Izpitna vprašanja

prof. dr. Aleš Galič, prof. dr. Dragica Wedam-Lukić

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

V katerem primeru za objektivno spremembo ni potrebna niti dovolitev toženca, niti odobritev sodišča?
zakj je tle kao praviln odgovor zmanjšanje zahtevka, če pa pr zmanjšanju zahtevka sploh ne gre za spremembo.
a bi lahk bla tle priviligirana sprememba tožbe - 186. člen ?
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Jst sm tut mela v mislih priviligirano spremembo tožbe
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Sodnik poravnalnega naroka ne more razpisati, če temu nasprotuje katera od strank. Da/Ne ?
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bajna »

ne


pa tm k je sodišče zavrglo, ker je tožil napačnega, sploh ni dovolj informacij! če bi on zatrjeval, da je A kriv npr., v resnici bi bil kriv pa B, potem je podana procesna leg. in bi zahtevek zavrnilo. če bi pa zatrjeval da je kriv A, tožil bi pa B-ja, bi pa sodišče zavrglo, ker ni podana procesna legitimacija
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

*bini* napisal/-a:Sodnik poravnalnega naroka ne more razpisati, če temu nasprotuje katera od strank. Da/Ne ?
1. namig: Postavi se v kožo sodnika in logično pomisl.
2. namig: Mora it za vzajemno popuščanje.
;)
Life isn't fair, but you can be.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

bajna napisal/-a:pa tm k je sodišče zavrglo, ker je tožil napačnega, sploh ni dovolj informacij! če bi on zatrjeval, da je A kriv npr., v resnici bi bil kriv pa B, potem je podana procesna leg. in bi zahtevek zavrnilo. če bi pa zatrjeval da je kriv A, tožil bi pa B-ja, bi pa sodišče zavrglo, ker ni podana procesna legitimacija
ko tožnik zatrjuje, da je nekdo dolžnik, to izhaja iz stvarne legitimacije (procesna se sam "prpopa" zravn), in če se ugotovi, da nekdo ni dolžnik, potem odpade in stvarna in procesna legitimacija... razen, če bi šlo npr. za to, da je blo stvar, o kateri teče pravda, odtujena, ampak to je druga zgodba...

to, da bi pa nekdo zatrjeval, da je kriv A, tožil bi pa B-ja, morš pa mau bl razložit, k mi ni čist jasn...
Life isn't fair, but you can be.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

nejcs napisal/-a:
*bini* napisal/-a:Sodnik poravnalnega naroka ne more razpisati, če temu nasprotuje katera od strank. Da/Ne ?
1. namig: Postavi se v kožo sodnika in logično pomisl.
2. namig: Mora it za vzajemno popuščanje.
;)

ja ja jaaaa to žeee ampak kaj to da ni logično pomeni tudi da NE MORE(=ne sme?) razpisati?? lahko si pa sodnik misli ja nič saj mogoče si pa premisli če bo že 1x tam :lol:
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

mogoče ;)
Life isn't fair, but you can be.
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Shady »

*bini* napisal/-a:V katerem primeru za objektivno spremembo ni potrebna niti dovolitev toženca, niti odobritev sodišča?
zakj je tle kao praviln odgovor zmanjšanje zahtevka, če pa pr zmanjšanju zahtevka sploh ne gre za spremembo.
a bi lahk bla tle priviligirana sprememba tožbe - 186. člen ?
Kaj pa naknadno uveljavljanje vmesnega ugotovitvenega zahtevka (ob dejstvu, da je priviligirana sprememba tožbe tud možna) ? Ali VUZ pač spada pod priviligirano spremembo tožbe ?
-Če sodišče ugotovi, da je v sodbi prišlo do kakšnih očitnih pisnih in računskih pomot, izda______________________
Mislm, da je tuki popravni sklep, in ne posebni sklep.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

186.člen - PRIVILEGIRANA SPREMEMBA SODBE
Privolitev tožene stranke ni potrebna, če tožeča stranka spremeni tožbo tako, da zahteva zaradi okoliščin, ki so nastale po vložitvi tožbe, iz iste dejanske podlage drug predmet ali denarni znesek, ali če uveljavlja vmesni ugotovitveni zahtevek po tretjem odstavku 181. člena tega zakona.

