Izpitna vprašanja

prof. dr. Vid Jakulin, prof. dr. Damjan Korošec, prof. dr. Katja Filipčič, prof. dr. Matjaž Ambrož

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
markocok
Prispevkov: 4
Pridružen: 25. Sep 2009 20:01

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a markocok »

čau..

mene pa sam zanima, če bi bil kdo tok prijazen, pa mi na hitr razložil pravno pa dejansko zmoto. tole k berem v knjigi nimam več pojma al se izključuje krivda, al naklep al kaznivost al kaj.. uglavnm, čist se mi je vse zmešal.. :/ :cry:
ava
Prispevkov: 3
Pridružen: 25. Sep 2009 08:43

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ava »

markocok napisal/-a:čau..

mene pa sam zanima, če bi bil kdo tok prijazen, pa mi na hitr razložil pravno pa dejansko zmoto. tole k berem v knjigi nimam več pojma al se izključuje krivda, al naklep al kaznivost al kaj.. uglavnm, čist se mi je vse zmešal.. :/ :cry:
priporocam ti da si tko okvirno to pogledas v zgibanki.. res je kul zadeva to.. :D
drgac pa tkole:
dejanska zmota je prisotna, ce se storilec ob storitvi kd ni zavedal okoliscin, ki jih zakon doloca kot znake kd ali pa je zmotno mislil, da so okoliscine take, da bi bilo dejanje dopustno ali nekaznivo (iz KZ). dejansko zmoto delimo na dejansko zmoto v sirsem in v ozjem smislu. dejanska v ozjem je zmota o zakonskem znaku oz zmota o okoliscini ki jo je mogoce subsumirati pod zakonski znak. ta zmota izkljucuje naklep. dejanska zmota v sirsem smislu je zmota o okoliscinah ki izkljucujejo protipravnost in izkljucuje naklep (ce je to storil zaradi malomarnosti odgovarja za malomarnost, ce je ta inkriminirana in enako velja za dejansko zmoto v ozjem smislu).
pravna zmota je pa zmota o prepovedanosti/ zapovedanosti. in potem je tko da neizogibna pravna zmota izkljucuje krivdo oz kazensko odgovornost, ce je bla pa zmota izogibna pa je odgovoren, samo kaznuje se lahko mileje.

npr: dejanska zmota v ozjem smislu: A strelja na zival, v resnici pa strelja na cloveka (izkljucen naklep)
dejanska zmota v sirsem smislu: nekdo misli da je napaden pa se brani zoper neresnicen napad (izkljucen naklep)
pravna zmota: oce pretepa otroka, ker misli, da to ni kaznivo (izkljucena krivda; naklep obstaja)
markocok
Prispevkov: 4
Pridružen: 25. Sep 2009 20:01

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a markocok »

Najlepsa hvala :) ydej mi je ful bl jasno.. Sam se neki me zanima,in sicer objektivni pogoj kaznivosti. A kdo ve kksno bl domaco razlago k tole v knjigi,k je obup :/ btw. Kje se pa da dobit to zgibanko? Pa a je to za kz1 a je se po tastarem narjena?
ava
Prispevkov: 3
Pridružen: 25. Sep 2009 08:43

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ava »

Zgibanko lahko dobis na PF v papirnici al pa kaksni zalozbi, kjer majo pravniske knjige (Uradni list, Mladinska knjiga oz Konzorcij...); narjena je po starem KZ, ampak nima veze, ker naceloma je kar se tice tega kar nam je treba znat vse skor podobno..
Objektivni pogoj kaznivosti.. gre za to, da je opis kd v neki normi sirsi od biti kd. je posebna predpostavka kaznivosti dejanja. Je v neposredni zvezi z dejanjem, ampak zunaj elementov splosnega pojma kd (torej zunaj elementov voljnosti clovekovega ravnanja, protipravnosti in krivde). Za storilca ni nujno da se tega zaveda. Tko kot je v knjigi dan primer sodelovanja pri pretepu: izpolnjuje zakonske znake tega kd po 127 KZ-1, zraven pa ubistvu se krsenje javnega reda in miru ipd, samo za to ne bo odgovarjal, tu ni podanga ravnanja, protipravnosti in krivde.. Ne predvideva krivde storilca. Tud ni zajeto v opisu kd, ampak je pa nekako posledica tega kd.. Ne vem no, tko si js to razlagam..


