Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a KiZo »

lucky napisal/-a:
jessy napisal/-a:lucky, ti prav zavidam, da si že opravila z ekonomijo! Meni je bil predmet sicer še kar OK in Štiblerjeva predavanja so mi bila dokaj zanimiva, a naučit se za izpit je pa druga zgodba. Še posebno sem dobila odpor zaradi take selekcije in dejstva, da moramo na pamet znati tudi številne nepomembne podatke.
Upam, da se mi bo pravočasno uspelo spravit k učenju, saj je izpit čez manj kot 3 tedne, pa še drugi predmeti so zraven ...
Draga jessy, problem je ravno v tem, da je nisem uspešno opravila na majskem roku! Svetujem, da se res res red dobro naučiš in napišeš čim več, ker (vsaj Zajčeva) odbija točke, pa 1. sploh ne veš, zakaj, in 2. za brez zveze. Jaz sem 4 naloge znala v nulo, računskih se nisem uspela naučit, ker mi je zmanjkalo časa in sem imela upanje, da naredim, res se mi je zdelo, da znam. Pa nisem, pisala sem 27 %. Tako da ja.. računske so nujne, to je prvo. Drugo pa.. znati je treba na pamet in to ne ene definicije iz knjige, ampak vse, ki so tam. Pač.. res čim čim čim več napisat.

Čeprav jaz sem pri lastnini v ekonomskem in pravnem smislu - vprašanje je bilo, kakšna je razlika med njima (torej tiste 4 razlike) - napisala kaj je pravna in kaj ekonomska lastnina, vse razlike med njima naštela in razložila, ter primer dodala (napisala sem skoraj eno stran, kar je veliko, glede na to, da je bilo to le podvprašanje 2. vprašanja), in sem dobila cele 4 točke od 6. Ne vem, kaj še želijo zraven tega, res ne ;) Mogoče bi morala še kakšen grafek narisat hahahhahahahaha :D :D

No, veselo učenje, pa ne se preveč sekirat, če ne rata v prvo :)
se podpisem pod tole, identicna situacija in enako št. tock...jst sm reku da bom sam se stare teste resevau, vse kar jih loh dobim...ker druzga mi niti ne ostane glede na to d sm knjigo ze en 3x al 4x prebrau (ne stejem vec :D )
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

KiZo, to bom počela tudi jaz :) Če pa ne bo junija, bo pa septembra, če pa takrat ne bo, pa ne bo nikoli :)
Zadnjič spremenil lucky, dne 26. Mar 2012 18:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
nikita007
Prispevkov: 8
Pridružen: 22. Okt 2010 11:47

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a nikita007 »

Kako opraviti izpit iz Pe?

Moje izkušnje so take, 1.skripta-tisto kar pa ni razumljivo pogledat v učbenik, 2.VAJE!!!! hoditi na vaje in sproti delati računske naloge, ker pa je sedaj že maj, če je možnost dobiti dobre zapiske vaj-meni so vaje zelo pomagale in za to se imam zahvaliti Metki, ki poleg vaj ponavljala tudi teorijo 3.Stari izpiti in sicer predelati jih tako, da najprej rešite 1. vprašanja, ki ti dajo pregled 1.dela s tem dobiš občutek kaj je res pomembno, na čem je poudarek ter kaj hočejo od tebe, isto tako z 2.vprašanji, 3.jimi.... 4.naučiti se grafe, še posebaj tiste, ki se pojavljajo v izpitih oz. vse grafe, ki pašejo izpitnim vprašanjem.

čas, ki je potreben za povprečnega študenta je 6 ur na dan, 3-4tedne, s tem, da je zadnji teden delo pospešeno...

Zakaj se moramo učiti ekonomijo na pravi fakulteti? ker je PE preizkušnja živcev, pomnenja,logičnega razmišljanja, zmožnosti ogromen količine informacij povezati v celoto in iz tega razumeti kaj je bistvo. Kaj nase vse še čaka, naj vas to ne zaustavi, saj veste -PER ASPERA AD ASTRA:))))
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

nikita007 napisal/-a:Kako opraviti izpit iz Pe?

Moje izkušnje so take, 1.skripta-tisto kar pa ni razumljivo pogledat v učbenik, 2.VAJE!!!! hoditi na vaje in sproti delati računske naloge, ker pa je sedaj že maj, če je možnost dobiti dobre zapiske vaj-meni so vaje zelo pomagale in za to se imam zahvaliti Metki, ki poleg vaj ponavljala tudi teorijo 3.Stari izpiti in sicer predelati jih tako, da najprej rešite 1. vprašanja, ki ti dajo pregled 1.dela s tem dobiš občutek kaj je res pomembno, na čem je poudarek ter kaj hočejo od tebe, isto tako z 2.vprašanji, 3.jimi.... 4.naučiti se grafe, še posebaj tiste, ki se pojavljajo v izpitih oz. vse grafe, ki pašejo izpitnim vprašanjem.

čas, ki je potreben za povprečnega študenta je 6 ur na dan, 3-4tedne, s tem, da je zadnji teden delo pospešeno...

Zakaj se moramo učiti ekonomijo na pravi fakulteti? ker je PE preizkušnja živcev, pomnenja,logičnega razmišljanja, zmožnosti ogromen količine informacij povezati v celoto in iz tega razumeti kaj je bistvo. Kaj nase vse še čaka, naj vas to ne zaustavi, saj veste -PER ASPERA AD ASTRA:))))
Kapo dol za tole objavo. Spodbudno in realno :) Si mi dala malo volje za danes, sicer ne za ekonomijo, ampak vseeno ;)
katka
Prispevkov: 40
Pridružen: 16. Maj 2011 15:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a katka »

ŽIvjo!!

