Izpit

prof. dr. Barbara Novak

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

Mah, ta družina je cela zmešana :D

Nej rajš nekdo pove kaj bo jutr na izpitu, da se tisto naučim :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

V kerem kolenu stranske črte sorodstva sva jst in moja sestra? V prvem al drugem? Nisem zihr, a se moje rojstvo tut šteje al ne, od skupnega prednika vem da se ne... Jst bi rekla, da v drugem in da se moje rojstvo tut šteje...

Pa v kerem kolenu svaštva sva jst in moja mačeha? V drugem, ne?


Pa še tole me zanima - v skripti mi piše, da pri razvezi (na tožbo in pri sporazumni) sodišče razveže ZZ s sodbo... Jst sm pa skos mela v glavi, da če gre za sporazumno razvezo, potem sodišče odloča v nepravdnem postopku (ni spora pač), in da v nepravdnem postopku se vedno izda sklep.
Zdej pa ne vem več kaj je prou - a se tut pri sporazumni razvezi odloča v pravdnem postopku, al je možno tut v nepravdnem postopku izdat sodbo? :? :roll:

Pa še to - Zakonca je ločujeta, ampak med njima obstaja spor glede skupnega premoženja. A ju sodišče napoti na pravdni al nepravdni postopek, v katerem se razdeli skupno premoženje..? Men tle piše nepravdni, ampak če gre pa za spor :? Enako pa glede stanovanja - a tut v nepravdnem odloči, kdo bo naprej ostal najemnik? :? NČ mi ni več jasn. :cry: :cry: :cry:

Pa še tole (kok pridno dodajam stvari :D :cry: ):
baby™ napisal/-a:a velja izpodbijanje ocetovstva ex nunc, pripoznanje pa ex tunc?
js razumem tko, da ce nekdo pripozna ocetovstvo, se steje, da je oce ze od rojstva otroka? :?
Men se je tut tko zdel, ampak sm najdla zdej u skripti, da oboje velja za nazaj, torej ex tunc... No, ja, sam tok če koga zanima :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ti in sestra sta v 2.kolenu stranske črte.
z mačeho sta si v 1.kolenu svaštva, kr gledaš, da si tudi s pravo mamo v 1.kolenu.
pri razvezi nima veze, če gre za sporazumno al razvezo na tožbo, se v obeh primerih odloča v pravdnem postopku, zato se v obeh primerih tudi odloči s sodbo.
če obstaja spor glede razdelitve premoženja, ju napoti zihr na pravdno sodišče, kjer se potem določi skupno premoženje in deleži na njem. ker v nepravdnem postopu sodnik samo določi katera stvar gre komu (torej ko ni več spora, komu pripada kak delež).
glede stanovanja pomoje tudi, če gre za spor, da odloči pravdno sodišče .. nisem pa zihr.

mene pa tole "zanima" :D : a pod posebnega zastopnika spadajo vsi trije - kolizijski zastopnik + zastopnik, ki ga postavijo, ko je to otroku v korist + zaupnik? al je posebni zastopnik kej posebnega? :)
Zadnjič spremenil baby™, dne 15. Maj 2009 16:24, skupaj popravljeno 1 krat.
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Jemc napisal/-a:1.) Za katere stvari CSD ni pristojno:
1.posvojitev otroka
2.sklenitev sporazuma o vzgoji in varstvu otroka, ki ga dosežeta starša ob razvezi na tožbo
3.določitev preživnine za nepreskrbljenega zakonca
4.sklenitev darila vrednosti, ki ni v sorazmerju s premoženjem darovalca
5.razdelitev skupnega premoženja zakoncev
Odg: 2, 3, 4 in 5 ? :shock:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Ali lahko sodišče odloči o razvezi na tožbo, če skupno premoženje še ni določeno? Obrazloži.
Lahko...? pomoje da ja, če je sporazum o delitvi premoženja nujen samo pri sporazumni razvezi?

