OPPD - izpitna vprašanja

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik, prof. dr. Peter Grilc, prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

A pri ''podarjenemu konju se ne gleda v zobe'' si moral verjetno opisati razloge za preklic darilne pogodbe?
Si vis pacem para bellum
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Mislim da ne. Jaz sem pisala o tem, da pri darilni pogodbi ni jamčevanja za stvarne napake stvari, ker gre za neodplačno pogodbo.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Hm, se mi zdi tole v skripti napisano malo sumljivo...
Ne bom trdil, da je res ampak mislim da je doc. Vlahkova omenjala ta rek letos na predavanjih v zvezi z razlogi za preklic DP in sicer zaradi hude nehvaležnosti (vnuk se do dedka po tem, ko je prejel v dar avto obnaša tako, da bi bilo po temeljnih moralnih načelih nepravično, če bi to obdržal)... po drugi strani pa, če se ta tvoja trditev nanaša na 100/3 OZ..)'' Za te dolžnikove obveznosti se smiselno uporabljajo določbe tega zakonika o odgovornosti prodajalca za stvarne in pravne napake, če ni za posamezen primer predpisano kaj drugega.'' (Vsaj poudarjeno na predavanjih je bilo, da je drugače določeno predvsem pri podjemni+ gradbeni) pri darilni pa v OZ tudi nikjer ničesar ne piše? + 537. člen, odgovarja darovalec odškodninsko, če je za napako vedel... Darilna pogodba je dvostranski pp, enostransko obvezujoč.. Jao.

@dragoxxx: Help? Please :?
Lahko tudi kdo drug :)
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Pravne napake lahko ima vsak dvostranski pravni posel, ne glede na to ali je odplačen ali neodplačen. Za darilno pogodbo se ne uporablja 100 člen, ker zakon posebej ureja v 537. členu ; poleg tega se 100. člen OZ za darilno sploh a priroi ne bi mogel uporabiti, ker sploh ne gre za dvostranski odplačni PP, ampak za dvostranski neodplačni PP, ki je le enostransko obvezujoč.
Ta pregovor pa se mi zdi je zadnjič rekla docentkad, da se uporablja pri stvarnih napakah pri darilni pogodbi, neki v tem stilu
Posebni del imam na sporedu šele čez tri dni, tako da bom tedaj vedel kaj več povedati :)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Maš ti kakšen seznam, da primerjava katere vse pogodbe je treba znat pri posebnem delu? Jaz sem si beležil kar je govorila, pa bi malo preveril..
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ja vse tiste katere je ona odpredavala; ni pa treba znati skladiščne, družbene pogodbe, skupnosti, pogodbe o organiziranju potovanja(izjema je primer Leitner al koji že EU-drek, ki ga mormo znat), licenčne pogodbe; znat je pa treba poroštvo pa asignacijo; kar mormo sami predelati :)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Shranjevalno in posodbeno s slajdov je predavala?

Ti bom magari napisal kaj mam jaz označeno pa povej, če štima...
Si vis pacem para bellum
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Kakšna mnenja o današnjem izpitu? :)
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

sreča na vrvici napisal/-a:Kakšna mnenja o današnjem izpitu? :)
Kaj pa vem, meni se ni zdel pretirano zahteven.

Mogoče je bilo le malce preveč vsega skupaj za teh 45 minut-nimaš glih časa da bi poglobljeno razmislil o vprašanjih kar je pr meni imelo za posledico to, da sem bil rahlo površen pri odgovarjanju.

Upam le, da ne ocenjuje prestrogo.
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Meni tudi ne, ampak me pa muči par vprašanj.

Kaj je bilo z vrnitvijo tiste vaze brez razloga? Jaz sem pisala, da ne more vrniti in zahtevati kupnine, ker niti ne vidim, na kakšni podlagi bi bila do tega upravičena.
Kaj je bilo tisto za obkrožit - gostinska hramba? (a je bila varka tam da je dala 2€ in pride potem kaj drugega)
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

A je bilo navedeno "brez razloga"?

Jaz sem bluzil o kup-u na poskušnjo


Kar se tiče pa one hrambe, hmm, jaz sem tudi navedel da gre za gostinsko hrambo-pa tud nisem več siguren ali je prav, se pa ne spomnim več vseh možnih odgovorov ki so bili na voljo.
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Ne ni bilo navedeno brez razloga, čeprov zame je to, da ji vaza ne paše v dnevno sobo sigurno brez razloga :)
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

sreča na vrvici napisal/-a:Ne ni bilo navedeno brez razloga, čeprov zame je to, da ji vaza ne paše v dnevno sobo sigurno brez razloga :)
hehe, ja ravno to da ne paše je lahko razlog za odstop od pogodbe :) seveda v primeru, da je dogovorjen kup na poskušnjo :) tako jaz razumem ta primer :)

ma ti primeri so preskopo zastavljeni pol pa v tej izpitni ihti hitr zgrešiš tisto, kaj je profesor želel slišat.

Ma bomo jutr vidl kaki so rezultati-upam da nardiiiim :)
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

seštevam tele pike pa se mi zdi da se ne spomnim vseh vprašanj ali pa jih narobe točkujem.

