Kolokvij - test

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

Kaj lahko kdo napiše PRAVI obrazec za korist izvoza in korist uvoza (ko ju je treba posebaj računat).... Es-Ed , Ud-Us --> je ta? ker sem že tri različne zasledila,pa nevem kater je pravi ker me takrat ni bilo na predavanjih.
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a densy »

a je normalno, da mi pride ravnotežna cena 0 ? :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a flafi »

Uuu, korist od izvoza in uvoza... Kvaježeto :o
A ni to uno (Es+Ed)-(Us+Ud)? Hmmmm... Mislm, da je neki u tem smislu, sam bi blo treba še kje prevert...
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a densy »

Evo a bi mogoče lahko kdo tedve naloge rešiu. Meni pridejo res čudaške rešitve. Naprimer ravnotežna cena = 0 itd..

U sem popravila, ker se ni videlo.
Evo:
Slika
Slika
Zadnjič spremenil densy, dne 11. Feb 2009 19:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Tecka »

zdej sm zacela resevat 3 nalogo tebe muci ravnotezna cena in kolicina. Poanta je da gre za SKUPNO ne individualno in moras sestet individualno povprasevanje in pride c 2 pri količini 6

tko na hitro zracunala sam za Pd nisem zihr
a) R pri ceni 2 in količini 6, Qd-Qs=3 je pri ceni 3
b) Ed=1 Es=0
c) Pd A je -5 pri količini 4, Pd B pa -1 pri količini2
Zadnjič spremenil Tecka, dne 11. Feb 2009 18:57, skupaj popravljeno 3 krat.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Zlata predavalnica je mislim da za absolvente.
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lina »

mene pa zanima kako se izračuna optimalno količino in čisti dohodek po vseh treh kriterijih (kolokvij, 17.2.2007 b skupina)

:|

aja pa še to, kako se izračuna vse vrste stroškov, ko imamo dane samo skupne stroške. Ki js sm to mal računala sam če so bili dani mejni stroški al pa fiksni, pa je še šlo. Kako izračunamo fiksne stroške? Je mogoče kakšna formula?? :mrgreen:
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Tecka »

lina napisal/-a:mene pa zanima kako se izračuna optimalno količino in čisti dohodek po vseh treh kriterijih (kolokvij, 17.2.2007 b skupina)

:|

aja pa še to, kako se izračuna vse vrste stroškov, ko imamo dane samo skupne stroške. Ki js sm to mal računala sam če so bili dani mejni stroški al pa fiksni, pa je še šlo. Kako izračunamo fiksne stroške? Je mogoče kakšna formula?? :mrgreen:

Fiksni so 10 Najbrz mislis pri 3 nalogi z istega kolokvija) to ti pove dejstvo da je pri Q0 CS10
VS dobis tako da od CS odstejes FS
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lina »

Fiksni so 10 Najbrz mislis pri 3 nalogi z istega kolokvija) to ti pove dejstvo da je pri Q0 CS10
VS dobis tako da od CS odstejes FS[/quote]

aha torej, tisto kar imamo napisano pri količini 0, so fiksni stroški?

kaj pa optimalo količino veš izračunat? Ta je na kolokviju 17.2.2007 b 2 naloga...pliiiiis :D
Ubistvu to 2 nalogo v celoti ne znam :cry:
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Tecka »

lina napisal/-a:Fiksni so 10 Najbrz mislis pri 3 nalogi z istega kolokvija) to ti pove dejstvo da je pri Q0 CS10
VS dobis tako da od CS odstejes FS
aha torej, tisto kar imamo napisano pri količini 0, so fiksni stroški?