Kdaj velja domneva očetovstva:
-če je otrok rojen v roku 300 dni po razvezi istospolne skupnosti?
haha, x-files? :lol:

Razvezana starša se ne moreta sporazumeti o nadaljnjem šolanju svojega otroka. Za kakšen spor gre. V katerem postopku in pred katerim organom ga bosta zakonca lahko rešila.
kak spor je to? a rešujeta pred csd al pred sodiščem, ker gre kao za bistveno vprašanje o otroku? :shock:

Zakonca se sporazumeta o vzgoji in varstvu svojega otroka pri razvezi na tožbo- s čim bosta lahko ta sporazum tudi pravno potrdila?
S sodno poravnavo?

iiin kaj velja zdej, da lahko otrok toži na ugotovitev očetovstva neomejeno, izpodbija pa lahko samo do 23.leta? kera logika...
jaz sem mali psihopat
Martin
Prispevkov: 7
Pridružen: 21. Apr 2009 09:00

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Martin »

baby™ napisal/-a:
a ve kdo, kako se obide zakon pri zunajzakonskih partnerjih in parih, ki so registrirali istospolno skupnost, da lahko oboji skupaj posvojijo otroka (kot je dovoljeno baje samo zakoncema?)
Najprej ga posvoji eden pred ''nastankom ZZS'' (itak se ne ve točno kdaj je to). Potem ga drugi partner posvoji enostransko. Za istospolne ne vem ampak najbrž je podobno/enako.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

baby™ napisal/-a:Ali lahko sodišče odloči o razvezi na tožbo, če skupno premoženje še ni določeno? Obrazloži.
Lahko...? pomoje da ja, če je sporazum o delitvi premoženja nujen samo pri sporazumni razvezi?

Kdaj velja domneva očetovstva:
-če je otrok rojen v roku 300 dni po razvezi istospolne skupnosti?
haha, x-files? :lol:

Razvezana starša se ne moreta sporazumeti o nadaljnjem šolanju svojega otroka. Za kakšen spor gre. V katerem postopku in pred katerim organom ga bosta zakonca lahko rešila.
kak spor je to? a rešujeta pred csd al pred sodiščem, ker gre kao za bistveno vprašanje o otroku? :shock:

Zakonca se sporazumeta o vzgoji in varstvu svojega otroka pri razvezi na tožbo- s čim bosta lahko ta sporazum tudi pravno potrdila?
S sodno poravnavo?

iiin kaj velja zdej, da lahko otrok toži na ugotovitev očetovstva neomejeno, izpodbija pa lahko samo do 23.leta? kera logika...

dejta vidve spamat forum :lol: Mata več vprašanj kot znata :D

bom samo na tole zadnje odgovoril. Da, sodišče lahko odloči o razvezi na tožbo, če skupno premoženje še ni določeno. Skupno premoženje se namreč določi v posebnem postopku...

glede šolanja - gre za spor o izvrševanju RP. Rešita ga v nepravdnem postopku (če se ne moreta sporazumeti s pomočjo CSD) Gre jasno za bistveno vprašanje. Če bi šlo za nebistveno - se ne moreta obrniti na sodišče.

ja, s sodno poravnavo.

in ja, na ugotavljanje očetovstva lahko otrok toži neomejeno, na izpodbijanje pa do dopolnjenega 23 leta. To je zato, ker je US izdalo odločbo glede ugotavljanja očetovstva, ne pa tudi glede izpodbijanja.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

Martin napisal/-a:
baby™ napisal/-a:
a ve kdo, kako se obide zakon pri zunajzakonskih partnerjih in parih, ki so registrirali istospolno skupnost, da lahko oboji skupaj posvojijo otroka (kot je dovoljeno baje samo zakoncema?)
Najprej ga posvoji eden pred ''nastankom ZZS'' (itak se ne ve točno kdaj je to). Potem ga drugi partner posvoji enostransko. Za istospolne ne vem ampak najbrž je podobno/enako.


Ja, istospolni lahko podobno izigrajo zakon. Pač ne registrirajo skupnosti pred posvojitvijo. In ko eden posvoji otroka, jo registrirata in potem otroka pripozna še drugi.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

no no, js pa flafi samo hočeva, da tudi drugi veste vse to, kar midve že veva... :twisted:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

uuuaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
goodbye, družinsko pravo!!
I will miss you ... NOT !!! :twisted: :twisted:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

baby™ napisal/-a:uuuaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
goodbye, družinsko pravo!!
I will miss you ... NOT !!! :twisted: :twisted:
-II- :D
Goodbye ceu trojček! :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

Čestitke obema...
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

hvala, kako je pa tebi šlo? :)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jaaa hvalaaa :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

naredu, jutri imam pa še ustne! Zaenkrat sem zadovoljen :)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

Bravo! :D A pol ste dons kr usi rezultate zvedl, ne sam do Š?


