APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Robert Turk, univ. dipl. prav.

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Anka »

V slovarju piše da je to statute law... :) Tako da po moje je statute.
Statue - a three-dimensional work of art, as a representational or abstract form, carved in stone or wood, molded in a plastic material, cast in bronze, or the like. :D
In Baby tvoja pričakovanja so bila napačna :D
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

hahahah, ja sej sm tudi js brskala po slovarjih, pa vidla samo statute... in točno to tvojo definicijo za statue... samo sm mislna zrad klicajev, da je lih statue... :lol: :lol:

no, tnx za sodelovanje! :twisted:

pa še u zapiskih mam povsod napisano statue :shock: :lol: treba se bo drugo leto bližje usest, kr sm itak napol čorava že :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

okej, a mi pove kdo po slovensko kaj je fora argersingerja?
mogoce to, da ne smejo zapret tistega, ki ni mel odvetnika, al se mi blede? :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Anka tolk da veš, ne pričakujem odgovora!!! :evil: :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Anka »

Hahaha še dobro da ga ne :D Ker ga namreč ne vem, ŠE :D
Trenutno se ubadam z GSPjem, jutri ustni fujfej :shock:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ulala. pol pa srečno! ;)
jaz sem mali psihopat
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a alcika »

ja kokr ste ugotovil statue je kip:D statute je pa statut pa ma un e nakonc k je izpeljan iz romanskih jezikov iz francoscine verjetN.Argersinger po domace:gospod argersinger je biu obsojen nosenja skritga orozja, ki po floridski zakonodaji kaznuje z kaznijo do 1000$ ali z zaporom do 6 mesecev ali z obojim.Ceprou je biu reven in si ni mogu placat odvetnika, ni mel pravice, da bi se mu odvetnik prisodil.zato je vlozu writ for habeas corpus, da ni meu pravice po ustavi zagotovljene pravice do odvetnika ker je biu indigent(reven) in zato ni mogu pac sestavt primerne obrambe.Florida supereme court zavrne writ, obrazlozujejo pa, da se pravica do odvetnika razteza samo na non pety crimes(samo na kazniva dejanja ki nimajo majhnega pomena;ponavad so non pety crimes zapor k dle od 6 mescou pa k je vec od 1000$ kazni).Vlozi se writ for certiorari na US Supreme court odobrijo razpravo o casu in mu dajo prou, odlocitev floridskega sodisca se zavrne, in gre nazaj v ponovno odlocanje.Smisel tega casa je, pac a se pravica do odvetnika(k se prisodi revnemu iz strani sodisca) opira tut na klasifikacijo kaznivega dejanja.Pa se po anglesko The issue at stake in this case is whether the right to a court appointed counsel extends only to non pety offenses;ali z drugimi besedami Whether or not is the classification of an offense relevant for the right of an indigent defender to an assistance of counsel. Upam da ti je zdj kj bl jasno;)
Lony
Prispevkov: 8
Pridružen: 10. Jun 2009 19:57

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Lony »

Mene pa zanima kako zgleda izpit /private law/, ker so na forumu samo vprašanja za ta kolokvij??

A private law je lažji?
A so tut kakšni eseji za pisat al kako zgleda sploh izpit?
Kaj pa kej na ustnih sprašuje?

Hvala za odgovore, če ima kakšen čas in voljo mal napisat:)
Lp
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

na forumu maš 2 primera izpita, če ti kej pomaga... ;)
Jemc napisal/-a:PRIVATE LAW TEST (1 ROK-APRIL 2008):