JA

kaj pa optimalo količino veš izračunat? Ta je na kolokviju 17.2.2007 b 2 naloga...pliiiiis :D
Ubistvu to 2 nalogo v celoti ne znam :cry:[/quote]

Lih zdej gledam ce se da to kako zracunat brez ugibanj pocak se mal :)
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a densy »

[quote="Tecka"]zdej sm zacela resevat 3 nalogo tebe muci ravnotezna cena in kolicina. Poanta je da gre za SKUPNO ne individualno in moras sestet individualno povprasevanje in pride c 2 pri količini 6

A to kar obe KD sešteješ in dobiš 12-3c ????
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Tecka »

densy napisal/-a:
Tecka napisal/-a:zdej sm zacela resevat 3 nalogo tebe muci ravnotezna cena in kolicina. Poanta je da gre za SKUPNO ne individualno in moras sestet individualno povprasevanje in pride c 2 pri količini 6

A to kar obe KD sešteješ in dobiš 12-3c ????
jp
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Dexter »

lina napisal/-a:aja pa še to, kako se izračuna vse vrste stroškov, ko imamo dane samo skupne stroške. Ki js sm to mal računala sam če so bili dani mejni stroški al pa fiksni, pa je še šlo. Kako izračunamo fiksne stroške? Je mogoče kakšna formula?? :mrgreen:
Skupni stroški so sestavljeni iz variabilnih in fiksnih. Se pravi je osnovna formula stroškov taka:
SKUPNI STROŠKI = VARIABILNI STROŠKI + FIKSNI STROŠKI

Fiksni stroški se z večanjem obsega proizvodnje NE spreminjajo, variabilni pa se. (Kar pomeni, da če so fiksni stroški naprimer 1000 evrov, so takšni tedaj, ko proizvodnja stoji in pa tudi tedaj, ko naredijo 60 proizvodov ali pa 600 oziroma katera koli druga številka.)
Če pa računamo fiksne stroške na enoto, pa ti s povečanim obsegom proizvodnje padajo.
Primer fiksnih stroškov je: najemnina, plača uprave in direktorja, pa mislim da bi sem lahko šteli tudi amortizacijo, mogoče še kaj drugega, ki nima vpliva na obseg proizvodnje ...
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a densy »

Tecka napisal/-a:
densy napisal/-a:
Tecka napisal/-a:zdej sm zacela resevat 3 nalogo tebe muci ravnotezna cena in kolicina. Poanta je da gre za SKUPNO ne individualno in moras sestet individualno povprasevanje in pride c 2 pri količini 6

A to kar obe KD sešteješ in dobiš 12-3c ????
jp
oooo hvala, če bi to že na začetku vedla, bi prav rešila celo nalogo :)
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Tecka »

kolokvij, 17.2.2007 b skupina

2 naloga
a)mejne koristnosti dobis tako da odstevas skupne koristnosti npr 26-14 pri Q 2 itd
Optimalni nakup: je formula. ki se glasi da je mejna koristnost (U) - Ux/Cx=Uy/Cy kar ti da pri tej nalogi 2 moznosti in sicer pri Ux14 in Uy7 ter pri Ux12 in Uy6 in ce das to pol v formulco kjer je cx2 in Cy1 vidis da ti pri prvi kombinaciji pride 9 pri drugi pa poraba 10 tko da to je optimalna ko porabi vse
Qx × Cx + Qy × Cy= znesku ki ga ima na voljo - dohodek ki je v tem primeru 10
b)

c) skupna koristnost je 56 (Q5×C2=10)
Zadnjič spremenil Tecka, dne 11. Feb 2009 19:39, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Tecka napisal/-a:kolokvij, 17.2.2007 b skupina

2 naloga
a)mejne koristnosti dobis tako da odstevas skupne koristnosti npr 26-14 pri Q 2 itd
Optimalni nakup: je formula. ki se glasi da je mejna koristnost (U) - Ux/Cx=Uy/Cy kar ti da pri tej nalogi 2 moznosti in sicer pri Ux14 in Uy7 ter pri Ux12 in Uy6 in ce das to pol v formulco kjer je cx2 in Cy1 vidis da ti pri prvi kombinaciji pride 9 pri drugi pa poraba 10 tko da to je optimalna ko porabi vse
Pozabla najbolj pomembno :)
Qx × Cx + Qy × Cy= znesku ki ga ima na voljo - dohodek ki je v tem primeru 10
lili007
Prispevkov: 16
Pridružen: 14. Jan 2009 02:33

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lili007 »

zdravo, a kdo ve a bo kej ponavljanja pred tem kolokvijem v soboto slučajno še, a so dal letos kej?
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lina »

