Izpit

prof. dr. Jože Mencinger

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
Umagaan
Prispevkov: 20
Pridružen: 12. Nov 2008 09:19

Izpit

Odgovor Napisal/-a Umagaan »

Pa še nekaj nasvetov s psilona:

GSP se da po vprasanjih tudi z 10 narest brez problema, vsaj par let nazaj se je dalo, menci po moje ni zajeban ratal tacas, tko da ni panike sploh, ce bos znala tistih nevemkolk vprasanj si na konju!!

rabla sm dobre 4 dni, in pisala sem 8.

torej...brala sem samo vprasanja in odgovore, ker za drugo nisem mela casa.. za mencingerjevo scripto prvic slisim, knjiga oz. ucbenik itak ne pride v postev, predavanja pa bi priporocala, ce imas recimo od lanskih.. najbolj zato, ker se ni vedno dobro zanesti na samo eno verzijo teh vprasanj in odgovorov, ker so lahko zelo nepopolne in napacne.. jaz sem mela sreco, sem dobila eno precej dobro, ali pa tudi ne, nimam pojma, ker nisem z nicemer primerjala
tomas
Prispevkov: 26
Pridružen: 25. Feb 2009 10:53

IZPIT!

Odgovor Napisal/-a tomas »

MENCI je na zadnjih predavanjih mimogrede rekel, da je - tako za vzorec - trenutno aktualno vprašanje GOSPODARSKA POLITIKA 2004 - 2008!

2004 - neto finančna pozicija okoli ničle! :D
2009 - velik zunanji dolg bank oz. več kreditov in manj depozitov! :shock:

2004-2008: Razdobje hitre rasti in zmanjševanje brezposelnosti, ker je uspešna gospodarska politika. Ampak v obdobju rasti ni bilo znatnega suficita, prej povečanje dolga! Vlada JJ ni zaslužna za vse dosežke in izgube...npr.: pri inflaciji stroškov (podraživet hrane v tujini) ni imela vpliva itd.!

25/03/2009 - izpit... 8-) :?:
"There are known knowns; there are things we know we know. We also know there are known unknowns; that is to say we know there are some things we do not know. But there are also unknown unknowns – the ones we don't know we don't know."
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

A je mogoče še kej druzga namignil kaj bo v izpitu v sredo? :D

Pa kok vprašanj se sploh dobi?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a Slash »

Mislim, da so 4 vprašanja. Bomo vidli v sredo :)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

Uf, pol zihr hoče, da romane pišeš... :? Mah, bo že.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

a pišemo ob 18h s prvimi letniki al kako?
rada bi vsaj vidla izpit...pa nočm lih predavalnice zgrešit :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jap, mislm da se s prvimi letniki piše. Sam faak, ob 18h, kero uro so to dal :shock: :shock:
Sicer bom pa tut jst najbrž sam pogledat šla, ker tole ne kaže glih najbolš :?
A kdo mogoče ve kok nalog je ponavad not za računat, kok je pa teorije? K računanje bi mogoče še nekak spacala skp, sam teorija pa... Mnja :? :roll:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a Slash »

Kolkor sm jst vidu izpite se mi zdi, da so 4 naloge: 1 računska, 1 za razložit pojme, 1 nekej v zvezi s tekočimi dogodki (kriza inflacija,...), za 1 pa ne vem :)

tko sm si js razlagal izpit :)

Se pravi, da pišemo skupej s statisistiko, v predavalnicah pač tko kot pademo po abecednem redu?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

zanimivo to.. js se nič ne spomnem, da bi v prvem, ko sm pisala statistiko, bli vmes tudi drugi :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

K sm pa jst statistiko pisala, so pa bli! :D Sam takrt še nisem vedla, da so šele drugi letnik, sm misnla, da so najmanj kakšen 3 :P Se prou spomnem, jih je Mencinger lepo posadil na desno stran v rdeči predavalnici, enga za drugim, zraven njih pa une k so statistiko pisal :D


1 naloga je za razložit pojme? :shock: :shock: Neee :( A se še kej ve mogoče, kok je Mencinger kej radodaren s točkami?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

res? :shock: js se pa prau ne spomnem nobenga outsiderja... :D

sam tale gsp je tudi posebn predmet. dans mi je ena rekla, da se ga je ucila 3 tedne, ena pa rece da se ga u 4 dneh.. pol sm pa tu js, ki sploh ne vidm nobenga smisla u tem predmetu :shock: use neki gor dol, nobene logike. pa ce primerjam unih 150 lanskih uprasanj, z lanskim septemberskim rokom, ne vidim skoraj nobene podobnosti.. :D

tko da. ja.. bi blo lepo videt, ko bi menci kr talau pike za lep podpis :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

3 tedne??? :shock: :shock: :shock: Jst sm šla sam enkrat čez unih 150 vprašanj, pa nalogice sm rešla :? :?

