Izpitna vprašanja

doc. dr. Luka Tičar

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jst se strinjam z baby :D Sem mela ZDR na netu (ravno zaradi ctrl+f opcije :mrgreen: ), pa skripto. In to je to. No, pa stara izpitna vprašanja :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Pleto
Prispevkov: 44
Pridružen: 06. Okt 2008 15:18

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Pleto »

flafi napisal/-a:Jst se strinjam z baby :D Sem mela ZDR na netu (ravno zaradi ctrl+f opcije :mrgreen: ), pa skripto. In to je to. No, pa stara izpitna vprašanja :D
+ malo sreče ;)
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

baby™ napisal/-a:hm, ne vem, js praktikuma nisem niti vidla, zakona pa nism občutla :D

je pa tko, da sm js bol slaba za nasvete delit :oops: meni so do zdej vsi izpiti uspeli brez knjig in kupljenih/sprintanih zakonov... vse, kar mam, je sprintan KZ (zrad izpita kmp :D), in ustava RS iz 1. letnika :lol: vse ostalo sm pogledala prek neta, če sm kej iskala... pa tudi lažje je najt, samo pritisneš ctrl+F, ni treba nič listat :mrgreen: :twisted:

je pa res, da js nikoli ne ciljam na 9 ali 10 ;)

ja sej, kak komu paše..js sm itak še bolj starinska...mam raj liste ko pa ekran:) pa tut po ekranu raj nebi markirala pa pisala..hehe..
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

A je kdo študiral po ZDR s komentarjem? Se ga splača sploh imet?
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dexter »

A mogoče pri delovnem dvojčku obstaja kakšno nepisano pravilo v smislu: "Ne hodit na izpit septembra, ker je 2-krat težji kot maja / junija!"
Oziroma me zanima, a so septemberski roki kej bistveno težji kot drugače? :)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jaz sem slišala lani govorice, da je septembra izpit 516846x težji kot prva dva roka. Pa sem šla vseeno na septembrski rok, in ni blo čist nč težje kot prej ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Dexter napisal/-a:A mogoče pri delovnem dvojčku obstaja kakšno nepisano pravilo v smislu: "Ne hodit na izpit septembra, ker je 2-krat težji kot maja / junija!"
Oziroma me zanima, a so septemberski roki kej bistveno težji kot drugače? :)
Dexter, eno neumesno vprašanje. Ali to glede rokov mogoče velja pri kakšnem družinskem pravu ali pa obema kazencema?

Hvala :)

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Hvala, flafi. ;)

denny.crane, pri družinskem pravu pomoje ne velja, ker Novakova zmeraj daje iste pa dost lahke izpite (edino ocenjuje jih težko), pri KPP pa ti lahko zatrdim, da je bil letos septemberski rok naaaaaaaaaaaaaaaaaaadpovprečno težak, kar ti lahko potrdi vsak, ki je šel na ta izpit. Potem oktobra je bil izpit spet dokaj normalen. Glede KMP-ja pa ti ne bi znal povedat, jaz sem ga naredil junija in je bil kar enostaven (pa tud KPP je bil dost enostaven junija). Aja, najvišja ocena oktobra pri KMP je bila 7, pa nekaj 6, ostali so pa vsi padli. Mislim, da 8, 9 in 10 nisem videl niti ene. Ne vem pa kakšen je bil izpit. :)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
MIA
Prispevkov: 38
Pridružen: 12. Maj 2009 22:18

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a MIA »

Eno vprašanje iz starih izpitov, za katerega nisem čist ziher, kaj naj bi pisala...
Opredeli negativno sindikalno svobodo oz. pravico do organiziranja in kako je lahko le ta omejena!
Anybody?
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

negativna sindikalna svoboda je pravica, da se ne vključiš v sindikalno organizacijo.
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

kaj je mišljeno z avtonomnim kolektivnim pogajanjem?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Mogoče, da imajo reprezentativni sindikati to pravico in da kolekt. pog, ki jo sklenejo velja tudi za delavce, ki niso vključeni v sindikat, kaj v tem smislu?
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

kdo bi vedel :lol:

imam še eno vprašanje. vidim, da se v starih izpitih pojavlja vprašanje v zvezi z osebo, zaposleno za krajši delovni čas od polovičnega (npr. 15h/teden) ter kakšne so njene pravice do letnega dopusta, regresa in odmora. je kaj drugače, če je zaposlena za manj kot polovični delovni čas? Jaz bi rekla, da je pravica do letnega dopusta enaka kot pri ostalih, regres je v sorazmernem delu. za odmor je pa odvisno, koliko ur naenkrat je na delovnem mestu - tudi sorazmerno, če je manj kot 8h. :?: :?:
stewie
Prispevkov: 3
Pridružen: 14. Jul 2010 16:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a stewie »

