Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
puncy123
Prispevkov: 50
Pridružen: 13. Jan 2010 12:02

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a puncy123 »

normalni in monopolni dohodki opiši....graf in ob katerih predpostavkah? a mi lahko kdo pove priblizno kje dobim to v knjigi??? hvala
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Alice »

puncy123 napisal/-a:normalni in monopolni dohodki opiši....graf in ob katerih predpostavkah? a mi lahko kdo pove priblizno kje dobim to v knjigi??? hvala

19. in 20. točka v 5. delu je to. Predpostavka normalnih dohodkov je prosta konkurenca, nato pa to predpostavko ukinemo in pride do eksploatacije, posledica so monopolni dohodki.
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a windy »

Hej,
mene pa zanima kako je zdej z ocenjevanjem pr PEK, je Katra res tok grozna pri popravljanju? :?
Npr. mojih par konkretnih primerov
- opisat je blo treba s slovenskim primerom LZP, TZP, neposr.sprem. Men jih je uspel razložit splošno, potem mi je pa časa zmankal :( 0točk? :evil:
- s krivuljami ravnodušnosti in premicami enekega doh. je bilo treba prikazat ravnotežje, če se je realni doh. povečal, jaz sem prvo premico ravnodušnosti narisala delno pod absciso (s5 pomanjkanje časa, da bi jo popravla) - 0 točk? :evil:
- pa še moja največja neumnost danes na izpitu - namesto podatka K vloženi=6000 sem si prepisala na list 600 in reševala nalogo potem s tem podatkom - spet 0 točk? :evil:

Sploh ne vem, kaj naj pričakujem, med izpitom sem pri vsakem vpr. vedla kaj napisat, zdelo se mi je da znam... zdej, ko pa berem prejšnje poste, pa že ne vem več, če bo sploh za ustnega :shock: :o Jooooj nooo, že tko je težek izpit, ne more še tko strogo ocenjevat :cry: :cry: :evil:
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Alice »

ja Katra naj bi bla res stroga pri ocenjevanju... Tako da... ne vem no...mogoče ti bo tisto površnost 600 namesto 6000 opravičla, al pa tudi ne, odvisno kakšne volje bo in kako pozorno bo pogledala, kaj si naredila narobe. glede 2. naloge je pa tako, da ti bo kako točko verjetno dala, kaj dosti pa ravno ne, ker želi baje videt da razumemo in s primerom bi ravno dokazala, da razumeš. pri krivulji ravnodušnosti pa ne vem kako bo vesela, ker baje grafe strogo ocenjuje...
Upam, da te nisem čisto zamorila :oops:
sej meni tudi ni šlo... ne vem no, se mi je zdel kar težek izpit, mogoče pa nas bo presenetla in nam bo vsaj pri ocenjevanju prizanesla :roll:
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a windy »

ah, ja, saj tak odgovor sem približno pričakovala :roll:
še vedno lahko upamo, da bo prijazno ocenjevala, ja... a je zihr da ona popravlja, al si mogoče kaj razdelita? na januarskem roku naj bi namreč oba popravila vse teste... :roll:
sicer pa...ju3 bo vse jasno :twisted: komaj čakam :mrgreen:
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Alice »

bo kar ona popravljala po mojem.. Na izrednih je rekla, da onadva ne komentirata izpitov eden od drugega in jih tudi ne popravljata en za drugim... tako da se je janurja po mojem ona samo podpisala zraven.. :roll:
ah ja, bomo vidli ju3 kako je stanje, čeprav se mi zdi, da že zdaj vem kako bo :( :x
Žnido
Prispevkov: 60
Pridružen: 05. Feb 2009 19:02

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Žnido »

Kje pa je razglasitev? Vem sano da je ob 11ih.
...maj je tu, maj je tu, maj je tu...
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a windy »

Žnido napisal/-a:Kje pa je razglasitev? Vem sano da je ob 11ih.
V zlati.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

je res naslednji rok 18.5.?ker to je le en dan za ustavnim pravom?!! :o
lani vem da smo imeli roke vsak ponedeljek in vsak četrtek...letos so pa nekateri eden za drugim...ve kdo kaj glede tega? :?
Uporabniški avatar
ninch12
Prispevkov: 47
Pridružen: 16. Nov 2008 23:41

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a ninch12 »

digi-smeh napisal/-a:je res naslednji rok 18.5.?ker to je le en dan za ustavnim pravom?!! :o
lani vem da smo imeli roke vsak ponedeljek in vsak četrtek...letos so pa nekateri eden za drugim...ve kdo kaj glede tega? :?
Prav maš, naslednji rok je 18.5.
You never know how strong you are, until being strong is the only choice you have. 
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Alice »

Je kdo od teh, ki ste že v 2. letniku pa še nimate ekonomije narejene, za to, da bi prosili, če nam lahko dajo izredni rok aprila???
(Za rim so namreč lani odobrili in so jim dali rok)
taia
Prispevkov: 37
Pridružen: 28. Jun 2009 18:43