Js mam se vprasanje: Kaj je RAZLIKA med voljnostjo in krivdnostjo clovekovega ravnanja..? In pa odgovornost za hujso posledico pri nepravih in pravih opustitvah.. please help :D
atnes
Prispevkov: 6
Pridružen: 17. Maj 2009 08:45

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a atnes »

Kdaj bodo rezultati iz 2.10.
sanja1605
Prispevkov: 18
Pridružen: 18. Okt 2008 20:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sanja1605 »

pomoje bodo rezultati sele v petek, bedaaaa:S
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

A pridejo vprašanja o razvoju kazenskega prava pogosto v poštev na izpitu? (peto poglavje prvega dela v knjigi)
Uporabniški avatar
.:pu7a:.
Prispevkov: 117
Pridružen: 26. Jan 2009 22:51

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a .:pu7a:. »

Upam da ne k jst sem tam parkrat zakinkal, zapomnu pa nič! :mrgreen:
Denny Crane
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ponavadi dobiš kaj iz zgodovine v enem izmed tistih štirih (ali petih?) vprašanj za obkrožit.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Kaj bi bil kdo tok prjazen in bi prbližno povedal kaj je blo na izpitu oktobra k jih je tok mal nardil.... :shock:
manyca
Prispevkov: 76
Pridružen: 05. Jan 2009 16:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a manyca »

je bil kdo danes na izpitu, kakšna so bla kej vprašanja?lp
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alcika »

ja ja sm pisala.

1.evropski nalog za prijetje in predajo.Napisi obligatorne pogoje, ki povzrocijo neuspesno izrocitev, oz kdaj se obligatorno izrocitev ne opravi.neki tko
2.Pet primerov stvarne pristojnosti Vrhovnega sodisca RS.
3.Opredeli odnos med kazenskim materialnim in kazenskim procesnim pravom, ko je sankcija za s silo pridobljeno izjavo le disciplinski in oskodninski postopek zoper organ pregona, ki je zadevo krsil.
4.Povezi privilegij zoper samoobtozbo in nepristranskost sodisca v zvezi z izjavo sodnika obdolzenemu: Pravico imate, da se ne zagovarjate. Če priznate, da ste storilec kaznivega dejanja, se bo to upostevalo kot olajsevalna okoliscina.

Zgodbica prekupcevanje canabisa, en k je koncou sredno solo.Nepravilno delovanje policije, tajno opazovanje brez odredbe, tajno delovanje z mikrofoni brez odredbe PS, prekoračen rok kr 24 mesecov ker je dau DT odredbo.Neartikuliranost odredbe.Tajni delavec tujec brez utemljenga razloga.Ni bil dosezen dokazni standard.Video nadzor javnega parkirisca.Izzivanje kriminalne dejavnosti tajnega delavca. Pa use v fazi predkazenskega postopka pred preiskavo.ogromn nekih krsitev v fazi predkazenskega pol je bla pa se glavna obravnava, kjer je biu sodnik nepristranski kj ni dovolu izvedbo dokazov v korist obtozenega pa na koncu je bla vlozena pritozba za krsitev materialnega zakona pa pritozba tozilca za prenizko kazen.nism resla do konca premal casa:D
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alcika »

aja upsala tole bi mogl it pod proces:D se opravicujm
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

za obkroževat:
1. opustitvena udeležba v ožjem smislu pri malomarnostnih kaznivih dejanjih:
a) so mogoča, ker ______________________________________
b) niso mogoča, ker ____________________________________
2. v povezavi s condicio sine qua non:
a) je prekinjena vzročna zveza
b) vzročna zveza je ...
c) nekaj iz adekvatne teorije
d) in še nekaj iz adekvatne teorije
3. napeljevalec za delicta propria, kako odgovarja?
4. Trajajoče kaznivo dejanje, vmes se spremeni zakon, ki je za storilca milejši, kateri zakon velja?
Velja ______ zakon, ker _________________________________________________________

Esejski vprašanji:

1. kvalificiran poskus pri prostovoljnem odstopu
2. primerjaj razlike med pogojno obsodbo in sodnim opominom
Zadnjič spremenil buttercup, dne 16. Jan 2010 17:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

A je mel kdo tlele gor za popravljalca prof. Filipčič in so ga presenetil rezultati (v negativnem smislu)??

