OP - posebni del

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik, prof. dr. Peter Grilc, prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Za splošni del res ful velik folka reče, da je strogo ocenjevanje in da so tud ocene najnižje.. We'll see. :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

baby™ napisal/-a::

drgač pa, a mi lahko kdo napiše, kako zgleda menica?
neki sm našla na netu, ampak je bol zmedeno ko ne :? :

Navadna menica zgleda nekako tako:

V Mariboru, 25.11.2006 znesek s številko €
26.1.2007 plačajte za to edino menico
po nalogu remitent+sedež

znesek z besedo euro

Ime trasata, sedež
"prejeto"
Ime trasanta, sedež in podpis (v desnem spodnjem kotu)

Plačljivo pri ____________, sedež___


a je to to? :)
Sicer je to najbrž prou, ampak sm najdla zdle v skripti čist ponesreč kakšna je lahko najkrajša (manj za zapomnt :D ) veljavna trasirana menica:

Gospodu Trasatu:
proti tej menici plačajte gospodu Remitentu, dne 31.12. 2099, deset tisoč evrov.
Podpis: trasant.

:D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
ombb
Prispevkov: 15
Pridružen: 10. Nov 2009 20:06

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a ombb »

a mejbi kdo ve tole:

Pismo o nameri(def. in napiši ga)???

Lombardni kredit-pravice in obveznosti strank- a to je treba tok natann znt a ni sam glavno treba wedt?

tnx:)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

hvala, flafi! :mrgreen: upam da leta 2099 ne bo vec menic, da se mi jih ne bo treba ucit :lol:

ombb, ko sm vidla to uprasanje, da je treba napisat pismo o nameri, sm si rekla da je zihr napaka :lol:
tko da vem samo to, da pac stranki zapiseta tisto, o cemer sta se ze dogovorili, ceprau pogajanja o sklepanju pogodbe se zmeri trajajo... tko da s tem pismom zavarujejo samo tisto, kar je ze dogovorjeno.

pri LK sm si pa zapomnla to, da je to kredit, ki ga dobi tisti, ki na banki zastavi svoj vrednostni papir. pol pa lahk dodas da ce zastavitelj ne placa pravocasno, lahko banka proda VP in se poplaca iz njega... to je torej njena pravica... obveznost unga je pa najbrz da placuje obroke :lol:

najbrz nism rekla nic novega :lol: I like to keep it simple :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
gagi
Prispevkov: 107
Pridružen: 05. Feb 2010 00:09

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a gagi »

a je potrebno hranilne vloge znati? zasledila sem jih na grilčevih slajdih....
nina89
Prispevkov: 1
Pridružen: 14. Maj 2010 11:36

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a nina89 »

mene pa zanima če kdo ve kolk časa se v pondelk piše trojčk pa če je vmes kej odmora?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

pomoje se piše tko kot lanski trojček, torej 45min vsakega, s tem da dobiš vse 3 izpite naenkrat in si pol pač sam razporediš cajt, brez odmorov :)... se pravi 2h in 15min vse skupaj.
jaz sem mali psihopat
MIA
Prispevkov: 38
Pridružen: 12. Maj 2009 22:18

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a MIA »

Kaj je fora pri bariranem čeku?
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a blum »

bariran ček je namenjen brezgotovinskemu obračunu med bankami...tak sm zgooglala:) kr tist v skripti je mal čudn napisan
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Kakšna so pa razlike med pogodbo o dosmrtnem preživljanju in pogodbo o preužitku? Men je to vse isto... :?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

aja ne, sej že vem :) pri pogodbi o dosmrtnem preživljanju je izročitev premoženja odložena do izročiteljeve smrti...
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Kaj se zgodi s pravico iz VP, če se VP amortizira? :? A se potem, ko se ta star, izgubljen VP razglasi za neveljavnega, izda nov VP z enako pravico? Al kaj se zgodi? Vem, da pr prinosniških VP je pravica izgubljena, kaj pa pri ordrskih in imenskih? :?:

Te VP mi bojo živce požrl :x
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

ohrani se pravica, ampak prinosniških pa ne moreš armrtizirat ker je pravica inkorporirana v papir.

men so že požrl živcee. aaaaa bleeeee juhu. Polje!!

a je bil kdo na vajah v ponedeljek? slišim da so pokazali nek primer izpita...?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Aha, hvala. Ampak a potem za uveljavljanje te pravice iz ordrskih/imenskih izdajo nov papir, da nadomesti starga, al so te pravice pač "v zraku" (haha :D ) - obstajajo brez papirja, ampak se jih usen loh uveljavlja?