Kje si pa lanski septembrski izpit najdla? :mrgreen: A to majo v kopirnici, ker jst se nč ne spomnem, da bi vidla kakšne stare izpite... :?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Objavljeno: čet sep 18, 2008 2:13 pm Pošlji temo:

1)Splošno gospodarsko stanje posamezne države na kratko opišemo z nekaj indikatorji.
a)s katerimi
b)Problemi z definicijami in ugotavljanjem vrednosti indikatorjev?
c)Približne vrednosti za leto 2007

2)V EU pričakujejo recesijo.Za kaj gre? Kako naj bi jo preprečevala ECB, kako posamezne članice EU?Morebitna recesija v EU bi močno učinkovala na slovensko gospodarstvo.Zakaj?

3)Zaprto gospodarstvo:
C=200+0,75*(Y-T)
T=0,2*Y I=0,3+(Y-Y')
Y=C+I+G Md=0,o25Y-2000R
Ms=(1+g)/(g+r)+M0
Y'=BDP za prejšnje obdobje
a)Izračunaj BDP, C, I, T če so Y'=400, R=0,05, G=400, g=0,5, r=0,2
b)KOlikšna je gosp.rast.Se ti zdi glede na strukturo produkta vzdržna ali ne?Zakaj?
c)Enačba za narodnogospodarske prihranke in IS krivulja
d)Katere ekonomske politike bi bilo mogoče uporabiti in kako bi delovale?
e)Kolikšno je povpraševanje po denarju pri BDP in R iz točke (a)?
f)Kolikšen je primarni denar če je povpraševanje enako ponudbi?

4)Razloži pojme: tržna kapitalizacija, sterilizacija, primarni primankljaj, Hirschmanov koeficient koncentracije, gravitacijski model, neto zunanji dolg, totalna faktorska produktivnost, koeficient starostne odvisnosti, stopnja anketne brezposelnosti, inflacija ponudbe?

...

narodnogospodarski agregati –
C: 17.205 mio eur
I: 10.489 mio eur
G: 6102,9 mio eur
E: 23.958 mio eur
U: 24.545 mio eur

Pri tisti nalogi odprto/zaprto gospodarstvo se konstantno pojavlja nekaj vprašanj, ki jih ni na seznamu.

- Izračunaj gospodarsko rast
- proračunski saldo
- saldo tekočega proračuna
- presežek/primanjkljaj javnih financ
- Ali struktura omogoča dolgoročno gospodarsko rast?

Potem pa še eno vpr - nariši krivuljo ponudbe za neoklasično in keyneziansko gospodarstvo

Kaj pomeni:
- totalna faktorska produktivnost
- euroizacija finančnega sistema -
- stopničasta davčna regresija -

to mam shranjeno na compu, ubistvu ne vem od kod sploh, možno da celo kje s foruma tle :D
podobnost je ful majhna, mislim da polovice tega izpita sploh ni med unimi 150 vprašanji .. zato mi ni jasno lih kje je fora une skripte. :?
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

Aaaaaa, kakšna vprašanja so to :shock: :shock: :shock: Upam, da bo mel Mencinger dober dan, ko bo naše izpite sestavljal (in popravljal) :( :(
Samo 2a bi znala rešit :roll:


Ampak vseen hvala za stare izpite ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ja mal čuden izpit je biu tole :)
ni za kej ..
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

Izpit Gospodarski sistem in politika bo v sredo, 25. 3. 2009 ob 18. uri v vijolični predavalnici.

