Izpitna vprašanja

doc. dr. Luka Tičar

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Slučajno kdo ve odgovor na vprašanje: Sankcija, če delodajalec zaposli delavca v nasprotju s sistemizacijo del.mest in kaj se zgodi s pogodbo?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Kot jaz to razumem ni to nič drugega kot splošni akt delodajalca. Glede na to, da je v ZDR več določb poleg določb o sami dolžnosti določitvi pogojev za opravljanje dela in drugih, tudi določba, da mora delavec za opravljanje dela na psoameznem delovnem mestu oz vrsti dela izpolnjevati z kolektivno pogobdo, splošnim aktom DD in s strani DD zahtevane in obljavljene pogoje, bi rekel, da je PoZ nezakonita- sklenjena v nasprotju za zakonom?
Si vis pacem para bellum
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Misliš da bi lahko uporabili tole:

30.člen: Če je določilo v pogodbi o zaposlitvi v nasprotju s splošnimi določbami o minimalnih pravicah in obveznostih pogodbenih strank, določenimi z zakonom, kolektivno pogodbo oziroma splošnim aktom delodajalca, se uporabljajo določbe zakona, kolektivnih pogodb oziroma splošnih aktov delodajalca, s katerimi je delno določena vsebina pogodbe o zaposlitvi, kot sestavni del te pogodbe.

?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

V bistvu ne, sem tudi v tej smeri razmišljal, samo hec je, da pogoji za opravljanje dela niso navedeni v Poz :!: . Najbližje temu je določba, ki govori o nazivu delovnega mesta oz. vrsta dela s kratkim opisom dela... to pa pomoje niso pogoji za orpavljanje dela. :?

V mislih sem imel določbo 20. člena...
Si vis pacem para bellum
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Zmaj napisal/-a:V bistvu ne, sem tudi v tej smeri razmišljal, samo hec je, da pogoji za opravljanje dela niso navedeni v Poz :!: . Najbližje temu je določba, ki govori o nazivu delovnega mesta oz. vrsta dela s kratkim opisom dela... to pa pomoje niso pogoji za orpavljanje dela. :?

V mislih sem imel določbo 20. člena...
Imaš prav. super,hvala :) s skupnimi močmi se daleč pride :D
čeprav nikoli se ne ve kako si je spet profesorica zamislila ta odgovor v svoji glavi :D za tole zihr ne bi dobila vseh pik :)
astanna
Prispevkov: 3
Pridružen: 22. Sep 2011 22:36

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a astanna »

mi lahko kdo prosm powe kaj je potrebno wse napisat pod vprašanjem
1) vloga kolektivne pogodbe
2)bistwo awtonomije kolektiwne pogodbe

da vsaj približno dobiš 1,5 točke ali več?
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

Morda kdo že ve kdaj se piše izpit iz delovnega - ŠIS mi ne dela, v referatu se pa nihče ne javi, da bi mi zadevo popravili...
:evil:
manyca
Prispevkov: 76
Pridružen: 05. Jan 2009 16:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a manyca »

Ob 13ih se piše, v rdeči oba (+sociala), v modri delovno. No vsaj naspal se bomo lahko :)
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

:) Hvala - sem že videla na spletni strani - fino, ja...ne bomo vstajali ob 6h!
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

današnji izpit ?
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

...je bil za moje pojme OGABEN! :x

Ali lahko prosim še kdo zadevo pokomentira - mislim, tole je bilo pa res nesramno - zakompliciran test z nekimi širokimi neotipljivimi vprašanji :shock:
femme
Prispevkov: 16
Pridružen: 18. Jan 2011 13:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a femme »

smile napisal/-a:...je bil za moje pojme OGABEN! :x

Ali lahko prosim še kdo zadevo pokomentira - mislim, tole je bilo pa res nesramno - zakompliciran test z nekimi širokimi neotipljivimi vprašanji :shock:
se strinjam. pa meni je časa zmanjkalo, tako da enega vprašanja nisem rešila, za tretje sem pa ugotovila, da ga imam čisto narobe. tako da super... NOT!!
kasiopea
Prispevkov: 18
Pridružen: 16. Okt 2009 18:34

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kasiopea »

+1 No comment.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

napište mi uprasanja prosm, ker jst nism bla. sm mislna it pa sm se odjavla, očitno še dobr če usi pravte da je blo grozn.
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Se strinjam... Izpit je bil res ogaben in nesramen... Tako, kot je kolega zgoraj napisal... Široka in neotipljiva vprašanja...

Kar se spomnim od vprašanj... - niso natančna, ker se ne morem spomnit tako glupih vprašanj.. :x

1. Kje vse ZDR določa/omeni plačo/plačilo. V povezavi s katerimi instituti?
2. Pogledi (nekaj takega) glede kvalitativnega in kvantitativnega delovnega časa.
3. Primer, ko sta dva delavca. Enega odpusti na podlagi poslovnega razloga. Ima sicer možnost ga zaposliti za krajši delovni čas, a mu ni ponudil. Ali je DD ravnal zakonito?
4. Kako določamo dolžino letnega dopusta pa bedarije v zvezi s tem..
5. DD je ugotovil, da bo imel 4 mesece povečan obseg dela in bo potrebna prerazporeditev delovnega časa. Na kaj mora biti pozoren itd...
6. Kakšne pristojnosti ima država v zvezi z delovnopravnim urejanjem.
7. Kako ZDR omejuje avtonomijo DD pri sklepanju PoZ in pri izbiri kandidata.
8. se ne spomnim več :)

Nobeno vprašanje ni bilo glede sindikatov, itd... Vse samo iz drugega dela. Kar se mi zdi zelo bedno, saj je vedno vsaj kakšno vprašanje glede svobode dela, diskriminacije, sindikatov,... nic..

