Politična ekonomija

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a bajna »

men pa tole ni jasno, vsaj ne način kako je rešeno v repetiroiju, naloga je sledeča:

dana je funkcija mejne koristnosti MU= 12-2k. Izračunaj nabavljeno količino in potrošniški dobiček pr tržni ceni c=4
a) če je 1d.e.=1k.e.
1. mi sploh ni jasno zakaj ravno 4 enote nabavi, zakaj ne do takrat, ko je mejna koristnost=0
2. pa recimo da vzame 4 dobiš tabelo
k= 1 2 3 4
MU=10 8 6 4
u=10 9 8 7 (u povprečni)

in enačba je pd= kx(u-MU), iz tega sledi pd= 1x(10-10) + 2x(9-8) + 3x(8-6) + 4x(7-4) = 20, v rešitvah je pa rezultat 12.. prosim če mi nekdo lahko to razjasni :D
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Dexter »

bajna napisal/-a:men pa tole ni jasno, vsaj ne način kako je rešeno v repetiroiju, naloga je sledeča:

dana je funkcija mejne koristnosti MU= 12-2k. Izračunaj nabavljeno količino in potrošniški dobiček pr tržni ceni c=4
a) če je 1d.e.=1k.e.
1. mi sploh ni jasno zakaj ravno 4 enote nabavi, zakaj ne do takrat, ko je mejna koristnost=0
2. pa recimo da vzame 4 dobiš tabelo
k= 1 2 3 4
MU=10 8 6 4
u=10 9 8 7 (u povprečni)

in enačba je pd= kx(u-MU), iz tega sledi pd= 1x(10-10) + 2x(9-8) + 3x(8-6) + 4x(7-4) = 20, v rešitvah je pa rezultat 12.. prosim če mi nekdo lahko to razjasni :D
4 enote nabavi zato, ker se pri 4 enotah izenačita povpraševanje (pri 4 enotah je mejna koristnost 4) in ponudba, pri kateri je cena ves čas 4 d.e. Če bi naprimer kupil še eno dodatno enoto nečesa, bi bil njegov potrošniški dobiček bistveno manjši, bom v nadaljevanju razložil zakaj.
Potrošniški dobiček si po formuli izračunala povsem pravilno, vsaj jaz ne najdem napake! Razlika pa je v tem, da se pri tej nalogi vključi še to, da si s 4 enotami koristnosti povpraševalec privošči nekaj kar mu da več kot 4 enote koristnosti in kupuje vse dokler mu tista stvar daje več kot 4 enote koristnosti. Torej pri količini 1 ima stvar mejno koristnost 10, ampak se od tega odštejejo 4 enote koristnosti, ker je plačal 4 d.e. za ta nekaj. Količina 2 mu da 8 enot koristnosti, ampak se spet 4 enote koristnosti odštejejo, ker so mu 4. d.e. dajale 4 enote koristnosti, itd. vse do tiste točke, ko se mejna koristnost izenači s ceno za to stvar.

Zakaj torej ne kupuje do tam kjer je mejna koristnost enaka 0? Zato ker če bi kupil stvar, ki mu da mejno koristnost 0 in bi zanjo plačal 4 enote denarja, ki mu dajo 4 enote koristnosti, bi bil pravzaprav v izgubi, saj ne bi pridobil ničesar, izgubil bi pa 4 enote koristnosti, ki mu jih da denar.

Primer je kupovanje čevljev z visoko peto: ko bi kupila prvi par, bi ti ta dal toliko veselja, kot da bi ti nekdo podaril 1.000 evrov in ti ni težko plačati 100 evrov za čevlje. Ampak ko bi pa kupila že osmi par čevljev z visoko peto, bi ti bilo pravzaprav vseeno ali jih imaš ali ne, ker ima dan itak samo 7 dni v tednu in če nosiš vsak dan drug par čevljev, se ravno izide in bi pri osmem paru ostala ravnodušna. Ker pa čevlji z visoko peto niso zastonj, ti je škoda kupiti še osmi par, ker bi ti to prineslo negativno koristnost. Vseeno ti je ali še imaš osmi par, ni ti pa vseeno, če za to daš 100 evrov in se zato odločiš, da osmega para ne boš kupila, pač pa si boš za ta denar raje privoščila minikrilo.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a bajna »

sj ti sem skapirala, hvala za odgovor :D samo zdj mi pa naprej ni jasno... in sicer 1 d.e. mu da 2 k.e., jasno mi je da to pri c=4 pomen, da je MU=8, k=2 in izračunam pd= 2(9-8) =2, v repetirotiju je pa rezultat 1, pa tudi računano je po drugem postopku... ne vem a sem tok blond al kaj :oops: samo to mi ni jasno...
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Dexter »

