Izpitna vprašanja

prof. dr. Aleš Galič, prof. dr. Dragica Wedam-Lukić

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
pravna_88
Prispevkov: 84
Pridružen: 22. Mar 2010 20:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pravna_88 »

hvala za odgovore:)

kaj pa pri vajah iz pristojnosti, naloga 1...zna kdo?
teddybear
Prispevkov: 153
Pridružen: 08. Jan 2009 20:56

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a teddybear »

Sodišče se lahko izreče za krajevno nepristojno le ob predhodnem preizkusu tožbe.
Toženec mora ugovarjati krajevno pristojnost najkasneje v odgovoru na tožbo. Sodišče se lahko izreče za krajevno nepristojno najkasneje do razpisa glavne obravnave.
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a don »

če sodišče ostane v dvomu kako je treba razlagat določeno pravno normo, o tem odloči po pravilih o dokaznem bremenu? da/ne
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a don »

pa še to: če sodišče na ugovor toženca ugotovi, da je za zadevo pristojna arbitraža, jo odstopi arbitraži? da ne
teddybear
Prispevkov: 153
Pridružen: 08. Jan 2009 20:56

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a teddybear »

don napisal/-a:pa še to: če sodišče na ugovor toženca ugotovi, da je za zadevo pristojna arbitraža, jo odstopi arbitraži? da ne
mislm da ne...da more bit sklenjena pogodba o arbitraži v pisni obliki
teddybear
Prispevkov: 153
Pridružen: 08. Jan 2009 20:56

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a teddybear »

1.Ali je tožba lahko neutemeljena,čeprav je sklepčna?

2.Ali lahko pritožbeno sodišče izvede dokaze,ki so bili pred sodiščem 1.st. le predlagani ne pa izvedeni?
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

1. Lahko, če je neutemeljen tožbeni zahtevek, pa četudi je tožba sklepčna, sodišče izda zavrnilno sodbo.
2. Po noveli ZPP lahko.
Like it or not... I'm here :)
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a don »

sklepčnost pomeni utemeljenost po materialnem pravu ne?
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

če sodišče ostane v dvomu kako je treba razlagat določeno pravno normo, o tem odloči po pravilih o dokaznem bremenu? ne
pravne norme sodišče pozna po uradni dolžnosti, medtem ko se načelo obrnejenega dokaznega bremena nanaša na vprašanja glede dejanskega stanja.

Da sklepčnost je utemeljenost po materialnem pravu.
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a don »

kako naj se glasi izrek sodbe, če bo sodišče ugotovilo, da je kupna pogodba veljavna?

a bi lohk kdo tko na hitro razložu institut odsvojitve stvari? a je kakšna ralika če se odsvoji stvarna al obligac. pravica? ker 24 in 25 primer iz vaj tožba mi nista čist jasna..

a če so dokazi pridobljeni na protipraven način se vseeno uporabijo ne? tle se pol tehta čl. pravice?

16 primer pravnomočnost: A je vložil tožbo proti B za plačilo iz prodajne pogodbe, sodba postane pravnomočna. Potem pa B s tožbo zahteva razveljavitev te pogodbe zaradi zmote in vrnitev plačila..a je ta tožba dopustna?
Arndovia
Prispevkov: 75
Pridružen: 15. Okt 2009 20:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Arndovia »

USTNI RAZPORED ZA PONAVLJALCE CPP:

A - L: TOREK OB 11:00 – 13:00
M - Ž: SREDA OB 8:00.

A s "ponavljalci" smo mišljeni tisti, ki smo pisali samo CPP ... ?

A ne bi napisali raje, skupinski so takrat in takrat, posamični pri tem in tem predmetu pa takrat in takrat? ...
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

pomoje da so to misll posamične ja. sm se pa tut jst nasmejala zdele kaksne izraze to uporabljajo :D
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Slash »

Ponavljalci so tisti, ki so pisali samo enega. Tako je meni za prejšnji rok odgovorila Milena v referatu.
pravna_88
Prispevkov: 84
Pridružen: 22. Mar 2010 20:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pravna_88 »

kakšn vam je bil izpit
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

Kaj je bilo treba dopisati pri vprašanju, ki gre nekak takole, najbrž ne bom napisal enako, upam pa da boste vedeli za kaj gre:

kaj je tisto prvo, kar sodišče vpraša ali naredi na prvem naroku -ustno?????????

