Izpitna vprašanja

doc. dr. Viktorija Žnidaršič-Skubic

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Da ne bo še kdo v dvomih - notarska oporoka je lahko ustna ALI pisna. Viktorija je rekla, da se to gleda glede na to, v kakšni obliki poda oporočitelj svojo voljo, ker če bi gledali strogo, je izdelek (oporoka) v vsakem primeru pisna, razen pri ustni oporoki, ker imamo neko listino o tem. V knjigi ni povsem natančno razdelano pa še neka manjša napaka je glede tega.
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

Ojla, jaz bi mel pa ene par vprašanj. Pa začnimo:

01.) vstopna pravica pri oporočnem dedovanju
02.) sodna praksa pri opustitvi pomoči zapustniku
03.) izjema pri devolutivnosti pritožbe v zapuščinskem postopku
04.) revizija in nasprotovanja v pravni teoriji
05.) mnenje US in prakse glede veljavnosti oporok za denacionalizirana zemljišča
06.) parentelni sistem-zakaj samo do 3 parentele
07.) Ali ZD dosledno izpeljuje pravilo, da so dedne pogodbe neveljavne ( jaz bi rekel, da ne-137 ZD)
08.) Ustavne določbe, ki upravičujejo zakonsko ureditev, da se pomoč, ki jo daje država ali lok. sk. izloči iz premoženja zapuščine
09.) pomen dedne transmisije v sistemu ipso iure prehoda zapuščine
10.) kako odgovarja država za zapustnikove dolgove (originarno ali derivativno) in zakaj?
11.) dedovanje denacionaliziranih zemljišč (razlogi za spremembe, čas uvedbe (tu je najbrž mišljeno s pravn. odločbe o denacionalizaciji)

Hvaaaalaa že vnaprej.
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

bom poskusila odgovorit, prosim, popravi me, če je kaj napačno:

1. vstopne pravice pri oporočnem dedovanju ni (prepovedana je legalna substitucija)
2.kaj misle s to sodno prakso??
3.načeloma je pritožba devolutiva, o njej odloča višje sodišče, vendar pa lahko tudi sodišče prve st po pritožbi samo spremeni sklep o dedovanju ali volilu, če s tem niso prizadete pravice drugih, ki se opirajo na sklep npr če pritožnik uveljavlja , da spada v zapuščino tudi denar na hranilni vlogi pri določeni banki.
4.glej učenik str 262, točka 507 : vse piše
5.to še ne vem ;)
6. so le tri parantele, ker se za ostale sorodnike nekako šteje, da so njihove vezi z zapustnikom slabotne, med njimi ni stikov, niso tako medsebojno povezani, ne druži jih skupno življenje in delo. v praksi le izjemoma pride do dedovanja v oddaljenejših dednih redih. iskanje oddaljenejših sorodnikov je pogosto neuspešno in zavlačuje postopek.
7.ne izpeljuje dosledno, saj dovoljuje 137/2
8.učenik str 56 in 57 vse piše
9. pomoje je mišljeno to, da se trenutke delacije izenačuje z akvizicijo, do dedne transmisije pride takoj, ni potrebne nobene izjave dediča, da sprejema, ni ležeče zapusščine ... (prosim popravi me, če ni to to)
10.odgovarja enako kot dediči, do višene vrednosti zapuščine, gre za pro viribus hereditatis. pomoje da odgovarja derivativno, ne znam razložit zakaj ;)
11. ne vem znam še denacionalizacije hehe ;)
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

hvala za odgovore, sam eni nimamo učbenika... :(
Life isn't fair, but you can be.
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

oj, ja najlepša hvala za prijaznost :) ampak tud pr men obstaja problem ker nimam knjige :cry:
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Izpit, 24.1.2011

1. Kaj je volilo? Kaj je bistvo razlike med damnacijskim in vindikacijskim volilom? (3 točke)

2. Pojasni pojem t.i. nesamostojne ustanove! (3 točke)

3. Kaj (mogoče je blo vprašanje kateri - nisem prepričana) so dolgovi zapuščine? (2 točki)

4. Primer - Zapustnik v oporoki vse zapusti zunajzakonski parterici, žena pa to izpodbija in trdi, da bi morala vse ona dobit, ker zakonska zveza še vedno obstaja, življenjska skupnost med njima pa je prenehala po njegovi krivdi. Ali so njeni argumenti prepričljivi? Kdo in na podlagi česa deduje? (2 točki)

