Izpit

prof. dr. Peter Grilc, doc. dr. Klemen Podobnik

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pika@ »

jz tega za geografski trg nism napisala, ker ni blo v skripti- tok o tem da se da po skripti z zlo lepo oceno narest ;) ja sej jz sem mela enak pomislek, ampak sm bla 100% da more bit več pravilnih odgovorih. Joj, zakaj morjo bit tok nesramni in napisat v množini :cry: jap, casa je pa res bl mal... Držmo pesti do srede!
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

heej,je bil kdo danes na ustnih in bi bil pripravljen delit vprasanja z nami?
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a proton »

ne se sekirat, skripta je res dost. Ocenjuje pa fajn... Samo to ne pomeni, da šenka vse povprek, to pomeni, da je fer, ni pikolovski, kot znajo bit nekateri...
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pika@ »

proton močno upam da maš prou. Bi kdo bil tok prijazen in povedal kaj podobnik sprašuje na ustnih?
Eve
Prispevkov: 2
Pridružen: 05. Sep 2009 20:31

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a Eve »

mene je vprašal GIZ pa potem kateri sta 2 osnovni obliki omejevanja konkurence po ZPOmK (to sem najprej začela razlagat o horizontalnem in vertikalnem omejevanju konkurence pa o posrednem in neposrednem - pa ni blo prav bi morala povedat kartelni sporazumi pa zloraba prevladujočega položaja) potem pa še me je vprašal nekaj o zlorabi prevladujočega položaja... ful fajn sprašuje pa ful je prijazen tak da gospodarca se ni treba bat na ustnih :)
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Če prideš na ustni si gospodarca naredu....sam tok v vednost, Podobnik je res car!

Moja vprašanja: superlativna reklama, pol mi je dal en primer sukcesivne ustanovitve dd, ko bi bla midva delničarja z 30% in dava v prospekt ostalih 70% kaj zdej ta prospekt pomen in zakaj je važno kolk delnic nekdo prevzame, pol me je vpraša horizontalne pa vertikalne sporazume pa keri so bolj nevarni.....In mi je iz 6 zvišu na 8... :D
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pika@ »

a je šou kdo vpogledat v izpit, oz. a kdo ve kako je točkoval oz. kok točk je dal za kaj?!!!!
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

super, hvala za vzpodbudne informacije;) mi lahko kdo mejbi odgoori se na to keri sporazumi so bolj nevarni horizontalni al vertikalni? men se zdi oboje glih in odvisno od konkretnega primera.
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Jz bi rekla da so bolj nevarni verikalni, ker gre za subjekte, ki niso na isti konkurenčni ravni (dobavitelj s kupcem in je npr kupec odvisen od tega dobavitelja), medtem ko gre pri horizontalnih za subjekte ki so na isti konkurenčni ravni, so si torej pri postavljanju pogojev enakovredni...
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

zveni logično, hvala, pika. nevem zakaj sm tok blond ko pride do gospodarca!
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Jst sm rekla horizontalni, pa je reku zakaj....pa sm razložila da recimo vsi prodajalci sklenejo sporazum, to pomen da potrošnik ne more izbirat pri komu bo določeno blago kupil ker je povsod ista cena (sporazum) in je to pritisk na kupca. In je reku da super razmišljam in da je res da so horizontalni tolk bolj nevarni....tko da, horizontalni bi bil odgovor. :D
mandy
Prispevkov: 73
Pridružen: 05. Okt 2008 09:39

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a mandy »

Imam eno vprašanje za vas, ki ste te dni bolj v gospodarskem pravu, mene že malo spomin matra :D Včasih je veljalo, da je nadzorni svet obvezen, če ima družba osnovni kapital nad nekim zneskom, sicer pa ni. To verjetno po ZGD-1 ni več aktualno? Ali imaš enotirni ali pa dvotirni sistem in ni nič odvisno od osnovnega kapitala??
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

točno tako. nima veze z osnovnim kapitalom , vsaj jst nč tazga ne najdm u zgd-1
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pika@ »

kako je primerjalna reklama urejena v ZVpot?
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a Anka »

