OP - splošni del

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik, prof. dr. Peter Grilc, prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jst sm se sicer učila po skripti, ampak bom kr usen odgovorila :D :twisted:
Če voznik povzroči prometno nesrečo, je objektivno odgovoren, ker gre za nevarno stvar. Tko je zihr prou, ker je bla taka naloga v izpitu na majskem roku, in je blo to prou :)
Kako si pa do krivdne odgovornosti pršla?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pika@ »

"Pri nesreči premikajočih se vozil , ki je bila povzročena po izključni krivdi enega imetnika, se uporabljajo pravila o krivdni odgovornost." (154.člen)
Tko sem prišla so krivdne odgovornoti....Zdej ne vem kaj je prou.

A na ustem ti prof pokaže izpit?
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pika@ »

pika@ napisal/-a:Jst sm se sicer učila po skripti, ampak bom kr usen odgovorila
Ja ja, sej nism misla tko kot se je mogoče slišal, ampak jz se učim po skripti in mi ne gre najboljš :evil: Tko da kakršnakoli pomoč je zelo dobrodošla!!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Hihi, sej je kul :D

Ja, na ustnem ti profesorica pokaže izpit.
Jst sm mela pr unem primeru z avtom napisano, da gre za objektivno odgovornost, ker je avto nevarna stvar, in sm mela prou... Tko, da res ne vem kaj je s tem 154. členom :shock: Mogoče, če en zanalšč zabije v druzga? :lol: Nimam pojma res, ampak mogoče je res kej tazga, glede na to, da je omenjena krivda :geek: ?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Neki sm nagruntala!

Če se ti peleš v avtu, in se zraven pogovarjaš po telefonu, potem se pa v en drug avto zabiješ, odgovarjaš krivdno, ker nisi ravnal z dolžno skrbnostjo (malomarnost?). Enako bi blo najbrž, če bi se zanalšč zaletu v en drug avto (naklep?).

Če se pa ti peleš v avtu, in ti odpovejo bremze, se zaletiš v en drug avto, pa odgovarjaš objektivno, ker je avto nevarna stvar. (ta primer je bil na izpitu)

Če bi se pa pelu v avtu, in bi pršu en ogromen tornado, dvignu avto, in ga vrgu na en drug avto, pa ne bi odgovarju, ker je podan ekskulpacijski razlog za objektivno odgovornost (višja sila, ki je zunanja, nepredvidljiva, neizogibna in učinka ni blo možno odvrniti).

Pomoje je tko :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pika@ »

UUU ja to je to!! Hvala flafi! :D :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ni problema :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

Pri teorijah vzročnosti poveš sine qua non (in pol zakaj ni dobra)

pol pa adekvatno ekvivalenčno in ratio legis ( to je blo na predavanjih in to je dovolj, da se osreči ado;)
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jemc »

OPSD-17.5.2010 (še mal bl celovita in pregledna verzija)

1.) Culpa in contrahendo pomeni:
a. dolžnost skleniti pogodbo;
b. odškodninsko odgovornost zaradi nepravilne izpolnitve pogodbe;
c. odškodninsko odgovornost zaradi neutemeljenega odstopa od pogajanj;
d. odškodninsko odgovornost zaradi neizpolnitve pogodbe;
e. odškodninsko odgovornost stranke, ki se je pogajala brez namena skleniti pogodbo.
20. člen OZ – neutemeljen odstop od pogajanj ali pogajanja brez namena skleniti pogodbo.

2.) Boris pozove marca 2009 mizarja Boruta, naj mu izdela 6 stolov po ceni 50EVROV. Borut mi nič ne odgovori. Novembra 2009 pa Boris prejme obvestilo,naj pride po stole,češ,da so gotovi. Boris presenečeno odvrne,da stolov ne potrebuje več,ker jih je med tem že kupil. Borut ugovarja,da je bila pogodba sklenjena in da mora priti po stole. Ali bo Borut s svojim ugovorom uspel?


3.) A med vožnjo povzroči prometno nesrečo,ker mu zavore ne delajo pravilno. Pri tem B-ju nastane velika škoda, A pa pravi,da on za prometno nesrečo ne odgovarja,ker je avto ravno iz servisa in tudi sicer redno skrbi zanj. Ali bo A s svojim ugovorom uspel:

a.) da,ker:
b.) ne,ker:

4.) Kaj pomeni disenz?
O nesoglasju govorimo, kadar se izjavi volje strank ne krijeta. Treba je ločiti od zmote v pravnem naslovu, kjer se izjavi krijeta, le da vsaka stranka razume pod izjavo nekaj drugega kot nasprotna stranka. Torej, ni ujemanja volj, ni soglasja, ter tako pogodba ne nastane. Glej tudi 16 OZ

5.) Kakšen temelj praksa in teorija navajata za povrnitev škode za nepremoženjsko škodo? SATISFAKCIJA