A ma slučajno kdo izpite od lani?
torej od januar do september 2010...
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

lucky napisal/-a:Ja, išče se elitna, napiflana sorta, ki svoje zdrave pameti ne zna uporabljat ali pa v zelo majhni meri, da si jih bodo lahko oblikovali po svoje. Žalostno...
Hmmmm to se pa ne bi strinjala! Point ekonomije oz. da jih tok pade ta izpit je lih tukej, ker večini ljudi na PF gre piflanje, ekonomija pa ni piflarski predmet, no ene stvari so tud, sam moraš zlo dober razumet pa povezat stvari.
Je pa res da določeni profesorji mal čudno ocenjujejo, čeprou sami izpiti niso tok težki, vedno so neka znana uprašanja iz starih izpitov, za 6 sigurno. Sej moislm da pa večini tukej ni dobit cilj 10 :mrgreen:
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Če nisi napiflan definicij ne bo šlo skos, pa tudi če razumeš :) Res pa je, da izpit sam po sebi ni težek, ampak je ocenjevanje totalno na nuli.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Ja vem da ne bo šlo skozi če nisi napiflan definicij...sam moraš pa tud ful razumet. medtem k pr kakem drugem predmetu ( ne pr useh) je dost če si sam napiflan :mrgreen:
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

To se pa strinjam, ja, žalostno...
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

so vprašanja v repetitoriju primerljiva s tistimi na izpitu al se ne splača ukvarjat z njimi?
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Če nimaš ravno zelo veliko časa, js priporočam bolj stare izpite iz zadnjih nekaj let (nekaj jih je na netu, nekaj v fotokopirnici); sploh če dobiš Katrin izpit se znajo vprašanja ponavljat.

Tista iz repetitorija pa so ok za ponavljat, če ni časovne stiske :D
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

kaj pa izpiti iz repetitorija, iz tam se ne ponavljajo vprašanja?
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo, amogoče kdo ve na tole odgovor: kakšno mora bti povpraševanje, da se povečana ponudba v celoti odrazi v povečanju cen?
in pa še navedu razliko med spremenbo ponudbe in spremeno ponujene količine.
hvala:)
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a kitka* »

sprememba ponudbe- spremeni se, če ponudniki pri istih cenah prodajo večje ali manjše količine dobrin
sprememba ponujene količine-spremeni se pripravljenost prodajalcev ponujati različne količine dobrin po različnih cenah na določenem trgu, v določenem času

tisto glede povpraševanja pa ne bi vedela..mogoče vi vedel kdo drug?

mi lahko kdo pomaga to:
a)definiraj vrednost dela,vrednost delovne sile, izkoriščanje po del.teoriji vrednosti- to bi znala..ampak spodnji dve pa :o
b)opiši razmerja med njimi s pomočjo elementov enačbe mejnega vrednsotnega produkta!
c)kateri trije elementi pri faktorju izumiteljstvo so analogni faktorju delo?

izrazi z enačbo mejnega vrednostnega produkta konkreten primer razmerja med vrednostjo dela, vrednostjo del.sile in presežno vrednostjo!
kaj pa to? :shock:
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Mi lahko nekdo pove tole, prosim:

Velikost BDP po uporabi, ko je poraba razdobja večja od proizvodnje razdobja?

Lp
katka
Prispevkov: 40
Pridružen: 16. Maj 2011 15:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a katka »

Živjo!
Bi kdo lahko rešil tole. bilo je na majskem roku (Štiblarjev izpit)

Razložite, v čem natančno je razlika v formulah in vsebini med optimalno proizvodnjo določene količine
produkta in proizvodnjo optimalne količine produkta.

HVala :)
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Zanima me tudi to: kdaj sta nominalni in realni produkt enaka? Jaz mislim, da ko je indeks cen (Ic) enak 1. Imam prav?
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Imam še eno vprašanje - koliko v % vpliva tehnični napredek na bogastvo države, razširitvene investicije in porabljivi produkt?
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

A bi lahko nekdo rešil tole nalogo, da vidim, če dobim dobre rezultate..
Mejna nagnjenost k trošenju znaša 0,6, avtonomno trošenje pa 40.
a. zapiši funkcijo trošenja, izračunaj ravnotežni produkt in multiplikator trošenja.
b. Koliko znaša inflacija, če potencialni produkt znaša 80% ravnotežnega? S kakšno spremembo trošenja bi odpravili inflacijo?
c. Izračunaj mejno nagnjenost k trošenju, pri kateri ne bi bilo inflacije in to prikaži z grafom.

Lepo lepo prosim :D :oops:
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Optimum (minimax) potrošnika pri nabavi dveh dobrin:
a) formule in graf
b) grafični prikaz podražitve ene dobrine ali podvojitve pohodka potrošnika.

Mi lahko prosim kdo tole pove, kje je v knjigi.

Lp
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Pri eko so ponavadi hitro rezultati,kajneda (sprasujem,da vidim,ce se splaca v lj ostat)? :)
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Jap, če pišete 14. (torek), bodo (skor sigurno) do 17. (petek) rezultati.
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

Po mojem bodo že v sredo ali četrtek rezultati, ker nas gre bolj malo pisat glede na razpored.
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

A zjutraj je stiblarjev izpit (8:30)?
lucky

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lucky »

fruchtzwerge napisal/-a:A zjutraj je stiblarjev izpit (8:30)?
Po mojem ja.
Odgovori

Vrni se na