Izpit

prof. dr. Barbara Novak

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Se strinjam z Zmajem. Drugače pa v Zupančičevi knjigi piše,da pride do delitve premoženja pri razvezi, razveljavitvi ZZ, nadalje v času trajanja ZZ in v primeru smrti enega od zakoncev. Pri razvezi se zakonca sporazumeta 8tudi če je razveza na tožbo pomoje), če pa se ne moreta sporazumeti, pa ne vem kaj se zgodi :) -a sodišče odloči po uradni dolžnosti al ne, ne vem, pomoje bi bilo logično, da ZZ vseeno razveže, delitev premoženja pa prepusti zakoncema tako, da se obrneta na nepravdno sodišče, če ne obstaja spor o obsegu in velikosti deležev...mal je težko to odločanje sodišč znati, ko pa nimamo še CPP-ja :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

To glede ugotavljanja očetovstva...v skripti piše, da velja ureditev po ZPP, torej otrok, ki je star 15 let in razsoden, lahko sam toži, v ZZZDR-ju pa piše, ko dopolni 18 let. Meni gre ob takem branju na bruhanje res, pomoje je spet neka fora v tem, da sta si zakona v nasprotju, in obvelja tisti, ki bolje varuje koristi otrok oz.nudi večjo stopnjo pravne varnosti. Pomoje je to ZPP, kr neki....
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ja res je tko. velja ZPP, ker je specialnejši zakon kot ZZZDR.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Aha. No, vsaj nečemu so koristile vaje od UVP-ja, hehe. :)
Hvala
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ok, če se ne motim, velja naslednje: V matični register(ker ne poznamo več matičnih knjig za posamezna področja, ampak enoten register) se pri posvojitvi, tj. ko CSD pošlje odločbo o posvojitvi matičarju, vpiše posvojenca kot starša otroka, ki je bil posvojen, hkrati pa se ne razveljavi imena otrokovih naravnih staršev, kar pomeni, da podatki niso tajni. Nekje pa piše, da CSD, v primeru, da so naravni starši otroka pretepali, zlorabljali, ne izda podatkov o njegovih posvojiteljih??? Samo če so ti podatki netajni, so torej javni in ti naravni starši v vsakem primeru izvedo? Razen če obstaja kak institut, kjer se lahko dobi vpogled v matični register le z dovoljenjem CSD, in ne velja absolutno načelo javnosti kakor pri zemljiški knjigi, če se ne motim, al kaj?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

A ima še kdo v zapiskih takole napisano v zvezi s tem kako se pri nas izvršujejo stiki:
Če eden od staršev onemogoča stike potem, sta na voljo 2 možnosti:
- izvržba odločbe o stikih
-eden od staršev zahteva odločbo o V+V zaradi spremennjenih razmer- jaz imam napisano v oklepaju ZZZDR, samo se mi zdi čudno, ker tožba o spremenjenih razmerah ureja ZPP- sproži se na zahetevo razvezanega zakonca oz. CSD, verjetno je tu prosesorica mislila na 106 člen ZZZDR, ki pravi, da lahko eden od staršev zahteva novo odločbo o varstvu in vzgoji, če drugi onemogoča stike in se ugotovi, da bo omogočal stike z drugim in je to v otrokovo korist?

Ima še kdo to nasprotje napisano v zapiskih, ali sem jaz narobe slišal :geek: ?