Tecka napisal/-a:
Tecka napisal/-a:kolokvij, 17.2.2007 b skupina

2 naloga
a)mejne koristnosti dobis tako da odstevas skupne koristnosti npr 26-14 pri Q 2 itd
Optimalni nakup: je formula. ki se glasi da je mejna koristnost (U) - Ux/Cx=Uy/Cy kar ti da pri tej nalogi 2 moznosti in sicer pri Ux14 in Uy7 ter pri Ux12 in Uy6 in ce das to pol v formulco kjer je cx2 in Cy1 vidis da ti pri prvi kombinaciji pride 9 pri drugi pa poraba 10 tko da to je optimalna ko porabi vse
Pozabla najbolj pomembno :)
Qx × Cx + Qy × Cy= znesku ki ga ima na voljo - dohodek ki je v tem primeru 10

tTecka - jaz ne razumem nič :shock:
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Tecka »

lina napisal/-a:
Tecka napisal/-a:
Tecka napisal/-a:kolokvij, 17.2.2007 b skupina

2 naloga
a)mejne koristnosti dobis tako da odstevas skupne koristnosti npr 26-14 pri Q 2 itd
Optimalni nakup: je formula. ki se glasi da je mejna koristnost (U) - Ux/Cx=Uy/Cy kar ti da pri tej nalogi 2 moznosti in sicer pri Ux14 in Uy7 ter pri Ux12 in Uy6 in ce das to pol v formulco kjer je cx2 in Cy1 vidis da ti pri prvi kombinaciji pride 9 pri drugi pa poraba 10 tko da to je optimalna ko porabi vse
Pozabla najbolj pomembno :)
Qx × Cx + Qy × Cy= znesku ki ga ima na voljo - dohodek ki je v tem primeru 10

tTecka - jaz ne razumem nič :shock:
Sej najbrz tut jz ne bi :D

Ok od zacetka
1. najprej si moras napisat tabelo količina, mejna koristnost in skupna koristnot pri X in Y
2. Nato optimalno količino dobiš po formuli Ux/Cx=Uy/cy (ceni imas podani ena je 1 ena pa 2, U je pa mejna koristnot ki si jo izracunala v tabeli)
3. Da ti pride pravo razmerje Ux/2=Uy/1 imas 2 moznosti. torej koristnost x mora biti 2× vecja od y. To sta opciji kjer je mejna koristnost Ux14 in Uy7 ter pri Ux12 in Uy6 (ne glede na količino).
4. Ko imas razmerja vstavis v formulo Qx × Cx + Qy × Cy=D Qx je pri mejni koristnosti x 14-1 ter pri y 7-5. Ce to vstavis v formulo dobis znese ki ga porabi 9, ce das pa drugo razmerje Ux12 in Uy6 pa dobis znesek 10 - to je optimalno
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lina »

Tecka FUUULL ti hvala, samo sem ugotovila, da ne mislimo iste naloge :lol:
Ti si rešila iz kolokvija 9.3. 2002 2 nalogo, jaz pa sem spraševala za 17.2.2007 b 2 nalogo ;)

sicer pa itak tud te ki si mi povedala ne bi sama znala rešt :lol:
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lina »

v kolokviju 27.12.2006 je 2 naloga : Produktivnost kapitala pred investiranjem je 0,125. Investicije v višini 50 % začetega kapitala povzročijo povečanje produkta za 1/5.

Kak se to označi? da je P1/K1=0,125 , I = 50% in P2/K2= 1/5 al kaj? :shock:
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a Tecka »

A mi lahko kdo pove:
drgac je to kolokvij 27.12.2006 3 naloga c - definiraj točkovni cenovni elastičnosti povpračevanja in ponudbe

pa kok časa se kolokvij že piše?
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lina »

pol ure.. na koncu pa se lahko doda še 5 minut je rekel franjo :lol:
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a densy »

jessssss :lol:
lina
Prispevkov: 43
Pridružen: 11. Feb 2009 18:52

Re: Kolokvij - test

Odgovor Napisal/-a lina »

Tecka : pri x pride mejna koristnost /,12, 11,10,9,8. nikjer ne pride 14. sem se jaz kje zmotila mogoče? :oops:
Odgovori

Vrni se na