. pa tut pomoje ona ne bi bla zadovolna z odgovorom z dvemi stavki. je pa res da mors pazt da odgovarjas na vprasanje, ne da pišš še kr ene tretje stvari zraven.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Za vsako vprašanje maš prbližn pol strani, ker sta dve vprašanji na strani, tko da ja, nekak je treba popisat tiste pol strani na vprašanje , mogoče kdaj kak stavek manj al pa kej bolj stisnit skupej.
*missy*
Prispevkov: 93
Pridružen: 07. Maj 2011 19:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *missy* »

Hej!

Imam eno splošno vprašanje (se še ne učim tega predmeta in upam, da ni preveč neumno vprašanje :D). Imamo pogodbo za določen čas, podpisano 21.8.2009. Razlog zaposlitve je začasen povečan obseg dela. Delavcu npr.54 let, so podaljševal pogodbo vsakič za 6 mesecev in zdaj recimo (današnji datum) 27.12.2011 so mu sporočili, da je ta razlog prenehal in da mu ne bodo podaljšali pogodbe.
Ker morajo vzeti delavca po 2 letih za nedoločen čas, me zanima ali se v tem primeru šteje ta čas od dne podpisa pogodbe, torej 21.8.- v tem primeru je sedaj več kot 2 leti? Vglavnem, kakšne so pravice delavca?
foxy
Prispevkov: 46
Pridružen: 16. Sep 2011 20:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a foxy »

*missy* napisal/-a:Hej!

Imam eno splošno vprašanje (se še ne učim tega predmeta in upam, da ni preveč neumno vprašanje :D). Imamo pogodbo za določen čas, podpisano 21.8.2009. Razlog zaposlitve je začasen povečan obseg dela. Delavcu npr.54 let, so podaljševal pogodbo vsakič za 6 mesecev in zdaj recimo (današnji datum) 27.12.2011 so mu sporočili, da je ta razlog prenehal in da mu ne bodo podaljšali pogodbe.
Ker morajo vzeti delavca po 2 letih za nedoločen čas, me zanima ali se v tem primeru šteje ta čas od dne podpisa pogodbe, torej 21.8.- v tem primeru je sedaj več kot 2 leti? Vglavnem, kakšne so pravice delavca?
Ker je razlog zaposlitve začasno povečan obseg dela, velja absolutna časovna omejitev 2 leti, zato transformacija pogodbe o zaposlitvi za določen čas v pogodbo o zapostlitvi na nedoločen čas nastopi ex lege. D lahko uveljavlja sodno varstvo, če delodajalec ne spoštuje te spremembe na podlagi 204/III.

V tem primeru gre torej (verjetno :D -to ugotovi sodišče) za nezakonito odpoved pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas, ker je bil razlog odpovedi prenehanje razloga zaradi katerega je bila sklenjena pogodba za določen čas-začasno povečan obseg dela (ta razlog pa je zakonitev le v primeru pogodbe o zaposlitvi za določen čas,vendar ta v tem primeru ne velja več). Delodajalec bi lahko redno odpovedal pogodbo o zaposlitvi le iz iz poslovnega razloga, razloga nesposobnosti, krivdnega razloga ali razloga nezmožnosti za delo.
*missy*
Prispevkov: 93
Pridružen: 07. Maj 2011 19:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *missy* »

ahaa hvala ti :)
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

[quote="buttercup"]marec 2011
6. delavec in delodajalec skleneta pogodbo za določen čas 6 mesecev. Kolikšen del letnega dopusta pripada delavcu in kdaj ga lahko izkoristi?




tisti ki ste dobili odgovor na to me prav zanima kateri je ker sem slišala da so bili kar različni odgovori...
Hvalaaaa!!!
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Astra napisal/-a:Tud js bi rekla, da mamo oba kriterija, kljub temu, da Jakobova skripta zmede.
Mi pa neki ni jasn in bi ful prosila za pomoč. Če mamo nekoga, k se zaposli za 7 mesesev (od 1.9.naprej). ma do novga leta pa od novga leta pr.do sorazmernega dopusta , ker ustreza kriterijem. ok. a mora ta oseba izpolnit pogoj dela 6 nepretrganih mesecev? al se ta sorazmernost nanaša tud na pr. do IZRABE dopusta in lohk vsak mesec izkoristi kak dan? in če mora čakat pol leta, vmes pa se zamenja koledarsko leto...a to pomen, da ji propadeta 2 tedna od pred novim letom, ker se morta vsaj 2 tedna porabit v tekočem koledarskem letu, ostalo se lahko prenese..
mal sm forum brala in naletela na že to debato okol tega dopusta.
takrat so pršli do tegale zaključka, k se tut men zdi kr logičen.

se prau nekdo ki sklene PoZ 1.9 za 7 mesecev ima ( do 1.4. )
*do novega leta pravico do sorazmernega dela, to je 4/12 ( na podlagi 162/1, prva alineja )
*po novem letu pa ima tut pravico do sorazmernega dela, to je 3/12 ( na podlagi 162/1, tretja alineja )

