Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a smotka »

zakaj se ne morem prijavit na izpit!?? Prijavnica je odprta,ko pa kliknem prijavi , i napise da moram oddat prosnjo za naslednje opravljanje izpita, ceprav sem ga sla junija pisat sele prvic wtf?? Prej sem se vedno uspesno odjavila,kar mi tudi pise pod odjava od izpita..referat ne dela, v ponedeljek bo pa ze prepozno za prijavo ko bom brankotu zatezila kaj se grejo..a mam sploh ksno moznost da se mi rata prijavit oz. Da me naknadno prijavijo ko ugotovijo da so se ocitno v sisu zmotil?
Uporabniški avatar
hannah
Prispevkov: 70
Pridružen: 05. Okt 2010 21:45

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a hannah »

Zdele pošlji mail, da se bo videlo, da si se res hotela prijavit, pa ti ni delalo, potem pa pejt do Brankota oz. mu še enkrat pošlji mail, da te prijavi ;)
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a smotka »

Sem poslala in napisala da naj me prijavi. Zdaj pa čakanje do ponedeljka da vidim če bo use ok:)
aisia
Prispevkov: 61
Pridružen: 19. Dec 2008 16:37

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a aisia »

Imam mogoče kdo zbrane vse izpite 2012?
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tjaska »

mogoče kdo ve, kako izračunamo ravnotežno ceno in količino v popolni konkurenci, če imamo podane podatke za nabavno in prodajno ceno dvojnega monopolista?
Vem da se v popolni konkurenci oblikuje normalna cena, samo kako to izračunaš iz teh podatkov;
npr: K: 1,2,3,4,5
Cn: 10,14,16,17,18
Cp: 24, 21 18, 17,12

Bi bila zelo hvaležna, če mi kdo pomaga :)
joki
Prispevkov: 2
Pridružen: 13. Sep 2012 15:30

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a joki »

Izračunaš mejne izdatke in mejne dohodke iz Cp in Cn, tam kjer je MD=MI je mejni čisti dohodek enak 0, tam je D največj
oziroma gledaš kje je za povpraševano količino in ponujeno količino enaka cena. Torej sečišče krivulj.
Jade
Prispevkov: 34
Pridružen: 02. Nov 2011 19:22

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Jade »

Sm na forumu zasledila, da je lucky zbrala rešene naloge izpitov od ekn ki se ponavljajo v zadnjih letih. Datoteke ni več na forumu, zato bi prosila da jo naj kdor jo ma na kompu ponovno gor prilepi :D
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a smotka »

kako je ko računaš v nalogi fiksne stroške - namreč ni mi jasno kako jih izračunaš če imaš npr. podano samo količino in celotne stroške. Pri eni nalogi smo vzeli prvo vrednost celotnih (recimo3) in so bili vsi fiksni 3. Pri drugi nalogi mi pa piše da rečemo da so fiksni 0, ker pač nimamo podanih, vse je pa isto kot pri prvi nalogi..in zdej ne vem kaj naj na izpitu napišem, da so pač avtomatsko 0 ali vzamem prvo vrednost celotnih?
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a smotka »

aja opazla sem da v tisti nalogi kjer smo vzeli fiksne 0, pise da podjetje deluje v čisti konkurenci..a ma to kaj veze? So v čisti konk. Fiksni stroški vedno 0? Ker to nisem nikjer v knjigi zasledila..ah
Brooks
Prispevkov: 12
Pridružen: 20. Okt 2011 08:30

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Brooks »

Kdaj so ponavadi ustni izpiti? Isti dan oz. največ v kolikih dneh?
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a oxford »

smotka napisal/-a:kako je ko računaš v nalogi fiksne stroške - namreč ni mi jasno kako jih izračunaš če imaš npr. podano samo količino in celotne stroške. Pri eni nalogi smo vzeli prvo vrednost celotnih (recimo3) in so bili vsi fiksni 3. Pri drugi nalogi mi pa piše da rečemo da so fiksni 0, ker pač nimamo podanih, vse je pa isto kot pri prvi nalogi..in zdej ne vem kaj naj na izpitu napišem, da so pač avtomatsko 0 ali vzamem prvo vrednost celotnih?
Če maš naprimr podan:
K 0 1 2 3 4
CS 2 4 6 8 10

fiksni stroški so 2 ker gledamo na to kolikšni so pri količini 0--> ker se z obsegom proizvod ne spreminjajo (se prav pogledaš kok so celotni stroški pr 0)
če pa ni podan CS pri količini 0 domnevamo da FS ni (se prav so 0)