1.) A friend invites you to his party at his house. What are you-LICENSEE. Pol si mogu napisat še definicijo od Licensee. Na konc si pa mogu napisat še duties, ki ti jih je dolžan (warn of known dangerous conditions and not ot inentionally injure you.)
2.)Pr equity si mogu obkrožt pravilne remedies=> nč ni blo prov pa si mogu dopisat: injunction, specific performance, reformation in recission.
3.) Vprašanje kdo je tist ka je tožn in kateri dokument lhk vloži pr sodšču-spet ni blo nč prov za obkrožt pa si mogu dopisat: defendant in answer
4.)mogu si napisat sodišča na zvezni ravni: US district court, us court of appeals, Supreme court of US
5.) napisat si mogu 2-delno definicijo CONSIDERATION=>bargained-for (or negotiated) exchange of legal value. Ter napisat konkretno, kaj sta tedva dela def. v pogodbi med Lefkowitzem in G. M. S. Store
6.)Napisat si mogu razliko med Pleading in Motion, ter napisat definicijo Pleadinga in Motion-a. Nati si pa mogu še naštet 4 pleadinge (complaint, answer, counter-claim, Reply) in 4 motions ( Motion to dismiss, motion for summary judgement, motion for a new trial, motion for judgment notwithstanding the verdict)
Pol sta bla pa še dva esejska vprašanja, ka sta bla vredna največ pik (35 in 25)
1.) Mogu si napisat vse kar veš od Contracts (uporaba čim več pravnih izrazov, definicije,...) omejitev je bla skripta. Tk da zarad mene doma napište kar veste od tega pa mu pol dodejte v test kt prilogo.
2.)TORTI:
a.) kere vrste tortov poznamo (intentional, negligence, strict liabilitiy) in keri pridejo v poštev v primeru Katko v. Briney, ter zakaj določena vrsta tortov tu ne pride v pošten
b.) če bi biv odvetnik od Katka-kaj bi mogu dokazat na sodišču (4 elementi od intentional torts). Na kaj se lahko sklicuje Briney (defense of property?). Razložit zakva negligence pa strict liability tuki ne prideta v poštev oz a bi vseen lhk pršla v poštev.
c.) keri torti vse pridejo v poštev v temu primeru (battery, trespass to real property, trespass to chattels). Nato si jih mogu definirat, pa napisat ker interes ščitijo (kater interes hoče z njimi doseči družba).
&
Jemc napisal/-a:PRIVATE LAW TEST (1 ROK-APRIL 2008): PRIVATE LAW TEST ( 2 ROK- MAJ 2008)

1.) esejsko si mogu pisat vse kar veš o consideration (10 točk)
2.)ena ženska je padla na ledu pred halo Tivoli, kaj bi kot njen zagovornik dokazoval (15točk)
3.) en tip je udaru drugega na nos,kaj bi ti kot njegov zagovornik dokazoval (10točk)
4.)napisat si mogel sodišča na zvezni ravni (5 točk): Supreme Court of US-US Court of Appeal-District Court of the US
5.)je bla za obkroževat,nič ni bilo prav,potem si pa mogu napisat 4 remedies: injunction,specific-performance,reformation,recission (5točk)
6.)zadnja je bla pa enak tip kot na kolokviju,vstavljanje številk in črk (55točk) izrazi so pa bili:mutual assent,consideration,lack of objective,parties capacty,statue of frauds,reversed,overrule,nuisance, false imprisonment...če se pa kdo še kaj spomne pa naj dopiše!
ta je bla kr težka, da se ti je vse čist izšlo!
glede ustnih pa:
Jemc napisal/-a:USTNI DEL IZPITA-po zadnmu testu

Cez test greta skp in on te sprasuje tocno in edino tisto, cesar nisi znal na pisnem. Minute pa res tecejo... model tko pocas govori pa najprej ma mal uvoda pa tko... pol urce kr tko mine. Sam ni hudo.
Na ustnem je dostkrat vprašu-poleg tizga kar nisi znal-še impeachment (kdo ga dela in kdo ga da na trial) pa primere, sploh tiste ocenjene pod 8 pik od 10ih.Cel žur-čaka se cel dan na ustnga ponavad.

Za ustnga se mors it posebi prjavt, ma na vratih od pisarne seznam,mislm da od pol 9h naprej sprasuje, vsak je pa cca pol ure notr. Dopoldanski ustni so ze vsi zasedeni in men se zdi, da bo ful mal folka sploh prslo v celmu dnevu na vrsto. Ustni so samo v cetrtek.
Pa se to- v pondelk ni sprasval tistga, kar je kdo na izpitu narobe napisu, ampak vse ostalo, tud right to counsel case!

Načeloma pride samo snov iz izpita, v glavnem to, kar je imel kdo narobe.
Sprašuje samo izpitno snov.

Oj, ja jest sm mela učerej ustnga tko da ni blo težko...

Pregledala sva test poj me je pa prašou
- Statue of Frauds
- Types of contracts which are most governed by statues of frauds (to so surety promises, executor-administrator promises...)
- Remedy in Equity court


Še moja izkušnja z usntga pr Turku:
Najprej mi je dov par vprašanj iz tega, kar sm mev narobe na private law testu. Pol je pa iz teh vprašanj izpelu še druga vprašanja, ka so se delno navezvala na uno snov ka sm jo mal zabluziv na izpitu, itn..Kukr vidte, me v mojmu primeru ni vprašu sam unu kar sm mev narobe na PLT, tk da se ne zanašat sam na svoje napake. Za ustnga si poglejte kr celo snov za private law test. Pa tud snov za public law test je pametn mal preletet-ka mene je na konc, za zvišat, vprašu še par vprašanj iz public law materije
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

aja pa alcika, tnx.. sorry pozabla sm :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a flafi »

A ma Turk govorilne ure zdej septembra? Al kje mu lahko seminarsko oddam, če grem šele 21ga na izpit? :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Anka »

