OP - splošni del

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik, prof. dr. Peter Grilc, prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a andrej »

Sporočilu prilagam vprašanja za splošni del s Psilona za predmet obligacijsko pravo
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
Neki sladkega:)
Prispevkov: 3
Pridružen: 05. Feb 2009 10:05

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Neki sladkega:) »

Zanima me, po čem se je najbolj priporočljivo učiti in kkao dolgo rabiš, da se naučiš te obligacije? Če ima kako dobrodošlo informacijo, bom vesela, hvala.
Lily
Prispevkov: 1
Pridružen: 04. Apr 2009 14:40

Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Lily »

Pozdravljeni,

NUJNO bi kogarkoli od vas prosila za stare izpite za OBLIGACIJE, čimprej SPLOŠNI del, potem pa še POSEBNI del... Gre za izpite, k ste jih študentje zbirali na psilonu in jih zapisovali po izpitu, potem ste jih pa eni imeli zbrane v datotekah(wordu)...
Če bi imeli s tem stroške,vam lahko tudi plačam, samo res jih NUJNO rabim :(((((
Hvala vsakomur, ki si bo vzel vsaj minuto in to prebral...
panda
Prispevkov: 3
Pridružen: 28. Jan 2009 16:48

Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a panda »

Živjo!


V kopirnici v Kapitlju so stari izpiti za celga trojč�, nekaj pa jih najdeš �di v kopirnici na faksu....


LP
april
Prispevkov: 4
Pridružen: 29. Maj 2009 23:07

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a april »

Jaz sem se učila iz ius caritas skripte in zakona. Če mi ni blo kaj jasno sem še komentar prebrala. Učila sem se pa mogoče 2 tedna po uro na dan, pa zadnje 4 dni cel dan.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

tisti, ki ste bli na prvi uri...
so mogoce povedali kej koristnega?
(glede izpita, literature, vaj, ipd.)

tnx ;)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Najprej je Ada eno uro razlagala kaj je to obligacija :D Zlooo zanimivo :twisted:
Pol je pa povedala, da je obligacijsko pravo v trojčku :P Ni niti povedala s kerimi predmeti, haha :D Ampak ok, sej vemo ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

a kdo morda ve kje smo zdj pri obligacijah? jst se pripravljam na obisk tega predavanja ze od 2. oktobra;)
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Anka »

Nazadnje je govorila o causi in zastopanju. :)
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

hvala;) ponovno razglašam vsem skeptikom, da se da preživet vaje za obligacije in skoraj priporočam obisk. lepo se imejte
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pika@ »

a vaje so le ob sredah? ni dveh skupin?
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Anka »

Mislim da so še ob četrtkih 12-14h.
bejb.
Prispevkov: 28
Pridružen: 08. Jan 2009 21:52

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a bejb. »

živjo!!

mene pa zanima par stvari..če kdo ve glede kupne pogodbe..in sicr:

* na podlagi katerih predpisov je bila pogodba sestavljena
* ali je pogodba v skladu s predpisi in v katerih delih ni
* katera od pogodbenih parteric je "močnejša stranka" in zakaj
* kaj bi bilo v pogodbi potrebno spremeniti, da bi se strani "uravnotežili"

zdj na prvo uprašanje sm že odgovorila..tko da tega ne rabm..rabla bi sam za zadne 3.če kdo ve..bi bla ful vesela..

hvala :))
balgy
Prispevkov: 1
Pridružen: 19. Dec 2009 15:01

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a balgy »

oiilaa...delam seminarsko nalogo na temo oderuštva pa
me zanima če mi zna kdo povedat kakšen dober primer na to temo
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

april napisal/-a:Jaz sem se učila iz ius caritas skripte in zakona. Če mi ni blo kaj jasno sem še komentar prebrala. Učila sem se pa mogoče 2 tedna po uro na dan, pa zadnje 4 dni cel dan.
A to resno? men se to zdi mal malo. a mamo še kak second opinion?;)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

