APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Robert Turk, univ. dipl. prav.

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Jemc »

PUBLIC LAW TEST

KOLOKVIJ ZA APT
kako se imenuje osem sodnikov vrhovnega sodišča (associate justices), potem kaj je ,killing of a person by another' (homicide), nato ali se strinjaš s trditvijo, da se določbe vseh prvih desetih amandmajev nanašajo tudi na zvezne države (obrazložitev, primer), nato je bilo za popraviti terminologijo posameznih besed - ključne so bile podčrtane (pisalo je, da se polovica senata izvoli vsaki dve leti by electoral college in da predsednik appointa veleposlanika, kongres se pa agreeja s tem), zatem je bilo nekaj vprašanj za obkroževati, v zvezi z arraignmentom, pa kaj zajema malicious aforethought (bilo je možnih več odgovorov), nato pa še nekak esejski del, češ kaj iz prvih treh členov ustave in amandmajev je relevantno za ameriški napad na Irak in tisto poplavo v New Orleansu, na koncu pa še tudi nekak esejski del glede nekega citata, ki ga je podal Abe Fortas (law should be stable, but not should never stand still), pisanje pa naj se nanaša na right to counsel, s konkretnimi primeri. V glavnem to.

Imeli smo pa:
1. Primerjava Bets in Gideon
2. Zakaj je pomemben Argensinger

za obkrožiti:
3. Elementi malice aforethough - al kako se že napiše
4. še nekaj za obkrožit, pa se ne spomnem kaj (ker nisem znala:)) )

za povezovati:
5. na sredini si imel npr. Senate, H of R, President... potem si imel pa na levi in desni razne stvari napisane in si mogel z vsake strani k pojmu na sredini povezati eno stvar

Ta naloga je v bistvu še najbolj zaj...in ima tudi največ točk - 45
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a proton »

iz kje se pa to naučiš?! Ker on na predavanjih kar bluzi tja v 3 dni... Maš lahko ustavo na testu?
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Če ti neb med predavanji bluziv tja v 3 dni, bi vedu, da maš na njegovi internetni strani vse datoteke, ka pridejo v poštev na testu.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a proton »

hvala. Če misliva isto, so za zdaj objavljene 4 datoteke, ki pridejo v poštev (zadnje 4).
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a flafi »

Sam a ni to ful mal, te 4 datoteke? :? A je to zihr zadost?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a bordyka »

js se čiz nč ne sekiram :) bo pa vrjetn na anglo treba mal pogledat it, če bo kj reku...
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Ja mislm.. že od oktobra se folk hvali kako ma Turk zmeri datoteke na netu in da mi sploh ni treba hodit na predavanja, ker ma use gor..
pol jih pa tko vidm, dodano par dni nazaj :o


tolko o tem.. :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a flafi »

APT - English Legal Terminology - Prof. R. Turk



The APT written exam for March Exam Term will be on 19 February 2009. (ALL students from academic years before 2008/2009, who wish to write that EXAM, must register via the PF computer. If you do not register via the computer, you will not be put on the APT exam list.) Oral Exams will be scheduled 23-27 February.



ALL students MUST also successfully pass one Public Law Test to be invited to write the Final Written EXAM.

For students (registered in APT before 2008/2009) who have not yet passed a Test, there will be a Public Law Test on 12 February (one week before the exam). Students planning to write the TEST must sign-up for the Test by e-mailing Prof. Turk directly; their tests will be graded soon after the Test, so they will know if they are invited to the exam; ALL students must register for the final exam no later than 12 February (one week before the exam) including those students who are also writing the test on 12 February.



WHO must sign-up with Prof. Turk for any Test AND register via PF computer for any Exam? YOU !!!


A to pomen, da mamo tut mi 12.2. kolokvij, al je za nas pol kakšen drug rok?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Pomoje 12.feb. tudi za nas velja, sam mi je čudno zkaj omenja sam une iz prejšnih let? :?
sam nam je reku da bo test konc mesca.. 12. feb. je pa prva polovica!! arrrrr :evil:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a flafi »

Mogoče bo pa za nas poseben test :mrgreen: Ker smo tok fajn, da si zaslužmo svojga :D

A kdo kej ve, kdaj je nasledn rok? Marca? Ker zdele še nekak ne bi šla... :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

ja marca je tudi, oz. ga da vsak mesec skoraj:) ja jst bom šla marca, zdej mi ne bo zneslo

a kdo ve kako hitro on ponavad odpisuje na maile?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a bordyka »

12.feb zih ni za ns....k js nimam takrt časa :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a flafi »

Aha, pol pa super :) Jst tut nimam časa februarja :D :D

Nausicaä, Turk je kr priden pr odpisovanju :) Men je do zdej še vsakič odpisu, in ponavad ni rabu več kt en dan (sam zdej pa ne vem kako je med vikendi...) ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a proton »

To mu moraš v angleščini mail poslat? A nismo na slo faxu?! Menda valda zna slovensko....