APT - English Legal Terminology - Prof. R. Turk

Prof. Turk will have 'office hours' on:
Thursday 3 September 12:00-13:00

Drugače mu pa pomoje lahko oddaš tudi na izpitu :)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

cim krajse, meni slajse... :mrgreen:
torej -
pri Powellu odlocijo, da morajo met odvetnika usi, pri kerih so special circumastances (SC)
pri Betts recejo, da ni SC in da zato nima pravice do odvetnika
pri Gideon razveljavijo odlocitev pri Betts in odlocijo, da ma pravico, ceprau ni SC
pri Argersinger pa da ma pravico tudi ce ne gre za capital offense

je to to? :D

se Hurtada moram zastekat... sam njega itak ne bo not... :? :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
naianaia
Prispevkov: 63
Pridružen: 05. Feb 2009 15:05

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a naianaia »

ursula25 napisal/-a:a mogoce kdo ve oziroma ima lecture notes o legislation in EU( to pride upostev za test)!Prosim ce lahko kdo pove kaj misli s trem oz kaj ste delali na predavanjih?

a ve kdo?
:oops:
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a alcika »

baby tale powell pac vrhovno sodisce odloc da so bli revni in nasploh niso razumel in niso mel pravicnega sojenja.tisto o special circumstances sele pr bettsu sodniki napacn interpretirajo pa uporabjo v svoj prid.Pazi Argensinger -ne glede na pety pa non pety crimes;capital offense, je sam kd k se lahko kaznuje s smrtjo.Pety je pa nad 6 mes zapora pa nad 1000$ fine (RAZLIKA, upam da stekas);)Hurtado vs.California;tle je sam fora d je ta obsojen hotu uporabt due process of law k nj bi kao kokr si je on razlagu zagotavlu indictment by a grand jury(pac d te obsod porota, glede na to d gre za umor), ampak je blo zavrnen.pac po californijskem zakonu te lahko obtozjo za umor tut na podlagi information k vlozi drzavni tozilc, brez porote.k itk stvar prever magistrat pa nevem kwa seuse tle pise:) tle mors vedt sam u tem casu charged by information with murder:D ni pa praksa states d bi se tega posluzvale i guess.
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a alcika »

EU (direktiva, uredba,priporocila pa se en je ne spomnm zdj ) mors vedt u anglescini pac (te 4 vrste prepdpisov k jih EU nalaga clanicam).mal pogooglaj se use najde, ce nimas nikjer napisan.pa na unm cdju k so neki talal visji letniku je tut tole.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

alcika, tnx again :D js se kr zgubim ko berem te kejse, prau ne da se mi brat, blaaaah... :oops: :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
naianaia
Prispevkov: 63
Pridružen: 05. Feb 2009 15:05

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a naianaia »

alcika napisal/-a:EU (direktiva, uredba,priporocila pa se en je ne spomnm zdj ) mors vedt u anglescini pac (te 4 vrste prepdpisov k jih EU nalaga clanicam).mal pogooglaj se use najde, ce nimas nikjer napisan.pa na unm cdju k so neki talal visji letniku je tut tole.
aja, samo tooo. pol ni panike. 8-)
hvala hvala!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a flafi »

A za izpit tut pride kej od public law v poštev? K sm slišala ene govorice, da kdaj tut kej od tega not da... :?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a alcika »

ja pride na private test spet une direktive EU (spet u razpredelnci-saj na prejsnm izpitu so mel tko) pa blo je uprasanje iz hurgado kwa je blo dovolj za obsodbo (information).mors ocitno vedt glavne stvari od casov k te baje na ustnih loh tut kj od tega prasa.neki malga uglavnem, pa pomoje une besede tut k se pol tko al tko prenasajo u private overruled pa te scene:D ta anglescina prou supr dupr po teh gsp civil in podobnih predmetih:D
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a alcika »

baby ni panike.mogoc je mal cudn k zacnes brt case pa gledas kwa je zdj odlocu vrhovno sodisce kaj pa state k je mal tko mogoc zmesan use skupi:D
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Ob kateri uri je jutri kolokvij? nič še ni objavljeno...
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a baby™ »

14h.
oujeee :D
sm se ze ustrasla da bom zmrzovala zjutraj...pa mi ne bo treba :twisted:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

mene neki neumesnga zanima...kaj je ta angleščina ful težka, al jo (seveda s trudom) lahko nardi tud nekdo k sicer ni lih neki dobr v njej :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: APT PUBLIC in PRIVATE LAW TEST

Odgovor Napisal/-a flafi »

Angleščina je najlažji predmet na faksu pomoje :) (zato je tut tok velik folka nima narjene, ker se nobenmu ne da, ker itak usi vejo, da bojo nardil :D)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Odgovori

Vrni se na