Izpit

prof. dr. Barbara Novak

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

po moje še ne velja, če je blo to zdej sprejeto. bi blo pa dobr tole razjasnt ker mam filing da bo neki o tem na izpitu :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

nena napisal/-a:mene tut zanima kako je s temi enostranskimi posvojitvami... V zadnjih dneh se govori, da bodo za istospolne to uvedli. A ni tko, da to že itak velja??:S
Izhajajoč iz ZZZDR-ja to itak velja, to kar so pred dnevi govorili, je itak spet neka novinarska račka:))
Pač kolko sem jaz razumel, so se dogovarjali o tem, da bi v ZRIPS izrecno zapisali, da lahko istospolni partner posvoji otroka svojega partnerja(uzakonitev enostranske posvojitve v teh primerih). To je tudi do sedaj veljalo, samo ni bilo v zakonu zapisano... :)
Mr_J
Prispevkov: 32
Pridružen: 27. Jun 2010 20:04

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Mr_J »

to vsekakor še NI blo sprejeto, podan je bil zgolj predlog v tej smeri...

pa tut tega ne bi napisali v ZRIPS, ker bo ta zakon skupaj z ZZZDR in še kakim zakonom prenehal veljati ob (morebitni) uveljavitvi DZak

sicer pa res istospolni registrirani partner lahko sam posvoji otroka in tudi lahko posvoji otroka svojega partnerja, ker velja čl. 137 ZZZDR in ni nobene izjeme, recimo v členu 139 ZZZDR al pa v ZRIPS-u :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

No, ja malce nerodno sem se izrazil.
Skratka, kot je rekel kolega, je pravilno. :)
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Če prov razumem, tole posredno nekako itak že velja, zdej sam razpravljajo o tem če bi to še prov izrecno napisal v zakon?
Mr_J
Prispevkov: 32
Pridružen: 27. Jun 2010 20:04

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Mr_J »

Fleurette napisal/-a:Če prov razumem, tole posredno nekako itak že velja, zdej sam razpravljajo o tem če bi to še prov izrecno napisal v zakon?
ja oni so na začetku itak hotli izenačit princip posvojevanja za zakonce, zunajzakonske partnerje pa istospolne partnerje, ampak so ugotovili, da jim glede na razmere v parlamentu in javnosti nasploh najverjetneje ne bo uspelo, zato so zdej notr zapisali zgolj možnost posvojitve otrok partnerja, zato da bi sploh lahko pripeljali zakon do veljave...
tko da je res, kar si zapisala, da ni s tem uzakonjeno nič novega, razen da bo bolj sistematično pa nedvoumno zapisano :)
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a buljat »

pedri lahk posvajajo, ker v zzzdr te omejitve ni.

kar se tice pa stikov pa o njih odloca sodisce.
v starih izpitih je v resitvah ponekod tud csd, ker je to do novele tudi pocel, po noveli pa majo vse cez sodisca
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Kako je pa zdelitvami kmetij po razvezi? kokr sm razbrala, če je razveza se lahko kmetija deli, drgač ne bi blo pošteno :? sam a nismo rekl da se tega ne deli...

Zakaj nekje piše da se pri vprašanju stanovanja če se ne sporazumeta odloči v nepravdnem postopku ( in ne v razveznem) :shock:
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Ce je kmetija zascitena se je ne deli...

Btw: ce se niste razsictili o tistem vprasanju kdo lahko izpodbija ocetovstvo otroka, ki je bil spocet s postopkom OBMP - ce se zatrjuje, da ni bil spocet s tem postopkom, lahko vsi (oce, mati, otrok, moski, ki zatrjuje, da je oce)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Žalostno je, da se izpit pri tem predmetu naslanja na zapiske in ne na zakone in druge pravne predpise. Žalostno!
Kakšen pravnik pa je oseba, ki črpa svoje znanje iz zapiskov-zame nikakršen....
Uporabniški avatar
good_luck
Prispevkov: 205
Pridružen: 15. Okt 2009 22:11

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a good_luck »