bajna napisal/-a:sj ti sem skapirala, hvala za odgovor :D samo zdj mi pa naprej ni jasno... in sicer 1 d.e. mu da 2 k.e., jasno mi je da to pri c=4 pomen, da je MU=8, k=2 in izračunam pd= 2(9-8) =2, v repetirotiju je pa rezultat 1, pa tudi računano je po drugem postopku... ne vem a sem tok blond al kaj :oops: samo to mi ni jasno...
pd = 2x(4,5-4) = 1 (4,5 in 4 sta pa zato, ker mu denar prinaša ful veliko koristi in sicer 1 denarna enota kar dve enoti koristnosti in zato je namesto 9 pravilno 4,5 in namesto 8 pravilno 4)

Aja, pa pozabil sem dopisati, da je pri prejšnji nalogi pravilna formula sledeča:
pd = 4x(7-4) = 12
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a bajna »

hmm... zakaj pa 4 pa 4,5? mislm zakaj je količina 2, pa pogledaš tam mejno koristnost pa povprečno pa maš v tabeli 8 pa 9, a pol morš dat to kar na pol? :shock: ni mi jasno.. hehe
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Dexter »

bajna napisal/-a:hmm... zakaj pa 4 pa 4,5? mislm zakaj je količina 2, pa pogledaš tam mejno koristnost pa povprečno pa maš v tabeli 8 pa 9, a pol morš dat to kar na pol? :shock: ni mi jasno.. hehe
Točno tako, na pol moraš dati!
Če bi bilo 1 d.e. = 1 e.k., potem bi bilo 9
Ker pa je 1 d.e. = 2 e.k., potem pa je 4,5
In če bi bilo 1 d.e. = 0,5 e.k., potem pa bi bilo 18

Ker je 1 d.e. = 2 e.k., je formula pravzaprav takšna: MU = 6 - 1k
Kjer je 1 d.e. = 0,5 e.k., pa je pretvorjena osnovna formula takšna: MU = 24 - 4k
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a bajna »

no to je mene čist zj.. :D hvala ti :P
Bianca
Prispevkov: 52
Pridružen: 21. Okt 2008 19:36

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Bianca »

Lahko nekdo prosim odgovori na tole vprašanje?

6. Obrestna mera
a) razlogi za in proti njeni pozitivnosti
b) kje in kako vse deluje kot instrument ekonomske in monetarne politike (formule)


Odgovore sem iskala v knjigi, pa nekako ne spravim skupaj prav veliko.
a) Pozitivno obrestno mero opravičuje nadomestilo za odrekanje tekoči porabi. Določa jo medčasovna preferenca posameznika.
Razlog proti: Višja obrestna mera pomeni manjšo potrošnjo in s tem manjšo razvitost gospodarstva.

b)Ekonomska politika: vplivanje na potrošnjo in investicije. Višja ko je obrestna mera, manj trošimo in investiramo, manj se zadolžujemo.
Monetarna politika: manipuliranje z obrestno mero . spreminjanje višine obrestne mere. Centralna banka določa višino obrestne mere, na njeni podlagi rediskontira menice poslovnim bankam. Zmanjšanje rediskontne stopnje pomeni povečanje obsega potencialnih kreditov centralne banke poslovnim bankam. Če se povečajo rezerve poslovnih bank, lahko povečajo obseg kreditov gospodarstvu.

Poslovne banke za svoje kredite v gospodarstvu zaračunajo diskontno stopnjo, ki je večja od rediskontne. Razliko zaslužijo poslovne banke.

Pri iskanju odgovora na to vprašanje nisem našla nobenih formul. A ima morda kdo kakšno idejo?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ooo, to je pa iz izpita septembra 2008, ne? :D Se spomnem, da smo mi mel tole vprašanje :)

Pri b-ju takrat jst nisem kej preveč razlagala se spomnem, sem samo napisala čim več formul, k so mele obrestno mero not... To so npr. cena vrednostnega papirja, interna stopnja donosnosti, podjetniški dobiček, fiktivni kapital, cena PF... Kar sem se spomnla. Pol sm pa zraven sam napisala tko po en, dva stavka, npr. višja kot je obrestna mera, nižji je fiktivni kapital...
Pa se spomnem, da sem pr tej nalogi ful velik točk dobila, usaj pr b-ju. Pr a-ju sem neki zaštrikala s tisto pozitivnostjo obrestne mere, ker si pač predstavlam, da on hoče od mene, da povem kaj je, če je obrestna mera pozitivna in kaj je, če je negativna. O negativni obrestni meri nisem pa nč vedla :)