1.) likalnik-2
2.) notarski zapis-1
3.) vaza-1
4.) enotna cena/dogovorjena cena-2
5.) pojmi-2
6.) pojmi-2
7.) dosmrtno preživljanje-1
8.) posojilna/posodbena-1
9.) gostinska hramba-1
10.) depositum irregulare za obkrožiti-1
11.) prodaja ne zlomi najema (ono kolo)-2
12.) d.o.o.-d.o.o. ko eden določa ceno-2
tjasa88
Prispevkov: 19
Pridružen: 16. Mar 2011 18:49

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tjasa88 »

prvo vprašanje za obkrožit-gostinska hramba & tisto z vazo sta bla vredna 2 točki!

pri vazi sm pa jz tud rešvala v zvezi s kupom na poskušnjo... edino tale gostinska hramba mi še vedno ni jasna... upam da bo=)
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

tjasa88 napisal/-a:prvo vprašanje za obkrožit-gostinska hramba & tisto z vazo sta bla vredna 2 točki!

pri vazi sm pa jz tud rešvala v zvezi s kupom na poskušnjo... edino tale gostinska hramba mi še vedno ni jasna... upam da bo=)
tnx..
alexis
Prispevkov: 5
Pridružen: 31. Maj 2012 16:29

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alexis »

rezultati so že na oglasni-za vse izpite...
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

med tistimi, ki smo pisali celotnega trojčka (oz. samo 2) je bilo usšenih 9 od 31. lepa številka, še lepša ko zadnjič. novodobni rim? po rezultatih sodeč...
Daca
Prispevkov: 29
Pridružen: 21. Sep 2009 19:26

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Daca »

Kako kaj sprašujeta Vlahkova pa Ada? A ma kdo kakšne izkušnje?

p.s. js sm glede vaze pisala o cooling off...za plašč sem pa tudi dala gostinsko hrambo. Meni se zdi da ona precej strogo ocenjuje, sem pričakovala boljšo oceno...
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Jap, js bi bla tut vesela za kake izkušnje z ustnimi...

Drugače pa pr men ravno obratno - nad Vlahkino oceno navdušena, nad Adino pa negativno presenečena.
alexis
Prispevkov: 5
Pridružen: 31. Maj 2012 16:29

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alexis »

sreča na vrvici napisal/-a:Jap, js bi bla tut vesela za kake izkušnje z ustnimi...

Drugače pa pr men ravno obratno - nad Vlahkino oceno navdušena, nad Adino pa negativno presenečena.
tud jaz sem pričakoval boljšo oceno, ampak glede na podrobno analizo mojih na določenih mestih zelo butastih odgovorov sem zadovoljen, da mi je sploh ratal nardit.

Kar se tiče pa ustnega pri Vlahkovi. pri njej sem imel že stvarno in se mi je zdela ZELO, PONAVLJAM, ZELO KOREKTNA, po drugi strani pa tudi zelo zahtevna. Postavlja veliko vprašanj, toda zdaleč ne po načelu sem ter tja (da bi skakala s teme na temo). Postavi ti neko temeljno vprašanje, pol pa gre počasi v podrobnosti in vidi koliko in kaj veš in koliko si zaslužiš.

Skratka Vlahkova je po mojem mnenju na ustnih ena boljših izpraševalcev, kar sem jih imel možnost spoznati na našem faksu.

Ne vem, moja izkušnja z njo je zelo pozitivna in niti malo ne dvomim, da ne bi tega mnenja ohranil tudi po jutrišnjem izpitu pri njej.

IN Bodimo samozavestni, saj vemo veliko več kot si mislimo ;)

srečno vsem!
Tanchy
Prispevkov: 21
Pridružen: 16. Nov 2008 14:54

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tanchy »

OPPD izpit, 5.10.2012:

1. Zbirna špedicija.
2. Dokumentarni akreditiv.
3. Indosament.
4. Skrbnost shranjevalca.
5. Pojasni pojem ''prodaja ne zlomi najema''.
6. Keramičar Ale investitorki Ani položi ploščice pri čemer uporabi nekvalitetno lepilo zaradi česar začnejo pozneje ploščice odstopati. Potrebna je popolna odstranitev in ponovna položitev ploščic. Kakšne zahtevke ji daje naše pravo?
7. A kupi preko spletne trgovine CD. Preden ga dobi ga posluša preko interneta in ugotovi, da mu ni všeč. A CD sprejme a misli da ga ne potrebuje vendar ne ve kaj naj naredi. Kaj mu svetuješ?
8. Neža kupi v trgovini nogavice. Doma ugotovi, da so popolnoma zanič, razvlečene, elastika ne drži,.. Kaj lahko naredi?
9. Predpostavke odstopa od prodajne pogodbe.
10. Podjetje s sedežem v Avstriji in podjetje iz Maribora: avstrijsko podjetje trdi, da gre za napako na izdelku, podjetje iz MB ugovarja, da je ni. Podjetje A vloži tožbo pri slovenskem sodišču. Katero pravo bo merodajno za reševanje spora? Obrazloži.
11. Obličnost pri darilni pogodbi.

Drugih vprašanj se žal ne spomnim..mislim, da jih je bilo vsega skupaj 14.

;)
Penac
Prispevkov: 54
Pridružen: 22. Avg 2011 11:23

Re: OPPD - izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Penac »

Lahko napiše kdo izpitna vprašanja od majskega in junijskega roka pri obligacijskem pravu? Tako bolonjski kot stari program. Hvala!
Odgovori

Vrni se na