Izpit

prof. dr. Jože Mencinger

Moderatorji: Minnieeldorado

Odgovori
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Mogoče kdo ve kje bi našla kakšen septembrski izpit iz prejšnjih let? :?:
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Random »

Jaz jih lshko poiščem jutri tekom dneva, če jih še kje mam, pošlji mi mejl na private pa ti pošljem, če kaj najdem.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

o hvala. ti takoj pošljem ;)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

A reeeeess noben nima nobenga primerka septembrskih rokov?ker jaz resnično nisem nobenega našla pa bi zlo zlo lepo prosila če bi se komu dal kj pogledat... :?
zajc88
Prispevkov: 11
Pridružen: 25. Avg 2009 12:52

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a zajc88 »

oi,
jst sm mal pogledou in do zdj sm najdu samo en izpit, tako da če ti to kaj pomaga ti lahko pošljem.
lp L
urbek
Prispevkov: 12
Pridružen: 14. Maj 2009 19:32

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a urbek »

Mi lahko kdo prosim pove kako se pretvori procentualni podatek v podatek z vrednostjo z, kot npr: 90% z=0.45. Kje se to pogleda oziroma kako se to izračuna.

Hvala
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Urbek,
ne razumem cisto tvojega vprasanja.
A to misls da če maš npr. nalogo v kateri moreš določit meje, v katerih se giblje 90 % nečesa? Pa ne veš kako bi to naredil?
:?:
urbek
Prispevkov: 12
Pridružen: 14. Maj 2009 19:32

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a urbek »

Ja pravilno si razumela!
Hvala za odgovor.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

aha.ja 90% razdeliš na polovico, se pravi je na vsaki strani po 45%, to je 0,45. potem pogledaš v tisto razpredelnico katera vrednost je najbližja(gledaš v notranjsoti)in potem odčitaš pri kraju. za 0,45 je recimo z=1,64, na drugi strani je pa potem z= - 1,64. Nato pa normalno zračunaš po formuli: x=M+ z * s (standardni odklon) in tisto kar dobiš ven je meja. dobiš pa zmerja dve meji.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Dexter napisal/-a:
tita123 napisal/-a:ena naloga iz oktoberskega izpita

Napiši vse možne dogodke (številka, grb) pri metanju 3 kovancev!

a) Izračunaj verjetnosti dogodkov:
A - enak rezultat na vseh 3 kovancih;
B- samo 1 grb
C- najmanj 1 grb!

b) Kateri od dogodkov A, B, C, so izključujoči se dogodki?

c)Za vsak grb dobiš 1 euro. izračunaj matematično pričakovanje igre!

me pa zanimajo postopki računanja.. hvala :)
Profesor je rekel, da niti sam ne zna telih načinov računanja, da je veliko enostavneje, če pač napišeš vse možne kombinacije pa tudi bolj praktično je. Ampak vseeno bom napisal postopek ...

Imaš torej tri mete in pri vsakem metu lahko dobiš ali grb ali številko. Se pravi imaš pri vsakem metu 2 možnosti:
1. met: 2 možnosti
2. met: 2 možnost
3. met: 2 možnosti

Vse te možnosti med sabo zmnožiš (2 x 2 x 2) in dobiš rešitev 8. Kar pomeni, da je mogočih 8 dogodkov. Če napišeš vse možne kombinacije, dobiš seveda enak rezultat.

1. a) A: enkrat lahko dobiš same grbe in enkrat same številke. Se pravi v dveh možnosti od skupno osmih. To pomeni P = 2/8 = 25 %
B: 3 možnosti: P = 3/8 = 37,5 %
C: 7 možnosti (ker je grb povsod, razen pri kombinaciji, ko so same številke): P = 7/8 = 87,5 %

b) Izključujoči je tisti dogodek, ki se ne more istočasno zgoditi, torej je pravilni odgovor: A in B

c) Verjetnost, da 3 grbe je 1/8, verjetnost da 2 grba je 3/8, itd ... kar se pretvori v izračun: E(X) = 3 x 1/8 + 2 x 3/8 + 1 x 3/8 + 0 x 1/8 = 12/8 = 1,5 evra
Matematično pričakovanje je torej 1,5 evra. Kar mislim da pomeni, da je to poštena igra.



vKaj bi se dalo komu tole razložit?ker se mi ne sanja od kje je 1/8, pa od kje 3/8....prosim!
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Katya »

Najlaži je tko če si napišeš vse možne kombinacije (G-grb Š-številka) se pravi pride tako:
1)GGG
2)GGŠ
3)GŠŠ
4)ŠŠŠ
5)ŠGG
6)ŠŠG
7)ŠGŠ
8)GŠG

A) 2/8 (imaš 8 možnosti in samo na dveh možnosti imaš lahko na vseh kovancih enak rezultat (GGG in ŠŠŠ)
B) 3/8 (prešteješ kjer imaš SAMO en grb)
C) 7/8 (prešteješ kjer je najmanj en grb, se pravi možnosti kjer je 1, 2, ali 3 grbi)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

O hvala.

kaj pa tale primer:

Število črk v vrstici nekega romana je normalno porazdeljena spremenljivka, srednja vrednost je 84 črk, standardni odklon je 8 črk. Kolikšna je:
- verjetnost da bdo štiri vrstice nekega odstavka vse imele več kot 84 črk?
- verjetnost, da stran, ki ima 36 vrstic, s povprečjem več kot 86 črk pripada isti knjigi?

Pa še nekaj me zanima:
v primeru, kjer moreš zračunat verjetnost da bo v vrstici manj kot 76 črk ali več kot 88 črk pač zračunaš za vsako posebej pa potem sešteješ?ker je vmes ali? če bi bilo vmes in bi pa množila?imam prav?

Hvala!
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Petrič »

hej! a ma kdo kšn predlog kako se najhitrej pa čimbol naučit statistiko?
*missy*
Prispevkov: 93
Pridružen: 07. Maj 2011 19:14

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a *missy* »

bua,pomoje noben nima pametnega predloga :D
jst zase še sama ne vem,kako mi je uspelo...reševala sem izpit in pojma nisem mela kaj rešujem :lol: sam je pa uspelo. Mislim,da sm nekje dobila rešene naloge,postopke in se po tem učila. Ampak,ja..nič konkretnega ti zdej nism rekla :)
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a KiZo »

jst sm 1x prebrau knjigo, delu izpite ceu dan pa je znesl za 6...
toti
Prispevkov: 1
Pridružen: 06. Nov 2011 22:59

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a toti »

a bi mogoce kdo znal resit naslednjo nalogo!

Za sedem ocetov in njihovih sinov imamo naslednje podatke o njihovi starosti
oce: 40 24 35 25 26 28 32
sin: 10 2 8 4 6 5 7
A) na dva nacina izracunaj jaskost povezanosti med starostjo ocetov in sinov
b) koliko starega oceta naj bi imel oce, ki je star 38 let? Koliko povprecno je stra oce , ko dobi sina?

Ful, hvala:)
Odgovori

Vrni se na