Vrejtno te je to zanimal ne.. :)
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a oxford »

se popravljam.. :D pri drugi možnosti FS niso 0 ampak pač sam napišš da ni FS.. fora je da morš vedt da če ni FS potem velja--> elastičnostVS=elastičnostCS
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a smotka »

jaja to sem mislila,samo moja razlaga je bla mal čudna :D hvala tiiii :D
Edo
Prispevkov: 24
Pridružen: 20. Jul 2011 12:38

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Edo »

A bi mi znal kdo na kratko razložiti vprašanje "Pristopi v reševanju trade-off med rastjo z inflacijo in stabilnostjo z brezposelnostjo"

Hvala :)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Izpit od Štiblarja je bil skor čist isti ko junijski 2010.... Vsa vprašanja so pa že bla na izpitu :)
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a smotka »

mah skoda,men je pa zmankal casa za stare izpite, niti jih nisem imela :( upam da pridem vsaj na ustno, ceprav znam bol slabo..kako pa drugac sprasuje stiblar? Lahko, tezko, ful zahteva znanja? Najbrz niti priblizno ni isto kot Zajc ane :( pa kaksna poglavja,vprasanja ki jih ma se posebej rad?
Count Dooku
Prispevkov: 109
Pridružen: 02. Nov 2010 18:44

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Count Dooku »

Štiblar sprašuje svašta, odvisno kakšne volje je, tudi kakšna Fišerjeva enačba se je že našla...na pamet seveda :lol: :lol: drgač pa mene je npr. vprašu fiziokratizem, pa diskriminacijo cen (vse 3 pogoje za naštet in opisat)
Nosce te ipsum!
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a smotka »

ajooooj :shock: mah gremo pozitivno jutr tja,kar bo bo, bomo pa oktobra pac raztural 55+ brez ustnega :P
Count Dooku
Prispevkov: 109
Pridružen: 02. Nov 2010 18:44

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Count Dooku »

ajooooj :shock: mah gremo pozitivno jutr tja,kar bo bo, bomo pa oktobra pac raztural 55+ brez ustnega :P

to ti tudi sam priporočam :D
Nosce te ipsum!
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tjaska »

lahko kdo prosim prilepi septemberska izpita :)
oxford
Prispevkov: 55
Pridružen: 13. Jan 2012 17:53

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a oxford »

a bi biu kdo tok prijazen in odgovoriu na par vpr. :)
1.) kako izračunamo produkt po uporabi?
2.) kateri pogoji morajo bit izpoolnjeni da bi imeli produkcijski faktorji cene?
3.) vrste podjetniškega dobička?

hvala:)
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Cockta »

oxford napisal/-a:a bi biu kdo tok prijazen in odgovoriu na par vpr. :)
1.) kako izračunamo produkt po uporabi?
2.) kateri pogoji morajo bit izpoolnjeni da bi imeli produkcijski faktorji cene?
3.) vrste podjetniškega dobička?

hvala:)
1.) Sešteješ porabo in naložbe tistega obdobja. Tuki je še en graf in pa formule. (skripta stran 22)
2.) Pogoji so: relativna redkost, tehnična sposobnost za fizično monopolizacijo in faktor mora biti v zasebni lasti. Ampak dovolj sta že druga dva pogoja - brez prvega. (skripta stran 90)
3.) Podjetniški dobiček: kapitalistični in nekapitalistični. Primer kapitalističnega je, če nekdo svojo idejo patentira in jo s tem trajno monopolizira.. v tem primeru dobiček, ki ga bo dobil, ne bo več odraz te njegove ideje/izuma, ampak monopolizacije. (skripta stran 96)

in nzk :D
aisia
Prispevkov: 61
Pridružen: 19. Dec 2008 16:37

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a aisia »

Hej,

mi lahko prosim kdo razloži razliko med spremembo ponudbe in spremembo ponujene količine...

tnx
Jagoda*
Prispevkov: 7
Pridružen: 14. Feb 2012 02:29

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Jagoda* »