5. Primer - Zakonca sestavita skupno oporoko, v kateri drug drugega postavljata za dediča. Ob tem določita tudi, da mora po smrti enega izmed njiju preživeli zakonec vse premoženje zapustiti skupnemu sinu. Opredeli za kaj gre in ali je veljavno? (2 točki)

6. Obkroži pravilne trditve (2 točki):
a) Centralni register oporok (kje je to najdla :evil: :evil: ) se vodi na matičnem uradu upravne enote.
b) Centralni register oporok vodi Odvetniška zbornica.
c) Centralni register oporok vodi notarska zbornica.
d) V Centralnem registru oporok so vse oporoke, sestavljene na ozemlju Republike Slovenije.
e) V Centralnem registru oporok so vse oporoke, sestavljene na ozemlju Republike Slovenije, in tudi tisti, ki so jih sestavili slovenci v tujini.

7. Obkroži pravilne trditve (2 točki):
a) Pravica države do zapuščine brez dediča ni dedna pravica.
b) Pravica države do zapuščine brez dediča je dedna pravica.
c) Pravica države do zapuščine brez dediča je zakonito dedovanje.
d) Država pridobi zapuščino brez dediča originarno.
e) Država pridobi zapuščino brez dediča derivativno.

8. DA/NE (2 točki)
V sistemu ipso iure je dedna izjava sprejema dediščine konstitutivne narave.
V sistemu ipso iure dedič s prehodom zapuščine nanj dobi lastninsko pravico na predmetih iz zapuščine, ne pa tudi posesti.
V sistemu ipso iure dediči odgovarjajo za dolgove zapustnika cum viribus hereditatis.
V sistemu ipso iure dediči odgovarjajo za dolgove zapustnika ultra vires hereditatis.

9. Dopolni! (2 točki)
V zapuščinskem postopku se uporabljajo določbe ______________, če Zakon o dedovanju ne določa drugače.
Zapuščinski postopek se po uradni dolžnosti začne _____________________________________________ (res je bla faking dolga črta čez dve vrstici! :roll: ).


A kdo kej ve kok je Žnidaršičeva kej radodarna s točkami? Npr. če ni čist popoln odgovor - a vseen kej dobiš? :geek:
Zadnjič spremenil flafi, dne 25. Jan 2011 00:20, skupaj popravljeno 1 krat.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alcika »

Pri 3.vprasanju je blo kaj so ti. "bremena zapuscine" in to v narekovajih ce se prou spomnem (?!kokr hitr sm prebrala sm tut pozabla ta vprasanja:D), kar pa ni ravno identicno dolgovom zapuscine, saj po knjigi, ki govori v smislu dolgov (ceprov zakon ne definira) za dolgove, ki nastanejo po smrti zapustnika-stroski pogreba, popis in cenitev zapuscine...o bremenih zapuscine govori pri obremenitvah v smislu volil in nalogov, ki se prenasajo iz obremenjenca na njegove dedice, ce mu ne uspe izpolnit bremen, razen pri obveznostih osebne narave.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

O bed, a res :| Jst sm pa dolgovi prebrala... :cry: Narekovaji mi pa res niso bli jasni zakaj so tm :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alcika »

upam da je radoradna:)ceprou nj bi biu pr njej sistem lazji izpit-strozje ocenjevanje in obratno. pa tale vprasanje s skupno oporoko a je biu tocn tko formuliran?k vem da k sm to brala na izpitu nism bla lih najbl sure kaj bi napisala (js sm razumela da v oporoki najprej dolocta drug drugega in nato se prezivelemu dolocta da zapusti use potomcu, vse v oporoki), zdj k sm pa to od tebe flafi prebrala je pa kt vzajemna oporoka+sporazum (torej pogodba o vsebini oporoke)..nevem:)
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alcika »

za ta bremena ne dam roke v ogenj, ampak kokr se spomnem mislm d je blo "bremena zapuscine", al sm pa js hotla to tko prebrt:D js sm ta register oporok vedla sicer..vazn da sm se celo noc pred izpitom ucila une kmete pa denacionalizacijo k je cist mem pol pa nc ni blo od tega jao:D pr tistm k kdo umre al pa ga razgladijo za mrtvega je bla pa res dolga crta, nevem sicr s kaksnim namenom:D
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

so bli dolgovi zapuščine 100%...
Life isn't fair, but you can be.
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