Očitno letos ne bomo s statistiko :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a Slash »

Bomo, bomo, ena skupina od statistike je tudi v vijolični :)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

Aja, no pol pa že... Sm misnla, da so samo v sivi :D

To bo moj prvič v vijoličniiiiii :D :D

Joj. In kaj mislite, da bo v izpitu? Jst upam, da bo dohodek za računat pa C, I, G in to, ker to je še najlažja stvar :D Drugo pa sploh ne vem, kaj bi lahko dal... Hmmm..
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
tomas
Prispevkov: 26
Pridružen: 25. Feb 2009 10:53

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a tomas »

HM...

mislim, da bo aktualno vprašanje gospodarska politika 2004-2008, ali pa morda kaj v zvezi z "Če bo v Nemčiji BDP minus sedem, bo v Sloveniji vsaj minus dve!" (vir: Finace), al pa t.i. bančno-kreditna kriza (EU in ZDA kot nori printajo oz. dajejo garancije bankam in povečujejo MO, če/ko bodo banke to dale v M1 zna biti kr onrg inflacija) al pa kaj s blačilno bilanco in poroštvom države (dolgovi) itd.!

Če kdo ne razume IS-LM modela (kratka razlaga): http://en.wikipedia.org/wiki/IS/LM

Tudi...Jst upam, da bo dohodek za računat pa C, I, G in to, ker to je še najlažja stvar...!

Pa še spodaj iz DELO/24/3/2009 JE PO MOJE DOBRO PREBRATI....
"There are known knowns; there are things we know we know. We also know there are known unknowns; that is to say we know there are some things we do not know. But there are also unknown unknowns – the ones we don't know we don't know."
tomas
Prispevkov: 26
Pridružen: 25. Feb 2009 10:53

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a tomas »

Blagovna menjava
Januarja upad izvoza še tretji mesec zapored


Ljubljana – Letošnji januarski izvoz blaga iz Slovenije je še nekoliko manjši. Kljub temu nazadovanje – tako kot že novembra in decembra – ni seglo pod izvozne vsote enakih mesecev iz leta 2005. Tudi v primerjavi z lanskim decembrskim izvozom je bil le za pol odstotka manjši. Ob tarnanju nad obsegom krize je treba vendarle znova spomniti, da se nam pred štirimi leti te številke niso zdele slabe in se je ob njih dalo živeti. Kljub temu precejšnjemu ohranjanju stabilnosti na ravni leta 2005 to ni poziv k nedelavnosti. V primerjavi z januarjem lani, ko je blagovna menjava povzročila za 231 milijonov evrov primanjkljaja, je bila letošnja januarska bistveno bolj uravnotežena, saj ga je bilo za 70 milijonov, torej dobri dve tretjini manj.

Kot je na podlagi začasnih podatkov izračunal državni statistični urad, je Slovenija januarja letos izvozila za 1183 milijonov evrov blaga, kar je 26 odstotkov manj kot januarja lani, uvozila pa za 1252 milijonov evrov ali 31,5 odstotka manj. Pokritost uvoza z izvozom je bila 94,4-odstotna. Presežek uvoza nad izvozom je torej povzročil za 69,7 milijona evrov svežega primanjkljaja blagovne menjave.

Od tega se je v primerjavi z lanskim januarjem naš letošnji blagovni izvoz v države EU zmanjšal za 27,6 odstotka, v druge države pa smo izvozili za 21,3 odstotka manj. Naši nakupi v EU so se v tem času zmanjšali za 32,8 odstotka, iz drugih držav pa smo uvozili za 27,3 odstotka manj.

Krajevna usmerjenost menjave se kljub zmanjšanju obsega letos ni bistveno spremenila. V države EU smo januarja letos poslali 73,23 odstotka našega izvoza, po enako začasnih podatkih je bil januarja lani ta delež 74,61 odstotka. Torej je delež prodaj v druge države letos januarja dosegel 26,77 odstotka (lani januarja 25,39). Pri uvozu smo dobili prvi mesec letos 75,95 blaga iz EU (lani 76,99), iz drugih držav pa 24,05 odstotka (januarja lani 23,01).
"There are known knowns; there are things we know we know. We also know there are known unknowns; that is to say we know there are some things we do not know. But there are also unknown unknowns – the ones we don't know we don't know."
tomas
Prispevkov: 26
Pridružen: 25. Feb 2009 10:53

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a tomas »

EIPF - Štiblar, Križanič, Menci, Gaspari...dajo nekaj na njihov inštitut, ki ugotavlja AKTUALNO STANJE - VPRAŠANJE???:


Delo, 24.03.2009
Gospodarska gibanja EIPF
Gospodarska kriza februarja še brez znamenj popuščanja


