Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
*missy*
Prispevkov: 93
Pridružen: 07. Maj 2011 19:14

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a *missy* »

Živjo!

Pri tem tipu nalog ne znam točno postopka in bi prosila nekomu, da mi to nalogo reši:)

Če letni dobiček podjetja 100 predstavlja 1/10 prodajne cene in je tržna obrestna mera 2%:
a) izračunaj fiktivni kapital, ustanoviteljski dobiček in stopnjo podjetniškega dobička!
- predvsem me zanima, kaj nam pomeni ta podatek o prodajni ceni.. kam to vključit?

pa še ta:
Zasebna poraba 10+0.6P, G=30, I=20
b) Izračunaj spremembo trošenja, ki bi odpravila inflacijo ter mejno nagnjenost k trošenju pri kateri ne bi bilo inflacije.

NAAJLEPŠA HVALA :)
foxy
Prispevkov: 46
Pridružen: 16. Sep 2011 20:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a foxy »

*missy* napisal/-a:Živjo!

Pri tem tipu nalog ne znam točno postopka in bi prosila nekomu, da mi to nalogo reši:)

Če letni dobiček podjetja 100 predstavlja 1/10 prodajne cene in je tržna obrestna mera 2%:
a) izračunaj fiktivni kapital, ustanoviteljski dobiček in stopnjo podjetniškega dobička!
- predvsem me zanima, kaj nam pomeni ta podatek o prodajni ceni.. kam to vključit?

pa še ta:
Zasebna poraba 10+0.6P, G=30, I=20
b) Izračunaj spremembo trošenja, ki bi odpravila inflacijo ter mejno nagnjenost k trošenju pri kateri ne bi bilo inflacije.

NAAJLEPŠA HVALA :)
a) prodajna cena pomeni vloženi kapital
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

ja natalie maš prou, js debil sm pa gledu 20% od 300=60 in pol odšteu to od 300=240.lol.haha,kvasm kmet
natalie
Prispevkov: 13
Pridružen: 30. Sep 2009 13:50

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a natalie »

A ve kdo kaj napisat, če je vprašanje "Natančno naštej in opiši ukrepe, ki sanirajo deformacije, ki se lahko pojavijo, ko gospodarstvo ne doseže Pareto optimuma."?
*missy*
Prispevkov: 93
Pridružen: 07. Maj 2011 19:14

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a *missy* »

foxy napisal/-a:
*missy* napisal/-a:Živjo!

Pri tem tipu nalog ne znam točno postopka in bi prosila nekomu, da mi to nalogo reši:)

Če letni dobiček podjetja 100 predstavlja 1/10 prodajne cene in je tržna obrestna mera 2%:
a) izračunaj fiktivni kapital, ustanoviteljski dobiček in stopnjo podjetniškega dobička!
- predvsem me zanima, kaj nam pomeni ta podatek o prodajni ceni.. kam to vključit?

pa še ta:
Zasebna poraba 10+0.6P, G=30, I=20
b) Izračunaj spremembo trošenja, ki bi odpravila inflacijo ter mejno nagnjenost k trošenju pri kateri ne bi bilo inflacije.

NAAJLEPŠA HVALA :)
a) prodajna cena pomeni vloženi kapital
A ni nabavna cena enaka vloženemu kapitalu ali je to vse isto?
foxy
Prispevkov: 46
Pridružen: 16. Sep 2011 20:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a foxy »

*missy* napisal/-a:
foxy napisal/-a:
*missy* napisal/-a:Živjo!

Pri tem tipu nalog ne znam točno postopka in bi prosila nekomu, da mi to nalogo reši:)

Če letni dobiček podjetja 100 predstavlja 1/10 prodajne cene in je tržna obrestna mera 2%:
a) izračunaj fiktivni kapital, ustanoviteljski dobiček in stopnjo podjetniškega dobička!
- predvsem me zanima, kaj nam pomeni ta podatek o prodajni ceni.. kam to vključit?

pa še ta:
Zasebna poraba 10+0.6P, G=30, I=20
b) Izračunaj spremembo trošenja, ki bi odpravila inflacijo ter mejno nagnjenost k trošenju pri kateri ne bi bilo inflacije.

NAAJLEPŠA HVALA :)
a) prodajna cena pomeni vloženi kapital
A ni nabavna cena enaka vloženemu kapitalu ali je to vse isto?
Je, ko podjetnik kupi podjetje (VK=Cn), ko pa ga nato čez nekaj let proda drugemu podjetniku, je torej prodajna cena vloženi kapital za drugega podjetnika. Prodajna cena za prvega podjetnika je enaka nabavni ceni za drugega
*missy*
Prispevkov: 93
Pridružen: 07. Maj 2011 19:14

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a *missy* »

ahaa zdaj mi je vse jasno :) naaajnajlepša hvala :)
foxy
Prispevkov: 46
Pridružen: 16. Sep 2011 20:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a foxy »

