Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a il.principe »

ka bi bil kdo tak prijazen in objavo izpite današne???
mmpp
Prispevkov: 35
Pridružen: 19. Jan 2010 17:57

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a mmpp »

a mi lahko samo nekdo pove, kaj razglasitev je potem ob 1ih? ker to na oglasni deski je prav malo zavajujoče...
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a jessy »

Ja, vsi imamo ob 13h.

Jaz pa imam par vprašanj glede ustnih:
- Koliko časa ponavadi trajajo?
- A jih večina, ki so na meji (obvezni ustni), naredi? Kaj ponavadi sprašujejo (definicije, formule, zakonitosti, računske naloge?)?
- Kako je glede ustnega po želji (za višjo oceno)? Se splača (a pogosto take potem vržejo oz. znižajo oceno)?
elic
Prispevkov: 10
Pridružen: 18. Sep 2010 13:24

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a elic »

Živjo. Evo tole je izpit, ki smo ga pisali včeraj ob 10h.

1.
a) Natančno definiraj ekonomske lastnike! (3)
b) Navedi in obrazloži razliko med lastniškimi in nelastniškimi potrošnimi enotami. (3)
c) Na podlagi česa ekonomski lastniki lahko pridobivajo? (3)
d) Od kod je razvidna lastninska struktura družbe kot celote? (3)

2. Natančno opiši razliko med lastnim zasebnim produktom in tujim zasebnim produktom ter opiši praktični primer enega in drugega v Sloveniji. (12)

3. Nariši in natančno opiši položaj podjetnika, ki je na trgu produkcijskih faktorjev edini kupec ter edini prodajalec na trgu dobrin. Kako maksimira čisti dohodek? (12)

4. Podana je naslednja lestvica celotnih stroškov podjetja:
KOLIČINA: 0 1 2 3 4
CELOTNI STR.: 2 4 6 8 10
a) Zapiši lestvici mejnih stroškov in povprečnih variabilnih stroškov. (4)
b) Definiraj elastičnost stroškov in izračunaj elastičnost celotnih stroškov ter elastičnost variabilnih stroškov pri količini 2. (4)
c) Prikaži situacijo pod b) z grafom. (4)
d) Kakšen bi bil odgovor pod b), če podjetje ne bi imelo fiksnih stroškov? (2)

5. Če je nakupna cena podjetja 6.000, tržna obrestna mera 3% in stopnja podjetniškega dobička 2%, izračunaj:
a) Profitno stopnjo in donos (dobiček) podjetja. (4)
b) Fiktivni kapital in ustanoviteljski dobiček. (4)
c) Obrestno mero, pri kateri se nakup podjetja ne bi splačal in ustanoviteljski dobiček v tem primeru ter pojasni zakaj se nakup ne bi splačal. (6)

6. Kdaj pomenijo razlike v plačah izkoriščanje med delavci in kdaj ne? (12)

7.
a) Definiraj razmerje med optimalno rastjo produkta in investicijami v gospodarstvu in pogoje zanjo. (4)
b) Kakšna je razlika v odgovoru pod a), če imamo zaprto oziroma odprto gospodarstvo? (4)
c) Naštej vse dejavnike, ki omejujejo rast. (4)

8.
Prav, narobe ali odvisno od...(za pozitivno oceno je potrebno odgovor razložiti): Operacije na prostem trgu niso stvar centralne banke. (12)

Mogoče se kje nahaja kakšna slovnična napaka zaradi hitrega pretipkavanja. :)
Lepo učenje.
Lp.
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a il.principe »

elic napisal/-a:Živjo. Evo tole je izpit, ki smo ga pisali včeraj ob 10h.
hvala elic!!! kaj pa izpit ob 08.30h, ima kdo slučajn?? če ma kdo, če lahko prosam objavi
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

no jz sm nrdila 8-)
puppet
Prispevkov: 33
Pridružen: 08. Dec 2009 07:56

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a puppet »

hEJ, a so rezultati kje obešeni? Na oglasni al karkol?
hotkica
Prispevkov: 19
Pridružen: 17. Maj 2011 05:56