Tako rekoč vsi kazalniki so bili še slabši kot mesec prej – Krepko zmanjšanje izvoza Februarja na zavodu na novo prijavljenih 8157 brezposelnih
Ljubljana – Gospodarska kriza ne kaže znamenj popuščanja, saj so bili februarja tako rekoč vsi kazalniki poslovnih tendenc nižji. To lahko preberemo v februarski številki Gospodarskih gibanj, ki jih izdaja ljubljanski Ekonomski inštitut Pravne fakultete. Njegov član, Velimir Bole, daje pri tem nekaj napotkov, kje bi bilo dobro dopolniti ekonomsko politiko za težje čase. Predvsem razmišlja o tem, kako bi pomagali ministru za finance, da bi saldo javnih financ učinkovito in tudi kratkoročno obdržal v predvidenih okvirih.

Bole ugotavlja, da bi bilo treba v zaostrenih gospodarskih razmerah politikom onemogočati njihovo siceršnjo nagnjenost k povzročanju primanjkljaja. To bi se dalo doseči z dvema novima napravama. Prva bi bila »svet fiskalne politike«, druga pa »vreča prilagodljivih izdatkov države«. Svet fiskalne politike bi imel pri tej politiki podobno vlogo, kot jo ima svet guvernerjev v denarni politiki. Odgovoren bi bil parlamentu in bi skrbel za vzdrževanje kumulativnega javnofinančnega salda znotraj ciljanega pasu. »Vreča« pa bi skrbela za red med porabniki. Ker zdaj med izdatkovnimi programi vlada velika razpršenost, imajo od tega velike koristi le majhne, dobro definirane skupine ljudi, ki s pomočjo znancev med politiki dosežejo, da jim državni zbor njihove programe sprejme »neopazno«, a seveda na račun skupne vreče. Da bi zmanjšali težave zaradi zdajšnje skupne vreče, bi bilo med pripravljanjem proračuna smiselno del takšnega trošenja javnih financ ločiti, ga dati v zamišljeno vrečo prilagodljivih izdatkov ter z zakonom določiti, kolikšna sme biti njena velikost. Minister za finance bi vsako leto ob sprejemanju proračuna ali ob njegovi spremembi določil, koliko denarja bo v vreči na voljo za take prilagodljive izdatke. Posamezni izdatkovni program bi bil v njej enakomerno udeležen glede na njegovo upravičenost, predlaga Bole.

V rednem delu Gibanj člani inštituta ugotavljajo, da se je skupno domače trošenje decembra povečalo za dva odstotka. Zmanjševalo se je že četrti mesec zapored, kar pomeni, da je upadalo že po 20 odstotkov na leto.

Februarske ankete med predelovalci in ponudniki kažejo, da se je pri izvoznem in pri skupnem povpraševanju njegovo upadanje ustavljalo. Toda obrat se je zgodil na zelo nizki ravni. Število tistih, ki med predelovalci pričakujejo zmanjšanje povpraševanja, je za kar 40 odstotkov večje od tistih, ki v prihodnjih mesecih pričakujejo povečanje povpraševanja. Januarja letos se je upad blagovne menjave močno okrepil. Pri tem se uvoz zmanjšuje, hitreje kot se zmanjšuje izvoz, kar izrazito zmanjšuje primanjkljaj. Slovenija očitno svetovnega gospodarstva ne bo oživljala z naglim povečevanjem uvoza, temveč bo čakala, da ga iz zastoja potegne zunanja lokomotiva, razmišljajo na inštitutu.

Gospodarska klima se še vedno ohlaja v vsej EU. V Sloveniji je v zadnjem lanskem četrtletju industrijska proizvodnja močno upadla in je bila deset odstotkov manjša kot zadnje četrtletje 2007. Torej se je zmanjševala po 3,7 odstotka na mesec. Krizne razmere najbolj čutijo predelovalne dejavnosti. Delo v gradbeništvu se je nekoliko popravilo, a v prometu in pri prenočitvah tujcev je močno nazadovalo.

Razmere na trgu dela se še slabšajo. Februarja se je na zavodu za zaposlovanje na novo prijavilo 8157 brezposelnih, kar je sicer 36,7 odstotka manj kot januarja, vendar 92 odstotkov več kot februarja lani. Februarja se je zgodil obrat v smeri gibanja cen, saj so se povišale. Osnovna inflacija, ki ne upošteva cen energentov in sezonske hrane, pa se februarja ni spremenila. Pričakovane cene izdelovalcev padajo z nezmanjšano hitrostjo.