Aja, pa da še dodam - mene je Novakova na ustnem vprašala odgovornost zakoncem proti tretjim osebam, pa mal podvprašanj okol tega. Pa spregled zadržka pri ZZ (+mal podvprašanj :)).
Eno pred mano je pa vprašala skupno premoženje zakoncev pa mednarodno posvojitev.

Nč težkega vglavnem :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

ja, vsi smo zvedel. Huh, upam, da bo šlo!
Uporabniški avatar
SaraJa
Prispevkov: 8
Pridružen: 05. Jan 2009 17:33

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a SaraJa »

čestitke vsm k ste nardil :)
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

Evo šlo je! :) Ni mi hotela zvišat, ampak sem zadovoljen ;)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

jupii :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a proton »

:D Vprašala me je, kje vse poznajo poroke istospolnih partnerjev! Vedel sem za ZDA (ne v vseh zveznih državah), Nizozemsko in Španijo. Potem je pa hotela še eno državo, ki je v knjigi... žal sem Belgijo pozabil. To je bilo to. Drugo vprašanje pa se je nanašalo na varstvo žene, ki vlaga v moževo parcelo, kar pa mi ni povzročalo težav.
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

a mi lahko kdo razloži plis kako je s pravnimi posli, ki jih sklene delno poslovno sposoben mladoletnik brez dovoljenja staršev?
v treh zapiskih so tri različne variante( po OZ in ZZZDR) in men nč ni več jasn. heelp plis!;)
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Anka »

pikopelini napisal/-a:a mi lahko kdo razloži plis kako je s pravnimi posli, ki jih sklene delno poslovno sposoben mladoletnik brez dovoljenja staršev?
v treh zapiskih so tri različne variante( po OZ in ZZZDR) in men nč ni več jasn. heelp plis!;)

Delno poslovno sposoben otrok lahko načeloma sam sklepa pravne posle, pomembne le s privolitvijo ali naknadno odobritvijo staršev. Pomembni so tisti, ki bistveno vplivajo na mladoletnikovo življenje ali lahko vplivajo na njegovo življenje tudi po polnoletnosti. Sem bi lahko šteli razpolagalne posle, ki pomenijo poseganje v otrokovo osnovno premoženje, npr. zaradi omogočanja otrokovega študija. Praviloma za ta namen razpolagajo z otrokovim premoženjem starši, lahko pa otrok sam s privolitvijo staršev in po potrebi socialnega skrbstva, ker se s tem privaja na samostojno odločanje, ne more pa ogroziti svojih življenjskih interesov.
ZZZDR - Privolitev staršev je pogoj za veljavnost posla. Dokler ni gotovo, ali bodo starši pravni posel odobrili, je tak pravni posel po ZZZDR neveljaven. Če ga starši naknadno odobrijo, velja od sklenitve (ex tunc – za nazaj).
OZ - Ureditev po OZ je boljša, saj bolj upošteva koristi mladoletnika, ker tak pravni posel obvelja kot izpodbojen. Izpodbojni upravičenec je mladoletnik, sopogodbenik pa lahko od staršev zahteva, da se izjasnejo, ali bodo pravni posel odobrili ali ne. Privolitev staršev ni akt zastopanja. Če starši zavrnejo odobritev izrecno ali molče, se šteje, da je posel razveljavljen.


Še eno vprašanje imam - kako je z dedovanjem zakonca v primeru da ob smrti ne živita skupaj ? A potem sploh ne more dedovati ??
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

"OZ - Ureditev po OZ je boljša, saj bolj upošteva koristi mladoletnika, ker tak pravni posel obvelja kot izpodbojen. Izpodbojni upravičenec je mladoletnik, sopogodbenik pa lahko od staršev zahteva, da se izjasnejo, ali bodo pravni posel odobrili ali ne. Privolitev staršev ni akt zastopanja. Če starši zavrnejo odobritev izrecno ali molče, se šteje, da je posel razveljavljen."

Anka, a ni potem tako, da je, če je pogodba sklenjena brez privoljenja, izpodbojna? Po 41/(3) členu OZ-a?
jst mam tud 3 različne stvari napisane :oops:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: izpit

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Aja ne, Anka, sej maš prov ;) še enkrat sem šla brat
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Odgovori

Vrni se na