IZPIT: DRUŽINSKO PRAVO, 27. 1. 2011

1. Zakonec A je s pravnim poslom inter vivos razpolagal s svojim nedoločenim deležem na skupnem premoženju. Kaj je s takim pravnim poslom? Obrazložite!
2. Obkrožite NE DRŽI:
a) rejnik je dolžan preživljati rejenca
b) polnoletno osebo se lahko posvoji
c) domneva očetovstva velja, če je otrok rojen v ZZ, ki je neveljevna (ni pa bila razveljavljena), ker jo je sklenil že poročeni moški
d)
e)
f)
3. Sodišče je razvezalo ZZ. Sodba je bila pravnomočna. Ali je s sodbo o razvezi razdeljeno tudi skupno premoženje? Obrazložite, kako je s skupnim premoženjem ob razvezi ZZ na tožbo!
4. Osebe zahtevajo preživnino od zavezanca A: 1) mladoletna oseba, ki sklene ZZ in jo zakonec lahko preživlja 2)polnoletna oseba, ki je sklenila ZZ vendar se oba ne moreta sama preživljati, stara sta 25 let in se ne šolata 3) nepreskrbljena žena, ki nima sredstev za življenje in je brez svoje krivde brezposelna 4) mati Aja, ki nima sredstev za življenje 5)prijateljica, s katero živi že 5 let in nima sredstev za življenje in brez svoje krivde je brezposelna. Komu bo sodišče prisodilo preživnino in zakaj?
5. V ZZPju otroku pripada pravica do posebnega zastopnika če:
____________________ in _____________________
6. Če sta se starša sporazumela o skupnem varstvu in vzgoji otrok, se morata sporazumeti tudi o:_________________________ in__________________
7. Obkrožite za koga velja domneva očetovstva po slovenskem veljavnem pravu:
a) otrok, rojen v ZZ
b) otrok, rojen v času 300. dni po prenehanju ZZ SKUPNOSTI
c) otrok, spočet na 299. dan po smrti materinega moža
d) otrok, rojen v času 300. po prenehanju istospolne skupnosti
e) otrok, rojen v 300. dneh po razveljavitvi ZZ
f)
8. Maja in Aleš sta študenta, ki sta živela skupaj (ZZS). Želela sta kupiti stanovanje v centru, a zaradi gospodarske krize nista mogla najeti kredita. Zato sta se preselila na kmetijo Majinih staršev. Začela sta delati ter pridno varčevati, vlagala sta tudi v njuno skupno stanovanje na podstrešju hiše. Nova vrednost hiše je iz prvotnih 50.000 narasla na 100.000 (50.000 je vlaganja).
a) Kakšen je lastniški delež na hiši:
Majini starši:__ Maja:___ Aleš:___Peter:___
b) Kakšne vrste zahtevka ima Aleš in v kolikšni višini se bo glasil?
9. V kakšni obliki morajo biti naslednji sporazumi:
a) o delitvi skupnega premoženja pri sporazumni razvezi ZZ:__________________
b) o preživljanju otrok ki je priložen sporazumu o razvezi:_____________________

*naj me kdo popravi in dopolni
*drago, kaj se pa ti jeziš :D saj je tudi nekaj iz zakona, meni ni bil toook težek izpit, kot sem od nje pričakovala,ampak morm bit previdna - sledi še peklensko ocenjevanje :mrgreen:
*pohvalno vsaj to, da bodo rezultati že jutri
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

po pričakovanjih - izpit, poln hakelcov...
sploh nisem prepričana, da bom nardila, sploh če res strogo ocenjuje :D
fak, kjer luzer sem :oops:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Pri vprašanju o varstvu in vzgoji-jaz nisem nikjer v komentarju in nikjer v zakonu naletel na to, da morata pri skupni VinV določiti prebivališče otroku in komu se bodo vročale pošiljke, to je ona na predavanjih povedala. Menim da to ni pomembno, kajti če bi bilo, bi bilo napisano v zakonu. Če pa sem spregledal se opravičujem ,ampak nisem nikjer najdu.
Če bo še peklensko ocenjevala že tako dvoumen izpit(pa še naj ne pišemo predolgo, a pri vsakem vprašanju je zahtevala obrazložitev, za kar pomoje ni bilo pri nekaterih vprašanjih prav zadosti prostora), potem pa res-no comment :D
Uporabniški avatar
good_luck
Prispevkov: 205
Pridružen: 15. Okt 2009 22:11

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a good_luck »

si spregledal: 107/3. člen ZZZDR ...
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Opravičujem se.....Moral bi očitno malo manj brati Komentar, zgleda da je notri dosti pomanjkljivosti :)
pasetanickname
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2010 01:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pasetanickname »

no, a bo kdo napisal odgovore ;)
pasetanickname
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2010 01:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pasetanickname »

no bom pa jaz ...

1. pravni posel je ničen. če bi šlo le za predmet iz premoženja bi bil eventuelno izpodbojen.