Če bi vedla, kje mam tist izpit, bi ti mogoče clo loh kej več povedala, sam bohve kje je... :? :?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
čebelca
Prispevkov: 5
Pridružen: 24. Jan 2009 13:54

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a čebelca »

Živjo! Mene zanima ob kateri uri je ob četrtkih tutorstvo za pe in v katerem prostoru? Kako pa izgleda tutorstvo - a te tam kaj sprašuje, a študenti rešujemo vaje al tutor?? Kako to zgleda? Hvala za odgovor in lep dan še naprej
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

Tutorsko srečanje pri PE
Obveščam vas, da tutorstvo pri politični ekonomiji tudi naslednja dva tedna odpade. Nadaljujemo torej šele v aprilu, ko bomo reševali stare izpite.

Vsem prizadetim se opravičujem,

lep pozdrav,
Jaka Pengov

(iz oglasne deske)

očitno nič ne bo :( :( :?
čebelca
Prispevkov: 5
Pridružen: 24. Jan 2009 13:54

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a čebelca »

lunca_ napisal/-a:Tutorsko srečanje pri PE
Obveščam vas, da tutorstvo pri politični ekonomiji tudi naslednja dva tedna odpade. Nadaljujemo torej šele v aprilu, ko bomo reševali stare izpite.

Vsem prizadetim se opravičujem,

lep pozdrav,
Jaka Pengov

(iz oglasne deske)

očitno nič ne bo :( :( :?

Oi! Sem videla to sporočilo že nekaj časa nazaj, samo v četrtek smo že 2.aprila... no saj verjetno bodo dali še kakšno obvestilo na oglasno desko. lp
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Jz pa zdej delam te novejse izpite po poglavjih in mam naslednja vprasanja...
1 poglavje
27.8.2007
Družbeni produkt po uporabi
a) izpelji formulo (iz cesa naj izpeljem sej je podana v 32 tocki)
b) zapisi razsirjeno enacbo (?)

Junij 2006
1.
b) katero načelo je uveljavljeno z izdatki proračuna?

24.5.2007
1. kdaj je finalni produkt MANJSI od: pa se za maj 2008 VECJI
a) kosmatega produkta
b) dokončanega produkta

Junij 2008
2 nal
kdaj bi bili ravnodusni do menjave s kvantitativnega vidika
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a *bini* »

maj 2008 odgovor
a ) finalni produkt je večji od dokončanega kadar so spremembe zalog predmetov del pozitivne
b ) finalni produkt je enak kosmatemu produktu. Razlikuje se v tem da kosmati kaže vrednostno strukturo, finalni pa naturalno

a si rešvala mogoče tut kj izpit junij 2008 ? tm 4. naloga k piše izbor optimalne tehnike proizvodne enote ( grafi ) ob dani količini proizvodnje ... a tle pride u poštev un graf k je un knjigi na strani 259 ? al kaj je tle za en graf ?
Zadnjič spremenil *bini*, dne 02. Apr 2009 20:26, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a *bini* »

aha vidm da si rešvala junij 2008 :)

no odgovor na tvoje uprašanje je : ravnodušni do menjave iz kvantitativnega vidika bi bili če bi bile cene dobrin doma enake cenam v tujini ( ne bi bilo koristi - izvažamo pa ponavad kadar je cene pri nas in uvažamo ko je dražke pri nas )
sicer ne vem al je to praviln odgovor, mam tle rešen izpit pa pač to piše :D
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Tecka »

*bini* napisal/-a:maj 2008 odgovor
a ) finalni produkt je večji od dokončanega kadar so spremembe zalog predmetov del pozitivne
b ) finalni produkt je enak kosmatemu produktu. Razlikuje se v tem da kosmati kaže vrednostno strukturo, finalni pa naturalno

a si rešvala mogoče tut kj izpit junij 2008 ? tm 4. naloga k piše izbor optimalne tehnike proizvodne enote ( grafi ) ob dani količini proizvodnje ... a tle pride u poštev un graf k je un knjigi na strani 259 ? al kaj je tle za en graf ?
jz bi sm dala 3 in 4 tocko - optimum pa je 4 tocka v 4 poglavju
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a *bini* »

naloga januar 2008

1. Načini merjenja velikosti družbenega produkta : definicije, grafi formule.

definicije , ok to mi je jasno.
samo formule ? grafi ?
a so mogoče formule une na strani 86 - k piše pač za slovenijo ( jao po možnosti mormo še številke na pamet znat :roll: )
sam kaj pa grafi ?
Zadnjič spremenil *bini*, dne 03. Apr 2009 12:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Tecka »