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a taia »

Lani jim za rim niso odobrili roka. Kranjc je reku da je tko al tko dovolj možnosti za nardit, sam da je problem v nas ker se ne naučimo. Poleg tega pa je Štiblar kolikor mi je znano trenutno v New Yorku, Katra je, vsaj kakor smo danes vidli spet noseča tko da dvomim, da bi bla nad dodatnim razpisanim rokom navdušena.
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Alice »

Re: Izpit

OdgovorNapisal/-a Anka » 15. apr 2009 18:41
Kolegica je bila včeraj v referatu in je Branko povedal, da so razpisali š�en rok, ki mislim da bo 4.5 in to za tiste, ki so izredno vpisani v drugi letnik... Just for info :) Mogoče�do še � ve...

Re: Izpit

OdgovorNapisal/-a nofak » 16. apr 2009 09:09
Je objavljeno na oglasni deski...

Glede na dejstvo, da je prvi redni izpitni (t.j. majski) rok iz predmeta Rimsko pravo letos razpisan šele za č�rtek, 4. junija, se št�entom, ki so vpisani v drugi letnik (in izpita iz rimskega prava še �so opravili), dovoli, da na omenjeni rok pristopijo že v�onedeljek, 4. maja (ob 9h v zlati predavalnici). Posebej poudarjamo, da ne gre za izredni oziroma za izjemni rok, ampak za možnost�da se izpit rednega roka opravlja prej. To možnost �ajo samo študent� vpisani v drugi letnik, ki izpita iz RP še niso �ravili. Kdor te možnosti ne�eli izkor�titi, naj se prijavi za izpit 4. junija. Tisti pa, ki se bodo prijavili za opravljanje izpita 4. maja, bodo s tem prvi rok izkoristili, kar pomeni, da ne bodo mogli pristopiti še enkrat 4�junija.


en rok več je torej bil... Jah no, jaz samo vprašam, saj zgubit tako nimamo kaj...
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Alice napisal/-a:Re: Izpit

OdgovorNapisal/-a Anka » 15. apr 2009 18:41
Kolegica je bila včeraj v referatu in je Branko povedal, da so razpisali š�en rok, ki mislim da bo 4.5 in to za tiste, ki so izredno vpisani v drugi letnik... Just for info :) Mogoče�do še � ve...

Re: Izpit

OdgovorNapisal/-a nofak » 16. apr 2009 09:09
Je objavljeno na oglasni deski...

Glede na dejstvo, da je prvi redni izpitni (t.j. majski) rok iz predmeta Rimsko pravo letos razpisan šele za č�rtek, 4. junija, se št�entom, ki so vpisani v drugi letnik (in izpita iz rimskega prava še �so opravili), dovoli, da na omenjeni rok pristopijo že v�onedeljek, 4. maja (ob 9h v zlati predavalnici). Posebej poudarjamo, da ne gre za izredni oziroma za izjemni rok, ampak za možnost�da se izpit rednega roka opravlja prej. To možnost �ajo samo študent� vpisani v drugi letnik, ki izpita iz RP še niso �ravili. Kdor te možnosti ne�eli izkor�titi, naj se prijavi za izpit 4. junija. Tisti pa, ki se bodo prijavili za opravljanje izpita 4. maja, bodo s tem prvi rok izkoristili, kar pomeni, da ne bodo mogli pristopiti še enkrat 4�junija.


en rok več je torej bil... Jah no, jaz samo vprašam, saj zgubit tako nimamo kaj...
Meni nekaj ni jasno... zakaj je biu pri rimskem pravu lani prvi majski rok šele JUNIJA? Kdaj je biu pa pol drugi? In pa, kako je letos??
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ja pač so ga prestavl na začetk junija, ne vem zakaj. prvi rok je biu 4.6 , drugi pa 29.6.
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a eldorado »

*bini* napisal/-a:ja pač so ga prestavl na začetk junija, ne vem zakaj. prvi rok je biu 4.6 , drugi pa 29.6.
kdaj so pa povedal, da je prestavljen? velik prej, al recimo konc aprila.. al kdaj?
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a aTc »

RES BI LAHKO RAZPISAL ROK PREJ ZA TISTE K SMO V DRUGEM LETNIKU PA TEGA ŠE NIMAMO NARJENGA :evil: ker drugače nam ostaneta sam še dva roka za nove izpite + oktober (ki pa tak pride v poštev sam za izredni vpis) :(
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
ajda
Prispevkov: 4
Pridružen: 23. Okt 2009 19:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a ajda »

Tudi jaz sem za to, da bi nam razpisali dodaten rok za študente 2. letnika, ki še ekonomije žal nimamo narejene.

