Izpit

prof. dr. Barbara Novak

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Ja, učinki te tožbe so za nazaj. Torej pomeni, da od trenutka, ko se ugotovi, kdo je oče, velja kot da bi bil oče znan že od samega začetka?
Zakaj je to pomembno? Kaj pa, če bi blo ex nunc - za naprej? To verjetn ne more bit? Ker bi pol meu ubistvu 2 fotra u lajfu, kar ni možno:D?? lol.
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Aja, pa zakaj bi bila zz brez navzočnosti matičarja ali prič veljavna, če pa v zakonu jasno, črno na belem, piše...
29. člen

(1) Za sklenitev zakonske zveze je potrebna navzočnost obeh bodočih zakoncev, dveh prič, načelnika upravne enote ali od njega pooblaščene osebe in matičarja.

(2) Priča pri sklepanju zakonske zveze je lahko vsaka oseba, ki ima poslovno sposobnost.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

w4nkst4 napisal/-a:Aja, pa zakaj bi bila zz brez navzočnosti matičarja ali prič veljavna, če pa v zakonu jasno, črno na belem, piše...
29. člen

(1) Za sklenitev zakonske zveze je potrebna navzočnost obeh bodočih zakoncev, dveh prič, načelnika upravne enote ali od njega pooblaščene osebe in matičarja.

(2) Priča pri sklepanju zakonske zveze je lahko vsaka oseba, ki ima poslovno sposobnost.
Zato, ker je tukaj dana prednost razlagi ratio legis oz. bolje rečeno razlagi, prilagojeni realnim življenjskim okoliščinam. Strogo gledano zakon bi prevladala gramatikalna razlaga, da bi bila v takem primeru ZZ neveljavna, vendar sodna praksa in teorija ocenjujeta, da gre v tem primeru za nebistvene kršitve pravil o obličnosti, tko da se tako sklenjena ZZ(brez matičarja ali prič) šteje vseeno za veljavno sklenjeno. To je rekla profesorica in to je dokaz, mogoče resnično malce neposrečen, da je treba dati prednost sodniškemu ustvarjanju prava :)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

To ma Novakova ene svoje varke :D
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a KiZo »

buljat napisal/-a:skripta 70 strani+ zzzdr in tistih 100 clenov skupaj iz zripsa zird in zpp je zadost za 10 ce nisi povrsen in spregledas navodil.
s knjigami se po mojem mnenju ni potrebno ukvarjati

katere clene pa?
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

dragoxxx napisal/-a:
C.Chanel napisal/-a:Ja, učinki te tožbe so za nazaj. Torej pomeni, da od trenutka, ko se ugotovi, kdo je oče, velja kot da bi bil oče znan že od samega začetka?
Točno tako... :)
Hvala :D
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

skripta 70 str. + zzzdr + zird + zrips + zznpob + znp(38-69) + zpp(406-423). + stari izpiti.
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

heii :) neki sm sicr brala za nazaj kr ste napisali, sam mislm da tega nism zasledila: če pride do delitve skupnega premoženja zakoncev, pa sta ta dva sporazumna glede delitve je potreben NAVADEN notarski zapis, če pa pride do sporazumne razveze pa pol do delitve premoženja more bit IZVRŠLJIV not.zapis. A je komu to jasno? k pač to mam v zapiskih na 2 koncih napisano, pa nevem al je napaka, al je dejansko tako?
perla
Prispevkov: 42
Pridružen: 10. Nov 2009 19:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a perla »

mrmh napisal/-a:heii :) neki sm sicr brala za nazaj kr ste napisali, sam mislm da tega nism zasledila: če pride do delitve skupnega premoženja zakoncev, pa sta ta dva sporazumna glede delitve je potreben NAVADEN notarski zapis, če pa pride do sporazumne razveze pa pol do delitve premoženja more bit IZVRŠLJIV not.zapis. A je komu to jasno? k pač to mam v zapiskih na 2 koncih napisano, pa nevem al je napaka, al je dejansko tako?