A zna kdo mogoče čim bolj enostavno razložit casus mixtus/mešano naključje? :? Men to sploh ni jasn, pa kr pojavlja se povsod, pa sploh ne vidm nobene povezave :roll:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ok, jst mam eno vprašanje. Sm misnla, da mi je ta odškodninska odgovornost jasna, sam mi očitno ni :shock:
V temi, kjer so izpitna vprašanja, je bil naliman marčevski izpit za splošni del, kjer je blo to vprašanje:
iceman napisal/-a: 5.) Za škodo, ki jo povzroči 16-letni mladoletnik odgovarja (142/IV OZ, 137/III OZ)
a.) Povzročitelj, če ne dokaže ni kriv
b.) Povzročitelj, vendar samo, če oškodovanec, da je bil prišteven
c.) Povzročiteljevi starši, ne glede na njihovo krivdo (OBJEKTIVNA ODGOVORNOST)
d.) Povzročiteljevi starši, vendar samo, če oškodovanec dokaže, da so krivi
e.) Povzročiteljevi starši, če ne dokažejo, da niso krivi
Pravilna nej bi bila odgovora A in E. Ok, A štekam, ampak za E mi pa ni čist jasno. V zakonu sicer piše, da odgovarjajo starši za mladoletnika, ki je starejši od 7 let, razen če dokažejo da niso krivi. Ampak jst mam povsod neki označeno, da to velja samo za mladoletnika do 14 let. Tut v ius caritas skripti je nekak tko napisano... Tko da jst bi v tem primeru obkrožla D namest E, zato ker pač po 14 letu nej ne bi starši odgovarjal, razen če se dokaže da je škoda nastala zaradi slabe vzgoje, slabih zgledov oz. slabih navad, ki so jih pobrali od staršev. Or am I wrong? :| Prosim nej me kdo razsvetli, ker mi res ni več jasn kaj je s temi mladoletniki nad 14 let :( Pa tut, če starši krivdno odgovarjajo za vse mladoletnike, ki so med 7. in 18. letom, zakaj bi bila potem v skripti povsod omenjena starost 14 let? A samo zato, ker po 14 letih tut povzročitelj odgovarja po splošnih pravilih za odškodninsko odgovornost? :(
Pa če mam jst prou glede odgovornosti nad 14 let, zakaj potem starost 14 let NI omenjena v zakonu? :shock:

No, in ker mi to vprašanje ni blo jasno, sem šla gledat med stara izpitna vprašanja, ki jih je andrej v to temo nalepu, in sm najdla to vprašanje (in zraven še en problem itak :roll: ):

82. Za škodo, ki jo povzroči 9-letni otrok, odgovarja:
a. povzročitelj, če ne dokaže, da ni kriv;
b. povzročitelj, vendar samo, če oškodovanec dokaže, da je bil prišteven;
c. povzročiteljevi straši ne glede na njihovo krivdo (objektivno);
d. povzročiteljevi straši, vendar samo, če oškodovanec dokaže, da so krivi;
e. povzročiteljevi straši, če ne dokažejo, da niso krivi.

Pravilen odgovor naj bi bil E. Ampak jst bi poleg tega dala še B, ker mladoletniki od 7. do 14. leta ne odgovarjajo, razen če se dokaže, da so bli od povzročitvi škode zmožni razsojati. In pomoje če se dokaže, da je bil prišteven, potem da se dokaže, da je bil razsoden? :?

HELP PLEASE? :geek:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a proton »

Starši odgovarjajo za mladoletnika (mladoleten si do 18 leta in ne do 14!) do njegove polnoletnosti (in ne 14 leta!!), razen če dokažejo, da niso krivi. Krivda se torej domneva, zato oškodovance ne rabi nič dokazovat. Zaradi domneve krivde, morajo starši dokazat, da oni niso krivi, drugače odgovarjajo. To je to, simpl ;)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ok, recimo da verjamem, AMPAK (ja, težko me je prepričat :geek: ) v tistem fajlu od andreja s starimi izpitnimi vprašanji sem našla še tole:
98. Starši odgovarjajo za škodo, ki jo povzročijo njihovi mladoletni otroci:
a. objektivno -
od 0-7 let
b. krivdno -
od 7-14 let
In če je res to kar praviš, potem bi mogl tle pisat, da starši krivdno odgovarjajo za svoje mladoletne otroke od 7 do 18 let, ne od 7 do 14 let... Potem je to vprašanje narobe rešeno, tisto od prej pa pravilno?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
raza12
Prispevkov: 12
Pridružen: 11. Maj 2010 12:55

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a raza12 »

proton napisal/-a:Starši odgovarjajo za mladoletnika (mladoleten si do 18 leta in ne do 14!) do njegove polnoletnosti (in ne 14 leta!!), razen če dokažejo, da niso krivi. Krivda se torej domneva, zato oškodovance ne rabi nič dokazovat. Zaradi domneve krivde, morajo starši dokazat, da oni niso krivi, drugače odgovarjajo. To je to, simpl ;)
jst pa mislm da si klele mal ornk mem usekal .... če se ne motim se vprašanje glasi glede na odgovornost mladoletnika za škodo ... torej gre za deliktno sposobnost - sposoben odgovarjati za škodo, in mladoletnik je po dopolnjenem 14 letu normalno odgovoren za škodo po veljavnih pravilih CP!!! To je snov prvega letnika.... (18 let pa rabš za pridobitev popolne poslovne sposobnosti kar je povsem nekaj drugega....)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