Aja, pa če ma kdo izkušnje a mi lahko pove, kakšen je postopek če želiš da ti ponovno popravi izpit drug ocenjevalec.

Lp
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

men je popravljala, pa sem pisala 7, kolegica pa 6 - tudi pri njej. pač pejt pogledat izpit, da ugotoviš, kaj ti ni šlo ...
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alcika »

ja tut men je popravlala, pa glede na to d mi je slo precej slabo sm bla kr presenecena da sm nrdila.tko d se mi ne zdi lih da grozn ocenjuje.
Urshy
Prispevkov: 55
Pridružen: 20. Feb 2009 14:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Urshy »

Mene pa zanima kaj je že tisti primer ko A zagrozi B-ju da bo povedal njegovi ženi da ima ljubico če mu ne prinese nekega zneska(recimo 1000e).Ali gre tukaj za KD izsiljevanja al ne?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

fora je u tem da grožnja ni protipravna, ker s tem da ma on ljubico ne krši nobenga zakona (razn unga od žene) ;)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Anka »

Imam dve vprašanji in sicer kako je z zmoto o osebi pri nepravih opustitvah in ali je možen prostovoljni odstop sostorilca od neprimernega poskusa? Anyone :) ?
Uporabniški avatar
Bull
Prispevkov: 7
Pridružen: 04. Feb 2010 20:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Bull »

tole je samo moje razmišlanje, nisem ziher da je pravilno

zmota o osebi pri nepravih opustitvah:
neprava opustitev je vezana na obstoj garantne dolžnosti. Garantna dolžnost v nekaterih primerih (funkcionalna teorija garantnih dolžnosti, str. 161-163) izhaja iz odnosa med garantom in žrtvijo. lahko se zgodi, da je garant v določenem primeru v zmoti o osebi glede žrtve (garant misli da se v morju utaplja kr en otrok in ne njegov mlajši brat). V tem primeru zmota o osebi preraste v zmoto o "zakonskem znaku" (garantna dolžnost je v tem primeru del biti KD, pa ni zakonski znak, nasprotno kot objekivni pogoj kaznivosti). Ker zmota o osebi preraste v dejansko zmoto v ožjem pomenu, je izključen storilčev naklep (brat ne more odgovarjati za naklepni uboj svojega brata v nepravi opustitvi). Lahko pa odgovarja za povzročitev smrti iz malomarnosti, če se mu dokaže, da je bil glede zmote o osebi malomaren. Če se mu tudi to ne more dokazati, lahko odgovarja za opustitev pomoči, ki pa je vedno samo naklepna.

Kar se tiče pa odstopa sostorilca. Mislim da sem nekje na forumu prebral, da je prostovljni odstop od neprimernega poskusa mogoč, če se storilec ne zaveda da je poskus neprimeren. Sostorilec pa lahko od poskusa odstopi samo, če prepreči nastanek prepovedane posledice (dokončan/nedokončan poskus). Če to združimo, potem je prostovoljni odstop sostorilca od neprimernega poskusa m ogoč, če se sostorilec ne zaveda, da je poskus neprimeren in če misli, da je s svojim prostovoljnim odstopom preprečil itak nemogočo posledico.

je pa potem vprašanje, kaj je sploh smisel prostovolnega odstopa v tem primeru, saj do prepovedane posledice itak ne bi prišlo. Sodišče namreč v obeh primerih storilcu lahko odpusti kazen.
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

jst mam tudi eno vprašanje :) glede zmote o osebi: želim ubiti A (nima posebnih lastnosti tipo uradna oseba in to), amapk namesto Aja ubijem Bja, ki je uradna oseba. Pravna kvalifikacija?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

zmota o osebi nima učinka, tudi ni pomembno, da je na konc nastradala uradna oseba... pač meu je naklep za umor, torej je umor :)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Anka »

Ima kdo mogoče rešitev primera lažni kurir? Kako bi rešili vprašanje udeležbe? Sostorilstvo ali le napeljevanje?
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Bi mi lahko prosim kdo razložil razliko med pravim in nepravim objektivnim pogojem kaznivosti?
Odgovori

Vrni se na