Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
iness
Prispevkov: 5
Pridružen: 20. Dec 2010 19:11

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a iness »

Betka napisal/-a:Kdo ve, katere vrste investicijskih učinkov poznamo?
mislim da sta planski in dejanski
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Betka »

Zna kdo tole: Navedite ustreznici izokvanti in izokosti v teoriji potrošnje ter pojasnite njun pomen.
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Smilko »

izokvanta je krivulja ravnodušnosti (indiferenčna krivulja) izokosta pa je premica dohodka.
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Betka »

Aaa to je to? Ok, hvala.
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Betka »

Kaj pa to... Vrste cenovnih indeksov. :?:
In pa primer za negativno diskriminacijo cen.
psihe
Prispevkov: 2
Pridružen: 10. Jan 2012 13:20

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a psihe »

iness napisal/-a:
Betka napisal/-a:Kdo ve, katere vrste investicijskih učinkov poznamo?
mislim da sta planski in dejanski
Mejni, poveprečni in dejanski ali planski(pričakovani)
enako je potem pri kapitalnem količniku
laura
Prispevkov: 40
Pridružen: 24. Jan 2011 11:04

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a laura »

Mene pa zanima, katere točke ne pridejo v poštev v 5. in 6. delu?
Pravica
Prispevkov: 38
Pridružen: 27. Jun 2011 14:00

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Pravica »

Funkcija trošenja je podana z enačbo Tr=20+0.8P
a)izračunaj ravnotežni produkt-to mi je jasno
b)investicije se ob investicijskem učinku 0.8 enkratno povečajo za 30,država pa trajno poveča avtonomno trošenje za 20. Izračunaj in nariši novo ravnotežje.
c)ravnotežni produkt pred investiranjem predstavlja 80% potencialnega. Koliko znaša potencialni produkt po izvedenih investicijah?
d)kolikšno je povečanje dejanskega produkta do vključno 2. obdobja?
e)če se je mejna nagnjenost k trošenju znižal na 0.75,kakšen je ravnotežni produkt pred in po povečanju trošenja in zakaj sprememba?

že vnaprej hvala za pomoč :oops:
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Aida »

V. del:
Pride v poštev v celoti, razen:
- pri točki 4 tabela V.1 in slika V.2,
- točka 5.

VI. del:
Ne pride v poštev:
- točka 6,
- pri 29. točki je potrebno znati le prvi graf in njegovo razlago (v knjigi, izdani leta 2002, je to 30. točka),
- pri 32. točki (v knjigi, izdani leta 2002, je to 33. točka) je potrebno poznati funkcije posameznih akterjev v gospodarstvu.

Drugače je pa literatura objavljena na strani PF:
franjo.stiblar.literatura.pek.doc
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Lp, A
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a rea »

Kopirano iz druge teme, kjer skoraj leto dni nisem dobila odgovora :D

Dragi kolegi/kolegice.

Vem, da je bilo že parkrat napisano, pa vendarle, teh strani je toliko, da se izgubiš v njih.
septembra grem delat ekonomijo prvič. Kako se je lotit? Je skripta ok za zraven, ali so napake?
Potrebno pa je vzeti v zakup, da o ekonomiji (še!) nimam pojma, in da nism hodila na predavanja. (oz sem hodila, pa nism nič odnesla od njih :D ).

(edino, da potem septembra nisem šla delat ekonomije in da jo grem junija prvič :D)
Torej, vem približen postopek: knjiga, stari izpiti ipd.
Zanima pa me kakšen način je NAJBOLJŠI? Začneš s knjigo, brez skripte pa stari izpiti, skripto samo prebrat? ali lahko najprej iz skripte, potem knjiga, potem stari izpiti itd itd?
Pa koliko se mi splača reševati repetitorij?

Hvala za odgovore (ki jih bo sigurno na stotine :lol: )
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a brucka »

rea jaz sem se ekonomijo najprej naučila celo knjigo (teorijo, formule, grafe, čisto vse), potem sem sama rešila cel repetitorij in na koncu še vse stare izpite - na koncu pa parkrat vse ponovila in pregledala rešitve repetitorija in nalog iz starih izpitov, težje še parkrat rešila in to je to :ugeek: skript nisem uporabljala, tako da ne vem kakšne so.
hehe*
Prispevkov: 16
Pridružen: 10. Apr 2011 15:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a hehe* »

brucka napisal/-a:rea jaz sem se ekonomijo najprej naučila celo knjigo (teorijo, formule, grafe, čisto vse), potem sem sama rešila cel repetitorij in na koncu še vse stare izpite - na koncu pa parkrat vse ponovila in pregledala rešitve repetitorija in nalog iz starih izpitov, težje še parkrat rešila in to je to :ugeek: skript nisem uporabljala, tako da ne vem kakšne so.
sliši se veliiiko dela :)... koliko časa pa si približno porabila za to in ali si hodila na predavanja?
seal

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a seal »

Podrobno predelati knjigo (prvo 1-2x prebrati), nato se lotiti reševanja starih izpitov (sam rešiti in se potem samo to učiti), na koncu praktične naloge. Ostalo je zguba časa.
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz sem se za izpit "učila" kar nekajkrat. Vedno neuspešno. Zakaj? Ker sem se hotla v prekratkem času naučit vso snov, za tisto, kar pa na izpitu dejansko šteje, pa je zmanjkalo časa. Zdaj pa, ko sem končno pogruntala, kako in kaj, sem si malo pogledala in naredila.

1. Pojdi čez knjigo na ta način, da boš razumela, za kaj gre. Ne rabiš se učit.
2. Nauči se teorijo (in zraven seveda grafe, formule), ki je vključena v stare izpite. Vprašanja se ful ponavljajo, tak da, če to znaš, narediš 1000000 %.
3. Predelaj računske naloge (vaje) in reši tiste, ki so v starih izpitih.