6.) Obveznost na podlagi odpusta dolga preneha:
a.) Ko U izjavi, da ne bo zahteval izpolnitve
b.) Ko U izjava o tem, da ne zahteval izpolnitve dospe do D
c.) Ko se D s to izjavo seznani
d.) ko je med U in D o tem dosežen sporazum

7.) zidarji gradbenega podjetja so pri delu na stavbi,ki so jo popravljali zaradi hudo malomarnega ravnanja razbili več dragih okenskih stekel. Lastnik stavbe lahko zahteva odškodnino:

a.) neposredno od delavcev
b.) od dd,če mu dokaže eno od naslednjih krivd(culpa in eligendo,instruendo,custodiendo)
c. )od dd, ne glede na njegovo krivdo

8.) Glede pog.,ki se sklepajo na daljavo,obstajajo glede časa sklenitve naslednje teorije:

a.) deklaracijska
b.) ekspedicijska
c.) recepcijska
d.) informacijska

Pojasni kaj ta teorija določa.
- Ponudba je sprejeta, ko ponudnik prejme izjavo naslovnika, da sprejema ponudbo.

9.) Pojasni pojme:
-causus mixus: mešano naključje
-exceptio non adimplenti contractus: ugovor neizpolnitve pogodbe
-facultas alternativa: fakultativna obveznost
-negotium gestio necessaria: nujno poslovodstvo brez naročila

10.) Teorija o realizaciji pomeni:
a. da pogodba, ki ni bila sklenjena v zahtevani obliki z izpolnitvijo konvalidira;
b. da je pogodbo potrebno izpolniti v vsem kot se glasi;
c. da stranki nista zavezani, dokler pogodbe ne začneta realizirati;
d. da je dolžnik neoblično sklenjeno pogodbo dolžan realizirati.
58 OZ
Zadnjič spremenil Jemc, dne 07. Jun 2010 19:56, skupaj popravljeno 1 krat.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jemc, super da si to objavil Slika
Moram pa samo popravit, da gre pr negotiorum gestio necessaria za nujno poslovodstvo brez naročila, in ne samo za poslovodstvo brez naročila. Kokr vem je Ada odbijala pike za to ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Tnx za opozorilo. Sm že popravu. Pa lepo vidt, da še kdo mal bl dejavno sodeluje na temu forumu, sm že mislu da bomo jst, pa par izjem, monologe tuki gor do konca faksa pisal
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Luškan izpit! Upam, da bo v ponedeljek tud tak ;)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

maja je biu res na easy izpit... lih zato mislim da bo tokrat neki POSEBNGA... meni v čast :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Jst se skoz bl tolčem po glavi, da nisem šla maja na izpit. :geek:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

1. v skripti pod lastnosti terjatev, ki se lahko pobotajo, piše vseh tistih 7, ki naj bi si jih zapomnu s kratico "vid-pril" :D
mene pa zanima, če si lahko js zapomnem samo tiste 4 iz CPP-ja - vzajemnost, iztožljivost, dospelost in istovrstnost? :mrgreen:

2. mi lahko nekdo na kratko razloži, kaj dokazuješ pri krivdni in kaj pri objektivni odgovornosti... krivda, vzročna zveza, ipd. to mam povsod razmetano in bi res rabla, da mi nekdo napiše na enem kupčku... :oops: hvala !!

3. actio redhibitoria - odstop od pogodbe; skrajno sredstvo; možna, če pred tem izkoristiš vse ostale možnosti (odprava napake, zmanjšanje kupnine, zamenjava stvari)- je to to, ali...? :?
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

2. :idea:
krivdna odg.: oškodovanec dokazuje škodo, škodno ravnanje in vzročno zvezo - oškodovalec pa odsotnost krivde
objektivna odg.: oškodovanec dokazuje škodo, škodno ravnanje - (vzr.zveza se domneva) - oškodovalec pa odsotnost vzročne zveze
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

pikopelini napisal/-a:Pri teorijah vzročnosti poveš sine qua non (in pol zakaj ni dobra)
zakaj ni dobra? vem, da za vzroke šteje le tiste okoliščine brez katerih posledica ne bi mogla nastati... a je slaba zato, ker ne šteje tistih ostalih? :lol:

Mjau, a moram tudi tle prlimat fotko od jegra, da prideš sm? :lol:
gor maš ene par vprašanj! :oops: :twisted:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

pa še neki... če je ara dana in se kasneje ugotovi, da je pogodba neveljavna, lahko dajalec zahteva vrnitev are ne glede na to, kdo je kriv za neveljavnost? al ne more? :? v zakonu piše samo kako je v primeru neizpolnitve pogodbe...
jaz sem mali psihopat
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Kaj mi bo fotka, jst bi tapravga! :lol: ;)

Jst sm se pri poravnavi zapomnla samo vzajemnost, istovrstnost pa zapadlost, pa kerih terjatev se ne da pobotat. To sm se boljpo OZ učila, skripta mi je mal tko tko.

