Izpitna vprašanja

prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

proton napisal/-a:Kakšna vprašanja pa so bila na tem roku?
Ja, mene tudi to zanima... prosim :)
Pa še to, koliko časa ste porabili za ta izpit? Se vam zdi, da se izpitna vprašanja ponavljajo? Pa na splošno, mogoče kakšen nasvet? :D
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Nausicaä napisal/-a: Pa še to, koliko časa ste porabili za ta izpit? Se vam zdi, da se izpitna vprašanja ponavljajo? Pa na splošno, mogoče kakšen nasvet? :D
Anyone? :D :oops:

+mene zanima še iz kje ste se učili predkupno pravico občine in soglasje upravnega organa pri prenosu LP? A je, poleg tega, bilo na predavanjih še kaj predavano kar ni v skripti/knjigi?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
prava
Prispevkov: 26
Pridružen: 01. Avg 2009 14:44

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a prava »

Jaz sem porabila ene 3 tedne, samo mi je bila snov res bedna, tko da sem se s težko muko tole naučila. Učila sem se samo iz skripte, ki ima nekaj čez 200 strani in zakona. Pogledala sem si stara vprašanja in mislim, da se nekaj malega ponavljajo.
Uf, bolj slabo se spomnim izpita...vem, da si mogu vstavit zastavna pravica in užitek(člen iz zakona na začetku), par vprašanj za obkroževati (neposredna, posredna posest...), nekaj v zvezi z upravnikom-nič težkega, primer predznambe, primer s hipoteko in neke stvari v nepremičnini, zadnja naloga je bila nekaj v zvezi s plombo (že v enem starem izpitu),..., prenehanje stavbne pravice in posledice.
Če se še kej spomnim bom dodala.
ombb
Prispevkov: 15
Pridružen: 10. Nov 2009 20:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ombb »

hei:)

a mi plis lahko odgovori na vprasanja?

1 razlike in podobnosti med prenosom terjatve v zavarovanje in zastavno pravico na terjatvi?

2 mobilarna hipoteka

3 zastaranje verzijskih zahtevkov

4 pravne posledice stecaja prenosnika ce je bila lp prenesena v zavarovanje


tnx, k nimam pokjma kje to najdt hehe:))
josie
Prispevkov: 3
Pridružen: 18. Maj 2010 16:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a josie »

mobilarna hipoteka je registerska neposestna zastavna pravica -saj tko pise v tej mariborski skripti na predavanjjih ni nič tega omenil je skos govoril o registerski zp...svata...

ostale pa nevem

anyway srecno!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Ima kdo mogoče še kakšna stara izpitna vprašanja? Gotovo jih je bilo na psilonu več kot tu ...
brezdlakenajeziku
Prispevkov: 20
Pridružen: 10. Okt 2009 15:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a brezdlakenajeziku »

Jst sm še tole našla na rač. (copy paste):

Stvarno pravo, 17.9.2007
1) Katero načelo pride v poštev pri izločitveni pravici hipotekarnega upnika v primeru stečaja zastavitelja?(1)
Naštetih je bilo več načel - edini smiselen je bil učinek stvarnopravnih pravic.
2)Reivindikacija, dokazno breme tožnika.(1)
3) A je v parku našel zlato zapestnico. B, ki je vse to videl, je Aju takoj ponudil plačilo 500€. B jo kasneje proda osebi C za 1000€. Kdo ima lastninsko pravico in kdaj jo pridobi?
Za obkrožiti so bile 4 variante (datum pridobitve LP). Treba je bilo izbrati tisto, pri kateri gre za to, da je C pridobil lastninsko pravico na podlagi priposestvovanja po treh letih.
4) Kako se prenaša zemljiški dolg in kdo lahko zahteva plačilo zemljiškega dolga?(1)
5) Razširjeni pridržek lastninske pravice.(1) Za obkrožiti. Pozor: to ni enako podaljšani pridržek LP.
6) Kdo je legitimiran za zemljiškoknjižni predlog? (1)
7) Nastanek stvarne služnosti na podlagi zakona? (2)
8.) Mejna znamenja (pojem, vzdrževanje, lastninsko stanje)? (1)
9) Parcelacija? (3)
10) Primer. Višina terjatve je 500€ A je zastavitelj in zastavi svojo stvar Bju (zastavnemu upniku) v ročno zastavo. Ko terjatev zapade, A sporoči Bju, da lahko zastavljeno stvar obdrži. B stvar proda za 600€. Vprašanje: ali mora biti vrniti presežek? (2)
Člen 132/II SPZ.
11) Primer: A da oglas, da prodaja kolo. B ga vidi in skleneta prodajno pogodbo, a se dogovorita, da mu bo kolo izročil šele čez en teden. (pride do prenosa LP na podlagi posestnega konstituta).
Kasneje pa tudi C vidi oglas in Aju ponudi kupnino in kino. Ker je Aju C všeč gresta v kino, A ji proda kolo in ji ga tudi dejansko izroči.
Kdo ima lastninsko pravico?
Kako bi bilo v primeru, če bi A (prodajalec) prodal kolo Bju, potem pa za en teden obdržal kolo na podlagi posodbene pogodbe.
Oboje je 64. člen.
12) Bil je ZK izpisek, iz katerega je razvidno, da je lastnik nepremičnine Janez Novak. Vpisana pa je tudi predznamba lastninske pravice z dne 1.9.2007 na Pravno fakulteto.
Dne 17.9.2007 ZK sodišče prejme dva predloga za vpis hipoteke na nepremičnino. Enega na podlagi ZK dovolila Janeza Novaka, druga pa na podlagi ZK dovolila Pravne fakultete. Katera hipoteka se vpiše in kakšne so posledice? (3)

