Izpit

prof. dr. Barbara Novak

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Jaz se slišal, da je glede tega tako, da se še tri mesece na sprašuje od njegove uveljavitve. Torej dvomim, da se bo, sploh glede na vso dogajanje sploh uveljavil do septembra oz. bo potekla derogacijska klavzula, lahko, da bo tudi uveljavitev odložena.
Si vis pacem para bellum
a90
Prispevkov: 162
Pridružen: 16. Dec 2009 12:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a a90 »

Lp,
koliko časa se okvirno porabi za ta izpit ? Da se seznanim :)
Hvala.
Uzivajte.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Približno 10 dni.
Si vis pacem para bellum
meIus
Prispevkov: 69
Pridružen: 19. Nov 2008 10:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a meIus »

A ima kdo kakšne dobre zapiske? Koliko se kaj v letošnjem letu spremenilo glede na prejšnja?
anomis
Prispevkov: 42
Pridružen: 18. Feb 2009 20:37

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a anomis »

Hej, a lahko kdo napiše vprašanja današnjega izpita? Prosim.. Hvala=)
missLemon
Prispevkov: 73
Pridružen: 18. Mar 2011 18:05

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a missLemon »

Mene pa samo zanima kako je s kolokviji? Ali sploh so? So kakšni pogoji za prvi rok(kaj v povezaviz izpiti?) Kaj pa seminarske?
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Minnie »

Nobenih kolokvijev, nobenih seminarskih, nobenih posebnih pogojev za prvi rok.
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

Živjo! :D

Odločam se a nej grem zviševat oceno pri družinskem pravu al ne, tko da mam par vprašanj, glede na to, da je že par let minilo od takrt, k sm jst delala izpit :D
Po čem se je zdej treba to učit - verjetno je še vedno tista debela rdeča knjiga, ne? Kaj pa kakšne skripte (da vidim, če je kakšna nova od takrat, ko sem jaz delala :mrgreen: )? Zapiske je verjetno fajn met, ne? A je še kakšna druga literatura, ki pride v poštev? Aja, kako je pa s tem novim družinskim zakonikom - je to na izpitu al ne?

No, pa kakršenkoli drug podatek o tem bi mi tut koristil! :mrgreen: Najlepša hvala! :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Glede DZ: pridejo v poštev samo novosti, ki naj bi se uveljavile (de lege ferenda), ki jih je ona izrecno naštela: ene 5 jih je- pa še to letos ni bila nobena na izpitu.

Jaz sem sicer prebral ZZZDR in Družinsko pravo skripto, sem imel pa dobre zapiske, kar mi je največ pomagalo. Učil sem se malo med letom, pred samim izpitom pa približno 1 teden. Najbolj bi ti priporočil dobre zapiske in pa zgibanko (ona reče slikanico :D ), kjer maš v grobem vse zajeto in je zelo dobra vaja za ponovit. Pogledaš še 3 strani starih izpitov in je dovolj za njavišji oceni.

Opomba: Družinsko pravo knjiga je iz leta 99 in vsebuje določbe, ki so rahlo zastarele (nekatere) vendar jih hitro opaziš, če greš 1x čez zakon.
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

Hvala! :mrgreen: :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
anomis
Prispevkov: 42
Pridružen: 18. Feb 2009 20:37

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a anomis »

Dodala bi še malenkost...

Priporočljivo je dobro poznati tudi ZRIPS, ker je bilo do sedaj pogosto vsaj kakšno vprašanje iz tega področja. Velikokrat so naloge s členi iz ZZZDR-ja, v katere je potrebno vstavljati manjkajoče besede. Na izpitih se pojavljajo tudi vprašanja iz starih izpitov, torej je le-te smiselno vsaj preleteti.

vso srečo :)
marsal
Prispevkov: 2
Pridružen: 20. Okt 2011 11:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a marsal »

US je sprejelo naslednjo odločitev:
V 98. členu Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Uradni list RS, št. 69/04 – uradno prečiščeno besedilo) se razveljavi besedilo "in sicer v petih letih od dneva, ko postane polnoleten".