12.c člen

(1) Primerjalno oglaševanje po tem zakonu pomeni vsako oglaševanje, ki na kakršenkoli način, izrecno ali z nakazovanjem, določa identiteto konkurenta oziroma blaga ali storitev, ki jih ponuja konkurent.
(2) Primerjalno oglaševanje je dovoljeno, če:
– ni zavajajoče;
– primerja resnične podatke glede blaga ali storitev, ki zadovoljujejo iste potrebe ali imajo enak pomen;
– objektivno primerja eno ali več objektivnih, namenskih ali predstavitvenih lastnosti glede takega blaga, tudi cene;
– ne ustvarja zmede na trgu med oglaševalcem in konkurentom ali med blagovnimi oziroma storitvenimi znamkami, trgovskimi imeni, drugimi znaki razlikovanja, blagom ali storitvami oglaševalca in konkurentov;
– ne diskreditira ali očrni blagovnih oziroma storitvenih znamk, trgovskih imen, drugih znakov razlikovanja, storitev, dejavnosti ali razmer konkurenta;
– pri izdelkih z označbo porekla blaga v vsakem primeru obravnava izdelke z enakim poreklom;
– se nelojalno ne okorišča z ugledom blagovne oziroma storitvene znamke, trgovskega imena ali drugimi znaki razlikovanja konkurenta ali s poreklom konkurenčnih proizvodov;
– ne predstavlja blaga ali storitev kot ponaredke ali kopije blaga, ki ima zavarovano blagovno oziroma storitveno znamko ali trgovsko ime.
(3) Vsaka primerjava, ki se nanaša na posebno ponudbo mora jasno in nedvoumno navajati datum prenehanja ponudbe. Če ponudba še ni pričela veljati, mora navajati tudi datum začetka obdobja, v katerem se uporablja posebna cena ali kaki drugi pogoji. Primerjava mora navajati, da posebna ponudba velja le za omejene količine blaga in storitev.


Mislim da je to to :)
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Najlepša hvala!
Nalla
Prispevkov: 5
Pridružen: 14. Jul 2009 23:51

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a Nalla »

hey!

mene pa zanima, kako je primerjalna reklama urejena v ZVK? Kje pa je še urejena?
Aja, pa pod kaj spada šokantna reklama? Tudi pod nelojalno konkurenco?
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Primerjalna reklama je urejena v 13.členu ZVK ter v Zvpot(glej zgoraj). Mislim da šokantna reklama spada pod nelojalno konkurenco, saj nasprotuje dobrim podlovnim običajem...
Nalla
Prispevkov: 5
Pridružen: 14. Jul 2009 23:51

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Nalla »

Hvala pika :D

Kaj pa je mišljeno pod oblikami statusnopravnega preoblikovanja??!!
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pika@ »

mislim da je so s tem mišljene spojitve, vključitve, pripojitve. nism pa čist zihr
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pika@ »

danes na izpitu:
1. kaj, poleg tržnega deleža, kaže na prevladujoč položaj.
2.usklajena ravnanja
3. za obkroževat pravilne trditve, neki s šokantno reklamo, prevladujočim položajem itd.
4. upravni odbor dd (funkcije, imenovanje, odpoklic, sestava)
5.ultra vires
6.kaducitetni postopek d.o.o.
7. odškodninska odgovornost uprave dd (za obkroževati)
8.firma dd in doo (-primer)
9.šokantna reklama
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a IziG »

Cau!A mi lahko prosim nekdo odgovori na vprašanje : Vsebinski in oblikovalni pogoji za prenos deleža v d.o.o.? Hvala in Lp
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a modestin »

oj,

uffff, tega vprašanja pa še sam nisem rešil :)

a veš mogoče kok nas bo šlo pisat januarja, tko približn, če koga poznaš???
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a IziG »

Hej! ej ne, nimam pojma.. tudi sama bi se najraje odjavila pa so me je ta december tko obrnil da sm danes ugotovila da je jutri pa ze kr izpit jst pa zelo slaba z znanjem..:/
a teb gre? gres tudi vse troje?
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a modestin »

ma malce mi je čudno, ker se nihče ne oglaša na forumih glede tega trojčka in imam občutek da nas bo zelo malo pisalo ta rok...

ma ja grem, zdaj grem prvič delat, v bistvu grem delat to vnaprej (brez predavanj) :) upam da mi bo zneslo... Drugače pa kaj se DP tiče mislim da bi moralo it skozi (čeprav se malce bojim ustnega-vsi nekaj strašijo), gospodarc me malce bega s konkurenčnim pravom (nezanimivo in tudi znanje ni zavidljivo), statusno pa kolikor tolikor obvladam, CP pa tko tko, za pozitivno bi moral sklepat :)))

Kaj pa vem, prvič grem tako da niti ne vem kaj naj pričakujem, niti ne vem koliko vem tako da...bomo videli, upam samo, da izpiti ne bodo težki (da ne bo gospodarc baziral na konk. pravu) pa bo vse v redu :)))

veliko sreče jutri...
Odgovori

Vrni se na