Politična ekonomija

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a bubyka »

Fee napisal/-a:ima kdo rešene vaje iz repetitorija na računalniku?
Najdeš jih pod EKO - IZPITI na 1.strani.

LP
Per aspera ad astra.
blabla
Prispevkov: 49
Pridružen: 16. Jan 2010 16:19

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a blabla »

do katere točke ste prišli pri popoldanskem predavanju?
PandKA
Prispevkov: 62
Pridružen: 21. Jan 2011 17:07

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a PandKA »

Do 36 točke, 3 dela
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a kitka* »

Mene pa zanima ali ima kdo rešitve 6.naloge iz 1.dela vaj za redne študente. Zanima me predvsem podvprašanje d) S kakšno spremembo tečaja bi v konkretnem primeru povzročili presežek trgovinski bilanci; prikaži z grafom in utemelji. Kaj je sploh presežek trgovinske bilance?

Hvala in lp
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Minnie »

Presežek v bilanci pomeni, da je izvoz večji od uvoza. Da se to zgodi, moramo dvigniti tečaj, se pravi devalvirati domačo valuto, če gre za fiksni tečaj oz. depreciirati domačo valuto, če gre za drseči tečaj.
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a kitka* »

aha, najlepša hvala :)
mogoče veš še to kdaj je fiksni in kdaj drseči tečaj? Kko to razberemo iz naloge?
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Minnie »

Fiksni tečaj je določen npr. z nekim oblastnim aktom, drseči pa se določa na trgu in je odvisen od ponudbe in povpraševanja. Tega iz naloge ne moreš razbrat, razen če je izrecno kej napisano, kar mislim, da se ne dogaja v izpitih. Tko da če maš tako nalogo kot si spraševala zgoraj pač napišeš na tak način kot sem ti odgovorila. :D
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
kitka*
Prispevkov: 59
Pridružen: 15. Okt 2010 19:16

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a kitka* »

aha.ok :) najlepša hvalaaaa :)
Fee
Prispevkov: 20
Pridružen: 02. Jan 2010 17:16

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Fee »

:oops: Kako se rešuje tiste naloge z razpredelnico: podjetja A, B in celotno gospodarstvo. Potem pa TN, spremembe cen, plač, realnih stroškov...če bi znal kdo razložiti sistem, bi bila zelo hvaležna. Katero poglavje je to sploh?
Fee
Prispevkov: 20
Pridružen: 02. Jan 2010 17:16

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Fee »

pa še, kako iz take naloge razbereš za katero obdobje po Marshallu gre?
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Rok »

Mene pa zanima, do kam ste prejšnji teden prišli po snovi? Pa vseeno, dopoldanci, popoldanci, ker se tako več ali manj morajo stvari ujemati verjetno...... :)
Problemov ni! So le novi izzivi!
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Urši »

zadnje kar smo naredili je: krivulja ponudbe dane proizvodne enote...torej do optimalne tehnike, ki jo bomo začeli jutri.
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Rok »

Urši napisal/-a:zadnje kar smo naredili je: krivulja ponudbe dane proizvodne enote...torej do optimalne tehnike, ki jo bomo začeli jutri.
O, super....hvala ti! :)
Problemov ni! So le novi izzivi!
giraffe
Prispevkov: 150
Pridružen: 15. Sep 2010 10:37

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a giraffe »

js mam eno vprašanje....Kaj se zgodi s produkti, če se združita dve stopnji proizvodnje?
Prosim, če bi znal kdo razložiti...hvala za odgovor :)
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

če se združita stopnji je manj prenesenega produkta....torej se vseobsežni zmanjša

PV= PK +PP....PK ostane isti
giraffe
Prispevkov: 150
Pridružen: 15. Sep 2010 10:37

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a giraffe »

A bi kdo znal rešit 6. nalogo v repetitoriju na strani 127, ki pravi: a) Kako bi s politiko obvezne rezerve na kratek (srednji) rok onemogočili inflacijski učinek neto depozitov 100 pri obstoječi 20-odstotni obvezni rezervi, če se hitrost kroženja denarja 1 ne spremeni, ravnotežni produkt pa zaostaja za potencialnim za 200 enot.
b) Kako bi enak učinek doswgli s politiko nakupa in prodaje vrednostnih papirjev?

Lepo prosim če nekdo reši :)
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a KiZo »

jst mam pa eno vprasanje in sicer ce ima kdo kaksne racunske vaje od ekonomije, kjer bi biu zapisan tut postopek (da bi se dal naucit) in bi biu prpravlen posodt za skoperat?
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Rediskontiranje - (ter katero od tega dvojega počne katera banka in kaj se spremeni)
Zadnjič spremenil 12345, dne 01. Sep 2011 16:09, skupaj popravljeno 5 krat.
lucky

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a lucky »

KiZo napisal/-a:jst mam pa eno vprasanje in sicer ce ima kdo kaksne racunske vaje od ekonomije, kjer bi biu zapisan tut postopek (da bi se dal naucit) in bi biu prpravlen posodt za skoperat?
V repetitoriju so na koncu vsakega dela naloge s postopki in rešitvami.
lorella
Prispevkov: 1
Pridružen: 17. Maj 2011 11:29

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a lorella »

Mene pa zanima, kako izgleda ustni izpit pri ekonomiji...piše, da bodo rezultati v sredo ob 11ih v vijolični, pa si nekak neznam predstavlat kok časa nej bi to trajal, pa kako to gre... a so takoj ustni al ne...
Ker mam ob 12ih že izpit iz ustavnega prava...
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a rea »

Dragi kolegi/kolegice.

Vem, da je bilo že parkrat napisano, pa vendarle, teh strani je toliko, da se izgubiš v njih :)
septembra grem delat ekonomijo prvič. Kako se je lotit? Je skripta ok za zraven, ali so napake?
Potrebno pa je vzeti v zakup, da o ekonomiji (še!) nimam pojma, in da nism hodila na predavanja. (oz sem hodila, pa nism nič odnesla od njih :D ).
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a jessy »

Mene pa zanima, kakšno oceno je realno pričakovati, če se dobro naučiš ... ker baje so ocene obupne?
lucky

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a lucky »

Glede ocene je po mojem mnenju velik faktor, čigav izpit dobiš. Jaz sem pri Štiblarju pisala 37 %, pri Zajc pa 27 %, ker ona katastrofalno ocenjuje. 7 se da brez problema dobiti, če se dobro naučiš, pod pogojem, da tudi dobro razumeš. Je pa predmet res kar zahteven, posebej zato (po moje), ker sploh ni naše področje :)
New York
Prispevkov: 90
Pridružen: 04. Feb 2011 14:36

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a New York »

Obstaja kaka dobra skripta, ali je potrebno predelati knjigo za 6kico?
Kako je sestavljen izpit, kolk računskih, kolk teoretičnih nalog?
Hvala !
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Politična ekonomija

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Ima mogoče kdo kakšne izkušnje s tem, kako se pridobi dodaten rok?Podpisi, meil profesorju?pa čle je še kakšen interesent?
Sama sem izredno v 2.letniku in me skrbi, da sem se premalo pripravila na izpit, septembra pa je rok sele 17.9., kar pomeni, da tudi če septembra naredim, ne morem na noben rok za izpite drugega letnika... ma kdo kako idejo? :cry:
Odgovori

Vrni se na