@Drago: Naš ZZZDR ureja samo to, da se pravni starši- posvojitelji vpišejo v matični register, v rojstni list ostane enak. V matičnem registru se tako ne izbriše naravnih staršev, kljub temu, da z posvojitvijo prenehajo vse pravice in dolžnosti do otroka.
Pravico do vpogleda v matični register pa ima samo tisti na katerega se podatki nanašajo, torej bi moral otrok oz. zakon. zastopnik dovoliti CSDju v tem primeru, da vpogleda.
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Zmaj napisal/-a:A ima še kdo v zapiskih takole napisano v zvezi s tem kako se pri nas izvršujejo stiki:
Če eden od staršev onemogoča stike potem, sta na voljo 2 možnosti:
- izvržba odločbe o stikih
-eden od staršev zahteva odločbo o V+V zaradi spremennjenih razmer- jaz imam napisano v oklepaju ZZZDR, samo se mi zdi čudno, ker tožba o spremenjenih razmerah ureja ZPP- sproži se na zahetevo razvezanega zakonca oz. CSD, verjetno je tu prosesorica mislila na 106 člen ZZZDR, ki pravi, da lahko eden od staršev zahteva novo odločbo o varstvu in vzgoji, če drugi onemogoča stike in se ugotovi, da bo omogočal stike z drugim in je to v otrokovo korist?

Ima še kdo to nasprotje napisano v zapiskih, ali sem jaz narobe slišal :geek: ?

@Drago: Naš ZZZDR ureja samo to, da se pravni starši- posvojitelji vpišejo v matični register, v rojstni list ostane enak. V matičnem registru se tako ne izbriše naravnih staršev, kljub temu, da z posvojitvijo prenehajo vse pravice in dolžnosti do otroka.
Pravico do vpogleda v matični register pa ima samo tisti na katerega se podatki nanašajo, torej bi moral otrok oz. zakon. zastopnik dovoliti CSDju v tem primeru, da vpogleda.
Ja Zmaj, imaš prav, tudi jaz imam tako v zapiskih. Pomoje je tisti ZZZDR mišljen tako, kot si rekel.
špelca
Prispevkov: 79
Pridružen: 13. Dec 2009 14:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a špelca »

a izrazi otrok v postopku tud svoje mnenje o preživljanju? al sam o v&v in stikih?
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

špelca napisal/-a:a izrazi otrok v postopku tud svoje mnenje o preživljanju? al sam o v&v in stikih?
Ja tud tukej :)

Jz mam tud ene par uprašanj:

1. kdo odvzame staršem otroka? CSD ali sodišče?
2. Pri rejništvu piše da lahko otrok zahteva odvzem ali omejitev stikov. A to lahko zahteva tud drgač..npr. ob ločitvi itd. PA ful mi je čudn to da lahko on zahteva.
3. Mora bit tud rejnik vsaj 18 let starejši od rejenca al je to sam pri posvojitelju?
4. definicija kukavičjih otrok?
4. otrokova tožba na ugotovitev očetovstva- Do 23 leta al neomejeno? :shock:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Fleurette napisal/-a:
špelca napisal/-a:a izrazi otrok v postopku tud svoje mnenje o preživljanju? al sam o v&v in stikih?
Ja tud tukej :)

Jz mam tud ene par uprašanj:

1. kdo odvzame staršem otroka? CSD ali sodišče?
2. Pri rejništvu piše da lahko otrok zahteva odvzem ali omejitev stikov. A to lahko zahteva tud drgač..npr. ob ločitvi itd. PA ful mi je čudn to da lahko on zahteva.
3. Mora bit tud rejnik vsaj 18 let starejši od rejenca al je to sam pri posvojitelju?
4. definicija kukavičjih otrok?
4. otrokova tožba na ugotovitev očetovstva- Do 23 leta al neomejeno? :shock:
1.Staršem odvzame otroka CSD na podlagi 120 člena ZZZDR-ja oz. mislim da tudi 121. člena. Vendar tudi v primeru odvzema RP to odvzame sodišče, nato pa CSD na podlagi te odločbe sodišča CSD odvzame otroka, itd.
2. Pomoje je tu mišljeno, da se to lahk zahteva v okviru uveljavljanja stikov otroka...ne vem točno, to je kr neki :)
3.Ne, nikjer nič ne piše:))
5.Otrok lahko vloži tožbo od trenutka ko je star 15 let in razsoden pa neomejeno....
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

špelca napisal/-a:a izrazi otrok v postopku tud svoje mnenje o preživljanju? al sam o v&v in stikih?
V postopku preživljanja otrok izrazi svoje mnenje, nima pa pravice do pritožbe na odločitev sodišča.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

sorry, tam ko sem rekel da sodišče odvzame RP potem zgleda da tudi samo odda otroka v rejništvo ali v zavod.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Hvala.