*missy* napisal/-a:ahaa zdaj mi je vse jasno :) naaajnajlepša hvala :)
prosim&ni problema ;)
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

hvalaa :D

aja še nekaj, kako ves kater faktor damo na katero mesto pri MSTS, ker na vajah so resitve cudne, nekje je tko nekje drugace.
foxy
Prispevkov: 46
Pridružen: 16. Sep 2011 20:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a foxy »

natalie napisal/-a:A ve kdo kaj napisat, če je vprašanje "Natančno naštej in opiši ukrepe, ki sanirajo deformacije, ki se lahko pojavijo, ko gospodarstvo ne doseže Pareto optimuma."?
Tukaj gre za napake v delovanju trga:
-eksternalije (rešitve: popolna internalizacija zunanjih učinkov, obdavčenje, pravni predpisi o aktivnostih za varstvo okolja, trgovanje s pravicamo do onesnaževanja)
-javne dobrine (rešitev: država nastopi kot neposredni ponudnik javnih dobrin/spodubja zasebna podjetja za njihovo proizvodnjo)
-v nepopoplni konkurenci... (rešitev: podjetja bi morala stremeti k monopolnim dobičkom)
-neinformiranost (rešitev: večja, boljša informiranost)
-obdavčenje (neobdavčenje, druga možnosti polnenja proračuna)

Ubistvu je večina odgovorov samo nasprotnih, kot če bi bilo vprašanje naštej napake v delovanju trga :)
foxy
Prispevkov: 46
Pridružen: 16. Sep 2011 20:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a foxy »

La mariposa napisal/-a:hvalaa :D

aja še nekaj, kako ves kater faktor damo na katero mesto pri MSTS, ker na vajah so resitve cudne, nekje je tko nekje drugace.
Na vajah smo npr- MSTn med faktorjema delo in kapital znaša -4, dali delo zgoraj in kapital spodaj, pa tudi drugje če te sprasuje po enem je zgoraj
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

ja ampak potem smo pri neki drugi nalogi, kjer sta bila tudi delo in kapital dali ravno obratno. ker jst mislm da, ce bi mogl bit tko kot pise v knjigi, da je y zgoraj - kolicina ki nadomesca- in spodej x - tistega, ki ga zmanjšamo-
foxy
Prispevkov: 46
Pridružen: 16. Sep 2011 20:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a foxy »

La mariposa napisal/-a:ja ampak potem smo pri neki drugi nalogi, kjer sta bila tudi delo in kapital dali ravno obratno. ker jst mislm da, ce bi mogl bit tko kot pise v knjigi, da je y zgoraj - kolicina ki nadomesca- in spodej x - tistega, ki ga zmanjšamo-
Ja saj tako je
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

torej bi mogu bit kapital zgorej in ne spodej tko kot smo naredil, ker isces kolicino ki nadomesca delo ki bi mogu bit spodej
foxy
Prispevkov: 46
Pridružen: 16. Sep 2011 20:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a foxy »

La mariposa napisal/-a:torej bi mogu bit kapital zgorej in ne spodej tko kot smo naredil, ker isces kolicino ki nadomesca delo ki bi mogu bit spodej
Če se ne motim v vajah ni pisalo, kaj nadomestimo s čim, ampak smo zgoraj napisali tisto kar je bilo pač na prvem mestu. Če je vprašanje koliko strojev moramo kupiti, če odpustimo 3 delavce, je kapital zgoraj in delo spodaj. Če pa je vprašanje koliko delavcev moramo zaposliti, če odpustimo delo 3 strojev, gre delo zgoraj in kapital spodaj
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

aja, uredu, se bom ravnala po tem ceprav je zelo kako bi rekla cundo? :D
foxy
Prispevkov: 46
Pridružen: 16. Sep 2011 20:05

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a foxy »

La mariposa napisal/-a:aja, uredu, se bom ravnala po tem ceprav je zelo kako bi rekla cundo? :D
Zakaj čudno, meni je ubistvu logično :) ?
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

zato ker je vprasanje lahko kakorkol postavleno, medtem ko formula daje na zgornje mesto tisti faktor, ki more nadomestit izgubo spodnjega. zato mi je cudn, pri enmu te vprasa koliko dodatnih enot K rabimo, pa je spodej. medtem ko bi mogu bit zgorej, ker nadomesca delo. in mi res ni jasn, ker je to zlo lahko, samo tole kako notr vstavt je pa cudn :D
Uporabniški avatar
Tyarinn
Prispevkov: 42
Pridružen: 20. Jan 2010 14:26

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Tyarinn »

Jst bi pa prosila če bi kdo lahko odgovoru na: Opiši mehanizem prilagajanja blagovnega denarja (zlata) spremembam v gospodarstvu? (izpitni rok marec 2011) Da se ne bom počutla k da ji spet pism domišlijski spis :)
I'm an idealist. I don't know where I'm going, but I'm on my way.
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kolegi, kolegice, se kaj ve, kdo sestavlja izpit? Da vidim, al se še učimo danes, al lahko grem spat nazaj :)
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

govori se samo da sta oba prisotna, ne da stiblarja ni.. kdo ve cigav bo test
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

a morda kdo ve kdaj bodo rezultati? a je že možno da bodo jutr?
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a carrie »

Profesor Zajčeva je na septemberskih rezultatih rekla, da naj računamo da bodo testi popravljeni v 2, 3 dneh. Ampak glede na to, da so izredni vpisi samo še do 19.10. bi do takrat po vsej logiki že morali biti znani rezultati...
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Saj po navadi so rezultati takoj naslednji dan ali pa še dan kasneje.

Kako vam je šlo? Kdaj bodo dejansko rezultati?
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Minnie »

Rezultati naj bi bli v sredo, 19.10. ob 12.15. Tako sem slišala od tistih, ki so pisali, tko da ne vem za zihr. :)
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
Odgovori

Vrni se na