Navaden notarski zapis je potreben, če si zakonca sporazumno razdelita premoženje, že v času trajanja zakonske zveze,npr. če želita s pogodbi kako drugače urediti njuno premoženjsko razmerje. Izvršljiv notarski zapis pa zahteva sporazum o delitvi premoženja, ko že pride enkrat do razveze (v primeru sporazumne razveze).
Mislem, da je tko, če ne, naj me prosim kdo popravi...
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

perla napisal/-a:
mrmh napisal/-a:heii :) neki sm sicr brala za nazaj kr ste napisali, sam mislm da tega nism zasledila: če pride do delitve skupnega premoženja zakoncev, pa sta ta dva sporazumna glede delitve je potreben NAVADEN notarski zapis, če pa pride do sporazumne razveze pa pol do delitve premoženja more bit IZVRŠLJIV not.zapis. A je komu to jasno? k pač to mam v zapiskih na 2 koncih napisano, pa nevem al je napaka, al je dejansko tako?

Navaden notarski zapis je potreben, če si zakonca sporazumno razdelita premoženje, že v času trajanja zakonske zveze,npr. če želita s pogodbi kako drugače urediti njuno premoženjsko razmerje. Izvršljiv notarski zapis pa zahteva sporazum o delitvi premoženja, ko že pride enkrat do razveze (v primeru sporazumne razveze).
Mislem, da je tko, če ne, naj me prosim kdo popravi...
Tako je.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

hvala vama :)
pa še neki me zanima, k zdej berem določbe o MEKUOP pri pravdnem postopku ima otrok pravico izrazit mnenje oz sodišče dolžnost da ga povpraša za mnenje. pol sm pa brala pri nepravdnem postopku da, kadar ne predlaga postopka otrok(po 15 letu), potem zakon otroka ne šteje med udeležence in to pomeni, da otroku ne da niti pravice da se izjavi niti da bi povedal svoje mnenje ali imel zaupnika ali zastopnika..a je to res? k meni je miljon čudno
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

mrmh napisal/-a:hvala vama :)
pa še neki me zanima, k zdej berem določbe o MEKUOP pri pravdnem postopku ima otrok pravico izrazit mnenje oz sodišče dolžnost da ga povpraša za mnenje. pol sm pa brala pri nepravdnem postopku da, kadar ne predlaga postopka otrok(po 15 letu), potem zakon otroka ne šteje med udeležence in to pomeni, da otroku ne da niti pravice da se izjavi niti da bi povedal svoje mnenje ali imel zaupnika ali zastopnika..a je to res? k meni je miljon čudno
Mislim, da v upravnem postopku otrok sploh ni udeleženec in se zato nima možnosti izjaviti. Naj me kdo popravi, če nimam prav.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

denny.crane napisal/-a:
mrmh napisal/-a:hvala vama :)
pa še neki me zanima, k zdej berem določbe o MEKUOP pri pravdnem postopku ima otrok pravico izrazit mnenje oz sodišče dolžnost da ga povpraša za mnenje. pol sm pa brala pri nepravdnem postopku da, kadar ne predlaga postopka otrok(po 15 letu), potem zakon otroka ne šteje med udeležence in to pomeni, da otroku ne da niti pravice da se izjavi niti da bi povedal svoje mnenje ali imel zaupnika ali zastopnika..a je to res? k meni je miljon čudno
Mislim, da v upravnem postopku otrok sploh ni udeleženec in se zato nima možnosti izjaviti. Naj me kdo popravi, če nimam prav.

Prijazen pozdrav, A
pol v nepravdnem ma možnost?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Otrok v upravnem postopku po Zakonu o splošnem upravnem postopku ima položaj udeležene stranke, saj so po tem zakonu stranke upravnega postopka tiste osebe, o pravicah katerih se v takem postopku odloča. Problem je edino ta, da zakon ne predvideva v takem postopku otroku posebnega zastopnika ,kadar kolizije ni, kar ni usklajeno z MEKUOP. Otrok nima možnosti izraziti mnenja, niti pravice do zaupnika.
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kitka* »

zasledila sem nekaj vprašanj iz starih izpitnih vprašanj, pri katerih mi kar nekaj stvari ni jasnih in bi bla res ful hvaležna če bi mi kdo znal pomagat :) in sicer:
istospolna partnerja lahko posvojita otroka:
a) skupaj kot zakonca
b) ne moreta posvojiti otroka
c) lahko samo eden od partnerjev posvoji otroka svojega partnerja

jst bi tukaj dala da ne moreta posvojiti otroka, ampak imam v zapiskih s predavanj precej zmedeno napisano da otroka ne moreta posvojiti skupaj ampak ga lahko vsak sam(in da lahko otroka posvoji sam kdorkoli, ne glede na to ali živi sam,ali v istospolni p.skupnosti,v ZZS, itd.),poleg tega pa še da lahko vsak od istospolnih partnerjev posvoji otroka svojega partnerja in celo otroka svojega umrlega partnerja.
Ali to pomeni da bi blo prav c)? :roll:

Kaj pa to..
Po 2 mesecih od polnoletnosti se je hčerka poškodovala v prometni nesreči in ni več sposobna sama prinašati odločitve niti skrbeti za svoje pravice in koristi. Starša sta se obrnila na CSD, kaj jim lahko CSD svetuje? Ali lahko podaljšajo roditeljsko pravico? Pojasni!
Ni mi jasno ali bi se lahko podaljšala RP glede na to da se lahko podaljša po polnoletnosti, če so obstajali razlogi že pred polnoletnostjo..ampak v tem primeru niso. To pomeni da jo je treba postavit pod skrbništvo al kko?

pa še to :D
katere osebe imajo RP:
a)posvojitelj
b) eden od ločenih staršev ki ima V&V
c) eden od ločenih staršev ki nima V&V
d) skrbnik
e) rejnik
torej a,b,c jo imajo..kaj pa skrbnik in rejnik nimata? glede skrbnika sm skoraj sigurna da je nima..kaj pa rejnik?

in to..
če mati ni več živa, da izjavo da se strinja s pripoznanjem očetovstva:
a)materin skrbnik
b)rejnik otroka
c)CSD
d)skrbnik otroka
e)otrokovi starši ali sorodniki
mare
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Apr 2009 17:34

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mare »

kitka* napisal/-a:zasledila sem nekaj vprašanj iz starih izpitnih vprašanj, pri katerih mi kar nekaj stvari ni jasnih in bi bla res ful hvaležna če bi mi kdo znal pomagat :) in sicer:
istospolna partnerja lahko posvojita otroka:
a) skupaj kot zakonca
b) ne moreta posvojiti otroka
c) lahko samo eden od partnerjev posvoji otroka svojega partnerja

jst bi tukaj dala da ne moreta posvojiti otroka, ampak imam v zapiskih s predavanj precej zmedeno napisano da otroka ne moreta posvojiti skupaj ampak ga lahko vsak sam(in da lahko otroka posvoji sam kdorkoli, ne glede na to ali živi sam,ali v istospolni p.skupnosti,v ZZS, itd.),poleg tega pa še da lahko vsak od istospolnih partnerjev posvoji otroka svojega partnerja in celo otroka svojega umrlega partnerja.
Ali to pomeni da bi blo prav c)? :roll:

Kaj pa to..
Po 2 mesecih od polnoletnosti se je hčerka poškodovala v prometni nesreči in ni več sposobna sama prinašati odločitve niti skrbeti za svoje pravice in koristi. Starša sta se obrnila na CSD, kaj jim lahko CSD svetuje? Ali lahko podaljšajo roditeljsko pravico? Pojasni!
Ni mi jasno ali bi se lahko podaljšala RP glede na to da se lahko podaljša po polnoletnosti, če so obstajali razlogi že pred polnoletnostjo..ampak v tem primeru niso. To pomeni da jo je treba postavit pod skrbništvo al kko?

pa še to :D
katere osebe imajo RP:
a)posvojitelj
b) eden od ločenih staršev ki ima V&V
c) eden od ločenih staršev ki nima V&V
d) skrbnik
e) rejnik
torej a,b,c jo imajo..kaj pa skrbnik in rejnik nimata? glede skrbnika sm skoraj sigurna da je nima..kaj pa rejnik?

in to..
če mati ni več živa, da izjavo da se strinja s pripoznanjem očetovstva:
a)materin skrbnik
b)rejnik otroka
c)CSD
d)skrbnik otroka
e)otrokovi starši ali sorodniki




1.) pri prvem je ziher odgovor b, da ne moreta posovojiti otroka
2.) prvo sem mislil, da lahko, sam zdej si me zmedla...pomoje je res bolj logično da ji dajo skrbnika (verjetno enega od staršev sam res ne vem)
3.) tu mislim, da je vprašanje katere osebe so imetniki RP, ki so v njej OMEJENI: odg: js bi dal sam odgovor C (rejnik tudi nima rodi.pravice)
4.) d-skrbnik otroka(s privolitvijo CSD) sam a je treba oba obkrožit...to so pa ta vprašanja ko jih res najbolj mrzim, ko veš, sam odgovori pa pol neki dvoumni in se takoj zmedeš



mam pa še js par vprašanj pa če kdo ve kak odgovor bi lepo prosil za pomoč:

1.) Ločena starša, V&V ima eden. Ne moreta se dogovoriti glede operacije hčerke, ki sicer ni življenjskega pomena, je pa koristna.
-za kakšen spor gre(spor glede česa)
-v kakšnem postopku in pred katerim organom ga lahko rešita?