5. vprašanje je simultana oporoka ter fidejkomisorična substitucija, oboje je neveljavno?????? Jaz sem tko rešu, sam šele zdaj vidim da je posredi nek sporazum :oops: :oops: :oops:
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Sem mal nerodno napisala - v primeru je blo tko napisano kt da oboje v oporoki določeno, ja ;) tko da modestin - mislm, da si prou rešu ;)
Sem popravla v prejšnjem sporočilu, da ne bom zavajala :mrgreen:

Jst sm se tut toook učila uno denacionalizacijo, kmetije pa vse tiste oporoke pa to, pol pa kr nč :roll: Še primeri so bli čist brezvezni :roll:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alcika »

No upam da je usm slo dons;)Viktorija je pa supr prjazna in ne sprasuje tezko in zvisuje in si res ne zasluz tacga slovesa kot ga ma:)pa tut js sm tm resila v smislu fidejkomisaricne substitucije, to nj bi blo prou.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Se strinjam glede Viktorije - ful prjazna na ustnih, sprašuje čist osnovne stvari, in če znaš, komot zvišaš :) Men se je zdel to eden izmed bolj sproščenih ustnih na faksu.
Pa pisni izpit mi je tut ful dobr ocenla, in mi očitno dala vse točke tut tam, kjer se mi je zdel, da bi lahko še kej več napisala, in jst sama seb ne bi dala vseh točk :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Flafi, kaj te je vprašala na ustnih, iz kje si se učila pa kolk ti je poj dala oceno? :)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Dexter napisal/-a:Flafi, kaj te je vprašala na ustnih, iz kje si se učila pa kolk ti je poj dala oceno? :)
Wiii, gorenjska? :D

Vprašala me je odpoved dediščini in odgovornost dediča za zapustnikove dolgove. Bla sem pomoje res 3 minutke notr, pa še zvišala mi je.
Učila sem se tko, da sem odgovorila na stara izpitna vprašanja s pomočjo knjige (skripta je ful butasta, in maš preveč dela z iskanjem stvari, ker ni kazala). Dobila sem pa fajn oceno (9) :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dexter »

flafi napisal/-a:
Dexter napisal/-a:Flafi, kaj te je vprašala na ustnih, iz kje si se učila pa kolk ti je poj dala oceno? :)
Wiii, gorenjska? :D
samo zatipkal sm se :lol:

Potem zapiskov s predavanj pa vaj ne rabiš tolk zelo preveč, ali pač? :)

Pa bravo za (9). :mrgreen:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ja, vaje so fajn - jst sm mela ene lepe kopije iz Kapitlja, da sem preverila, če prav primere rešujem (pa če par cak je notr) in je blo čist zadost.
Zapiske sem pa mela od prvih dveh mesecev, pa jih niti prebrala nisem, tko da se da tut brez očitno :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Tanchy
Prispevkov: 21
Pridružen: 16. Nov 2008 14:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tanchy »

Izpit, 22.3.2011:

1. Skupna oporoka. Ali jo naše dedno pravo ureja? Zakaj je pri nas veljavna oz. neveljavna? Kakšno je stališče sodne prakse?
2. Vindikacijski legat. Ali ga naše dedno pravo ureja?
3. Razloži pojem ''dedna izjava'' .
4. A se odpravi na izlet v naravo s svojo družino. V določenem trenutku se mu zazdi življenje zelo črno, odmakne se od družine in po poti ustavi zakonski par in ju prosi, če bi bila njegovi priči pri ustni oporoki. Osebi pristaneta, A pred njima izrazi svojo poslednjo voljo. Priči sta takoj, ko je bilo možno reproducirali njegovo poslednjo voljo pred sodiščem, ki je napravilo zapisnik o ustni oporoki,jo zapečatilo in shranilo. A je v 14ih dneh po napravi ustne oporoke umrl v avtomobilski nesreči. Ali je taka oporoka veljavna? Bodo njegovi dediči dedovali na podlagi oporoke ali zakona? Utemelji.
5. Zapustnikov potomec A je do svojega 45.leta živel z zapustnikom do njegove smrti na (zaščiteni) kmetiji, pridobival z njim, mu pomagal pri delu in vlagal sredstva v posodobitev kmetije. A ni želel prevzeti kmetije in se je strinjal s tem, da jo prevzame njegov brat B. A je vložil zahtevek za izločitev vrednosti njegovega prispevka, ki ga je ocenil na 1/5 zapuščine. Ali bo A s svojim zahtevkom uspešen? Kakšne možnosti ponuja ZDKG?

