Izpitna vprašanja

prof. dr. Vid Jakulin, prof. dr. Damjan Korošec, prof. dr. Katja Filipčič, prof. dr. Matjaž Ambrož

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Pr zgodbici hitr dobiš več k pou točk, bl problem je esejsko vprašanje pa tista za obkroževat, ker so res pasja! :x
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

verjamem...koliko natančen v smislu "izražanja kot v knjigi" moraš biti pri esejskih? Zanima me, če lahko opišeš in razložiš vprašanje s svojimi besedami, samo da vidijo, da stvar razumeš, ali moraš pač pol stvari napisati po latinsko, da vidijo, da si car?
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

To pa ne vem, verjetno odvisno od profesorja, ki ti popravlja. Pač napišeš teorijo in jo ponazoriš s primerom...
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

A KZ imaš lahko na izpitu? Koliko imaš pa časa za izpit? Kaj je sploh razlika med praktikumom in judikaturo? Saj so na enak način podani not primeri, kje je malo več razlage kje pa malo manj...a je treba oboje gledat(vem, da ne škodi.. :? )
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

kz-1 maš loh na izpitu, ej pozabu sm kok časa se piše, 90min? al 60? newem pozabu...kr oboje si poglej.
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

praktikum pa judikatura ni isto....praktikum so vaje notri in primeri, ki so izmišljeni...v judikaturi boš pa našel sodno prakso...samo nam je lani prof.Korošec k smo delal judikaturo rekel, da je tisti primer napačen in sm potem čist obupala nad to judikaturo... :evil:
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Tko je...se zgodi, da bi profesorji resničen primer rešili drugače kot sodišče...večjo veljavo ima seveda sodišče, ampak na izpitu je pač treba napisat tko kot si profesorji zamišljajo rešitve in ne sodniki!
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

Kaj pa, če profesor mima prav? Ker vem, da npr. na PDI-ju, ko dobiš za rešit npr. primer iz kazenskega je važno to, da znaš svojo odločitev utemeljiti (in seveda pravilno oziroma na takšen način, da bi bila možna sodba tudi na sodišču...)Skratka, upošteva se, da se dva lahko različno odločita..na koncu, kdo ima prav? QUI CUSTODIET CUSTODES? :) Saj vem..profesor ima prav (in najbrž ima...:)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Ja trenutno dokler študiraš ima profesor prav in pika, ko boš pa meu PDI in postal sodnik, pa boš ti imel ''prav''.
Uporabniški avatar
Dak0ta
Prispevkov: 87
Pridružen: 19. Feb 2010 18:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dak0ta »

Sm mal brskala po temah pa nism nikjer našla česa na temo "novega" učbenika 2011. Zanima me namreč, če je prof. mogoče na predavanjih omenjal kako novo knjigo ali gre mogoče samo za ponatis al kaj takega? Hvala vnaprej (:
take it all off and step inside the runnin` cab
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a aTc »

a gre kdo od nebolonjcev pisat januarski izpit? :oops: :oops:
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a aTc »

A lahko kdo pomaga pri naslednjih vprašanjih?


-oce pretepa svojega otroka, ker misli, da mu to dovoljuje pravni red;kako se presoja?
a)pravna z. b)dejanska v sirsem c)dej. v ozjem d)?

-nekdo se odloci nekoga ubiti.ko ga hudo telesno poskoduje,si premisli.kaj je to?

-katera teorija je uporabila teorijo o generalni pervenciji (priblizno)

Hvala ;)
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Pri drugi je definitivno poskus umora
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a aTc »

kaj pa kvalificiran poskus?
pri prvi bi jst rekla da gre za pravno zmoto, sam nism zih, rabim potrditev :)
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

ja pač gre za poskus, ni važn a je kvalificiran...gre za neke vrste idealni navidezen stek, ker vsaj po mojem mnenju poskus umora konzumira hujšo telesno poškodbo...je pa seveda fuuul pomembn, kaj je meu izvršilec k.d. v svojem naklepu!
Če bi meu v naklepu hudo telesno poškodbo, mu pač ne moremo naprtit poskusa umora ane...
Pr prvi loh da gre za indirektno pravno zmoto, nism zihr, poglej v knjigo.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

1.Putativni silobran v izvršitveni obliki prave opustitve neprištevne mladoletnice :
a) izključuje naklep storilke
b) izključuje protipravnost dejanja
c) izključuje kazensko odgovornost storilke
d) ne more vplivati na presojo protipravnosti dejanja
e) je smiselno nemogoč

2. Pomoč v obliki neprave opustitve pri malomarnostnih KD
A) je možna
b) ni možna
+ obrazložitev...a je pomoč pri mal. KD sploh možna? Pomoje ne...
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Pri prvi je verjetno odvisno ali lahko uporabimo institut omisiva libera in causa in potem še, kok je ta mladoletnica stara...več kot 14 ali manj kot 14...osebno se nagibam odgovoru, da to smiselno ni mogoče.