Tist glede odgovornosti si prov napisala, važno je, da je pri krivdni obrnjeno dokazno breme pa da se pri objektivni vzročna zveza domneva.

Pri ari je pa tako, da če je glavna pogodba nična, je nična tudi pogodba o ari, ker je ara akcesoren pravni posel in jo je treba vedno vrnit.
Urshy
Prispevkov: 55
Pridružen: 20. Feb 2009 14:03

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Urshy »

Js mam tudi par vprašanj k mi niso čist jasna,zlo optimistično upam na kakšno 2.mnenje :D :

-v starih vprašanjih je eno vprašanje da 15-letni Andrej sklene s podjetjem B pogodbo o štipendiranju potem je pa med odgovori(za obkrožit) tud da lahko Andrej izpodbija pog.(v 3 letih a ne) potem pa še da lahko podjetje izpodbija pogodbo v _______ dneh od sklenitve pogodbe.Men to ni nč jasn,kako lahko podjetje izpodbija,a ni tko da sopogodbenika zavezuje pog.če sklene z omejeno sposobno osebo?A je to tista možnost razveze pog.v 30 dneh slučajno?
-potem elementi pogodbe o štipendiranju?(a je to splošni del sploh??)
-prepoved anatocizma(a ni to obrestovanje obresti) in kaj je izjema tega pravila?
-katera od teh pogodb je dvostransko obvezna(ponudba-vem da ni,darilna pog.-ni,prodaja na obroke-je,zakupna pog-je,podjemna pogodba-ne vem?)
-teleološki pristop pri obravnavi kršitev pravil o obličnosti pravnih poslov? :shock:
-odgovornost zastopanca za zastopnikova dejanja:na enem mestu v skripti piše da ga škodna dejanja zastopnika ne zavezujejo če si izbere popolnoma poslovno sposobnega zastopnika,na drugem mestu pa da ga zavezuje če odobri posel?Najbrž velja 2.varianta a ne?Se pravi gre za krivdno odg.ker ga vsa dejanja zastopnika zavezujejo kot bi jih storil sam?Pa še tole mi pri zastopnikih ni čist jasno:zastopnik nadomešča voljo zastopanca s svojo voljo,se pravi je tudi pri neposrednem zastopanju razlika s slom v tem da gre za zastopnikovo voljo in ne samo prenos zastopančeve?
-pa še zakaj pri izpolnitvi v skripti piše da nesposobni izpolnitelj lahko izpodbija izpolnitev samo če izpolnil zastaran dolg ali iz stave,če že omejeno sposobni(15-18 let) lahko izpodbija če ni bilo soglasja zak.zastopnika?

Mal sem zabluzila vse skupi :lol:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

hvala Mjau... :)

podjemna pogodba je dvostransko obvezna - podjemnik izvrsi neko delo, narocnik pa placa...
ostalo je pa prevec zakomplicirano da bi blo na izpitu :lol: :oops:

mene pa se zmeri zanima actio redhibitoria, ce se komu da... meni se ne da vec... :ugeek:
jaz sem mali psihopat
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Men se tud ne da več. :evil: A je še kdo opazu v teh starih izpitih, da so res ful različne težavnosti? :evil:

15-letni Andrej sklene s podjetjem B pogodbo o štipendiranju potem je pa med odgovori(za obkrožit) tud da lahko Andrej izpodbija pog.(v 3 letih a ne) potem pa še da lahko podjetje izpodbija pogodbo v _______ dneh od sklenitve pogodbe.Men to ni nč jasn,kako lahko podjetje izpodbija,a ni tko da sopogodbenika zavezuje pog.če sklene z omejeno sposobno osebo?A je to tista možnost razveze pog.v 30 dneh slučajno?

Podjetje lahko izpodbija v 30 dneh, če ni vedlo za omejeno poslovno sposobnost oz. če ga je sopogodbenik prevarov, da ma dovolenje zakonitega zastopnika.

Prepoved anatocizma(a ni to obrestovanje obresti) in kaj je izjema tega pravila?
To je prepoved obrestovanja obresti, izjema od tega so procesne obresti.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Mjau napisal/-a:A je še kdo opazu v teh starih izpitih, da so res ful različne težavnosti? :evil:
:lol: :lol: zadnič tko letim skozi izpite... o, wauu, tale je pa na easy.... pogledam... aha, MAJ... letim dalje... oo, tale je pa biu hinavski... JUNIJ :shock: me je kr minilo... :mrgreen: :lol:
jaz sem mali psihopat
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Ja no, maja so taka luškana vprašanja, odgovornost staršev, pa delodajalca, pa kšna ponudbica.. Pol maš pa junij vprašanja ala kaj je to pactum de non cedendo in kdaj ne velja. :lol:
Za jutri upam na eno pravno dobroto. :mrgreen:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ja, js bi tudi en pravni kolačič... :lol:

ah, bzv.
grem na morje. :)
jaz sem mali psihopat
Odgovori

Vrni se na