Vprašanj za obkrožat, Da/NE, se žal ne spomnim najbolje. So pa bila v zvezi z denacionalizacijo(dedna izjava dana pred odločbo o denacionalizaciji, dednopravna pogodba,..), dednopravnimi pogodbami, dednimi izjavami (dedovanju se lahko vsakdo brez izjeme odpove, odpoved neuvedeni dediščini,..) - vsaj mislim no.. :oops:
hehemaniak
Prispevkov: 12
Pridružen: 10. Apr 2011 02:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a hehemaniak »

evo vam prasanje za na izpit ;

zakoniti dedic trdi, da je podpis na pisni oporoki ponarejen. Zapuscinsko sodisce prekine postopek in napoti na pravdo.
kako mora tožiti toženec ? Na ničnost ali izpodbojnost ?
koga mora tožiti, če je več oporočnih dedičev in pa dedičev ki bi dedovali na temelju zakona ?
chelsea
Prispevkov: 26
Pridružen: 16. Sep 2009 17:13

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a chelsea »

IZPIT, 24.5.2011
1. pogodba o vsebini oporoke: za kaj gre, ali je dopusta
2. rekunstrukcija oporoke: v katerem postopku, in kako
3. prelegat, katero zakonito volilo poznamo v našem pravu
4. upravitelj zapuščine
5. sklep o dedovanju
6. upniki zapuščine (kdaj zahtevajo delitev)
7. zapustnik v oporoki vse zapusti ljubici, ima ženo, s katero sporazumno ne živita več skupaj, kako se bo dedovalo, če ima zapustnik še sina, očeta, brata
8. zapustnik vse premoženje razdeli že za čas življenja (prijateljema in nečakini), po smrti ostanejo stric, teta, nečak in nečakinja, ali sploh pride do dedovanja: da, ne, obrazloži
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

knjiga stran 83 piše : Če oba starša ne dedujeta pa ima samo eden od njiju potomce, gre tem tisto, kar bi pripadalo enemu ali drugemu od staršev. - kaj točno zdej to pomen ?
pa če predpostavmo da zakonca ni.Pa predpostavmo še da ma mama 2 otroka ( to sta se prav zapustnikova polbrat in polsestra ).
se prav v tem primeru bi dedovala oče 1/2 in mama 1/2 - ampak ker ju ni oz. ne dedujeta, kaj pol. a pol celotno zapuščino dedujeta ta polbrat in polsestra, se prav usak 1/2 ?

če bi imel pa zapustnik še zakonca, bi pa zakonec dedoval 1/2, ostalo polovica pa polbrat in polsestra vsak 1/4 ?

zmede me stavek enemu ALI drugemu...ker če je to res da pol ta polbrat pa polsestra od zapustnika podedujeta celotno zapuščino, zakaj ne piše da gre tem tisto, kar bi pripadala enemu IN drugemu od staršev.

uglavnm zmedena sm, in če kdo šteka nj me prosim razsvetli :D
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bajna »

hej,

ker gre za zakonito dedovanje, bi v tem tvojem primeru prišla v poštev akrescenca, torej če oče umre, mama tudi, ampak ima pa še 2 potomca, očetov dedni delež priraste njenemu oziroma dednemu deležu od potomcev, kar pomeni, da dedujeta pol pol
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

A mi lahko en pomaga (če niste že vsi na morju :D ) s tema dvema vprašanjema DA/NE

V sistemu ipso iure je dedna izjava sprejema dediščine konstitutivne narave. DA, ker je tudi sklep na podlagi te izjave konstitutivne narave :?: :?: :?:
V sistemu ipso iure dedič s prehodom zapuščine nanj dobi lastninsko pravico na predmetih iz zapuščine, ne pa tudi posesti. DA al kaj :?:
Odgovori

Vrni se na