Celotno besedilo najdete na:
http://odlocitve.us-rs.si/usrs/us-odl.n ... 42002D6D76
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Katera skripta je boljša, ''Družinsko pravo 2010'' (84 strani) ali ''Družinsko Pravo'' (71 strani)?
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

jessy napisal/-a:Katera skripta je boljša, ''Družinsko pravo 2010'' (84 strani) ali ''Družinsko Pravo'' (71 strani)?
Meni je ta s 84 stranmi bolj ušeč, predvsem ker je zelo malo tipkarskih in pravopisnih napak, sem pa obe predelal in ni bistvenihk razli edino v tej malo daljši ni nakoncu izpitnih primerov, ki so v drugi skripti na zadnjih 2 straneh.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

OK hvala, se bo treba začet učit. :?
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Splash »

Vprašanje: skupna vzgoja in varstvo sta možna le s sporazumom staršev, sodišče samo tega ne more določiti --> torej zgolj v sporazumni razvezi ali je to možno tudi, če se tekom razveze na tožbo sporazumeta o skupni vzgoji in varstvu in sodišče zgolj ugotovi, da je to v otrokovo korist?
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Tako je, možno je tudi pri tožbi če se starša sporazumeta, ne more jima pa sodišče naložiti skupne vzgoje če sama ne sprejmeta dogovora.
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Splash »

Hvala.
Novo vprašanje :)
Posebni zastopnik - kolizijski zastopnik... Kolizijski zastopnik je potreben, ko se otrokov interes in interes zakonitega zastopnika ne skladata.... Posebnega zastopnika naj bi po mekuop-u mel otrok še, ko je to sicer otroku v korist --> je to potem tudi kolizijski zastopnik ali zgolj posebni zastopnik in je potem posebni zastopnik nadpomenka za kolizijskega?
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Splash »

Bi bil kdo pripravljen skenirati/poslikati zgibanko od družinskega in objaviti tule ali poslati?
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alexx »

To z zastopnikom tud men ni najbl jasn k je čist zakompliciran napisan...

Za tisto zgibanko sm že zgubila upanje....najprej me iz knjigarne pošlje v kopirnico, kjer mi una ženska reče da nima več...halo? budale
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nejcs »

skenirana preglednica :) pa uspešen študij ;)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Life isn't fair, but you can be.
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alexx »

Hvala! :)
pina colada
Prispevkov: 73
Pridružen: 31. Maj 2011 13:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pina colada »

mam nekaj vprašanj, če mi lahko kdo pomaga...
Na zadnjem predavanju nisem čisto razumela kako je s posvojitvijo v zunajkakonski skupnosti. Ali lahko v primeru, ko ženska posvoji otroka preden zasnuje zunajzakonsko skupnost, njen partner potem tega otroka posvoji? Pač lahko posvoji otroka svojega partnerja, ampak a mora bit ta nujno biološki?

Ali lahko mati v primeru, da oče njenega otroka pripozna po otrokovi polnoletnosti zahteva povračilo stroškov preživljanja?
sanja.
Prispevkov: 49
Pridružen: 19. Mar 2010 17:01

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a sanja. »

Ne ni nujno da je otrok biološki.

Da, oče je dolžan preživljati otoka ex tunc za nazaj od otrokovega rojstva.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

pina colada napisal/-a:Na zadnjem predavanju nisem čisto razumela kako je s posvojitvijo v zunajkakonski skupnosti. Ali lahko v primeru, ko ženska posvoji otroka preden zasnuje zunajzakonsko skupnost, njen partner potem tega otroka posvoji? Pač lahko posvoji otroka svojega partnerja, ampak a mora bit ta nujno biološki?
Načeloma je lahko (razen v primeru zakonske zveze) otrok posvojen s strani samo ene osebe, ne dveh. Ampak če med posvojitvama mine nekaj časa oz. ZZS nastane po tem, ko je bil otrok že posvojen, se tisto pravilo spregleda in lahko partner tako posvoji otroka, čeprav je že posvojen.

A ima mogoče sistematičen seznam, kaj se rešuje v pravdnem in kaj v nepravdnem postopku?
Odgovori

Vrni se na