2.
a ne drži
b ne drži
c drži

3. ne. skupno premoženje se deli posebej v nepravdnem postopku. če spor o deležih ali o obsegu pravdno sodišče. deleža načeloma enaka.

4.
1) ni preživnine ker jo preživlja zakonec
2) ni prežinine - prež. obv. do 18, kasneje le če se šolajo največ do 26
3) ni preživnine, analogija 81a/1 člen zzzdr in zupančič v knjigi da ni preživninske obv. če ni življenjske skupnosti
4) je preživnina, pod pogojem da ne obstaja zakonec ZZS ali RIP ki bi jo lahko preživljal
5) ni preživnine saj zunajzakonska skupnost nima posledic, ker obstaja zadržek obstoječe ZZ (12. člen zzzdr)

5.
- kolizija interesov z zakonitim zastopnikom
- sicer kadar to potrebno za zavarovanje pravic in koristi otroka

6.
- prebivališču
- o tem, komu se bodo vrožale pošiljke za otroka

7. Obkrožite za koga velja domneva očetovstva po slovenskem veljavnem pravu:
a) otrok, rojen v ZZ velja
b) otrok, rojen v času 300. dni po prenehanju ZZ SKUPNOSTI ne velja
c) otrok, spočet na 299. dan po smrti materinega moža ne velja
d) otrok, rojen v času 300. po prenehanju istospolne skupnosti ne velja
e) otrok, rojen v 300. dneh po razveljavitvi ZZ velja
f)

8.
a) Kakšen je lastniški delež na hiši:
Majini starši: verjetno skupna lastnika celote v nedoločenih deležih; lahko sta pa razdelila, lahko je kakšen od njiju to prinesel v zakon kot posebno premoženje, ... ne vemo
Maja in Aleš: nič

b) Kakšne vrste zahtevka ima Aleš in v kolikšni višini se bo glasil?

obogatitveni zahtevek na polovico dodane vrednosti, saj sta obnovo hiše plačevala iz skupnega premoženja; dokazujeta lahko da sta prispevala več

9. V kakšni obliki morajo biti naslednji sporazumi:
a) izvršljiv notarski zapis
b) pisna oblika
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Moji odgovori se malenkost razlikujejo, bomo videli kaj bo jutri.

1. PP je nicen, ce bi slo za pravni posel mortis causa bi bil veljaven.

2. obkrozil sem b,c in mislim da zadnje 3

3. Tole so delali zadnjo uro na predavanjih in je bilo receno, da je premozenje ob pravnomocnosti razdeljeno + nepravdni-pravdni-nepravdni postopek

4. mladoletni otrok - ni preživnine
polnoletni otrok - ni preživnine
zakonec - ni preživnine, glede na to, da moški že 5 let živi s prijateljico A in ne z zakoncem, ga zadanejo negativne posledice
prijateljica - ni preživnine, saj je moški še v zakonski zvezi in ne more nastati zunajzakonska skupnost
mama - lahko zahteva preživnino, če je zakonec ne more preživljati

8. Majini starši: vse

Aleš lahko z obogatitvenim zahtevkom zahteva kolikor je vložil.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Meni ni jasno 3. vprašanje glede tega premoženja in delitve, kaj je tukaj v zvezi s pravnomočnostjo?
V knjigi piše, da razvezno sodišče ne odloči o delitvi premoženja, zakonca se seveda lahko o tem sporazumeta ali pa po razvezi na zahtevo enega ali drugega odloči sodišče v nepravdnem postopku?
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nofak »

Iskreno povedano tudi meni ni cisto jasno, ampak, ce so tako rekli bo ze drzalo...
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Mah, spet zapiski več veljajo kakor knjiga. Vse skup je že otročje...
Hvala vseeno
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Js sm mela po izpitu še kr ok občutek, zdej pa vedno slabš :(

A če pri obkroževanju eno možnost preveč obkrožiš ne dobiš najbrž nobene točke a? :?
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

u šisu mate rezultate :) pa na oglasni deski še sporočilo ;)
Mr_J
Prispevkov: 32
Pridružen: 27. Jun 2010 20:04

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Mr_J »

kak komentar? je v redu ocenjevala a spet po svoje? :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Brez komentarja....Počutim se kakor Hrvat, otrok priseljencev, ki je opravljal izpit iz znanja slovenskega jezika, ocenjevalec pa je bil g. Zmago Plemeniti.
Odgovori

Vrni se na