2.) v kakšni obliki mora biti sklenjen sporazum o preživljanju, ko odrasli otrok preživlja nepreskrbljene starše?

3.) Konvencija o mednarodni posvojitvi: do katere starosti otroka velja? zakaj pride do nje? kaj je tu subsidiarnega? pogoj za njeno veljavnost?

4.) Na kaj mora paziti CSD pri izvajanju ukrepov po splošnem pooblastilu?
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

1. Js bi reku, da morta za operacijo dat oba soglasje, ker se mi to pač zdi pomembno. Sodišče v nepravdnem postopku? Pač gre za spor, ker se verjetno ne morta soglasno odločit za ali proti operaciji,nwem a ma kšno posebno poimenovanje spor?
2. Tega ni nikjer omenjen? So pa navoljo sam 3 možnosti: - edit: izvršljiv notarski zapis, navaden notarski zapis, pisna oblika.
3. Ta konvencija mislim, da ne obstaja. Gre v bistvu za KOP(sprejel OZN), v njej pa je vključen ta institut mednarodne posvojitve.
Torej za otroke mlajše od 18 let, ker pač polnoletnih ni dovoljeno posvojit, ne wem zakaj ampk tko pač je. Do nje pride, če v matični državi ni družine, ki bi otroka posvojila, pri tem pa mora biti deležen enakega varstva in norm kot pri nacionalni posvojitvi - torej mora met enako pravic,...pogoj za njeno veljavnost: ? tega pa newem, pogoj za veljavnost posvojitve ali konvencije? 18+ oz. newem konvencija pač velja, ker smo jo sprejel v naš pravni sistem,...itd
evo tuki je celotna konvencija pa si jo preberte - http://www.varuh-rs.si/pravni-okvir-in- ... h-ozn/#c69
4. Verjetno na to, da ne prekorači pooblastil, da izbere najustreznejši ukrep za otroka in da pač otroka ne odvzame iz družinskega okolja.
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kitka* »

pri prvem je res čudno kakšen spor obstaja..verjetno spor o izvrševanju RP(kr je to pač bistvena odločitev za otrokov razvoj itd.)
pri 2.bi rekla da je v obliki notarskega zapisa..kr morajo biti premoženjska razmerja glede zakoncev v obliki izvršlj.not.zapisa, glede otrok je v pisni obliki, tako da bi lahko bil navaden notarski :D
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

V skripti piše, da je lahko izvršljiv notarski zapis...torej je loh tut navaden, sej razlika je v bistvu sam v tem, da pri izvšljivem ni treba v pravdo, ampka se gre takoj v izvršilni postopek.
http://www.varuh-rs.si/pravni-okvir-in- ... h-ozn/#c69
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

čakte, a ni da lahko posvoji posameznik otroka? (pri IPS) to pomeni, da če sta 2 ženski in pač 1 posvoji otroka-in solo, pol druga ga lahko posvoji za enostransko posvojitvijo. ne morejo ga pa skupi posvojit-kot par
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

pa nekje v zapiskih sm našla, da more bit preživljanje nepristkrbljenega starša v obliki izvršljivega not zapisa enako kot za polnoletnega otroka.
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

mrmh napisal/-a:pa nekje v zapiskih sm našla, da more bit preživljanje nepristkrbljenega starša v obliki izvršljivega not zapisa enako kot za polnoletnega otroka.
In to je pravilno.

Pp, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

denny.crane napisal/-a:
mrmh napisal/-a:pa nekje v zapiskih sm našla, da more bit preživljanje nepristkrbljenega starša v obliki izvršljivega not zapisa enako kot za polnoletnega otroka.
In to je pravilno.

Pp, A
:) tnx
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

čakte kaj pa preživljanje zakonca? se na sodišču rešuje ne? pa v pravdenm postopku?
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

pa še eno dilemo mam: glede začasnih odredb; na predlog staršev sodišče ne more izdati začasne odredbe o varstvu in vzgoji,preživnini in stikih? to res? :o
Odgovori

Vrni se na