Ja kaj je zdej pravilno? ker jaz sem tud prebrala da csd odvzame otroka, sam mi je to ful čudno? :?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Fleurette napisal/-a:Hvala.

Ja kaj je zdej pravilno? ker jaz sem tud prebrala da csd odvzame otroka, sam mi je to ful čudno? :?
Ukrep odvzema RP je hujši poseg v izvrševanje pravic in dolžnosti starševstva kakor odvzem otroka. Za odvzem otroka je pristojen CSD v upravnem postopku, za odvzem RP pa sodišče v nepravdnem postopku. Tako sem jaz razumel in tako tudi piše v knjigi.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Nja mi nekdo pove, kaj ima zapisano vse v zapiskih o pooblastilih CSD-ja . Jaz osebno nimam nič, pri drugih zapiskih, kar jih imam, so omenjene samo površno neke zadeve, v knjigi je pa dokaj obsežno obravnavano. A je rekla kaj na predavanjih glede tega?
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Jaz pa ne razumem kako lahko otrok izrazi svoje mnenje glede prezivljanja? Kaj, a pove kok hoce da mu "fotr" placuje? :lol: Prav zares se ne spomnim, da bi kaj glede tega zasledila, a mi lahko poveste kje v knjigi lahko najdem to?
Pa v kaksnem smislu se ne more pritozit? A nima pravico do vrocitve odlocbe in do pritozbe, ce je v postopku izrazil svoje mnenje?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Punipan napisal/-a:Jaz pa ne razumem kako lahko otrok izrazi svoje mnenje glede prezivljanja? Kaj, a pove kok hoce da mu "fotr" placuje? :lol: Prav zares se ne spomnim, da bi kaj glede tega zasledila, a mi lahko poveste kje v knjigi lahko najdem to?
Pa v kaksnem smislu se ne more pritozit? A nima pravico do vrocitve odlocbe in do pritozbe, ce je v postopku izrazil svoje mnenje?
Sodišče v postopku preživljanja na podlagi mnenja otroka izve, kaj otrok počne v prostem času, s čim se ukvarja, nato to upošteva pri odmeri preživnine, ki jo seveda določi glede na zmožnosti zavezanca in potrebe upravičenca. To piše v Komentarju...
Pač ne more se pritožiti tko kot si ti rekla, ja.....kljub temu da izrazi svoje mnenje se ne more pritožiti, kar bi prišlo prav v primeru, da je sodišče njegovo mnenje interpretiralo v njegovo škodo.
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Aja, seveda, saj to je logicno.
Samo jaz sem to glede pritozbe razumela tako, da se lahko pritozi ce je v postopku izrazil svoje mnenje in to ravno zaradi tega, ce bi ga sodisce npr. napacno interpretiralo. Ceprav sem nasla v zapiskih, da pritozba ni mogoca, bi rada se izvedela zakaj je temu tako.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

2 vprašanji, da potrdim svoje domneve :)

pasivna legitimacija pri tožbi na ugotovitev očetovstva?
sporazumna razveza poteka v nepravdnem postopku?
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

kleopatra napisal/-a:2 vprašanji, da potrdim svoje domneve :)

pasivna legitimacija pri tožbi na ugotovitev očetovstva?
sporazumna razveza poteka v nepravdnem postopku?
Po moje je tko:

- oseba ki naj bi bila otrokov oče
- ne, v pravdnem
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

hvala.
in še, kakšna je razlika med zadržkom in prepovedjo npr. sklenitve ZZ...kako je s tem pri nepopolni in popolni posvojitvi?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Razlika je, da zakonska prepoved preneha s sklenitvijo ZZ- nepopolni posvojitelj in psovojenec ne smeta sklenit ZZ, če pa skleneta pa razmerje med njima preneha
Pri zakonskem zadržku pa pride do neveljavnosti- izpodbojnosti ZZ, možen pa je spregled zadržka s strani sodišča (dispenz) glede sorodstva in glede mladoletnosti (kadar okoliščina obstajal v času sklenitve ZZ in obstaja v času, ko sodišče odloča), možna pa je tudi konvalidacija ZZ- če ke npr: sklenila ZZ mladoletna oseba torej je ta okoliščina obstaja v času sklenitve ZZ, v času, ko pa sodišče odloča pa ne obstaja več.
Zakonski zadržek pa obstaja tudi v razmerju posvojitelj- posvojenec( torej popolni), če slučajno pride do sklenitve je ZZ izpodbojna.

@Punipan: Mislim da so tu v ospredju čisto logični razlogi- zakon ni določil ničesar (ZPP) medtem ko je določeno, da lahko to pravico uporablja pri v+v in stikih. (Načelo zakonitosti- pravice in obveznosti lahko določi samo zakon)
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Zakaj pa nima pritožbe v postopku preživljanja , pa ne vem. Meni to nikjer ne piše. Pač nima, taka je naša ureditev.....
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

Zakonca imata 2 otroka- sin je star 5 let, hci pa 19 let in je studentka. Ker je oče nasilen, je mati vlozila tozbo za razvezo, vendar pa sama ne more prezivljati sebe in otrok. Tako je oče zacel groziti, da bo sina odpeljal v tujino. Kaksne zahtevke lahko dajejo med postopkom?
-mati v svojem imenu:
-mati v sinovem imenu:
-mati v hcerinem imenu:
-sin v svojem imenu:
-hci v svojem imenu:

?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

kleopatra napisal/-a:Zakonca imata 2 otroka- sin je star 5 let, hci pa 19 let in je studentka. Ker je oče nasilen, je mati vlozila tozbo za razvezo, vendar pa sama ne more prezivljati sebe in otrok. Tako je oče zacel groziti, da bo sina odpeljal v tujino. Kaksne zahtevke lahko dajejo med postopkom?
-mati v svojem imenu:
-mati v sinovem imenu:
-mati v hcerinem imenu:
-sin v svojem imenu:
-hci v svojem imenu:

?
Po moje je tako:
Mati v svojem imenu: Predlaga lahko sodišču izdajo začasne odredbe o izselitvi zakonca(moža) iz skupnega stanovanja zaradi preprečitve nasilja in začasno odredbo o preživljanju nje same
Mati v sinovem imenu: Predlaga izdajo začasne odredbe o V in V, preživljanju in stikih(odvzem ali omejitev stikov ali način izvrševanja)
Mati v hčerinem imenu: Tukaj ne pride nič v poštev. saj je hči polnoletna in očitno je tudi "razsodna", tj. psihofizično zrela oseba, glede na to, da je študentka in lahko sama opravlja procesna dejanja. Mati nima več RP nad hčerko in je torej nima pravice zastopati.
Sin v svojem imenu: Sin ni star 15 let in glede na starost niti ni razsoden, tako da nima pravice vložiti nobenega zahtevka med postopkom.
Hči v svojem imenu: Pomoje tukaj lahko hči vloži predlog za izdajo začasne odredbe o svojem preživljanju, saj ji kot polnoletni osebi ne pripada posebna skrb staršev v obliki V in V ter stikov....(razen če je mogoče fora v tem, da gre za postopek razveze in hči pač v tem postopku ni upravičena stranka, torej niti nima pravice med postopkom bilo kaj vlagati, potem bo sodišče ex officio izdalo začasno odredbo o njenem preživljanju)
Naj me kdo popravi, če sem kaj narobe rekel...
Odgovori

Vrni se na