@buttercup

ne pozabi, da ima delavec pravico do odmora (v sorazmerju s časom, prebitim na delu), če dela dnevno vsaj 4 ure (člen 154/2). in tu se meni postavi vprašanje, ali se lahko tako kratek DČ (15ur/teden) razporedi tudi na manj kot 4 dni v tednu za razliko od polnega DČ (147/5). Če recimo delavec dela tri dni v tednu po 5 ur, ima pravico do odmora, sicer ne. Bi še kdo kaj lahko dopolnil? :)

Sicer pa me zanima, če bi kdo kaj vedel, kaj napisati v primeru, da se ponovi katero od naslednjih vprašanj iz starih izpitov

- Tripartitni socialni dialog
V novi skripti je komaj kaj omenjen, se spomni kdo kaj s predavanj ali kod drugod, kje najti kaj uporabnega o tem?

- Ali lahko D in DD po enem letu trajanja delovnega razmerja skleneta konkurenčno klavzulo?
V zakonu in skripti ni nič opredeljeno, kdaj jo lahko skleneta, je to morda dopustno zgolj zaradi spremenjenih okoliščin, ki narekujejo spremembo PoZ oz. sklenitev nove? Kaj odgovoriti, da ne bo čista nula pri tem vprašanju? ;)

- D zaposlen za določen čas 1 leto iz razloga začasne povečane potrebe po delu. sklicuje se na nezakonitost pogodbe, češ da potreba po delu ni zgolj začasna. pravno oziroma sodno varstvo, v kakšni smeri gre sodna praksa?

- primer iz vaj, kjer ima DD 2 delavca, enemu od dveh odpove PZ zaradi poslovnih razlogov, brez da mu ponudi PZ s krajšim delovnim časom. ali ravna zakonito?

Za na konec pa me zanima še, v čem je smisel 59. člena ZDR pri zagotavljanju dela delavcev drugemu uporabniku s strani delodajalca, saj DD ne sme tega početi z istim delavcem pri opravljanju istega dela neprekinjeno oz. s prekinitvami do 1 meseca dlje kot eno leto. Zakaj ne sme? Je taka zaščita delavca res potrebna, smiselna?

Hvala za odgovore že vnaprej in vsem veliko sreče, če greste v petek na izpit!
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

stewie napisal/-a:@buttercup

ne pozabi, da ima delavec pravico do odmora (v sorazmerju s časom, prebitim na delu), če dela dnevno vsaj 4 ure (člen 154/2). in tu se meni postavi vprašanje, ali se lahko tako kratek DČ (15ur/teden) razporedi tudi na manj kot 4 dni v tednu za razliko od polnega DČ (147/5). Če recimo delavec dela tri dni v tednu po 5 ur, ima pravico do odmora, sicer ne. Bi še kdo kaj lahko dopolnil? :)
ja, ker omejitev najmanj 4 dni velja le za polni delovni čas.
Sicer pa me zanima, če bi kdo kaj vedel, kaj napisati v primeru, da se ponovi katero od naslednjih vprašanj iz starih izpitov

- Tripartitni socialni dialog
V novi skripti je komaj kaj omenjen, se spomni kdo kaj s predavanj ali kod drugod, kje najti kaj uporabnega o tem?
jaz bi napisala, da gre za komuniciranje med predstavniki D, predstavniki DD ter vlado, kaj več pa ne vem :D
- Ali lahko D in DD po enem letu trajanja delovnega razmerja skleneta konkurenčno klavzulo?
Pogodbena konkurenčna klavzula se lahko sklene kadarkoli v času trajanja pogodbe
- D zaposlen za določen čas 1 leto iz razloga začasne povečane potrebe po delu. sklicuje se na nezakonitost pogodbe, češ da potreba po delu ni zgolj začasna. pravno oziroma sodno varstvo, v kakšni smeri gre sodna praksa?
to tud mene zanima
- primer iz vaj, kjer ima DD 2 delavca, enemu od dveh odpove PZ zaradi poslovnih razlogov, brez da mu ponudi PZ s krajšim delovnim časom. ali ravna zakonito?
to tud mene zanima
Za na konec pa me zanima še, v čem je smisel 59. člena ZDR pri zagotavljanju dela delavcev drugemu uporabniku s strani delodajalca, saj DD ne sme tega početi z istim delavcem pri opravljanju istega dela neprekinjeno oz. s prekinitvami do 1 meseca dlje kot eno leto. Zakaj ne sme? Je taka zaščita delavca res potrebna, smiselna?
to tud mene zanima
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