Pri drugem odgovoru pa je definitivno odgovor, da pomoč pri malomarnostnih k.d. ni mogoča, ker je pomoč samo naklepna in se veže samo na naklepna k.d...torej, težko si predstavljam, da bi sodišče koga obsodilo pomoči k povzročitvi prometne nesreče iz malomarnosti.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

Putativni silobran v izvršitveni obliki prave opustitve
a mi lahko poveste en konkreten primer kako bi to zgledalo? js si take situacije ne znam narisat...
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

Mogoče ko npr. ta mladoletnica hodi po cesti in naleti na nekoga, ki je HTP (oz. v življ. nevarnosti), vendar pa gre mimo oz. zbeži, ker misli, da se le pretvarja z namenom, da bi jo napadel, ker že ima tako izkušnjo (lahko tudi zmotno misli, da gre za istega storilca, ki jo je na tak način že napadel)..po zakonu bi mu mogli pomagati, drugače je lahko KD opustitve pomoči...je pa res, da že sam člen vsebuje določbo, da smo dolžni pomagati, če to ne predstavlja nevarnosti za nas...tako da v tem primeru se tudi jaz nagibam k temu, da to smiselno ni mogoče, ker že 130 določa, da nam ni treba pomagati, če to za nas predstavlja nevarnost (Kdor ne pomaga osebi, ki je v neposredni smrtni nevarnosti, čeprav bi to lahko storil brez nevarnosti zase ali za koga drugega, se kaznuje z zaporom do enega leta). V tem primeru bi bila ta oseba v dejanski zmoti in zmotno ravnala v silobranu..krivdo bi bilo mogoče pripisati le v primeru uporabe instituta omisiva libera in causa, kot je bilo že na vrhu napisano)...Za druge primere opustitvenih dejanj (prave opustitve) pa res ne vem, kje bi lahko smiselno uporabili institut silobrana...Eksotika, eksotika...

Smiseln (putativni) silobran bi bil lahko v tem primeru, ko zdravnik ne bi hotel pomagati nekomu, ki je v smrtni nevarnosti (178.čl.). Ta člen pa ne določa, da mora pomagati, če to ne predstavlja nevarnosti zanj ( Zdravnik ali drug zdravstveni delavec, ki v nasprotju s svojo poklicno dolžnostjo ne pomaga bolniku ali komu drugemu, ki je v nevarnosti za življenje, se kaznuje z zaporom do enega leta). V tem primeru je silobran v obliki opustitve smiseln (tudi putativni).
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

4. Ekvivalenčna teorija:
a) je razvojno novejša od teorije pripisljivosti
b) je najbolj vrednostno naravnana od vseh teorij vzročnosti
c) oži število razlogov, ki bi lahko bili vzrok posledice
d) je vsebovana v teoriji objektivne pripisljivosti

Na enem izmed postov nazaj je bil kot pravilen odgovor C...kolikor je meni znano, je ena izmed pomankljivosti ekv. t. ravno ta, da zaobjame zelo širok krog vzrokov...tukaj bi rekel, da je prav B..??
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

tu je pravilno in c in d
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

V knjigi na str. 174 piše, da ekvival. t., izhajajoč iz naravoslovnega pojmovanja vzročnosti, zaobjame zelo širok krog vzrokov:vzročni pomen priznava tako časovno zelo oddaljenim ravnanjem kot tudi ravnanjem, za katera je povzročitev določene posledice sicer skrajno netipična. Res je, da se v sodni praksi največkrat uporablja teorija conditio sine qua non, vendar se pri njeni uporabi skrbno upoštevajo pravila o prekinitvi vzročne zveze in razlikovanje vzr. zveze od krivde. V nekih primerih se mora uporabiti tudi teorija o adekvatnosti (ker evival. t. v nekaterih primerih daje preširoke, vrednostno nesprejemljive rezultate). Kako je potem pravilen odgovor C? D pa je pravilen ja..

A je vedno možnih več odgovorov?
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Ponavad je sam en možn odgovor, sam tle vem, da je biu na listu rešitev pravilen odgovor c...js pa sm obkrožu d in sm tut dubu točko...
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

Ja sej verjamem...sam meni ni logično, da je C, glede na napisano....česa ne razumem?

Pa še nekaj bi prosil...če mi lahko kdo pošlje primer rešitve ene kompleksne zgodbice, točno tako, kot bi jo napisal na izpitu, če ima kdo v elektronski obliki..lahko tu, lahko na ZS. Bi lepo prosil...

Koliko časa se piše? 60, 90?
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

Ja sej verjamem...sam meni ni logično, da je C, glede na napisano....česa ne razumem?
vse je logično, sam 2x moreš pomislit...

gre za to: imamo neko posledico in imamo recimo zmišljujem si 12 možnih vzrokov za nastanek te posldice. Z ekvival. teorijo oz. natančneje z miselno operacijo odmišljanja ZOŽIMO možne vzroke na 10, ker dva možna vzroka po tej teoriji odpadeta. Tako smo z ekv. teorijo zožili možne vzroke. Ni pa rečeno, da je to končni rezultat... Mogoče moramo uporabit še drugo teorijo, da pridemo do pravega odgovora. a je kaj bolj jasno?
Odgovori

Vrni se na