Slaba dinamika stroškov dela se krepi. Povprečne plače so se januarja sicer znižale za 2,8 odstotka, kar ni le sezonsko. To se je zgodilo predvsem zaradi zmanjšanja obsega plačanih, torej delovnih ur in ne zaradi manjšanja ustreznega plačila. Tudi povprečna plača za plačano uro kaže, da so se v zadnjih letih, predvsem lani, zelo povečali stroški dela. Predlani so stroške v evrskih državah prehitevali za približno dva odstotka, lani že za več kot pet odstotkov. K temu prispeva tudi novi plačni zakon. Če se bo tako hitra rast nadaljevala, bo imela v teh gospodarskih časih še hujše posledice. V državah, ki konkurirajo Sloveniji, so namreč močno pocenili svoj denar v primerjavi z evrom, in si s tem svoje evrske stroške dela še znižali, svarijo v inštitutu.
Zadnjič spremenil tomas, dne 26. Mar 2009 09:19, skupaj popravljeno 1 krat.
"There are known knowns; there are things we know we know. We also know there are known unknowns; that is to say we know there are some things we do not know. But there are also unknown unknowns – the ones we don't know we don't know."
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

No, rahlo kr neki je blo :D Še uno za računat, k sm doma u nulo znala, sm tm sam eno podvprašanje rešla :roll: :roll:

A je še komu časa zmankal? Jst sm res skos pisala na polno, pa usen nism usga rešla :roll: Ah, ja, wtw, grem utopit žalost v čokolado :D
Kakšen je pa sploh kriterij?
Pa na izpitu je pisal, da bojo rezultati in razpored ustnih 31ga - razpored ustnih????? :shock: A je to tko kt pr statistiki - če hočeš maš, drgač pa ne?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

meni ni zgledau težek... sm vedla da bo tko! DAMN! :twisted:

ja, pomoje so ustni kot pri statistiki.
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jst tut mislm, da dejansko ni bil tok težek... Sam če bi si mal več pogledala, grrr :evil:
Pa pr useh stvareh sm tko po en stavk napisala samo :? Nekje sploh ne vem kaj bi loh še...

Ok, današnji izpit, da bojo naslednje generacije vidle :mrgreen:

1. a) Kaj so sestavine BDP po dohodkih faktorjev in kaj po uporabi. Kakšna je bila lani približna (15% napake so dovoljene) struktura slovenskega bruto domačega produkta po uporabi?
b) BNP je bil manjši od BDP. Zakaj?
c) BDP po tržnih cenah je bil večji od BDP po cenah faktorjev. Zakaj?
(25 točk)

2. Model zaprtega gospodarstva (s trgom produktov in trgom denarja) sestavljajo naslednje enačbe:
(1) C=200+0.75(Y-T)
(2) T=0.2Y
(3) I=0.3(Y-Yt-1)-400R
(4) Y=C+I+G
(5) Md=0.25Y-2000R
(6) Ms=(1+g)/(g+r)*M0

a) Izračunaj BDP in ustrezne vrednosti C, T in I, če so: Yt-1=1400, R=0.05, G=390, g=0.5 in r=0.2! Kolikšna je gospodarska rast?
b) Kolikšen je proračunski presežek ali primanjkljaj?
c) Napiši enačbo narodnogospodarskih prihrankov, ter IS in LM enačbi!
d) Kolikšni so: povpraševanje po denarju, denarni multiplikator in hitrost kroženja denarja pri BDP in obrestni meri v točki a)?
e) Kolikšen je primarni denar, ki zagotavlja ravnotežje na denarnem trgu, in koliko je gotovine?
(40 točk :evil: :evil: :evil: )

3. Med značilnosti gospodarskih gibanj v preteklih štirih letih so bili visoka rast investicij, BDP in zaposlenosti ter finančno poglabljanje, velik primanjkljaj na tekočem računu ter porast neto zadolženosti. Razložite povezave!
(15 točk)

4. Definiraj pojme: starostna odvisnost, realna apreciacija, fiskalno izrivanje, transmisijski mehanizem ECB, denarni multiplikator, operacije odprtega trga, trošarina, primarni primanjkljaj, ESCB, britanski rabat?
(20 točk)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: IZPIT!

Odgovor Napisal/-a baby™ »

prau se spomnem, ko sm brala skripto .. in se mi je tale britanski rabat zdel tako nepomemben ... :lol:
jaz sem mali psihopat
Odgovori

Vrni se na