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a hotkica »

kako vam je šlo kolegi, kako so bili kaj radodarni ocenjevalci naši dragi? :D lucky, tebi je ratalo narediti zdaj? :) si se učila po teh svojih izpiskih, ki so, mimogrede, super(!) ?
hotkica
Prispevkov: 19
Pridružen: 17. Maj 2011 05:56

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a hotkica »

hotkica napisal/-a:kako vam je šlo kolegi, kako so bili kaj radodarni ocenjevalci naši dragi? :D lucky, tebi je ratalo narediti zdaj? :) si se učila po teh svojih izpiskih, ki so, mimogrede, super(!) ?
aja, a lahko kdo objav še dopoldanski izpit pri Štiblarju? (pretipka/skenira...)
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Nisem naredila in ocitno sem res prevec zabita za ekonomijo. Ne bom krivila ocenjevalcev, ampak piflanje na pamet pa res ni moja vrlina
dens
Prispevkov: 28
Pridružen: 15. Jun 2010 10:56

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a dens »

Mimogrede je to prekopiran lanski izpit..isti izpit je bil na enem izmed lanskih rokov..se mi zdi da aprila nisem pa prepričana :)
elic napisal/-a:Živjo. Evo tole je izpit, ki smo ga pisali včeraj ob 10h.

1.
a) Natančno definiraj ekonomske lastnike! (3)
b) Navedi in obrazloži razliko med lastniškimi in nelastniškimi potrošnimi enotami. (3)
c) Na podlagi česa ekonomski lastniki lahko pridobivajo? (3)
d) Od kod je razvidna lastninska struktura družbe kot celote? (3)

2. Natančno opiši razliko med lastnim zasebnim produktom in tujim zasebnim produktom ter opiši praktični primer enega in drugega v Sloveniji. (12)

3. Nariši in natančno opiši položaj podjetnika, ki je na trgu produkcijskih faktorjev edini kupec ter edini prodajalec na trgu dobrin. Kako maksimira čisti dohodek? (12)

4. Podana je naslednja lestvica celotnih stroškov podjetja:
KOLIČINA: 0 1 2 3 4
CELOTNI STR.: 2 4 6 8 10
a) Zapiši lestvici mejnih stroškov in povprečnih variabilnih stroškov. (4)
b) Definiraj elastičnost stroškov in izračunaj elastičnost celotnih stroškov ter elastičnost variabilnih stroškov pri količini 2. (4)
c) Prikaži situacijo pod b) z grafom. (4)
d) Kakšen bi bil odgovor pod b), če podjetje ne bi imelo fiksnih stroškov? (2)

5. Če je nakupna cena podjetja 6.000, tržna obrestna mera 3% in stopnja podjetniškega dobička 2%, izračunaj:
a) Profitno stopnjo in donos (dobiček) podjetja. (4)
b) Fiktivni kapital in ustanoviteljski dobiček. (4)
c) Obrestno mero, pri kateri se nakup podjetja ne bi splačal in ustanoviteljski dobiček v tem primeru ter pojasni zakaj se nakup ne bi splačal. (6)

6. Kdaj pomenijo razlike v plačah izkoriščanje med delavci in kdaj ne? (12)

7.
a) Definiraj razmerje med optimalno rastjo produkta in investicijami v gospodarstvu in pogoje zanjo. (4)
b) Kakšna je razlika v odgovoru pod a), če imamo zaprto oziroma odprto gospodarstvo? (4)
c) Naštej vse dejavnike, ki omejujejo rast. (4)

8.
Prav, narobe ali odvisno od...(za pozitivno oceno je potrebno odgovor razložiti): Operacije na prostem trgu niso stvar centralne banke. (12)

