Izpit

prof. dr. Peter Grilc, doc. dr. Klemen Podobnik

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a bordyka »

tržni delež in tržna moč-vpliv na konkurenco, anyone?


ZVK v 13. členu prepoveduje nelojalno konkurenco, katero opredeljuje kot ravnanja, ki niso v skladu z dobrimi poslovnimi običaji...pol pa vrjetn kj od tega nabijaš?
MIA
Prispevkov: 38
Pridružen: 12. Maj 2009 22:18

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a MIA »

ja saj verjetno, nevem kaj bi blo drugega... odgovor na tvoje vprašanje pa žal nevem. mogoče kaj od unih prevladujočih položajev pač, ko mora biti tržni delež podjetja vsaj 40%, združenja podjetij pa 60%... pa malo zabluziš.. :)

ej, dosti sreče vsem jutri!
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a bordyka »

hvala enako! :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ja, velik sreče vsem tut z moje strani! :D

Jst jo bom definitivno rabla... :geek:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a legally blond »

ma ja sej sm jst tut v tej smeri razmišljala....kako od tržnega deleža je odvisna tržna moč, pa neki zbluzit po zdravi pameti....čeprov te naši profesorji nimajo ravno radi :D
Veliko sreče vama želim, pa hvala za pomoč!
tukan
Prispevkov: 5
Pridružen: 17. Maj 2009 13:31

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a tukan »

ej a kdo ve kaj je blo treba obkrožit pr prvem vprašanju? neki z elektronsko registracijo..?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jst sm te elektronske stvari prvič vidla :shock: Nč nism pol od tega obkrožla :shock:
Edin uno z eno točko VEM... Tist sm obkrožla :D Pa še tri druge ne-elektronske :)

A kdo ve kako kej točkujejo to gospodarsko? Pa a dobiš točke pr obkroževanju tut če nisi useh prou obkrožu, ampak si jih sam par :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a flafi »

Mene je učeri Podobnik na ustnem vprašu horizontalne in vertikalne sporazume, superlativno reklamo in prenos deleža v d.o.o. :) Je pa ful prjazen :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
SaraJa
Prispevkov: 8
Pridružen: 05. Jan 2009 17:33

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a SaraJa »

Podobnik je res car... k bi bli vsi profesorji taki, bi blo the best :)
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Na majskem izpitu je bilo neko vprašanje, v zvezi s tem zakaj je ovrgljiva teorija da ima podjetje obvladujoč položaj če ima 40% tržni delež....Bi mi kdo znal povedat odgovor? A je mogoče to kaj v zvezi s tem, da tržni delež ni absolutni parameter in je sam prevladujoč položaj odvisen tudi od tržnega deleža drugih podjetij na relevantnem trgu??? Še zmeraj sta lahko 2 podjetji in ima drugo 60% tržni delež. Men tole vprašanje ni šlo v račun.

Hvala!
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a legally blond »

legally blond napisal/-a:Na majskem izpitu je bilo neko vprašanje, v zvezi s tem zakaj je ovrgljiva teorija da ima podjetje obvladujoč položaj če ima 40% tržni delež....Bi mi kdo znal povedat odgovor? A je mogoče to kaj v zvezi s tem, da tržni delež ni absolutni parameter in je sam prevladujoč položaj odvisen tudi od tržnega deleža drugih podjetij na relevantnem trgu??? Še zmeraj sta lahko 2 podjetji in ima drugo 60% tržni delež. Men tole vprašanje ni šlo v račun.

Hvala!
Anyone?? :D :geek:
rožica
Prispevkov: 8
Pridružen: 07. Jun 2009 20:20

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a rožica »

Tržni delež ni absolutni parameter in ne zadošča za oceno obvladovanja zato se ga uporablja v kombinaciji z drugimi parametri. drugi parametri pa so vstopne ovire (pravne, dejanske), struktura trga, trajanje obvladovanja, potencialna konkurenca, pravica intelektualne (industrijske) lastnine, dostop do surovin, finančni,ekološki potencial podjetja.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a proton »

Rožica ima prav.

Zanima me, kaj je mišljeno z vprašanjem omejitev prenosljivosti imenskih delnic? Kaj drugega kot to, da prinašajo upravičenje le tistemu, ki je napisan gor in da se prenašajo z indosamentom (navodilo...), mi ne pride na pamet. Je to to?

Še enega ne znam: omejitve zakonitega zastopanja v d.o.o - kaj je mišljeno tukaj?