O, a potem mam prou in bi pr tistem vprašanju mogl bit prou A in D? :) :geek:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
raza12
Prispevkov: 12
Pridružen: 11. Maj 2010 12:55

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a raza12 »

flafi napisal/-a:O, a potem mam prou in bi pr tistem vprašanju mogl bit prou A in D? :) :geek:

ja lej, vprašanje je po domače povedano zelo zaj....n, , nebi ti mogel sto procentno rečt kwa je prou ampak jst mislim da je nekako takole: škoda + 9let star otrok - zj v zakonu mislim da piše da starši otrok (7-14let) odgovarjajo objektivno,mladoletnik pa odgovarja le v primeru če se mu dokaže da je bil zmožen razsojati, v tem primeru je odgovornost otroka in staršev solidarna (otrok bo vrjtno težko poravnal škodo). samo je pa potem problem tukaj, ker ne vem zakaj je postavka "treba dokazati krivdo" ker je pri objektivni odgovornosti ni treba , oškodovanec mora dokazati le obstoj škode in obstoj nevarne stvari (tukej je že to da si straš - mal smešno se sliši ampak tko je ) VZ pa se domneva.
sam osebo se bolj nagibam k objektivni odg staršev in odg povzročitelja če mu je dokazana razsodnost.... zato ker pa je gor omenjena prištevnost (Kp) verjetno ni prav, najbolj prav se mi zdi e.... samo z zelo različno utemeljitvijo kot pa jo je navedel proton...
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Sicer sem jst spraševala za uno vprašanje s 16letnikom, zato se najini odgovori ne ujemajo... :D Drgač pa mislim, da kr podobno mislva. Samo ne vem, zakaj si napisal, da se bolj nagibaš k objektivni odgovornosti? A ni tko, da starši za otroka od 7 do 14 let ne odgovarjajo več objektivno, ampak krivdno z obrnjenim dokaznim bremenom (pač odgovarjajo, če ne dokažejo da niso krivi)?

To z razsodnostjo pa prištevnostjo bi blo pa kr logično, ja...

No, ja, sej, u ponedeljek bo zihr kšno tako glupo vprašanje na izpitu :twisted: Pr moji sreči (pa glede na to, da se mi je to letos že 3 zgodil pr drugih predmetih :lol: ) bo še identično :twisted:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
raza12
Prispevkov: 12
Pridružen: 11. Maj 2010 12:55

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a raza12 »

flafi napisal/-a:Sicer sem jst spraševala za uno vprašanje s 16letnikom, zato se najini odgovori ne ujemajo... :D Drgač pa mislim, da kr podobno mislva. Samo ne vem, zakaj si napisal, da se bolj nagibaš k objektivni odgovornosti? A ni tko, da starši za otroka od 7 do 14 let ne odgovarjajo več objektivno, ampak krivdno z obrnjenim dokaznim bremenom (pač odgovarjajo, če ne dokažejo da niso krivi)?

To z razsodnostjo pa prištevnostjo bi blo pa kr logično, ja...

No, ja, sej, u ponedeljek bo zihr kšno tako glupo vprašanje na izpitu :twisted: Pr moji sreči (pa glede na to, da se mi je to letos že 3 zgodil pr drugih predmetih :lol: ) bo še identično :twisted:
aha....
jah ne vem, jst sm tm gledal vrste objektivne odgovornosti - odgovornost za drugega - potem odgovornost staršev ki je splošna +posebna+ iz pravičnosti... tko da odgovornost je navedena pod objektivno samo iz zakonskega besedila pa se da razbrat da odgovarjajo razen če dokažejo da je škoda nastala brez njihove krive - krivdna odgovornost!!! samo je res nesmiselno ker kaj je pa razlika med 6 in 8 let starmu otrokom - kjer oba recimo nista sposobna razsojat, samo pri prvem so starši odgovorni objektivno pri drugem pa krivdno z obrnjenim dokaznim bremenom..... :roll:
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ja, res je mal nesmiselno (kot večina stvari na tem faksu :twisted: ), sam kokr sm jst stare izpite gledala, k so bli popravljeni in ocenjeni, je bila v takem primeru objektivna odgovornost šteta za napačno, krivdna z obrnjenim dokaznim bremenom pa za pravilno :roll: Navedeno je pa res pod objektivno, ja.
Go figure :lol:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Odgovori

Vrni se na