328/II člen - POPRAVA SODBE
O popravi se izda poseben sklep, ki se zapiše na koncu izvirnika, strankam pa se vroči prepis sklepa.
Zadnjič spremenil nejcs, dne 18. Maj 2011 01:49, skupaj popravljeno 1 krat.
Life isn't fair, but you can be.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

nejcs: privilEgirana :!: (ker je privilEgij) :lol: drugač pa moram rečt da mi je všeč tvoj stavek spodaj(ne vem če je to avatar al ne ker nisem najbolj vešča pri teh izrazih) :lol: :lol:
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Sej sm prou napisou :P dej nusa, k že spiš pa mešaš črke :P :P :D :D (honest mistake, sorry pa hvala za popravek)

P.S. Avatar je slikca, ki jo maš ob imenu oz. širše rečeno cela tvoja cyber subjektiviteta/identiteta na forumu, tisto spodaj je samo podpis ;)
Life isn't fair, but you can be.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

hah! ne se hecat- bo kdo ki ni dovol pozorn in ne bo opazil da spodaj piše spremenil tralala še res mislil da v spanju pišem po forumu :lol: :lol:

p.s. torej mi je všeč tvoj podpis+ hvala za razlago :D no pa saj se mi je zdelo da je avatar slikica ampak nisem vedla če podpis zravn spada :lol:
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

nusa napisal/-a:
nejcs napisal/-a:
*bini* napisal/-a:Sodnik poravnalnega naroka ne more razpisati, če temu nasprotuje katera od strank. Da/Ne ?
1. namig: Postavi se v kožo sodnika in logično pomisl.
2. namig: Mora it za vzajemno popuščanje.
;)

ja ja jaaaa to žeee ampak kaj to da ni logično pomeni tudi da NE MORE(=ne sme?) razpisati?? lahko si pa sodnik misli ja nič saj mogoče si pa premisli če bo že 1x tam :lol:
to je ta dilema, zarad kere sm dala to uprasanje gor.
upam da ne bo takih dvoumnih izjav na izpitu :D
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bajna »

nejcs napisal/-a:
bajna napisal/-a:pa tm k je sodišče zavrglo, ker je tožil napačnega, sploh ni dovolj informacij! če bi on zatrjeval, da je A kriv npr., v resnici bi bil kriv pa B, potem je podana procesna leg. in bi zahtevek zavrnilo. če bi pa zatrjeval da je kriv A, tožil bi pa B-ja, bi pa sodišče zavrglo, ker ni podana procesna legitimacija
ko tožnik zatrjuje, da je nekdo dolžnik, to izhaja iz stvarne legitimacije (procesna se sam "prpopa" zravn), in če se ugotovi, da nekdo ni dolžnik, potem odpade in stvarna in procesna legitimacija... razen, če bi šlo npr. za to, da je blo stvar, o kateri teče pravda, odtujena, ampak to je druga zgodba...

to, da bi pa nekdo zatrjeval, da je kriv A, tožil bi pa B-ja, morš pa mau bl razložit, k mi ni čist jasn...


okej, midva skleneva pogodbo, js izpolnem, ti si men dolžan 5000€, js pa tožim tvojo sestro/brata karkol že :) in trdim da si mi ti dolžan plačat. to pomen da ni podana procesna, ker js sploh ne zatrjujem da je tvoj brat/sestra kriv/a, ampak tožim pa ju
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

bajna napisal/-a:ne


pa tm k je sodišče zavrglo, ker je tožil napačnega, sploh ni dovolj informacij! če bi on zatrjeval, da je A kriv npr., v resnici bi bil kriv pa B, potem je podana procesna leg. in bi zahtevek zavrnilo. če bi pa zatrjeval da je kriv A, tožil bi pa B-ja, bi pa sodišče zavrglo, ker ni podana procesna legitimacija
a to mislš tole nalogo ? 1) A je proti tovarni vložil tožbo za plačilo odškodnine za škodo, ki jo je utrpel zaradi izliva strupenih odplak v reko. V tožbi je navedel, da je strupene odplake v reko izpustil toženec in da toženec za to škodo odgovarja. Toženec je ugovarjal, da škode ni povzročil on, pač pa druga tovarna. Sodišče je ugotovilo, da je ugovor toženca utemeljen in da tožnik ni tožil pravega dolžnika. Tožbo je zato zavrglo. Ali je sodišče ravnalo prav?
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

ni podana stvarna legitimacija, ker tožiš napačnega dolžnika! in s5 bo sodišče zavrnilo tožbo... (se nanaša na bajno...)