Upam, da nas je več takih, ki bi se s tem strinjali in da bomo nekaj ukrenili, da bo do tega prišlo!!!
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Alice »

Res bi lahko kaj naredili v tej smeri, glede na to, da nas ni malo!
Ravnokar sem dobila iz referata odgovor, da o izrednem roku za ekonomijo še ni bilo nič govora... :( :?
Grem pa v sredo h Katri na govorilne ure in jo bom vprašala,če se da kaj dogovorit oz. koliko podpisov moramo zbrati, da lahko damo predlog, če se to da... Javim,ko bom vedla kaj več :)
ajda
Prispevkov: 4
Pridružen: 23. Okt 2009 19:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a ajda »

Super!! Upam na pozitiven odgovor. ;)
ajda
Prispevkov: 4
Pridružen: 23. Okt 2009 19:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a ajda »

Žal jutri govorilne ure pri Zajčevi odpadejo. Tako, da ne bo nič s tistimi podatki o možnosti izjemnega roka... :(
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Alice »

Sem vidla ja, zato sem pa kar obema poslala mail, pa bom vidla, če bosta odgovorila... Po mojem ne bosta ravno navdušena nad mojim predlogom :D
Ma pa jutri profesor Štiblar govorilne, ampak še oklevam, če bi šla do njega ali ne- bolj se nagibam v smeri za ne :D
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a aTc »

A bi mi lahko prosm pomagal mal s temi 3 vprašanji?:
1. Če je v določenem podjetju intenzivnost dela večja od tehnične opremljenosti dela, kakšno je razmerje med produktivno silo dela in produktivnostjo kapitala (formule)?
2. Zakaj obrestna mera dolgoročno pada?
3. Kako gleda na problem ravnotežnega produkta pod potencialnim Say in kako Keynes?

hvala vsem ki boste kako pomagal (vsaj stran v knjigi, ker res nič ne najdem)
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
sheer
Prispevkov: 57
Pridružen: 14. Feb 2009 15:01

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a sheer »

Obrestna mera je višja v manj razvitih gospodarstvih. Države pa vedno težijo k temu, da bi se čim bolj razvijale, zato obrestna mera dolgoročno pada. Tudi ponudba kapitala se na dolgi rok vse bolj veča, kar povzroči padanje cen določenih dobrin in padanje obrestne mere.
Kapital se uvaža hitreje kot znaša povpraševanje po njem. Obrestna mera pa je neke vrste cena uporabe kapitala. Padanje obrestne mere je značilno za razviti svet in deluje stimulativno na gospodarsko rast. Nižja obrestna mera pomeni, da se interna stopnja donosnosti šele pri večjem obsegu proizvodnje izenači z obrestno mero (več investicij). Obrestna mera je cena ozitoma kompenzacija za odlaganje potrošnje in plačilo za tveganje – mejna stopnja produktivnosti kapitala.
pasetanickname
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2010 01:31

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a pasetanickname »

Obrestna mera je višja v manj razvitih gospodarstvih. Države pa vedno težijo k temu, da bi se čim bolj razvijale, zato obrestna mera dolgoročno pada. Tudi ponudba kapitala se na dolgi rok vse bolj veča, kar povzroči padanje cen določenih dobrin in padanje obrestne mere.
Kapital se uvaža hitreje kot znaša povpraševanje po njem. Obrestna mera pa je neke vrste cena uporabe kapitala. Padanje obrestne mere je značilno za razviti svet in deluje stimulativno na gospodarsko rast. Nižja obrestna mera pomeni, da se interna stopnja donosnosti šele pri večjem obsegu proizvodnje izenači z obrestno mero (več investicij). Obrestna mera je cena ozitoma kompenzacija za odlaganje potrošnje in plačilo za tveganje – mejna stopnja produktivnosti kapitala.
No, za takšen odgovor na vprašanje "Zakaj obrestna mera na dolgi rok pada?" ne boste dobili točk.

Razlogovanje, in ne splošne asociacije na temo obrestna mera, gre takole.

Če se v proizvodnjo investira 2x več kapitala, to za 2x poveča produkt; zato da se je lahko proizvedel 2x večji produkt se je moglo primarnim faktorjem, med njimi tudi delu, plačati 2x višji dohodek (2x višje plače). Del dohodka tako delavcev kot kapitalistov se porabi, del se prihrani. Ker velja Engelova zakonitost, ki pravi, da se delež prihrankov v celotnem dohodku z večanjem dohodka veča, se z 2x povečanjem dohodkov prihranki povečajo za več kot 2x (in potrošnja se poveča za manj kot 2x). pridemo do zaključka, da se je zaradi 2x povečanja kapitala na začetku (investicije v proizvodnjo), kapital (v obliki prihrankov kot kvalitetno superiorne dobrine) povečal za več kot 2x. Ker 2x povečanje kapitala vloženega v proizvodnjo obravnavamo kot povpraševanje po kapitalu in ker so prihranki ponudba kapitala, obrestna mera (zaradi vedno večje ponudbe količine kapitala v primerjavi s povpraševanjem po njem) pada.

Pravniški pozdrav!
Odgovori

Vrni se na