čeprou še vedno mi pa neki ni jasn. kako se pol to zračuna, a za pred novim letom posebi kok dni, pa po novem letu, al se to računa kot celota se prav 7/12 celotnega dopusta. al celo tko da za vsak mesec posebej pa pol sesštevaš - npr 1/12 za septembra + 1/12 za oktobra itd. men se najbl logično sliš tale variatna da za vsak mesec posebej, da se točno ve kok usak mesec lahko ima LD. npr če je celoten LD 25 dni je potem 1/12 2 dni. in bi lahko izkoristu, septembra 2 dni, oktobra 2 dni,...če pa nč od tega ne porab lahko pa npr tut zadn mesec zaposlitve izkoristi 14 dni ? al more nujno se prav za prve 4 mesce porabit do nouga leta kr drugace mu propade ? se prau da bi porabu npr decembra 8 dni, pa potem marca 6 dni.

o faaak ta letni dopust je men največja uganka pr tm delovnem ! :?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

sparkica napisal/-a:
buttercup napisal/-a:marec 2011
6. delavec in delodajalec skleneta pogodbo za določen čas 6 mesecev. Kolikšen del letnega dopusta pripada delavcu in kdaj ga lahko izkoristi?

tisti ki ste dobili odgovor na to me prav zanima kateri je ker sem slišala da so bili kar različni odgovori...
Hvalaaaa!!!
tole je iz lanskih predavanj :
primer: delavec je sklenil pogodbo za 6 mesecev. Kako je z izrabo letnega dopusta? Delavec izpolni pogoj za izrabo v trenutku prenehanja pogodbe o zaposlitvi. V tem primeru ni možnosti, da bi izrabil dopust, ker mu s prenehanjem pogodbe prenehajo vse pravice. V preteklosti se je štelo, da je delavec izpolnil pogoj ter da se je delovno razmerje lahko podaljšalo za toliko dni, kolikor bi trajal letni dopust (ne velja več). Edina možnost za delavca je, da izrabi letni dopust že prej, vendar takrat ne bi izpolnjeval pogojev za pridobitev celotnega letnega dopusta. Zanj zato pride v poštev samo sorazmerna izraba letnega dopusta(5 mesecev dela – upravičen do 5/12 letnega dopusta).
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

Hvala ti!
Saj meni se je tud tko zdel, ker, če bi imel dopust po 6 mesecih pomeni da bi se mu podaljšalo del.razmerje, čeprav ni fer da dela 6 dobi pa dost manj dopusta....ah ah....za to pogodbo za 7 mes. men se zdi da ti lahko (Verjetno) vsak mesec porabiš, recimo 2, ampak če nočeš lahko porabiš več v enem mesecu, recimo decembra 6 dni, čeprav pol po 6 mesecih, kaj, nimaš več poln dopust ampak zmanjšan za tolk kolk si porabil??? ali dobiš novega po 6 mesecih??? jooooj te za določen čas so groza....ker zdi se mi če bi bilo za nedoločen bi mi blo logično da 4 mesece leta 2011 porabi 2011 in pol dobiš nov dopust za 2012....a ne???
ha? ha? ha?
:?
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ja če bi bil za nedoločen čas bi dobil za leto 2011 sorazmerni del dopusta, ker je sklenil pogodbo v drugi polovici leta, za leto 2012 pa bi dobil celoten dopust po 6 mesecih, vštevši tiste 4 mesece k jih je oddelu v 2011 - se prau bi 1.3. dobil pravico do izrabe celotnega dopusta za 2012. ( na forum je nekdo napisal besedilo iz komentarja : Delavec v tekočem letu pridobi pravico do LD takoj ko dopolni 6 mesecev staža, upoštevajoč čas, ki ga je dosegel v prejšnjem koledarskem letu, če je začel delati šele v 2. plovici prejšnjega koledarskega leta. ) tuki se mi s5 uprasanje pojav :D a mora dopust za leto 2011 nujno porabt do konca leta 2011 al ga lahko prenese v 2012 ? najbrs ga ne more preneset a ne ? ker v 163/3 je omenjena samo bolezen,poškodba,porodniški dopust, dopust za nego in varstvo otroka.

sam ta k ma pa za določen čas, pa ni logično da bi dobil za leto 2012 kr cel dopust. on bi dobil za leto 2011 sorazmerni del, zato ker je sklenil pogodbo v drugi polovici leta, za 2012 ( tiste 3 mesece k bi se delu ) pa tut sorazmerni del, zato ker mu pogodba preneha pred 1. julijem.


pa še tole : a zdej pišemo izpite že po ZVZD-1 ?
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

zvzd-1
Datum sprejema: 24.05.2011
Datum objave: 03.06.2011
Datum začetka veljavnosti: 03.12.2011
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

že že, sam kaj pa una fora da more bit tri mesce že v veljavi preden pišemo izpite po novih zakonih ?

najbols da si tut ZVZD-1 mal pogledam.
Odgovori

Vrni se na