*bini* napisal/-a:naloga januar 2008

1. Načini merjenja velikosti družbenega produkta : definicije, grafi formule.

definiciji , ok to mi je jasno.
samo formule ? grafi ?
a so mogoče formule une na strani 86 - k piše pač za slovenijo ( jao po možnosti mormo še številke na pamet znat :roll: )
sam kaj pa grafi ?
jp formule so na 86 strani, grafi pa tut jz nisem 100% sam jz bi tle dala tist k povezujes proizvodne enote s porabniškimi enotami je pa iz točke 12
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a *bini* »

a ma kdo mogoče lanski marčevski izpit ? hvala :)
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Izpiti 2 poglavje

Junij 2006-8h
a) Definirajste s formulani 3 osnovne pokazatelje učinkovitosti gospodarjenja
b) kaj pomeni če so vsi trije enaki, za cene, kaj za uporabo prod. faktorjev

Junij 2006 - 10h
cela 1 naloga

24.5.2007 - siva
2 naloga

3 naloga

maj 2007 - rdeča
2 naloga
3 naloga c primer - kako se zracuna kr na vsak mozen nacin k sm racunala pride drugace

27.8.2007
4 naloga

1.10.2007
4 naloga - za kaj se sploh gre a za monopsonista in monopolista? pa ce se lahko resi k mi ni cist jasn

maj 2008
2.c

3.a - vrste diferencialnih proizvodov?
3.c

4.b

junij 2008
3 - ves cas imam probleme s to popolno konkurenco ....

september 2008
2 naloga

Kok casa se pise izpit?

za odgovore se res zahvaljujem!
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a *bini* »

junij 2008 - popolna konkurenca je stanje, v katerem obstaja čista konkurenca na prodajnem trgu in v katerem imajo vsi dejanski in potencialni ponudniki prost dostop do vseh faktorejv proizvodnje. se pravi je popolna konkurenca čista + prosta konkurenca.
Popolna konkurenca je konkurenca, ki daje normalno ceno ( = ideal idealu ) - Normalna cena daje normalne dohodke lastnikom proizvodnih faktorejv- normalni dohodki so pa dohodki, ki pokrijejo normalne stroške.

september 2008 - odnovni indikatorji učinkovitosti v gospodarstvu so produktivnost, rentabilnost in ekonomičnost - pol pa maš produktivnost dela in kapitala pa rentabilnost dela in kapitala...kj več si poglej na strani 113 - 121
Kdaj bi bili enake vrednosti ? to ne vem

maj 2008
2c - pomoje da je tle prov odgovor da produktivnost kapitala izražajo vsi ostali pramarni faktorji - se prav zemlja,podjetništvo, izumiteljstvo in delo.
3a - poznamo 4 vrste diferenciacije proizvodov :
-ugodnosti vezane ne nakup
-sprememba zunanjega izgleda produkta
- sprememba sestave produkta
-ime,znak
3c - pomoje biblo najprej treba uvest diferenciacijo produktov, pol pa diferenciacijo cen, ker morjo bit produkti razlilni, ne vem recimo ime produkta al pa sestava , da majo lahko pol razlicne cene - recimo marlboro čiki majo drgačno sestavo in ime kot recimo west in so tut dražji kot west.
4b - analogija giffenovga paradoksa je da podražitev produkcijskega faktorja pomeni večje povpraševanje po njem in obratno.

maj 2007 - siva ( Štiblar )
2 - Prosta/svobodna konkurenca je v resnici čista konkurenca na trgu proizvodnih faktorjev ( = na nabavne trgu ) ker je atomistična ( ima veliko število ponudnikov in povpraševalcev ), homogena ( obstoj in popolnost substitutov ) in odprta ( možnost vstopa/izstopa ponudnikov in povpraševalcev ).
Pogoj čiste konkurence je poleg teh treh ( atomistilna, odprta, homogena ) tudi gibljivost ponudnikov in povpraševalcev, ampak to tu zanemarimo ker je cena proizvdoa različna zato ker se povpraševalec/ ponudnik NE ŽELI vključiti v ponudno in povpraševanje ( npr. povpraševalec je negibljiv takrat ko kupi sadnje vedno pri istem sadjarju, klub teu da ve da ma sosedn sadjar ceno za kilo hrušk manjško kot tist pri katermu kupuje, ampak bo kupec vseeno kupil sadje pri stalnemu sadjarju - se prav ne da ne more kupt drugje, ampak ne želi )
3- ekonomsko načelo je princip doseganja določenega učinka s čim manj sredstvi ali pa z določenimi sredstvi doseči čim večji ulinek.
posameznik v proizvodnji želi doseči določen učinke ( narediti določeno število proizvodov ) s čim manj sredstvi ( čim manj stroškov )
posameznik v potrošnji želi z določenimi sredstvi doseči čim večji učinek/koristnost ( npr. za 50 eur hoče kupt čim več hrane )

maj 2007 - rdeča ( Zajc )
2 naloga - glej knjigo stran 129


izpit se piše 60 minut.