IZPIT OKTOBER 2007 (natančno):
1. Nedobroverni neposredni posestnik:
a) lahko uveljavlja samopomoč proti vsakomur, ki poseže v njegovo posest
b) lahko uveljavlja samopomoč proti vsakomur, razen proti lastniku stvari
c) lahko uveljavlja samopomoč proti vsakomur, ki ima šibkejši pravni položaj
d) sploh nima pravice uveljavljati samopomoč
2. Lastnik in kupec sta 1. oktobra 2007 sklenila prodajno pogodbo. Premičnina se je ob sklenitvi pogodbe nahajala v javnem skladišču. Lastnik je o prodaji obvestil skladiščninka 5.oktobra 2007, kupec pa je premičnino prevzel 10. oktobra 2007. Kdaj kupec pridobi lastninsko pravico ?
3. Lastnika zemljišča s hišo močno motijo veje, ki na njegovo zemljišče segajo iz sosednjega zemljišča. Lastnik:
a) lahko zahteva odstranitev vej samo, če te segajo v njegov zračni prostor preko meje, ki je krajevno običajna
b) lahko sam odstrani veje, ki segajo v njegov zračni prostor
c) lahko pozove lastnika sosednjega zemljišča, da odstrani veje in če tega ne stori, jih lahko odstrani sam
d) ne sme sam odstraniti vej, lahko pa zahteva njihovo odstranitev oziroma plačilo odškodnine
4. Za zavarovanje terjatve hipotekarnega upnika sta bili zastavljeni 2 nepremičnini. Ena je last dolžnika, druga je last dolžnikovega prijatelja. Hipotekarni upnik je zaradi neplačila zavarovane terjatve zahteval prodajo in poplačilo iz nepremičnine, ki je last dolžnikovega prijatelja. Prijatelj:
a) proti upniku nima nobenega ugovora
b) lahko ugovarja, da mora najprej zahtevati poplačilo iz nepremičnine dolžnika
c) lahko ugovarja, da mora najprej zahtevati poplačilo iz nepremičnine dolžnika, če se je ta tako dogovoril z dolžnikom
d) lahko ugovarja, da mora hipotekarni upnik hkrati zahtevati poplačilo iz obeh nepremičnin
5. Predialno stvarno breme je stvarno breme, ki je ______________________________
6. Užitkar pridobi užitek na premični stvari:
a) s sklenitvijo pravnega posla
b) z izročitvijo stvari v posest
c) z vpisom v zemljiško knjigo ali drug javni register
d) s sklenitvijo pravnega posla v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa
7. Naštej primere, ko je mogoča skupna lastnina
8. Oseba L je glede iste premičnine najprej sklenila prenos lastninske pravice v zavarovanje z osebo U1, kasneje z U2 neposestno zastavno pravico in končno osebi U3 izročila premičnino v ročno zastavo. Če so U1, U2 in U3 v dobri veri, kdo izmed njih ima najmočnejšo poplačilno pravico?
9. Zaznamba spora
10. Upravnik pri nepremičnini v etažni lastnini, ki ima več kot 2 etažna lastnika in več kot 8 posameznih delov.
a) kakšna večina je potrebna za imenovanje upravnika in kaj se zgodi, če upravnik ni imenovan?
b) s kakšno pogodbo se uredi razmerje med etažnimi lastniki in upravnikom?
c) kaj so najpomembnejše naloge in pooblastila upravnika?
11. Stavbna pravica
a) pojem stavbne pravice
b) nastanek stavbne pravice
c) razpolaganje s stavbno pravico
12. Na zemljiški parceli 111 je vpisana stvarna služnost pešpoti v korist vsakokratnega lastnika parcele 112. Lastnika obeh parcel želita z neodplačnim dogovorom ukiniti služnost. Napišite čim bolj enostavne pravne akte, ki so za to potrebni.