Mogoče se kje nahaja kakšna slovnična napaka zaradi hitrega pretipkavanja. :)
Lepo učenje.
Lp.
Dadojc
Prispevkov: 43
Pridružen: 24. Okt 2010 18:26

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Dadojc »

Men je tut ratalo in morm rečt da sm kr šokiran da mi je. Vem kok je ekonomija težka pa z njo sm se resno "družu" šele zadn mesc pa pou (mal mn) na zadnjem predavanju sm biu pa docembra...Štibli me ni prašou nč pretresljivo težkega, pač srečo sm meu da sm to znou pa da pruga nism biu sam tih ampak sm saj neki lapnu vn pa čeprov ni blo prov je blo pa povezan z željenim odgovorom...uglavnem kok te ta človk zna v depresijo spravt z tistim "motivacijskim" govorom preden raztala izpite da je to sam živjo...sm biu tko bled dons kokr še nkol pa drgač nimam problemov z ustnim izpraševanjem...sploh ko me pokliče pa me praša če bom šel na ustno in mu rečem ja in mi on od vseh tm posebej pove "bo treba kr dobro znat, mate sam 40 točk"...sicr ok meu bi jih mau mn k 50 če nebi biu smotan in bi lepo razbrou dan podatek pri prvi nalogi in bi jo potem tut lahko rešu ampak ok, se je na koncu vse lepo izteklo in lahko rečem samo hvala Bogu..

In ja jst bi se tut zahvalu lucky za super izpiske ker sm se večinoma iz tega učil...

LP
sanja.
Prispevkov: 49
Pridružen: 19. Mar 2010 17:01

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a sanja. »

Js sm tud nardila, jupiii :)). Štiblar na ustnih je pa zlo prijazen, sprašuje osnovo, nič težkega. Pa mogoče morš mal pazit na nastop pred njim, treba bit samozavesten, jasen, prepričan in potrebno je glasno odgovarjati, kar mora pravnik obvladati in to se čisto strinjam z njim. Adijoooo forum :)).
Blade1
Prispevkov: 70
Pridružen: 19. Feb 2010 13:03

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Blade1 »

No moram priznati, da se mi ekonomija ni zdela tak bav bav, tako da je šla skozi že v prvo :) Je pa totalno brezvezen izpit, kjer se išče napiflanost, malo razumevanja in sposobnosti hitrega pisanja. Ocenjevanje pa se mi ni zdelo slabo pri Zajčevi. Da kar točke, ampak moraš vse odgovorit na dolgo pa šroko, ne samo par stavkov. Uču pa sm se približno mesec zmernega učenja in dooooostiiiii vaj pa starih izpitov. :)
No to je moje mnenje.

Srečno vsem za naprej! In lucky ne obupaj!

Lp
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Saj jaz vem, da se moram (očitno) pač celo knjigo dobesedno napiflat. Tukaj pač ne gre tako zlahka kot pri ostalih predmetih :)

Ne bom obupala, se že učim latinščino in moram reči, da je precej zanimiva. Snov je kar kul, no.
molly
Prispevkov: 27
Pridružen: 24. Jan 2011 14:27

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a molly »

To pa sploh ni res! Kašno piflanje prosim. Če je pa kakšen predmet, ki ni piflanje, je to ekonomija. Čis cela knjiga je eno samo razumevanje in logika, in ko logiko in neke osnovne principe pogruntaš, se ti odpre. Pol je pa treba samo še malo nadgradit in se poglobit, pa je tako enostavno, vse se povezuje med sabo... Tako da res ni piflanje no.. :) Meni je bla najljubša ravno zaradi tega :)
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Definicije in obrazložitve moraš znati na pamet. In zelo natančno. To mislim, da se je treba napiflat. Tega pa pri nobenem drugem predmetu nisem rabla počet letos. Zato mi gre na bruhanje. Sicer pa, kot že milijonkrat povedano, vsakemu svoje.