mogoče pa gledava na ta primer napačno, in bi tožba padla zard druzga razloga...
Zadnjič spremenil nejcs, dne 18. Maj 2011 11:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Life isn't fair, but you can be.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ne, zavrglo jo bo, ker ni podana pasivna procesna. Ker če jst ne zatrjujem da unga k tožm da mi je dolžan pol to pomen da ni procesne.
Pr procesni stvarni morm jst kot tožnik MISLT da mi je nekdo neki dolžan. In če jst vem da mi ni dolžan B potem ne morm njega tožt. Če bi pa mislu da mi je B dolžan, bi procesna legitimacija bla podana. Ampak bi se pol pr stvarni izkazal da mi u resnici B ni dolžan zato bi se pa zavrnilo. --> se nanaša na primer od bajne ! ne na una nalogo s tovarno
Zadnjič spremenil *bini*, dne 18. Maj 2011 11:56, skupaj popravljeno 1 krat.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

kaj zdej a bi se zavrgl al zavrnil??!
Life isn't fair, but you can be.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

še konkretno na bajninem primeru.

A in B skleneta pogodba. A izpolni B ne. B je A-ju dolžan 5000 eur. A VE da mu je B dolžan, ampak toži pa C. --> ni podana pasivna procesna legitimacija - ZAVRŽE
Če pa A MISLI da mu je B dolžan, pa se potem izakže da to ni res - ni podana pasivna stvarna, ker B v resnici ni dolžnik ( pasivna procesna pa je ker A ko toži misli da je B dolžan ) - ZAVRNE
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

upam da je zdej to kar sm napisala prou ker drgač mi pa res ni nč več jasn :?
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

berem 8. primer (STRANKE) iz Pikinih vaj:

Sodišče bi sodbo zavrglo zaradi pasivne procesne legitimacije:
Če bi vložil tožbo zoper kolega in bi zahteval, da tretja kolegica plača zahtevek.


A to pol pomen, da bi js vložu tožbo proti A-ju, ki mi je res dolžan 5000€, sam zahtevu bi pa od C-ja, da mi plača? Sm še mau zmešu oba primera...

Ampak mislm, bini, da maš prou! :)
Life isn't fair, but you can be.
nicole
Prispevkov: 40
Pridružen: 18. Maj 2011 12:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nicole »

Ja bini, meni se zdi da je tole sedaj prav.
Za pomanjkanje procesne legitimacije gre tudi v tistem primeru, ko DT toži na razveljavitev ZZ, ki jo je sklenil mladoletnik (DT tu ni procesno legitimiran) oz. pri tožbah v korist 3. osebe. V vseh teh primerih se zavrže tožbo. Naj me kdo popravi, če se motim.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bajna »

*bini* napisal/-a:upam da je zdej to kar sm napisala prou ker drgač mi pa res ni nč več jasn :?

ja, sj to že ves čas pišem :) pikina skripta ma pa ene par napak notr, tko da ne vsem skriptam slepo zaupat ;)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

nicole napisal/-a:Ja bini, meni se zdi da je tole sedaj prav.
Za pomanjkanje procesne legitimacije gre tudi v tistem primeru, ko DT toži na razveljavitev ZZ, ki jo je sklenil mladoletnik (DT tu ni procesno legitimiran) oz. pri tožbah v korist 3. osebe. V vseh teh primerih se zavrže tožbo. Naj me kdo popravi, če se motim.
ja če tožš v korist 3. osebe gre za pomankanje procesne legitimacije in se tožbo zavrže. Ampak mamo izjeme !
1. ) DT lahko toži na razveljavitev ZZ iz razlogov sorodstva, dvojne ZZ pa nerazsodnost
2. ) derivatna tožba - odškodninski zahtevek družbe uveljavlja sam družbenik, ampak v korist družbe - stranke primer 3
3. ) male avtorske pravice - stranke primer 4
Odgovori

Vrni se na