kukr se jih spomnem:
1.pridobitev lp na premièninah
2. za obkrožit kdo vse pridobiva plodove
3. primer kjer je bil izpisek plomb v zk in si moral napisat v kakšnem vrstnem redu bodo pridobivali upniki zastavno pravico
4. skupni sklad pri etažni lastnini
5. nek primer z dvema študentoma glede posesti in lp; šlo se je meddrugim za posestno varstvo in pravilo da petitorni spor(rešitev) absorbira posesornega, paè da je to edini ugovor moènejše pravice v posesornem sporu
6. primer z odsvojitvijo tuje stvari v zastavo; mislim da gre za 156.èlen ki je analogen 64.èlenu
7. primer ko je samo en odsvojil stvar v skupni lasti, kjer je samo on vpisan v zk; ali bo pridobitelj lahko pridobil lp (za obkrožit + obrazložitev odgovora)
8. se ne spomenm veè ostalih.

Vprašanja iz testa:
1) izločitvena pravica hipotekarnega upnika na kakšni osnovi jo lahko zahteva?(1)
a)
b)mislim da je pravilno b narava stvarnopravnih pravic ali nekaj takega
c)
d)
Mislim da prednostno naèelo ni bilo dano kot možnost.
2)Reivindikacija, dokazno breme tožnika.(1)
Opis stvari, da je lastnik, da je stvar v posesti toženca.
3)Za obkroževat glede pridobitve lp. Za obkrožit so bili datumi kdaj dobi lp.
Imeli smo najdeni predmet zlata zapestnica, najde ga A zraven njega je B ki to vidi in mu ponudi plaèilo. A ga sprejme. B potem kupljeno zapestnico proda dobrovernemu c-ju. Kdo ima lp oz. kdaj dobi lp c?(1)
B ni dobil ker je šlo za najdbo ni pa izpolnih svojinh dolžnosti (prijava na policijo). C dobi stvar od razpolagalno nesposobne osebe a ne velja a non domino, tako da lako zapestnico prip. po 3 letih.
Mislim da je bil odgovor 15.9.2009
4) Zemljiški dolg kako se prenaša?(1)
Izvenknjižno.
Potem pa še za dopisat kdo je imetnik dolga? Tisti ki ima zeljiško pismo.
5) Podaljšani pridržek lp.(1)
za obkrožit. Jaz mislim da sem c) kupec prodajalec terjatev nekaj nekaj baje da je prav.
6) kdo lahko da Zemljiškoknjižni predlog?(1)
? Jaz sme napisala imetnik pravice s raspolagalno sposobnostjo ki pravico prenaša odsvaja...???
To je narobe..vsaka stranka baje ne vem odgovora
7) nastanek stvarne služnosti na podlagi zakoa?(2)
Priposestvovanje, pravo in nepravo.
Ko so izpoljneni vsi zakonski pogoji.
Mejna znamenja? (1) režim..itd?
skupna lastnina, vzdrževanje, stroški.
9)Parcelacija? (3)
Združitev in delitev, elaborat, zunanje meje urejene, enak lastnik. Postopek z Geodetsko upravo...
Sam da sem se zmotila in sem napisala da se na podlagi upravne dokonène odloèbe vpiše v Zk namesto v kataster iz katastra pa v knjigo. Torej nisem napisala da se z odloèbo uredijo meje in vnesejo v kataster. Pa še kdaj združitev ni mogoèa sem omenila. (npr. 2 hipoteki za isto razlièno terjatev).
10) Roèna Zastava, primer.Višina terjatve 500€(2)
A da b-ju stvar za zastavo, potem terjatev zapade in mu a pove da lahko stvar kar obdri kot lastnik. B potem proda stvar za 600€. Ali mu mora vrniti presežek?
Ne, komisorni dogovor.
11) Primer. A da oglas da prodaja kolo. B ga vidi in mu ponudi kupnino, a jo sprejme.
Baje da je pisalo da sta se dogovorila da mu kolo izroèi kasneje( to sem jaz uspešno spregledala!)
Potem pa c vidi ogles in A ju ponudi kupnino in kino. Ker je a ju c všeè gresta v kino ji proda kolo in ji ga izroèi.
Kdo ima lp? Kaj bi bilo èe bi šlo za posestni konstitut? 3 pike
Jaz sem najprej napisala da na bja ne preide lp ker ni izroèitve, spregledala da po dogovoru ostane kolo v posesti a ja in gre za nadomestno fiktivno izroèitev...tko da dejansko preide.
Potem sem paiz tega narobe nadaljeva da c dobi lp...in td.
Glede posestnega konstituta sem pa mislila na a in b ja, torej da bi prešla lp.
Skratka maksimalno sem zabrljala. To je pa to èe pred izpitom skoraj niè ne spiš, pa cca 5 min do konca pa še 2 vprašanji pred sabo za 3 pike!!!ERGHHH!
12) Zadnje je pa bil vrstni red glede hipoteke, ki je bila vložena istoèano. Kdo ima prednost. (3)
Prejemna teorija, istoèasni prejem sodišèa za vpis torej vpiše obe, drugi zahteva izbris mislim da z izbrisno tožbo.
To sem imela narobe, ugotovila sem da sta istoèasni to je pa vse.
Pa še ena predznaba je bila..za pridobitev lp, jaz sem pa narobe vidla AGAIINNNN!!!!!..in sem mislila da se nanaša na hipoteko in tej osebi ki ima predznambo dala prednost.