a mogoče kdo ve, a se vedno najprej piše delovno pravo?
MIA
Prispevkov: 38
Pridružen: 12. Maj 2009 22:18

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a MIA »

Eno vprašanje: V primeru diskriminacije je delodajalec odškodninsko odgovoren. Kaj pravijo mednarodne norme o tej odškodnini?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

buttercup napisal/-a:a mogoče kdo ve, a se vedno najprej piše delovno pravo?
Ne, ponavadi se vsak rok zamenja - enkrat je najprej delovno, enkrat psv.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
goccia
Prispevkov: 38
Pridružen: 05. Sep 2010 14:58

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a goccia »

A ste vidli rezultate??? C´mon!!!! :shock: :shock: :shock:
Ali je res problem v našem neznanju??? :twisted:
Zadnjič spremenil goccia, dne 02. Feb 2011 18:09, skupaj popravljeno 1 krat.
Maaya
Prispevkov: 20
Pridružen: 19. Jun 2009 14:45

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Maaya »

Mene je še precej bl šokiralo, da so rezultati baje objavljeni z imenom in priimkom?? :o (a se to samo meni zdi enmal... :shock: :shock: )
Uporabniški avatar
goccia
Prispevkov: 38
Pridružen: 05. Sep 2010 14:58

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a goccia »

:!: ja,neverjetni so! Zakaj dvojna merila? Ce moramo bit mi popolni,kako si lahko nas fax privosci kaj tazga?!
Maaya
Prispevkov: 20
Pridružen: 19. Jun 2009 14:45

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Maaya »

Tudi jst ne razumem tega! Naj potem objavijo še izvide iz sistematskih z imenom in priimkom, ker očitno ni več stvari, ki bi se smatrala za zasebno. :evil: Potem pa naj si to pogleda vsak, ki ima 5 min časa, da gre mimo oglasne. Pa prepiše številko indeksa zraven tvojega imena, zato da si bo lahko tudi naslednjič pogledal, kar ga o tebi zanima...
janez
Prispevkov: 1
Pridružen: 01. Feb 2011 10:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a janez »

Popravite me, če se motim, ampak a ni rekel g. Tičar na izpitu, da bo seznam za ustni del izpita v torek ob 10.30? Sem zamešal dneve, pa je rekel pondelk!? Bojda nisem bil edini, ki je zamudil na ustni izpit.

Kar se tiče popravljanja izpitov je pa itak za vse enako; ponekod dobrohotno delijo pike, kje drugje pac ne.

Kje ste pa vidl sezname z imeni in priimki? Na oglasni deski je vse zakrito- mozno da so to nardil naknadno.

lp
ppp55
Prispevkov: 1
Pridružen: 01. Feb 2011 11:56

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ppp55 »

Lep pozdrav!

Imam vprašanje za vas; in sicer me zanima, kako je z 73.členom ZDR, predvsem kar se tiče 3.člena, ki pravi če se iz objektivnih razlogov poslabšajo pravice iz pogodbe o zaposlitvi...zanima me torej kaj so ti OBJEKTIVNI RAZLOGI?
Ima morda odgovor na to oz. kje si to lahko pogledam,morda je Končarjeva kaj podobnega povedala na predavanjih?

Lepo prosim za čim hitrejši odgovor,


Hvala in lp,

P
Maaya
Prispevkov: 20
Pridružen: 19. Jun 2009 14:45

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Maaya »

Janez - ja narjeno je blo naknadno... vsaj neki!
ppp55 - v enem komentarju sm našla tole: "Takšni razlogi so lahko sprejem nove kolektivne pogodbe, ki zavezuje delodajalca, izenačitev pravic prevzetih delavcev s pravicami delavcev, ki so že bili zaposleni pri delodajalcu - prevzemniku, ipd." Več ne znam povedat :)
Odgovori

Vrni se na