Mu je že kdo poslal mail in vprašal, če je 12.2 kolokvij tudi za študente 2008/09?
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a bordyka »

on je američan in ne zna lih slovensk....proton dj ne seri tok, valda znaš tok anglešk d boš mail napisu lahka u anglešini pa ga prašu....
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

hvala flafi:) čeprou men zdej že 4 dni ni :oops: mogoče je kje na smučanju :P
pa še to, slišala sem že velik folka, ki so svetoval, da je bolš, če se gre na ta kolokvij marca, ker je skor isti kot februarja;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a proton »

že znam tolk, sam se mi ni dal it gledat oblike uradnega pismo itd. Ampak bom kar po domače naredil obliko in bo že... :lol:
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a flafi »

proton, ne rabiš nobene oblike delat ;) Jst sm kr isto nardila kt pr ush slovenskih prfoksih :) Sam da sm na začetku Dear Mr Turk pa Yours sincerely na koncu :D Pa niti ne vem če je to prou, sam odpisu mi je, tko da bo že uredu :D

Nausicaä, mogoče ti ni odpisu, ker so počitnce? Boš vidla u pondelk :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Dexter »

proton napisal/-a:To mu moraš v angleščini mail poslat? A nismo na slo faxu?! Menda valda zna slovensko....
:lol: :lol: :lol:

Pošlji mu v slovenščini in potem še zraven angleški prevod! :mrgreen:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Jemc »

PUBLIC LAW TEST (februar 2008):

1.) Vprašanja za obkrožvt: (pravilne rešitve)
-kdo je vložil brief's pri Gideonovmu casu
-Attorneys General
-supported the defendant
-urged reversal
-as amici curiae (friends of the court)
2.) vstavt je blo treba Eminent Domain
3.) možno je blo obkrožt več odgovorov:
a.) glede checks and balances nism jst nč obkrožu, za kar nism zih, da je prov. Sm pa dopisu, da je bistvo -that the government is not concentrated in one power
b.) pr malice aforethought si mogu obkrožt vse njene elemente
c.) pr legislation si mogu obkrožt vse njene možne razlag, ka so na listu od talking points
4.)the killing of one person by another-ni biv noben odgovor pravilen in si mogu dopisat homicide
5.) za popravt je bil tekst: The President appoints 8 Association Justices, with which the Congress agrees (neki tazga). Za popravt je blo treba z naslednjimi besedami: nominates (appoints), Associate (association), Senate (congress), confirms (agrees).

Esejska vprašanja sta bila:
1.) Vsi pravni viri pr right to counsel casih. Pol si pa mogu po common law opisat vse felonies, ka so bli omenjeni pr teh casih. Analiza kaj vse si odnesu oz. ugotovu glede right to counsel casov.
2.) katera institucija v EU je najbol podobnga Senatu (Council of the EU)

Pr zadnmu vprašanju je blo treba povezat funkcije oz definicije z različnimi pojmim, ka smo jih obravnaval pr Public Law.
a.) term of the judge (life/but only during good behaviour)
b.)The President (sugest a name for a federal judge/recess appointments)
c.) The Congress (right to declare war/protection of intelectual property)
d.) The House (initate revenue bills/judges if she is 25 years old)
e.) The Senate (advice and consent/ratify treaties)
f.) indigate (an adjective, meaning without founds/a noun, meaning a poor person)
g.) qourum (a majority of each house/able to do business)
h.) reverse (change to contrary/to vacate a lower courts decision in the same case)
i.) overrule (overturn/make void an earlier decision)
j.) remand (the case is sent back/for further action)
k.) presentment (investigating public corruption/grand jury)

Še en vprašanje je bil glede definicije Parole-conditional release from prison after serving part of criminal sentence

*Še ene par vpr je blo, sam to bo mogu dodat un, ka je shranu celotno zadevo s psilona
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Jemc »

PRIVATE LAW TEST (1 ROK-APRIL 2008):