1. Mobiliarna hipoteka
2. Obvezen rezervni sklad
3. Stavbna pravica (za obkrozit)
4. Vpis etazne lastnine v zemljisko knjigo
5. Nastanek stvarne sluznosti
6. primer (Mojca najde diamantno ogrlico, kaj mora storiti, ali lahko pridobi lastninsko pravico )
7. primer ( A ima v dobroverni posesti zemljisko parcelo ze 15 let, trenutno je kot lastnik v zemljisko knjigo vpisan B. Ali in kako lahko A doseze vpis lastnine? B je prodal zemljisce dobrovernemu kupcu, kdo ima lastninsko pravico- A, B ali kupec-razlozi.

1)Javno dobro 1t
2)zaznamba vrstnega reda 1t
2)Imisije+pravna sredstva 2t
3)Negativna sluznost(kaksna je razlika glede na pozitivno) 1t
4)Posli rednega in izrednega upravljanja 2t
5)Pridobitev lastninske pravice od nelastnika 2t
6) Nedeljivost hipoteke 1t


1. kdo lahko uporablja stvar le za lastne potrebe
a)lastnik
b)imetnik stvarne služnosti
c)imetnik osebne služnosti
d)imetnik rabe
e)imetnik ročne zastavne pravice
f)imetnik neposestne zastavne pravice na premičnini
2. neki za dopisat besede (gap fill) ne spomnim se točno neki z premičninami pa posestjo teh dveh besed se spomnim da sta bii napisani umes pa črte.
3. Kateri od solastnikov ima predkupno pravico?
a)solastnik kmetijskega zemljišča
b)solastnik pozidanega zemljišča
c)solastnik nezazidanega zemljišča
d)solastnik posameznega dela el
(haklc - vsi solastniki imajo predkupno pravico po splošnem pravilu o solastnini!!!!!!!!!!!!)
4. Proti komu lahko uveljavlja posestno varstvo soposestnik?
a)...
b)...
c)...3. in sposestniku
5. Prodajalec in kupec skleneta kupoprodajno p glede nepremiènine, prodajalec noèe dati kupcu zemljiškoknjižnjega dovolila, kaj svetuješ kupcu?
6. Pravne posledice gradnje èez mejo zemljišèa.
7. simbolièna izroèitev in posestni konstitut
8. Neki z zastavno pravicona terjatvi - mislmd a je biu en primerèek iz katerga si mogu ugotovit zakaj se gre.
9. ZU ima neposestno zastavno pravico na stroju dolžnika. Kaj lahko stri ZU ker dolžnik slabo ravna s tem strojem (neki u tem smislu) - devastacija!
10. rezervni sklad pri etažni lastnini
11. napiši zemljiškoknjižno dovolilo za osebno služnost, ki jo ustanavljš na svoji parceli.