Pa še tole mi ni jasn. Pr menici (a to sploh še kdo uporablja? :geek: Res ne vem zakaj je treba to znat, pa še ful je komplicirano!) po načelu solidarnosti vsi menični dolžniki solidarno jamčijo za plačilo menične vsote... Kako sploh pride do tega, da je več meničnih dolžnikov? :| Mislm wtf, a ni menica en papir? A jo na pol dajo al kaj? :geek: In tut ne razumem, zakaj nej bi (citiram :D) vsi podpisniki in indosanti menice meničnemu upniku in svojim prednikom solidarno odgovarjali za izplačilo menice. Glede tega stavka mam tri probleme, in sicer:
1. Vsi podpisniki??? Kok jih pa je? :| A to se more vsak k indosira menico, pol zraven še podpisat?
2. Se prav, če mam jst menico, k jo je izdal Franc, Lojze pa akceptiral, jst jo pa indosiram na Frančiško, potem pa menične obveznosti niti Franc niti Lojze ne plačata, jo morm jst plačat? Al kva?
3. Zakaj bi sploh podpisniki in indosanti solidarno odgovarjal svojim prednikom? Kaj majo oni s tem? A niso oni pač bli in odšli? :roll:

Sploh ne štekam te menice, majkemi :evil:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Jojoj, jst te menice čist nič ne znam, tako da ti ne znam pomagat :?

Mogoče kdo tole ve: načelo ločenosti notranjih akreditivnih razmerij?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Sej pol sm nekak nagruntala kako to poteka :D Menični dolžnik more plačat. Če on ne plača, more plačat trasant. Če pa še on ne plača, se pa loh terja indosante pa avaliste, ampak je najprej treba sprožit protest menice. In pol, k en indosant plača, lahko uveljavlja regresni zahtevek proti vsem prednikom.
Al neki tazga :roll: Te stvari o menici itak sproti pomešam :roll:
Uno z amortizacijo sm pa pol pr delnici (se mi zdi?) neki najdla pa zgruntala, pa je najbrž pr menici tut tko (pomoje no :geek: ) - in sicer, k se VP amortizira (=razglasi za neveljavnega), se potem ne izda novga papirja z enako pravico, ampak se izda amortizacijsko listino, na podlagi katere se potem lahko uveljavlja pravico.

Načelo ločenosti notranjih akreditivnih razmerij :| Kva? :lol: Jst sm misnla, da je pr posebnem delu res treba sam osnove znat. Men je osnova to, da približno vem, da je to dokumentarni akreditiv, to vprašanje je pa že višja znanost :D Hm, ne vem kaj bi to loh blo...
Evo, sm zguglala :D
4. Načelo ločenosti notranjih akreditivnih razmerij (Posamezna stranka v akreditivu ne more zase uporabiti razmerij, ki obstajajo med drugimi udeleženci v akreditivu. V vsakem akreditivu obstajajo notranja razmerja med: naročnikom in akreditivno banko, banko in akreditivnim upravičencem ter posameznimi bankami, ki sodelujejo v akreditivu.)
Sej je kr logično no, k tkole preberš :)

Mene pa še to zanima... V skripti tm pr čeku pa pr obveznicah so napisane različne vrste, potem pa piše, da so ordrski čeki/obveznice na ime, in da poznamo tut rekta čeke/obveznice :D A je to napaka, al so pač ordrski in rekta, v tem primeru, oboji na ime? :D Ker men je to mal čudn - a ni glih rekta klavzula 'negativna ordrska klavzula'? Po tem bi jst sklepala, da če maš rekta papir, pol ne more bit obenem še ordrski?
Ahhh, spet kompliciram :mrgreen:

Drgač pa ja. Men se že potihem bruha od teh obligacij. Who's with me? :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Jst, jst jst! :mrgreen: Mah, zdi se mi da niti enga predmeta ne znam dovolj. :?

O, super, hvala ti. :D Upam,da takih vprašanj ne bo na izpitu... ker že osnove me mal dajejo :?

Men se zdi, da sta oba na ime, samo da ima rekta ček še klavzulo "ne po ukazu" (rekta klavzula). Pa ja, rekta klavzula je 'negativna ordrska klavzula'... Če maš rekta papir, ni ordrski ampak samo imenski....Sej ne vem, a te je to zanimal? :lol: Teh menic, čekov in kompanije res ne znam :?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ja, ja, štekam, hvala :D Ahhh. Zdej pa naprej učit al kaj... :roll:
In, kaj mislte da bo na izpitu u pondelk? Da ostalo spustim :lol:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ok. Vprašanje :D

1. Posojilna pogodba. Če maš namensko posojilo, in posojilojemalec porab denar za neki druzga, kokr je blo določeno. Posojilodajalec lahko potem odstopi od pogodbe. V čem je fora? Itak je posojilojemalec že porabu denar za tisto kar je on hotu, vrnt ga bo pa v vsakem primeru mogu. :?:

2. V skripti, tm kjer je v razpredelnici primerjava med čekom in menico, piše, da sta glede na remitenta 2 vrsti menic - ordrske in rekta. Zakaj prinosniških ni? :| Pri čeku pa so navedeni ordrski, rekta in prinosniški čeki...
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

1. mogoče sta se zmenla v pogodbi da mu bo PD usak mesec posodu 2 EUR za čike, PJ je pa kupu čigumije in zato PD odstopi in mu nasledni mesec ne da več nič? :lol:

2. I have no idea. preveč podrobno zame... :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

flafi napisal/-a:Ok. Vprašanje :D

1. Posojilna pogodba. Če maš namensko posojilo, in posojilojemalec porab denar za neki druzga, kokr je blo določeno. Posojilodajalec lahko potem odstopi od pogodbe. V čem je fora? Itak je posojilojemalec že porabu denar za tisto kar je on hotu, vrnt ga bo pa v vsakem primeru mogu. :?:

2. V skripti, tm kjer je v razpredelnici primerjava med čekom in menico, piše, da sta glede na remitenta 2 vrsti menic - ordrske in rekta. Zakaj prinosniških ni? :| Pri čeku pa so navedeni ordrski, rekta in prinosniški čeki...
+
Ok, zdele sm šla čez vse stare izpite, k jih mam, in mam še kr dost vprašanj :oops: Če se komu slučajno kej sanja, loh kej odgovori... :oops: Al pa vsaj pove, kaj se njemu zdi, bom tut zadovolna :mrgreen: Pliiiis :ugeek:

1. V čem je položaj kupca pri odgovornosti iz garancije boljši od položaja kupca pri odgovornosti za stvarne napake?
a) Kupec lahko pri garanciji zahteva brezplačno popravilo stvari ali novo stvar, ki brezhibno deluje.
b) Kupec lahko uveljavlja garancijsko odgovornost ne le proti prodajalcu, ampak tudi proti proizvajalcu ali njegovemu zastopniku.
c) Kupcu pri garanciji ni treba dokazovati, da je napaka obstajala že ob izročitvi, lahko se pojavi tudi zadnji dan garancijskega roka.
e) Za obveznost iz garancije odgovarja prodajalec objektivno, za stvarne napake pa krivdno.
f) Garancija velja tudi v tujini, odgovornost za stvarne napake pa le v domači državi.

Pravilno naj bi blo b, ampak mene zanima, zakaj, poleg b, še a in c nista prav? A sta mogoče a in c tut pravilna, ampak nista obkrožena, ker velata za oboje, in zato kupec pri odgovornosti iz garancije ni na boljšem?

2. A mora bit pogodba o prodaji neke pravice (npr. delež v družbi) res napisana v obliki notarskega zapisa? To mam tle napisano, pa ne vem če je res, ker niti v zakonu niti v skripti nič ne najdem... :geek:

3. Martin in Jernej sta se dogovorila, da bo Martin Jerneja preživljal do smrti, Jernej pa mu bo v zameno zapustil kmetijo. Pogodbo sta zapisala in potrdila pri notarju. Martin umre 3 leta po sklenitvi pogodbe. Za njim ostaneta žena Meta in hči Ana. Ali pogodba med Martinom in Jernejem veže tudi Meto in Ano in kakšne možnosti imata? (Tle mi res nč ne pade na pamet... Kej v zvezi z nujnim deležem? :roll: )
Ali bi lahko, še pred Martinovo smrtjo, Jernej zahteval razvezo pogodbe zato, ker sta se z Martinom skregala in ne govorita več, pri čemer bi sodišče ugotovilo, da je bil vzrok za prepire v glavnem v Jernejevem nemogočem značaju? (Tuki tut ne vem kaj bi... Pomoje ne more, ker ne živita skupaj, ampak to mi je mal čudn, da bi kr mogu ostat zavezan... :? )

4. Kaj je causa prodajne pogodbe? Vem, da sem imela nekje eno datoteko, kjer so bile napisane cause vseh pogodb iz OZ, pa je sploh ne najdem :|
5. Kakšni vrsta VP so izkazni papirji?
6. Cooling off v potrošniškem pravu? :shock:
7. Frankfurtske tabele za (ne)premoženjsko škodo pri turističnih pogodbah
8. Garancija za brezhibno delovanje po ZVPot? Odgovornost za stvarne napake po ZVPot?
9. A je pri prodajni pogodbi prodana stvar prinosnina al iskovina?

Ok. Faking velik vprašanj mam, a ne :roll: Izpit pa v pondelk... :?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Mah, jst že gruntam, če se je možno odjavit :P ... Upajmo na srečo ;)

1. Jst bi dala tudi a in c

3. Pogodba o dosmrtnem preživljanju- umrl je Martin, ki je preživljalec. Obveznost preživljanja preide na njegovega zakonca in k dedovanju poklicane potomce in posvojence, pod pogojem, da privolijo v nadaljevanje obveznosti.
- več piše v 563. členu

4. causa aquirendi

9.iskovina- a ni tako, da je treba stvar izročiti v kraju, v katerem je imel podajalec sedež oz. prebivališče

Hah, ostalih pa ne vem :(
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Aja, valda, Martin je preživljalec :shock: 100x sem prebrala ta primer, pa sm kr zmer spregledala to in sklepala, da je Martin preživljanec :lol:

Drgač pa hvala :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Nausicaä napisal/-a: 4. causa aquirendi
Zdele sm čist ponesreč najdla v skripti, da je podlaga darilne pogodbe oprostilni namen - nasprotna stranka naj bo oproščena nasprotne dajatve; oz. causa donandi.
Causa aquirendi je pa pr vzajemnih pogodbah ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

flafi napisal/-a:4. Kaj je causa prodajne pogodbe?
;)
jaz sem mali psihopat
Odgovori

Vrni se na