Izpitna vprašanja

prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

nusa napisal/-a:Ziher bo še komu koristlo :) Drugač je pa to iz knjige Uvod v zemljiškoknjižno pravo s praktičnimi primeri in sodno prakso, dr. Renato Vrenčur :)
hvala za tole
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

1. Kaj se zgodi s hipoteko na nepremičnini ki postane etažna lastnina ?
2. Kdaj je nujno imenovanje upravnika ( to vem ), in na kakšen način se izvede ?
3.Katero načelo pride v poštev pri izločitveni pravici hipotekarnega upnika v primeru stečaja zastavitelja ?
4. Kaj naj bi napisu pod uprašanje razplaganje s stavbno pravico ?
5. Kdo lahko da ZK predlog ?
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Lastnik nepremičnine je sklenil pogodbo o prodaji nepremičnine. Kupec je v dogovorjenem roku plačal celotno kupnino in od prodajalca zahteval, da mu izroči overjeno zamljiškoknjižno dovolilo. Ker prodajalec tega ni hotel prostovoljno storiti, je kupec proti prodajalcu vložil tožbo na izročitev zemljiškoknjižnega dovolila. Ali lahko kupec poleg tožbe predlaga kakšen vpis v zemljiško knjigo?
a.) vpis predznambe pridobitve lastninske pravice
b.) vpis zaznambe vrstnega reda za pridobitev lastninske pravice
c.) vpis zaznambe spora
d.) vpis zaznambe prepovedi obremenitve in odsvojitve prodane nepremičnine
e.) K ne more uspeti z nobenim vpisom v zemljiško knjigo, ker nima listine, ki bi izpolnjevala pogoje za vpis.

Prosim za odgovor,če kdo ve :)
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

*bini* napisal/-a:1. Kaj se zgodi s hipoteko na nepremičnini ki postane etažna lastnina ?
2. Kdaj je nujno imenovanje upravnika ( to vem ), in na kakšen način se izvede ?
3.Katero načelo pride v poštev pri izločitveni pravici hipotekarnega upnika v primeru stečaja zastavitelja ?
4. Kaj naj bi napisu pod uprašanje razplaganje s stavbno pravico ?
5. Kdo lahko da ZK predlog ?
2. Imenovanje je posel rednega upravljanja, zato zadošča soglasje večine po solastniških deležih na skupnih delih.
Če ga tako ne določijo, lahko vsak etažni lastnik predlaga, da ga določi sodišče v nepravdnem postopku.

4. Stavbno pravico lahko imetnik prenese, se deduje, je predmet zastave in izvšbe. Na njej je mogoče ustanoviti tudi osebno služnost,

5. Zem.predlog lahko da stranka oz.vsak, ki ima pr. interes.

To bi bili moji odgovori, če je pa kakšna napaka,pa prosim naj kdo popravi! :)
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Aja,pa še odgovor na 1. vprašanje:

Hipoteka preide na vse posamezne dele v etažni lastnini (111.člen SPZ)
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

njjiva, ki je v solasti petih solastnikov, postane zazidljivo zemljišče, vendar se lahko proda le v celoti. 4 solastniki ga želijo prodati, eden bi pa še vedno imel na njem vrtiček. Kaj lahko storijo?
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

Po moje da lahko zahtevajo delitev- lahko zahteva vsak od solastnikov posebej. Pol pa če ta ki hoče met vrtiček izkaže upravičen interes lahko sodišče njemu prisodi celotno nepremičnino, če bo ostale izpplačal.
Ne spomnim se nič druga :) še kaka ideja??
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

Tjasa napisal/-a:Lastnik nepremičnine je sklenil pogodbo o prodaji nepremičnine. Kupec je v dogovorjenem roku plačal celotno kupnino in od prodajalca zahteval, da mu izroči overjeno zamljiškoknjižno dovolilo. Ker prodajalec tega ni hotel prostovoljno storiti, je kupec proti prodajalcu vložil tožbo na izročitev zemljiškoknjižnega dovolila. Ali lahko kupec poleg tožbe predlaga kakšen vpis v zemljiško knjigo?
a.) vpis predznambe pridobitve lastninske pravice
b.) vpis zaznambe vrstnega reda za pridobitev lastninske pravice
c.) vpis zaznambe spora
d.) vpis zaznambe prepovedi obremenitve in odsvojitve prodane nepremičnine
e.) K ne more uspeti z nobenim vpisom v zemljiško knjigo, ker nima listine, ki bi izpolnjevala pogoje za vpis.