1. Načelo vseobsežnosti in nedeljivosti hipoteke. (1 točka)
2. Definicija stvarnega bremena. (1 točka)
3. Pravne posledice stečaja prenosnika, če je bila lastninska pravica prenesena v zavarovanje. (1 točka)
4. Definicija posameznega dela in skupnih delov v pravnem razmerju etažne lastnine. (1 točka)
5. Upravljanje s stvarjo v solastnini in skupni lastnini. (2 točki)
6. Predlog za vknjižbo stvarnopravne pravice v zemljiško knjigo (vlagatelji, vsebina, oblikovi pogoji). (2 točki)
7. Zmanjševanje vrednosti zastavljene stvari in njene posledice pri ročni zastavi, neposredni zastavni pravici in hipoteki. (2 točki)
rožica
Prispevkov: 8
Pridružen: 07. Jun 2009 20:20

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rožica »

Prodajalec in kupec skleneta kupoprodajno pogodbo glede nepremičnine, prodajalec noče dati kupcu zemljiškoknjižnjega dovolila, kaj svetuješ kupcu? kako je z lastninsko pravico?

res bi bila vesela, če bi mi nekdo odgovoril na to vprašanje, ker se kar nekajkrat ponovi med izpitnimi vprašanji pa nikakor ne najdem odgovora nanj...
Uporabniški avatar
Leilani
Prispevkov: 19
Pridružen: 09. Jan 2009 18:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Leilani »

Ugibam... tožba na izstavitev zemljiškoknjižnega dovolila. Lastninska pravica nastane s pravnomočno odločbo. Da nastane učinek publicitete (se pravi, da ne bo slučajno kakšna dobroverna 3. oseba pridobila LP na nepremičnini) pa mora še vpisat v ZK.
Naj me kdo popravi če ni res, to sm zdj čist tko na pamet napisala...
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bordyka »

A slučajno ve kdo odgovor na tole: Zmanjševanje vrednosti zastavljene stvari in njene posledice pri ročni zastavi, neposestna zastavni pravici in hipoteki?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

bordyka napisal/-a:A slučajno ve kdo odgovor na tole: Zmanjševanje vrednosti zastavljene stvari in njene posledice pri ročni zastavi, neposestna zastavni pravici in hipoteki?
Pri hipoteki ima zastavni upnik možnost vložiti devastacijsko tožbo. To pomeni da lahko hipotekarni upnik zahteva od sodišča da naloži zastavitelju zastavljene nepremičnine da opusti dejanja ki stanje zastavljene nepremičnine slabšajo. Če zastavitelj teh dejanj ne opusti, lahko hipotekarni upnik zahteva prisilno izterjavo še pred zapadlostjo terjatve. Enako je pri neposestni zastavni pravici.

Pri ročni zastavi imamo obrnjen devastacijski položaj. To pomeni da lahko sodišče, na predlog ZASTAVITELJA, odredi da se stvar zastavnemu upniku odvzame in izroči v posest 3ji osebi (ne gre za prenehanje zastavne pravice, samo posest stvari ima 3ja oseba).

Aja, pa tam ko prodajalec ne izroči zemljiškoknjižnega dovolila je možna predznamba spora (izjema) in ma zato najbolši vrstni red.
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bordyka »

kaj pa če se stvar slabša sama od sebe? npr. pada njena vrednost na trgu in ne pomeni več zadostnega zavarovanja: pol vsi trije lahko zahtevajo dopolnitev jamstva pa pri ročni: predčasna prodaja stvari?

Hvala legally blond ;)
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Ja lahko pride tudi do dogovora, da se opravi predčasna prodaja preko sodišča na javni dražbi po tržni oz. borzni ceni, vendar zastavni upnik tega ne more zahtevat če mu zastavitelj ponudi drugo stvar v zavarovanje.
Lahko pa tut zastavitelj zahteva predčasno prodajo zastavljene stvari, brez razloga, ampak to je takrat kadar ve da terjatve ne bo plačal in se mu ponudi ugodna priložnost.