In to je to :)
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a brucka »

hehe* napisal/-a:
brucka napisal/-a:rea jaz sem se ekonomijo najprej naučila celo knjigo (teorijo, formule, grafe, čisto vse), potem sem sama rešila cel repetitorij in na koncu še vse stare izpite - na koncu pa parkrat vse ponovila in pregledala rešitve repetitorija in nalog iz starih izpitov, težje še parkrat rešila in to je to :ugeek: skript nisem uporabljala, tako da ne vem kakšne so.
sliši se veliiiko dela :)... koliko časa pa si približno porabila za to in ali si hodila na predavanja?
na predavanja sem hodila za izredne, učila sem se 1 mesec po 7 ur na dan, se mi je pa na začetku zdela zelo težka snov in sem kar rabila, da sem "not padla"
hehe*
Prispevkov: 16
Pridružen: 10. Apr 2011 15:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a hehe* »

najlepša hvala za odgovore in nasvete...mislim da bom ekn prestavila na junijski rok in upala na najbolše :D
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a rea »

Hvala za nasvete :D
Sem se spravila brat knjigo pa mi ne gre preveč dobro hahah.
Zdaj sem si zastavila naslednje:
Ker je knjiga meni čisto neberljiva, bom šla lepo po vprašanjih iz repetitorija in si izpisovala odgovore na ta vprašanja. Saj je zajeto bistvo s tem, ne?
Se mi to splača? Tako nameravam predelati teorije in določene računske naloge, zadnje tri tedne imam pa samo za reševanje starih izpitov.
Ali se raje naj ne spravljam na repetitorij? :)
Jaoo, najhuje je, ker si ne znam narest enega fiksnega plana.
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Po mojem mnenju se ti repetitorij ne splača. Jaz sem ga reševala s pomočjo knjige, pa sem vrgla čas stran. Prebij se čez knjigo, pa na izpite.
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Car »

Rea, meni je skripta veliko pomagala, tako da ti priporočam, da repetitorij daš na stran in prebereš 1x knjigo, mogoče 2x, potem pa vsaj 2 tedna delaš po skripti in 1 teden po starih izpitih in lepa ocena bo tu :)

lp
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a rea »

Hvala obema :)
Evo, ta trenutek se spravim na knjigo, zraven eno Laško in to je to :D
Upam na najboljše :D
lale13
Prispevkov: 21
Pridružen: 16. Avg 2011 10:25

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lale13 »

Mene pa zanima, če bi bil kdo tako prijazen, da bi rešil nalogo 8 iz izpita:

Potrošnja je podana z enačno C=20+0,5P, investicije (I) so 30, javna poraba (G= je 50, potencialni produkt je 300 in je za 20% večji od ravnotežnega produkta,
a) izračunaj izvozno-uvozno bilanco oz neto izvoz ter avtonomno trošenje
b) kolikšna bi bila stopnja inflacije, če bi se izvoz trajno povečal?
c) kolikšni proporcionalni in progresivni davki bi imeli za posledico enak učinek?

Najlepša hvala:)))
Pravica
Prispevkov: 38
Pridružen: 27. Jun 2011 14:00

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Pravica »

A kdo ve, a bo na majskem roku tudi Štiblarjev izpit?
Uporabniški avatar
Tyarinn
Prispevkov: 42
Pridružen: 20. Jan 2010 14:26

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Tyarinn »

Lale, ce slucajno se ne ves resitev..
Pri A) uporab T=C+G+I+(E-U) .. Ko vstavs vse notr, dobis odg da je neto izvoz (E-U) 25.
Avtonomno trosenje je 125 (a=c+g+i+(e-u)) (brez vpostevanja axP)
B) dPr=T/(1-alfa) , dobis 80, pristejs k prejsnjemu Pr, dobis 330.. Infl.= (Pr-Pp)/Pp (10%)
C) dP=dDa -prop.davki (80)
dP=((1-beta)/(1-alfa)) x dDa (tuki ne mors izrazt stevilcno, loh pa poves da bi bli prog.davki < 80.
Upam da je pomagal, ce ni ze kdo prej :))
I'm an idealist. I don't know where I'm going, but I'm on my way.
Uporabniški avatar
cherilady
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2012 22:53

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a cherilady »

A mi prosim kdo zna pojasnit, kaj naj bi bila fora tele formule za potrošniški dobiček: PD= K * (povprečna koristnost - mejna koristnost)?
Potrošniški dobiček naj bi se računal na 3 načine: računsko, grafično in iz tabele koristnosti; s tem, da če maš podane neke podatke pride po tej formuli VEDNO drugačen rezultat kot z ostalima dvema načinoma (tut če je podana naprimer fiksna cena 3, pa sem jo upoštevala kot mejno koristnost- ker naj bi bila cena enaka mejni koristnosti? Vendar če sta kao enaki, zakaj pol pri tabeli računaš PD= mejna koristnost - cena (no sej to je bolj logično sicer)). Tut dobljeni rezultati s to formulo so blazno nelogični, ker če maš npr. podane določene količine, povprečne in mejne koristnosti, po tej formuli potrošniški dobiček ves čas narašča?!

A kdo mogoče ve kaj je fora, si že pol ure razbijam glavo s tem? :D Oz. kako pristopit k zadevi na izpitu?
dedekmraz
Prispevkov: 52
Pridružen: 16. Dec 2009 10:19

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a dedekmraz »

a ma kdo stare izpite : januar 2009, junij 2009, avgust 2007(septembrski rok) in pa januar 2007 ? mam večino ostalih starih izpitou ampak tile mi pa manjkajo :D
Odgovori

Vrni se na