Prosim za odgovor,če kdo ve :)
po moje a, nisem pa ziher. Še kako mnenje?
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

nusa napisal/-a:
Tjasa napisal/-a:Lastnik nepremičnine je sklenil pogodbo o prodaji nepremičnine. Kupec je v dogovorjenem roku plačal celotno kupnino in od prodajalca zahteval, da mu izroči overjeno zamljiškoknjižno dovolilo. Ker prodajalec tega ni hotel prostovoljno storiti, je kupec proti prodajalcu vložil tožbo na izročitev zemljiškoknjižnega dovolila. Ali lahko kupec poleg tožbe predlaga kakšen vpis v zemljiško knjigo?
a.) vpis predznambe pridobitve lastninske pravice
b.) vpis zaznambe vrstnega reda za pridobitev lastninske pravice
c.) vpis zaznambe spora
d.) vpis zaznambe prepovedi obremenitve in odsvojitve prodane nepremičnine
e.) K ne more uspeti z nobenim vpisom v zemljiško knjigo, ker nima listine, ki bi izpolnjevala pogoje za vpis.

Prosim za odgovor,če kdo ve :)
po moje a, nisem pa ziher. Še kako mnenje?
se strinjam z a.)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

joj ta uprašanja iz ZK ! :roll:

predlog za vknjižbo stvarnopravne pravice v ZK - vlagatelji, vsebina, oblikovni pogoji ??
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

*bini* napisal/-a:joj ta uprašanja iz ZK ! :roll:

predlog za vknjižbo stvarnopravne pravice v ZK - vlagatelji, vsebina, oblikovni pogoji ??
1.) ZK predlog lahko vloži vsak ki ima pravni interes (oseba na katero se raztezajo posledice vpisa).

2.) Vsebina:
-navedbo sodišča
-podatke o predlagatelju
-oznako predmeta z identifikacijskim znakom nepremičnine na katero se nanaša in vrsto vpisa, ki se predlaga
-navedbo listin, ki so podlaga za vpis
-določen zahtevek za vpis z navedbo ident. zn. nepr. pri kateri naj se vpis opravi ter vrste in vsebine vpisa, ki se s predlogom zahteva
-podpis vlagatelja

3.) oblikovni pogoji, hmm

-predpisan obrazec?????????? Tukaj ne vem kaj naj bi odgovoril

pa srečno vsem jutri......in upam da bo izpit naklonjen našemu znanju ;) ;)
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nusa »

ooo jaz tudi!!! upam na prijazno obliko izpita, ker niso lih vsi ki so tu gor prijazni do našega znanja :D vsaj do mojega no :lol:
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

no tkole, današni izpit je sestavlala Vlahkova in posledično je bla sestava izpita mal drugačna kot ponavad
naloge:
1.* trije bratje imajo v na vili idealne deleže vsak 1/3, v vili so tri stanovanja, vsak živi v svojem stanovanju.
* vilo, ki ima tri stanovanja, imajo bratje v etažni lastnini.
primerj/razloži stvarnopravni vidik teh dveh primerov

2. Jure je svoje oteži za telovadbo posodil Ani. Ko jih Ana ni več rabila jih je podarila in izročila Maji, ki jih je v dobri veri vzela. Kdo je lastnik, obrazloži.

3. za obkrožvat je blo neki glede pridobitve nepremičnin v sloveniji s strani tujcev

4. en primer z gradnjo čez mejo

5. kaj je bistvena razlika med stvarno služnostjo in stvarnim bremenom - navedite primera za oba

6. nastanek neposestne zastavne pravice na premičnini

7. bistvena razlika med vknižbo in predznambo

8. izključitvena tožba pri etažni lastnini - vsebinski pogoji in postopek

9. meu si 4 primere in si mogu napisat s kaksno vecino odločajo etažni lastniki

10. Picko in Packo sta sklenila prodajno pogodbo. Packo je plačal 50 000 eur. Kdo ima lastninsko pravico, obrazloži

11. Ena je mela stavbno pravico do leta 2050. Vzela je kredit in ga hotela zavarovat tako da je stavbno pravico zastavila. Kaj predlagate bankirju v banki ?

12. Prodajalec je najprej nepremičnino prodal Maji, ampak se ta ni vpisala v ZK. Nato je to isto nepremičnino prodal pošteni Barbari. Kdo ima LP,obrazloži

13. za obkroževat glede priposestovanja

pa mislm da je bla še ena naloga
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

Mislim, že cel dan študiram katera naloga je bla še, ker po izpitu sem se tudi jaz spomnil samo teh nalog ki si jih navedla.