Super, da si naredila, brez da si znala kaj na pamet. Jaz trikrat nisem. Res pa je, da se nisem naučila (tj. napiflala) definicij, ampak sem jih napisala po svoje in po domače. To pa tu pač ne gre. Nič hudega. Zdaj vem.

Pa lep dan :)
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

In še nekaj. Ekonomija je loterija. Lahko dobiš tak izpit, da bo zelo dobro znal, lahko pa takega, da ravno tega ne boš dobro znal. Izpit od Zajčeve na tem roku je lep primer. Kar ne morem verjeti. Bil je namreč enak (skoraj, ne me držat za besedo) staremu izpitu, ali pa vsaj starim izpitom. Medtem ko Štiblarjev ni bil takšen. Niti slučajno.

Pač ... Gre za to, kakšno srečo imaš. In enim gre ekonomija zlahka, drugim nam pač ne gre tako zlahka. Vsak je za nekaj dober.
hotkica
Prispevkov: 19
Pridružen: 17. Maj 2011 05:56

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a hotkica »

lucky napisal/-a:In še nekaj. Ekonomija je loterija. Lahko dobiš tak izpit, da bo zelo dobro znal, lahko pa takega, da ravno tega ne boš dobro znal. Izpit od Zajčeve na tem roku je lep primer. Kar ne morem verjeti. Bil je namreč enak (skoraj, ne me držat za besedo) staremu izpitu, ali pa vsaj starim izpitom. Medtem ko Štiblarjev ni bil takšen. Niti slučajno.

Pač ... Gre za to, kakšno srečo imaš. In enim gre ekonomija zlahka, drugim nam pač ne gre tako zlahka. Vsak je za nekaj dober.
se strinjam s tem, kar si napisala.. a lahko mogoče objaviš izpit od Štiblarja prosim? hvala!
Uporabniški avatar
Tyarinn
Prispevkov: 42
Pridružen: 20. Jan 2010 14:26

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Tyarinn »

Lucky, kako je z latinščino(vse kar lahko poveš je koristno:))? In če maš kej na računalniku, bi lahko dala gor oz mi poslala na mail? Ker pri ekonomiji sem na popolnoma istem kot ti :)
I'm an idealist. I don't know where I'm going, but I'm on my way.
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Izpit od Štiblarja lahko objavim v ponedeljek, ker ga imam v Ljubljani.

Pozdrav
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a jessy »

Kaj je pa kaj Štiblar spraševal na ustnih? A je večina naredila/zvišala?
dens napisal/-a:Mimogrede je to prekopiran lanski izpit..isti izpit je bil na enem izmed lanskih rokov..se mi zdi da aprila nisem pa prepričana :)
Ja, v Katrinem izpitu so bile 4 naloge identične lanskoletnemu junijskemu izpitu.

Še izpit skupine, ki je pisala ob 8:30:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Nič ne rečem, tudi mi smo imeli res lahko prvo in drugo nalogo, ampak vseeno. Primerjava testa pokaže, da izpita nista bila iste težavnosti. Pa saj nima veze, kot pravim, kakšno srečo imaš. Vsak izpit je imel svoje prednosti in slabosti, odvisno pa je, če so bile prednosti na tvoji strani ali ne. :)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Lp, rabim pomoč, insicer v repetitoriju pri 3. delu mi ni jasno, kako se dobijo te številke...

Primeri tipičnih nalog:
1.)Kako dobiš tak stopničast graf?
2.)b.)...d(kd)/d(c)=d(400-2c)/dc=-2?
4.)Preizkus naklonov krivulje S in D:
Naklon krivulje D->dc/dkd=d(8-kd)/dkd=-1?
Naklon krivulje S->dc/dks=d(2+ks/2)/dks=1/2?

hvala
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a il.principe »

a morda kdo na tem forumu ve, kdaj sta ravnotežna in naravna stopnja brezposelnosti enaki ??? sploh mi ni jasn.....
Odgovori

Vrni se na