Tukaj mi pa res ni jasno kaj je blo treba napisat. Razglasi predmet obravnavanja (281. čl ZPP)??????

Pa ona zadnja naloga o silogizmu. Kaj je bilo treba tam napisat?
Arndovia
Prispevkov: 75
Pridružen: 15. Okt 2009 20:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Arndovia »

Am... jaz mislim, da je blo vprašanje bolj v stilu, kdaj se prvič "srečajo v živo" ... Jaz sem pač napisal da ali na poravnalnem naroku, če je razpisan ali pa pač na prvem naroku GO :S ? Je pa res blo to bolj WTF vprašanje... oz. nisem razumel kaj so hteli od mene.
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

Jaz sem napisal poravnalni narok sam dvomim da je prav. Me pa zanima kako ti je ratal normalen stavek pri tej nalogi za dopisat :D :D :D kajti placa je :roll: :roll: :roll:
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a windy »

zakaj pa naj ne bi blo prav poravnalni narok? :roll: itak da je, jz mam tud tko :mrgreen:
mene pa muči zadnje vprašanje..predvsem to, da se ga ne spomnim dobro.. a je blo v smislu-zakaj je bistveno drugače, če sodišče najprej ugotavlja pr.normo potem pa temu pripiše konkretni dejanski stan..? :? kaj ste tu pisali? meni se še pozna vpliv filozofije in sem nakladalaaa.. :oops: o razpravnem in preiskovalnem načelu, relevantnih dejstvih.. :|
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

Jaz sem napisal nekako tako:

Da se ugotovi, ali ima tožbeni zahtevek sploh podlago v materialnem pravu-da se ugotovi sklepčnost tožbe.
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a windy »

a vpr. se pa nihče ne spomni točno? A pol je blo v smislu KDAJ sodišče dej.stan podreja pravni normi??
Zakaj sm jz mislila,da mormo odgovorit kaj bi bilo drugače če bi sodišče dejanski stan podrejalo pravni normi oz.zakaj tko ni prov..? :cry:
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a don »

kaj pa tisto vprašanje glede pobota? kako naj se konkretno glasijo izreki? kaj pa tisti izrek pod drugo točko?
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a windy »

to glede pobota je vse v vajah,pod pravnomočnostjo,eden zadnjih primerov..
Ammm,pri sklepčnosti se preverja utemelj.tožb.zahtevka iz dejstev,ki so navedena v tožbi..ampak a se potem ne išče norme glede na ta dejstva in gleda če lahko dejstvom podredimo kakšno normo(če imajo podlago v mat.pravu)..in če jo lahko, so ta dejstva relevantna in je tožba sklepčna..??sm mislila da razumem to sklepčnost,ampak očitno je ne najbolje.. Se pravi da gledamo obratno kot sm mislila in dejstva podrejamo neki normi,če jih lahko,potem so relevantna????OK,vdam se,res ne vem.. :shock:
nikita19
Prispevkov: 19
Pridružen: 28. Jun 2010 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nikita19 »

jaz sem pri zadnjem vprašanju napisala, da se izhaja iz pravne norme zato, da postopek omeji samo na pravno relevantna dejstva. niso namreč vsa dejstva, ki jih stranke navajajo, tudi dejansko pomembna za odločitev. in zato če izhaja iz pravne norme se lažje osredotoči samo na pomembna dejstva, vse druge nepomembnosti, pa se izločijo. neki v tem smislu...
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

a se morda ve, kdaj bodo rezultati oz. ustni od trojčka? Očitno sem mogla preslišat in me že mal živcira vse to :roll:
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a windy »

ob 8h naj bi bili rezultati..
Odgovori

Vrni se na