1.) A friend invites you to his party at his house. What are you-LICENSEE. Pol si mogu napisat še definicijo od Licensee. Na konc si pa mogu napisat še duties, ki ti jih je dolžan (warn of known dangerous conditions and not ot inentionally injure you.)
2.)Pr equity si mogu obkrožt pravilne remedies=> nč ni blo prov pa si mogu dopisat: injunction, specific performance, reformation in recission.
3.) Vprašanje kdo je tist ka je tožn in kateri dokument lhk vloži pr sodšču-spet ni blo nč prov za obkrožt pa si mogu dopisat: defendant in answer
4.)mogu si napisat sodišča na zvezni ravni: US district court, us court of appeals, Supreme court of US
5.) napisat si mogu 2-delno definicijo CONSIDERATION=>bargained-for (or negotiated) exchange of legal value. Ter napisat konkretno, kaj sta tedva dela def. v pogodbi med Lefkowitzem in G. M. S. Store
6.)Napisat si mogu razliko med Pleading in Motion, ter napisat definicijo Pleadinga in Motion-a. Nati si pa mogu še naštet 4 pleadinge (complaint, answer, counter-claim, Reply) in 4 motions ( Motion to dismiss, motion for summary judgement, motion for a new trial, motion for judgment notwithstanding the verdict)
Pol sta bla pa še dva esejska vprašanja, ka sta bla vredna največ pik (35 in 25)
1.) Mogu si napisat vse kar veš od Contracts (uporaba čim več pravnih izrazov, definicije,...) omejitev je bla skripta. Tk da zarad mene doma napište kar veste od tega pa mu pol dodejte v test kt prilogo.
2.)TORTI:
a.) kere vrste tortov poznamo (intentional, negligence, strict liabilitiy) in keri pridejo v poštev v primeru Katko v. Briney, ter zakaj določena vrsta tortov tu ne pride v pošten
b.) če bi biv odvetnik od Katka-kaj bi mogu dokazat na sodišču (4 elementi od intentional torts). Na kaj se lahko sklicuje Briney (defense of property?). Razložit zakva negligence pa strict liability tuki ne prideta v poštev oz a bi vseen lhk pršla v poštev.
c.) keri torti vse pridejo v poštev v temu primeru (battery, trespass to real property, trespass to chattels). Nato si jih mogu definirat, pa napisat ker interes ščitijo (kater interes hoče z njimi doseči družba).
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Jemc »

PRIVATE LAW TEST ( 2 ROK- MAJ 2008)

1.) esejsko si mogu pisat vse kar veš o consideration (10 točk)
2.)ena ženska je padla na ledu pred halo Tivoli, kaj bi kot njen zagovornik dokazoval (15točk)
3.) en tip je udaru drugega na nos,kaj bi ti kot njegov zagovornik dokazoval (10točk)
4.)napisat si mogel sodišča na zvezni ravni (5 točk): Supreme Court of US-US Court of Appeal-District Court of the US
5.)je bla za obkroževat,nič ni bilo prav,potem si pa mogu napisat 4 remedies: injunction,specific-performance,reformation,recission (5točk)
6.)zadnja je bla pa enak tip kot na kolokviju,vstavljanje številk in črk (55točk) izrazi so pa bili:mutual assent,consideration,lack of objective,parties capacty,statue of frauds,reversed,overrule,nuisance, false imprisonment...če se pa kdo še kaj spomne pa naj dopiše!
ta je bla kr težka, da se ti je vse čist izšlo!
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Jemc »

USTNI DEL IZPITA-po zadnmu testu

Cez test greta skp in on te sprasuje tocno in edino tisto, cesar nisi znal na pisnem. Minute pa res tecejo... model tko pocas govori pa najprej ma mal uvoda pa tko... pol urce kr tko mine. Sam ni hudo.
Na ustnem je dostkrat vprašu-poleg tizga kar nisi znal-še impeachment (kdo ga dela in kdo ga da na trial) pa primere, sploh tiste ocenjene pod 8 pik od 10ih.Cel žur-čaka se cel dan na ustnga ponavad.

Za ustnga se mors it posebi prjavt, ma na vratih od pisarne seznam,mislm da od pol 9h naprej sprasuje, vsak je pa cca pol ure notr. Dopoldanski ustni so ze vsi zasedeni in men se zdi, da bo ful mal folka sploh prslo v celmu dnevu na vrsto. Ustni so samo v cetrtek.
Pa se to- v pondelk ni sprasval tistga, kar je kdo na izpitu narobe napisu, ampak vse ostalo, tud right to counsel case!

Načeloma pride samo snov iz izpita, v glavnem to, kar je imel kdo narobe.
Sprašuje samo izpitno snov.

Oj, ja jest sm mela učerej ustnga tko da ni blo težko...

Pregledala sva test poj me je pa prašou
- Statue of Frauds
- Types of contracts which are most governed by statues of frauds (to so surety promises, executor-administrator promises...)
- Remedy in Equity court


Še moja izkušnja z usntga pr Turku:
Najprej mi je dov par vprašanj iz tega, kar sm mev narobe na private law testu. Pol je pa iz teh vprašanj izpelu še druga vprašanja, ka so se delno navezvala na uno snov ka sm jo mal zabluziv na izpitu, itn..Kukr vidte, me v mojmu primeru ni vprašu sam unu kar sm mev narobe na PLT, tk da se ne zanašat sam na svoje napake. Za ustnga si poglejte kr celo snov za private law test. Pa tud snov za public law test je pametn mal preletet-ka mene je na konc, za zvišat, vprašu še par vprašanj iz public law materije
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

hey. mene samo zanima kako kej ocenjuje Mr.Turk izpite. mi smo lih kolokvij pisal... je zlo strog? sam tok da si znam predstavlat kako bo z oceno. kok pa šteje ta kolokvij na koncu? hvala vsem.
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a bordyka »

baje šteje 40% končne ocene....
Odgovori

Vrni se na