zdej mam pa še jst par uprašanj ...
september 2008 - 7. naloga - Definirajte kvantitativno teorijo denarja in sayev zakon : na kateri enaki kritični predpostavki slonita oba ? ( definirat znam )

januar 2007 - 8. naloga - v kakšni povezavi so okunova zakonitost, phillipsova krivulja in koeficient žrtvovanja ?
6. naloga - kdaj ne bi bili učinkoviti ukrepi za zmanjšanje povpraševanja po denarju ?
7. naloga ? sploh ne razumm kr ponavad je ta funkcija podana tko da je pač napisan npr. C = 30 + 0,6P tle u tej nalogi je pa kr C=20 + 0,5Doh ?! in kaj sploh je pol tale dohodke prebivalstva, s kero črko je to oznacen ?! aaa kriza :S

maj 2007 - 8. naloga - Če je multiplikator progresivnega obdavčenja točno dvakrat večji od multiplikatorja proporcionalnega obdavčenja :
a) koliko znašata ?
b) kolikšen je delta v enačbi multiplikatorja progresivnega obdavčenja , če je mejna nagnjenost k trošenju 0.6 ?
c)koliko najmanj mora biti ali največ sme biti mejna nagnjenost k trošenju, da bi s prehodom iz proporcionalnega na progresivno obdavčenje mogli vsaj podvojiti davčni multiplikator ?
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Hvala za odgovore! Pri 7 in 8 točkah še nisem ti bom pa napisala ko pridem do tja (danes popoldne oz jutri)
lunca_
Prispevkov: 94
Pridružen: 23. Dec 2008 16:07

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a lunca_ »

A kdo ve kakšen je odgovor na tole... Oče ki je brez šoferskega izpita kupi hčerki avto.Prodajalec je sosed ki mu ga ugodno proda za pol tržne cene. Kako je med tri osebe razdeljena v % lastnina v pravnem in ekonomskem smislu? Kdo je pridobil in kdo je oškodovan, koliko?

V zapiskih imam dva različna odgovora pa ne vem kateri je pravi. Jaz bi dala da je ekonomski lastnik 100% hči (ker oče nima šoferskega izpita). Pravni lastnik bi dala 100% oče (ker je on kupil avto), pridobil je oče 50% oškodovan je sosed 50%.... :?:

Glede pravnega lastnika sem malo v dilemi, ker ga je sicer kupil oče, a ZA hčerko.... Kdo ve :roll: :) :?:
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Hm mau hecno uprašanje res. Nism zihr kdo je zdej pravni lastnik, ker pač če ga je oče kupil in je avto tut nanga napisan je pravni lastnik oče, če pa je oče avto kupil ampak je kot lastnica napisana hči, je potem pravni lastnik hči.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a *bini* »

joj, ena uprašanja so mi pa res čuuuudna :S
uglavn izpit 27.8.2007
2. naloga - ma kdo rezultate ? k jst sm neki računala sam se mi tut sanja ne al je prov al ne...

5. naloga - Ali ima ob potrošniškem dobičku ponudnik izgubo ?

6.naloga - Zakaj investicijska funkcija ne leži levo ali desno od funkcije investicjske učinkovitosti ?

7.naloga - V sisteme ene poslovne banke klienti deponirajo 100, dvignejo 50.
a) kolikšno je možno povečanje denarja in novega denarja, če je obvezna rezerva 10 % ? ( to znam )
b)S pomočjo menjalne enačbe pojasnite kdaj banke z novim denarjem ne bi dvignile cen ?
c) Kako odgovorijo na problem pod b) zastopniki klasične dihotomije ? ( a je tle uno da na kratki rok povečanje količine denarja vpliva na cene ( predvsem če so kapacitete neizkoriščene ; na dolgi rok pa spremembe v ponudbi denarja ne povzročajo sprememb v realnih spremenljivkah )

8. naloga - Kdaj bi enkratno povečanje avtonomnega trošenja vendar povečalo ravnotežni produkt in kdaj ga trajno ovečanje ne bi ? tudi formule in grafi.
Odgovori

Vrni se na