Hvala vsem!
rožica
Prispevkov: 8
Pridružen: 07. Jun 2009 20:20

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a rožica »

izjema pri imenski delnici je le vinkulirana imenska dlenica, katere prenos je vezan na odobritev družbe, to mora biti posebaj določeno v statutu, če se takšna delnica prenese brez soglasja družbe, prenos nima pravnega učinka. Če se imenska delnica prenese na drugega, je treba prenos prijaviti družbi in dokazati prenos. Družba zaznamuje prenos v delniški knjigi.

ja za zakonito zastopanje v d.o.o. pa tudi jaz nism prepričana, se mi pa zdi da veljajo splošna določila ki veljajo za zakonitega zastopnika, se pravi da ima izvirna pooblastila po zakonu. drugač je pa v d.o.o. zakoniti zastopnik poslovodja, tko da bi mogoče lahko naštel tud njegove pristojnosti, ki jih ima na podlagi zakona...
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a proton »

Hvala ti za odgovor!

Ta vinkulirana imenska delnica ni urejena v zakonu?

To, da je zakoniti zastopnik d.o.o. poslovodja, vem, samo ne vem, kaj je mišljeno z omejitvami! Kot bi bile neke posebne omejitve... pa jih ne najdem v zakonu.
Pristojen pa je za vodenje (redno upravljanje) in zastopanje družbe.
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

proton napisal/-a:
To, da je zakoniti zastopnik d.o.o. poslovodja, vem, samo ne vem, kaj je mišljeno z omejitvami! Kot bi bile neke posebne omejitve... pa jih ne najdem v zakonu.
Pristojen pa je za vodenje (redno upravljanje) in zastopanje družbe.
Mogoče bom čist mem odgovorila, ampka druzga pa tud jst ne najdem:

Družbo zastopajo osebe, ki so določene z zakonom ali aktom o ustanovitvi družbe na podlagi zakona( zakoniti zastopniki) in lahko sklepajo vse pogodbe oz. pravna dejanja, ki spadajo v pravno sposobnost družbe. Interno navodilo ali omejitev odgovornosti zakonitega zastopnika proti 3. osebam nima nobenega učinka.

Ne vem kaj druzga bi lahko sem pasal... jst bi to napisala ;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a proton »

To je res, kar si napisala, samo mislim, da še vedno nismo čisto razjasnili vprašanja. Vedno bolj pa se nagibam k možnosti (ki je zelo verjetna ;)), da gre pač za napako v vprašanju - da si nekdo ni prav zapomnil. Če ima še kdo kakšno idejo glede omejitev, pa na dan z besedo!
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

ja men se tudi tako zdi ;) ni ne v zakonu in v nobenih zapiskih niti na kšnih slajdih od Podobnika... če bi blo, bi mi zihr vedel :P
pa še to, kako je s primerjalno reklamo pri nas? Je prepovedana ane? Sam v zapiskih mam pa napisan, da je dovoljena (in zraven tri klicaje) :oops:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a proton »

Rožica, kje si našla vinkulirano imensko delnico?

Primerjalna reklama je v ZVK prepovedana. Potem pa je Zvpot to ureditev spremenil in določil, da je načeloma dovoljena, če primerja objektivne podatke, preverljive. Če pa bi šlo za kakšno zavajanje ipd. pa je primerjalna reklama še vedno prepovedana. toliko na kratko ;)
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Hvala proton :D

btw, za to vinkulirano delnico - jst sem jo našla v skripti
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a legally blond »

"236. člen

(prenos imenskih delnic)

(2) Statut lahko omeji prenosljivost imenskih delnic tako, da v skladu s tem zakonom določi, da je za prenos potrebno dovoljenje družbe (v nadaljnjem besedilu: dovoljenje za prenos delnic). O dovoljenju za prenos delnic odloča poslovodstvo družbe. Statut lahko določi, da o dovoljenju za prenos delnic odloča nadzorni svet družbe ali skupščina. "
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a proton »

aaaa... Hvala! :D
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a legally blond »

A mi en lohk sam še pove pozitivne vidike koncentracije.......oblubm da pol neham težit ;)

Hvalaaa
rožica
Prispevkov: 8
Pridružen: 07. Jun 2009 20:20

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a rožica »

ekonomski učimki koncentracij so lahko pozitivni ali pa negativni. pozitivni učinki: poveča se učinkovitost podjetja, večja rentabilnost poslovanja podjetja, lastno financiranje, notranje kadrovske rezerve, napoved združitve poveča učinkovitost, krepitev nacionalnega gospodarstva. negativni učinki pa so: koncentriranost trga se povečuje (vedno več akterjev), prihaja do kluzij (združitev podjetij pripelje do usklajenih ravnanj), novo podjetje je tako močno, da lahko izvaja samostojne učinke, velika koncentracija politične moči podjetja.

še eno vprašanje...kdaj UVK pogojno dovoli koncentracijo in kakšni so ti pogoji?
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit- gospodarsko pravo

Odgovor Napisal/-a proton »

Pa smo rešeni :) Je bil pa kar zahteven izpit!
Odgovori

Vrni se na