Kako vam je sicer šlo? Jaz mislim, da bo to kar en velik polom. Sicer, ko sem na prvi pogled vidla vprašanja se mi ni zdelo nič posebnega, zdaj pa mi je vse manj jasno, kaj so hoteli, da strnemo v odgovor pri tako širokih (vsaj večina) vprašanjih...

Lp
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Aha, sem se spomnila še enega...

8. Kaj glede veljavnosti kolektivnih pogodb določa Zakon o kolektivnih pogodbah.
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

Tu pri odnosu delo - država je bilo vprašanje manj jasno zastavljeno - nekako v smislu - država in pojem dela - ne zgolj pristojnosti glede urejanja, ampak širše - pač vse relacije. Da o vprašanju o kvalitativnem in kvantitativnem določanju delovnega časa ne govorim! Mislim halo? A hočejo samo povečat osip ali kaj? Je to tako pomembno - meni se to zdijo vprašanja za debato na ustnem izpitu, kjer se lahko potem iz širokega malo usmeriš v ožje in poveš vse potrebno kar veš.

Totalno nepredvidljiv izpit, ki onemogoča pozitivno oceno, ker pač moraš vse naprej in nazaj znat za 10, pa ti še to ne pomaga...pri takih vprašanjih.
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

No ja, sej pravim... Napisala sem zelo poenostavljeno verzijo vprašanj... Ker kakor pravim, moj um se ni tako razvit očitno, da bi si uspela zapomniti tako butasta vprašanja... To o kvantitativnem in kvalitativnem... Jaz sem pustila prazno... :) Pa še polovico marsikaterega drugega.. Ker enostavno nisem vedla v kaj naj se usmerim.. Lahko bi za vsako vprašanje napisala skoraj esej, po drugi strani pa te tako zmedejo, da ostaneš brez besed.. :)

Mislim, da so res želeli narediti vsip, čeprav ne razumem zakaj... Itak so oktoberski roki in nam bi lahko pustili, da se izredno vpišemo - ker s tem oni največ pridobijo...

Groza groza... Dvomim, da bo kaj dosti pozitivnih ocen.. In potem je tukaj še ustni - če sploh prideš... Ajajaja. Mi je včeraj pošteno zagrenilo letošnje šolsko leto do konca :)
manyca
Prispevkov: 76
Pridružen: 05. Jan 2009 16:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a manyca »

Ja izpit ste mel res bedn, septembra je blo precej lažje.. No vsaj sociala je bla dokaj normalna. Men tud ni jasn zakaj sploh dajejo te roke oktobra, k prvo jih dajo čist skupaj, potem itak dajo ful zajebana vprašanja, pa tud zvemo datume tik pred zdajci.. isto pr stvarnem oktobra totalno beden izpit, medtem ko septembra pa bil čist 'normaln', eh brezveze živce zgublat..
Drugač pa tale kvantitativn/kvalitativen pristop se je pa že na ustnem pojavilo vprašanje. Gre pač zato da je kvantitativn pristop standardiziran, ni prilagojen posamezniku, je normaln delovni čas, ki velja za vse enako. V zadnjem času pa se vse bolj poudarja kvalitativen pristop, ki je individualiziran, prilagajanje dela delavcu, uvajanje fleksibilnih oblik, usklajevanje poklicnega in družinskega življenja, upoštevanje situacije na trgu dela.. Mogoče pride komu prav, če bo na ustnih tole spraševala.
lucka12
Prispevkov: 11
Pridružen: 07. Mar 2011 12:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lucka12 »

Ko je blo rečeno, da bojo rezultati za 2.letnik v petek ob 8, saj je bil mišljen petek ta teden (torej jutri), kajne? Ali je slučajno rekla, da je to naslednji petek?
Hvala!
manyca
Prispevkov: 76
Pridružen: 05. Jan 2009 16:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a manyca »

A ni blo rečen v pondelk ob 8? Možno, da je blo to sam za tiste k smo soc. pisal... sam mislim da je reku za oba tudi..
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

A ste imeli drugi letniki kakšna drugačna vprašanja?
lucka12
Prispevkov: 11
Pridružen: 07. Mar 2011 12:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lucka12 »

Ne, vprašanja so bla tut za 2.letnik enaka...
Za te rezultate pa js nisem več sigurna. A je mogoče še kdo pisal v modri predavalnici v sredo in slučajno ve, kako je blo rečeno, kdaj bojo rezultati za 2.letnik?
manyca
Prispevkov: 76
Pridružen: 05. Jan 2009 16:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a manyca »

Js sm 3. pa pisala sm v rdeči. Tko da ja, verjetno je za 2.letnik drugače.
eternity
Prispevkov: 3
Pridružen: 26. Feb 2009 13:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eternity »

Rezultati za bolonce so jutri ob 8.00 na faksu. Takoj za tem bodo pa še ustni za izbrane srečneže :)
Odgovori

Vrni se na