Ni panike, veliko sreče danes :D
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

Izpitna vprašanja junij 2010:
1. samopomoč pri posesti (za dopolnjevat besede) (2 točki)
2. - 5. za obkroževat (se ne spomnem) (vsaka po 1 točko)
6. primer, ko je Bonus d.o.o. imel terjatev zoper A, Bonus d.o.o. je po tem obvestil Aja, da je zastavil terjatev Dolusu d.o.o. Za kaj gre in kakšne pravne posledice nastanejo (2)
7. 2 sodediča, A ima 1/4, B 3/4 idealnega deleža na nepremičnini. B želi dozidat hišo, a mu A ne dovoli. Kaj svetuješ Bju? (2 točki)
8. razlika med odkupno pravico in predkupno pravico? (2 točki)
9. Konverzija hipoteke v zemljiški dolg. Postopek in posledice na vrstem redu, če je ta "konerrtiran" hipotekarni upnik prej bil 2. v vrsti (2 točki)
10. Babica želi vnukinji podarit gozdno parcelo. Postopek kako naj to naredi (3 točke)
11. primer iz ZK (3 točke)

če sem kje zgrešila nej me kdo prosim popravi :mrgreen:

če se komu da kej pokomentirat bi bla tud ful vesela :D
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

nike napisal/-a: 10. Babica želi vnukinji podarit gozdno parcelo. Postopek kako naj to naredi (3 točke)

Tukaj je bilo vprašanje, naštej in opiši vsa potrebna pravna dejanja.
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

aja točno...kaj ste pa odgovorili? jst sm pisala o zavezovalnem pa razpolagalnem pravnem poslu...vpis v zk...na splošno...ma mam filing da ni hotu tega "slišat" :oops:
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

To, ja. Pa še da mora biti podpis overjen, da notar rabi lokacijsko informacijo, da je potrebno soglasje UE, ker gre za gozdno zemljišče ...
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

aaaa ok...nisem sicer tko izčrpno vsega napisala, ma vsaj da nisem udarla prou mimo...kaj je blo pa glede tiste konverzije hipoteke v zemljiški dolg...glede vrstnega reda?
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

nike napisal/-a: 11. primer iz ZK (3 točke)
tukaj je bil redni izpisek iz ZK. Janez Novak je dal predlog za vknjižbo 12. 6. 2010, plomba je bila vpisana 13. 6. 2010. Potem pa je bil dan še predlog za vpis zaznambe vrstnega reda 1. 2. 2010, ki učinkuje do 22. 2. 2011.

1. Ali lahko z gotovostjo trdimo, da bo Janez Novak pridobil LP na nepremičnini, če je ZK dovolilo imelo overjen podpis? (ne, ker je bila bila vpisana zaznamba vrstnega reda prej, kdor bo svoji listini priložil odpravek sklepa o vpisu zaznambe vrstnega reda, bo imel prednost)

2. K vam pride stranka, ki je z istim prodajalcem kot Janez Novak sklenila prodajno pogodbo za nakup nepremičnine dne 1. 6. 2010. Pojasnite ji pravni položaj!

3. Kaj je bila zaznamba vrstnega reda vpisana v ZK? (po mojem 22. 2. 2010, ker učinkuje 1 leto od vpisa v ZK)
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

aja pa še neki...tisto vprašanje za obkroževat glede neovirjene intabulacijske klavzule...?
Pravnik12
Prispevkov: 16
Pridružen: 18. Maj 2010 12:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Pravnik12 »

Sprememba ustnih... posamični za Stvarno mamo že danes ob 13ih zagovore, vpogledi 15min pred tem...
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

Razpored ustnih zagovorov pri Stvarnem pravu za četrtek, 1. julija:

Mestek - Pirnat ob 8.30
Počivalšek - Veingerl 10.30
Vlaović - Žuber in ponavljalci ob 14. uri
ŽivaGroza
Prispevkov: 84
Pridružen: 27. Jan 2009 17:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ŽivaGroza »

je šel kdo pogledat na faks mogoče, če so hkrati s tem obvestilom mogoče obesili že tudi rezultate?
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

sm ravnokar bla in ni nič :x
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

jutri bo :)
Odgovori

Vrni se na