OP - splošni del

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik, prof. dr. Peter Grilc, prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Mistress Choc
Prispevkov: 55
Pridružen: 02. Dec 2009 14:16

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a Mistress Choc »

Dexter napisal/-a:Kaj je to mišljeno: "zastaranje pobota?" :|
jah če mene vprašaš gre tukaj za to, da pri enostransko prisilnem pobotu ne moraš pobotat zastaranih terjetev...ker pa ta pobot učinkuje ex tunc, to pomeni, da terjatve ne smejo biti zastarane v času, ko so nastopili pogoji za pobot...če terjatev zastara kasneje (po tem ko je bil pobot že možen) je to čist ok in se lahko pobota...
Pa tu še nujno povej, da se je potrebno na zastaranje sklicavat ;)
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a lale »

kaj je blo kej na ustnih dons?
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

kar maš narobe v izpitu, zastaranje, prekoračitev pooblastila
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a lale »

a je bla ada na ustnih? a ful znižuje ocene, al zniža sam če ful ne znaš?
nicole
Prispevkov: 40
Pridružen: 18. Maj 2011 12:21

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a nicole »

A kej zvišuje? Večni optimist... :D
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

niža kokr vem ne, zviša kakšnemu, večinoma pusti to kar maš sam je pomoje odvisno kok pišeš :)
pravna_88
Prispevkov: 84
Pridružen: 22. Mar 2010 20:05

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a pravna_88 »

in ko ne obvestijo za uro izpitov jutri..pridemo kdaj??
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a lale »

sej so jutr samo do priimka P ustni, ane? brez P?
pravna_88
Prispevkov: 84
Pridružen: 22. Mar 2010 20:05

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a pravna_88 »

ja do Ovsec mnda..
potem nihče ne ve KDAJ jutri?
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a don »

in pa kje? seminarji al pisarne?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a *bini* »

do zdej so bli ustni vedno u njihovih pisarnah,usi so u drugm štuku.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a nusa »

pravna_88 napisal/-a:ja do Ovsec mnda..
potem nihče ne ve KDAJ jutri?
Mi-lenca pravi da ni nič pisalo za jutri in sredo kdaj bodo oz. da vsaj ona ni vidla da bi kje pisalo :roll:
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a Slash »

Kaj so kej spraševali danes?
pisha
Prispevkov: 69
Pridružen: 22. Jan 2009 19:03

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a pisha »

Spraševala je Ada, bila so pa tipična vprašanja za ustni del (imaš na forumu).
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a modestin »

1.) po kakšnem vrstnem redu se placujejo stroski, obresti, glavnica (primer za obkrozit):

Kaj je dolznik vrnil, po kaksnem vrstnem redu je vracal? Dolzan je bil npr. 100.000, 50.000 je bilo obresti, 40.000 pa dolga. Vrnil je 120.000.

a) obresti, stoski, glavnica
b) glavnica, obresti, stoski
c) stroski, obresi, dolg

A je c.) ???
_________________________________________________________________________________________________________________

2.) Za denarno odškodnino iz naslova nepremoženjske škode, ki je prisojena s pravnomočno sodno odločbo, tečejo zamudne obresti:

a. od dneva nastanka škode;
b. od vložitve tožbe,
c. od dneva izdaje sodbe na I. stopnji;
d. od dneva pravnomočnosti sodbe.

V skripti imam napisano, da pri nepremoženjski škodi zamudne obresti tečejo "od dneva, ko sodišče I. stopnje odmeri odškodnino", tega odgovora pa ni med možnimi za obkrožiti.

V odgovorih na to vprašanje se kot možen odgovor pojavlja odgovor c.), kar me pa bega, kajti od dneva izdaje sodbe na I. stopnji tečejo obresti za premoženjsko škodo (tako pravi skripta).