IMAM NASLEDNJA VPRAŠANJA GLEDE EKONOMIJE IN UPAM DA ZNAŠ NA KJERO OD NJIH ODGOVORIT ☺
1. odnos med klasično dihotomijo in kvantitativno teorijo denarja. Kaj je glede tega pokazala sedanja kriza?
2. vprašanje je katera teorija in kater zakon zanikata obstoj likvidnostne funkcije denarja. odgovor je sajev zakon in kvantitativna teorija denarja. kako bi razložila zakaj?
3. Povezava kriterija za oblikovanje produkcijske cene glede naložb kapitala z različne dejavnosti s pogoji investiranja v primeru diferencialne zemljiške rente II.
4. Kako je ravnotežni produkt mogoče povečati z monetarno politiko diskontne stopnje in kako to hkrati deluje prek investicijske funkcije.
5. Na osnovi znanih podatkov izračunaj, kolikšen je bil v letu 2001 slovenski investicijski učinek
6. Pod kakšnimi pogoji bi danes veljala delovna teorija vrednosti?
7. Kateri pogoj more biti izpolnjen za približevanje ravnotežju pri časovnem zaostajanju ponudbe za povpraševanjem
8. Pod katerimi predpostavkami velja formula kapitalizacije
9. Kakšen je tržni položaj, če so mejni izdatki enaki povprečnim in zakaj?
10. Zakaj izravnani proračun ni nevtralen za gospodarsko aktivnost? V katerem ekstremnem primeru bi bil nevtralen (formula in graf)
11. Izračunaj učinek slovenske tekoče plačilne bilance v 2001 (2000) na BDP (ob upoštevanju mejne nagnjenosti k porabi)
12. Razloži pravnega lastnika na vrtu
13. Prav, narobe ali odvisno (za pozitivno oceno je treba odgovor razložiti) Operacije na prostem trgu niso stvar centralne banke.
14. Monetarna politika. Kateri ukrepi centralne banke in zakaj najbolj neposredno vpliva tudi na zmanjšanje proizvodnje
15. Pod katero predpostavko in zakaj bi ukrepi centralne banke za zmanjšanje koločine denarja v obtoku vodili k zmanjšanju rasti ravni cen?
16. Kaj dobimo z odpravo vpliva rasti cen pri produktu, dohodku, tečaju in obrestni meri (imena in formule)(izpit 107)
17. Kako vpliva uvedba nove tehnologije na ponudbo na kratek in dolgi rok in optimalni obseg produkcije? Nariši graf. (izpit 34)
18. Razloži ali mejni produkt dela določa mezde ali ne. Na katere odločitve vpliva mejni produkt dela in na katere vplivajo mezde in kako? (izpit 17)
19. Kako je ravnotežni produkt mogoče povečati z monetarno politiko diskontne stopnje in kako to hkrati deluje prek investicijske funckije? (izpit 14)
20. Povezava kriterija za oblikovanje produkcijske cene glede naložb kapitala v različne dejavnosti s pogoji investiranja v primeru diferencialne zemljiške rente II. (izpit 14)
21. Ali čista konkurenca zagotavlja enake dohodke proizvajalcem? Razloži in grafično ilustrirajte. Definiraj položaj posameznega ponudnika na dolgi rok v pogojih čiste konkurence. Definiraj in napiši in nariši pogoje, pod katerimi se posamezni ponudnik umakne s trga. (izpit 8)
22. Odnos med klasično dihotomijo in kvantitativno teorijo denarja. Kaj je glede tega pokazala sedanja kriza?
23. S stališča vseh subjektov na trgu in glede na tržna stanja opiši krivuljo povpraševanja, krivuljo mejnih dohodkov, krivuljo ponudbe in krivuljo mejnih izdatkov. (izpit 10)
24. Natančno opredeli delitev in dogodke kapitala in zemlje, ki jih prejme podjetnik za poizvodnjo dobrin (tudi graf) (izpit 2)
25. Kateri koraki so potrebni za prehod od optimalne kombinacije proizvodnih faktorjev v proizvodnji določene količine proizvodov k njihovi optimalni kombinaciji pri optimalni količini proizvodnje? Za obe stanji napiši ter formule in nariši (izpit 3)
26. Izbor optimalne tehnike glede na tržni poloćaj in optimalno proizvodno razdobje. (izpit 7)
27. Koliko več novega denarja emitira banka v sistemu ene poslovne banke v primeru s prvo banko v sistemu več poslovnih bank (izpit 3)

A zna kdo odgoovorit na kako od teh vprašanj, ker men nekako zmankuje časa, da mi odkrivala ameriko za vsako vprašanje posebi :P
aisia
Prispevkov: 61
Pridružen: 19. Dec 2008 16:37

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a aisia »

Pomen realnega in nominalnega produkta za oblikovanje gospodarske politike???
Odgovori

Vrni se na