Nalog je bilo sicer 13, kar sovpada s tvojimi, toda kolikor se spomnim, sta bili s tvojega seznama 8 in 9 naloga ena naloga, vredna 2 točki, tko da

ENA MANJKAAAA :evil: :evil: :evil:
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alice »

8. in 9. naloga iz tega seznama sta bili ločeni tako kot piše, najprej so bili 4 primeri z večinami, potem pa še izključitvena tožba.
Ampak jaz imam v spominu, da je blo nalog 14 :shock:
Pa se nikakor ne morem spomnit še ene :)
Tanchy
Prispevkov: 21
Pridružen: 16. Nov 2008 14:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tanchy »

Jaz se spomnim še te naloge z bohinjsko parcelo, ko je tip sklenil s svojim prijateljem kupoprodajno pogodbo. Komentiraj. Nekaj takega..
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

Tisti, ki ste že imeli ustne,kako je bilo? kakšna vprašanja ste kaj dobili? komentar? :)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Ustne ma Vlahkova. je uredu, ne išče neznanja, pomaga če ne znaš :) upraša te pa kr velik -
mene je uprašala :
* nadhipoteka - kaj to je, kako se je ustvar
* zemljiški dolg - kaj to je, kako nastane, kdo je prvi imetnik zemljiškega pisma, razlike s hipoteko
* ročna hipoteka - kaj to je, razlika s fiduciarnim prenosom LP
* katere osebne služnosti poznamo, kakšna je razlika med rabo in služnostjo stanovanja, kakšna je razlika med užitkom in rabo
* prepoved antihreze

drgač pa sprašuje cel SPZ, težko rečt kaj največ, ker ma kr na netu odprt SPZ in tko mau pogleda pa te uprasa kar u tistm momentu zagleda. uprašanja so bla recimo še mejna znamenja, une korenine pa veje pr sosedskem,prenehanje stvarne služnosti, drevo na meji, načelo specialnosti, načelo superficies solo cedit,kaj je to zaklad, prirast, pritiklina,samopomoč, viciozna posest, priposestvovanje, pač use sprasuje.
zemljiško knjigo pa bolj mal sprasuje.

Vrgla ni nobenga, velik ns je zvišal, ene par jih je pa obdržal oceno.
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Hm... a mogoče kdo ve, ali so ble danes na rezultatih napisane točke al ocene? Ker sem zelo nahitr pogledala in sploh nisem razmisljala do zdej kaj ubistvu to je? In ce so bile pike, koliko je za pozitivno? Hvala in lep pozdrav
Tanchy
Prispevkov: 21
Pridružen: 16. Nov 2008 14:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tanchy »

Ocene pisnega dela..
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Po čem priporočate učenje? ;)
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

hm.. jaz sem prebrala 3krat SPZ in v skripti kar se tiče predznamb in zaznamb, pa je 9 - ce so to res ocene pisnega dela :D zelo malo učenja, je pa res, da na tem roku ni bilo nič zemljiške knjige itd., kar se mi zdi super :)
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

kaj pa skripta je vredu?ker nekdo je priporoča nekdo ne..drugače pa čestitam :D
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Kolegica je delala po njej in je rekla, da je super. Sej pravim, jaz sem samo preletela, edino kar se tiče predznamb in zaznamb sem se naucila, pa itak ni bilo tega v izpitu nic. Tako, da sem imela najbrš res srečo, ker načeloma sem bolj s 6-kami prijateljica :)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

men je bla skripta čist kul. zravn sm brala še SPZ in sm si določene stvari zravn dopisala. tko da sm se pol ubistvu samo še iz zakona učila. Nepremičninske evidence sm pa prebrala tut po knjigi, ker so usi strašil da kako je u skripti to slabo napisan - men se ni zdel. Edino kar bi pa res priporočala da se po knjgi prebere od zemljiške knjige so zazname.
Pol sm pa še mau stara izpitna uprasanja resvala, samo na tem roku pol ubistvu itak niso prsla u postev, ker je sestavlala Vlahkova in je biu ceu sistem izpita drugačen. Ampak če bo septembra Juhart sestavlu se pa useen splača mau pogledat te izpite ker se kdaj pa kdaj kj ponovi.
Odgovori

Vrni se na