________________________________________________________________________________________________________________________

3.) Pogodba, ki jo sklene popolnoma poslovno nesposobna oseba je:

a. izpodbojna;
b. izpodbojna, če je zakoniti zastopnik ne odobri;
c. izpodbojna s strani druge stranke, če ta za nesposobnost ni vedela, drugače pa je pogodba nična;
d. nična;
e. nična, razen če je sklenjena v izključno korist nesposobne osebe

A je pravilen odgovor d.) ali e.) sam se bolj nagibam k e.) ???

v rešitvah sta se mi namreč pojavila oba.
__________________________________________________________________________________________________________________________

4.) iz katerih pravil v našem sistemu je možno zaznati favoriziranje oškodovanca?
________________________________________________________________________

5.) Kje je v OZ-u konkretizirano načelo Neminem leadere?
V poglavju o odškodninski odgovornosti?!! Nekje sem zasledil tudi odgovor: 10 čl. OZ
___________________________________________________________________________________________________________________

6.) Zakaj se je sploh uveljavila denaarna odškodnina za nepremoženjsko škodo?
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a shushy »

no če kaj ni prou naj kdo poprav:
1. c pomoje ja
2. c
3. pomoje tut e
4. 195.čl?
5. konkretitziran je v poglavju o odškodninski odgovornosti ja (131-189.čl), 10.člen pa je načelo prepovedi povzročanja škode (neminem laedere),
6. satisfakcija

:)
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a Dexter »

OK; da popravim od shushy kar ni prav:

3. D - pravzaprav ne gre za ničnost, ampak pogodba sploh ni nastala! - tista dikcija pri odgovoru e: razen če je sklenjena v izključno korist nesposobne osebe je pa samo zavajenje. Nekako diši po šepavem pravnem poslu, ki ga v našem pravu niti slučajno ni več! Čisto pravilen odgovor je torej, da pogodba sploh ne nastane.

4. obrnjeno dokazno breme, več primerov objektivne odgovornosti.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a modestin »

Najlepša hvala obema za odgovore :)
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a windy »

Pri odpovedi naročnine na časopis ne gre za prekoračitev splošnega pooblastila, ane? :?:
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a windy »

Ali pri vpr. pravno priznane oblike nepremoženjske škode, je dost da napišeš duševne bolečine (in ostale), ali moraš pri duševnih bolečinah naštet konkretne primere, ko se lahko prisodi denarna odškodnina (OZ 179.,180.,181.)?? :geek:

Pa še neki me zanima.. saj lahko stranki z dogovorom tudi nebistveno zmoto napravita za bistveno..?? Nekje sem zasledila, da je tko (ne vem, skripta?? bolj ko študiram, bolj sem vesela da imam še zapiske, pa čeprav ne svoje :oops: , skripta je na nekaterih koncih čudna :evil:), tud zaradi n.dispozitivnosti bi temu verjela..
:idea: a temu pritrjuje tud OZ v 46/I., ko pravi da je zmota bistvena če se nanaša na okoliščine, ki se po namenu stank štejejo za odločilne, sicer stranka, ki je vzmoti, take pog. ne bi sklenila..
Astra
Prispevkov: 24
Pridružen: 20. Maj 2011 15:06

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a Astra »

windy napisal/-a:Pri odpovedi naročnine na časopis ne gre za prekoračitev splošnega pooblastila, ane? :?:
a to kao v smislu, da ti nekoga pooblastiš, da zate pobira časopis, on pa odpove naročnino?
kaj pa uno, da rabš pos.pooblas.za odpoved pravici brez povračila? ...
Astra
Prispevkov: 24
Pridružen: 20. Maj 2011 15:06

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a Astra »

windy napisal/-a:Ali pri vpr. pravno priznane oblike nepremoženjske škode, je dost da napišeš duševne bolečine (in ostale), ali moraš pri duševnih bolečinah naštet konkretne primere, ko se lahko prisodi denarna odškodnina (OZ 179.,180.,181.)?? :geek:

Pa še neki me zanima.. saj lahko stranki z dogovorom tudi nebistveno zmoto napravita za bistveno..?? Nekje sem zasledila, da je tko (ne vem, skripta?? bolj ko študiram, bolj sem vesela da imam še zapiske, pa čeprav ne svoje :oops: , skripta je na nekaterih koncih čudna :evil:), tud zaradi n.dispozitivnosti bi temu verjela..
:idea: a temu pritrjuje tud OZ v 46/I., ko pravi da je zmota bistvena če se nanaša na okoliščine, ki se po namenu stank štejejo za odločilne, sicer stranka, ki je vzmoti, take pog. ne bi sklenila..
pomoje je kar fajn,da našteješ vse, sploh če je velik placa;)

ja, z dog.stranki lahko nebistveno zmoto spremenita v bistveno..tud js ne vem točno kej sm to pobrala, če ugotovim, ti sporočim :)
in pomoje temu pritrjuje tud 46/I OZ..
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a windy »

Astra napisal/-a:
windy napisal/-a:Pri odpovedi naročnine na časopis ne gre za prekoračitev splošnega pooblastila, ane? :?:
a to kao v smislu, da ti nekoga pooblastiš, da zate pobira časopis, on pa odpove naročnino?
kaj pa uno, da rabš pos.pooblas.za odpoved pravici brez povračila? ...
V bistvu bolj v smislu, da mu daš splošno pooblastilo za čas, ko te ni, on pa ti odpove naročnino na časopis..sej men se je tud zataknilo pri tej odpovedi pravici brez povračila..ampak pol sem razmišljala v tej smeri, da je na nek način povračilo tud to, da mi ni treba več plačevat naročnine.. :? ne vemmmm :| bolj ko se učim, več vprašanj mam :geek:
Astra
Prispevkov: 24
Pridružen: 20. Maj 2011 15:06

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a Astra »

ja, sej...pa mene mot tud to, da gre pri odpovedi pravici brez povračila mogoče res samo za pravico in ne za neko vzajemno pog., tko k pri časopisu, kjer ga prejemaš hkrati pa plačuješ naročnino...al kaj? ja, sej ne vem več...
kako dodatno mnenje bi nama sigurno prav prišlo ;)

...mene pa zanima, kaj se zgodi, če povzroči škodo otrok, ki je star 8 let in nerazsoden starši pa tudi dokažejo, da niso krivi...pa recimo, da ni bil pod nadzorstvom drugega. kdo pol odgovarja? ...odg.iz pravičnosti pomoje tud ne pride v poštev, k to je samo v primeru, da odg.oseba ne more povrnit škode...

..pa pr U zamudi...k pravi zakon,da z dnevom zamude nehajo teči obresti...(301/II)-a to so mišljene pog.obresti? zakaj ne piše zraven npr.če so dog.al pa primeru denarnih obv.? ...k samo v tem primeru se jih dolguje, ne? a se že kr sklepa, da pr branju tega člena to veš al je kaka druga fora tuki?
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a windy »

:idea: hja, sam tud po zdravi logiki bi šlo tu za prekoračitev pooblastila, ker sicer bi lahko pooblaščenec skenslal tud naročnino na mobitel, internet,...al kaj... :?:
tega primera, da nihče ne odgovarja pomojem ne bo :roll: ne vem, kaj se zgodi v tem primeru.. čeprav sem zdej pri CPPju prišla do tega, da lahko tisti, ki je nerazsoden, vendrle odgovarja za škodo, če je ne moremo izterjati od drugega in če to narekujejo razlogi pravičnosti..verjetno bi se dalo kaj s tem povezat.. :?: :?:
hm, kar se pa tiče upnikove zamude in prenehanje teka obresti..(do sem še nisem prišla s ponavljanjem, pa danes sm pri CPPju in nimam zvezka za spl.del pri sebi, bom potem pogledala, če kaj bolj natančno piše) jz bi rekla da nehajo teči zamudne obresti..a niso pogodbene dogovorjene samo za čas od nastanka do zapadlosti obveznosti? upnik pa itak pride v zamudo, ko je obveznost zapadla, ane..?
Odgovori

Vrni se na