Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Random »

A mi ve kdo odgovorit na vprašanje kdaj bi ob istočasni spremembi ponudbe in povpraševanja prišlo do največjega dviga cene? A je to maksimalno zmanjšanje povpraševanja in maksimalno povečanje ponudbe?

Kakšno mora biti povpraševanje, da bi se povečana ponudba v celoti izrazila v povečanju cen in kakšna, da bi ostala nespremenjena? V prvem primeru absolutno elastična in v drugem absolutno neelastična?

Lepo prosim, če ma kdo 5minut časa, da odgovori tole.
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a sunshine »

Random napisal/-a:A mi ve kdo odgovorit na vprašanje kdaj bi ob istočasni spremembi ponudbe in povpraševanja prišlo do največjega dviga cene? A je to maksimalno zmanjšanje povpraševanja in maksimalno povečanje ponudbe?

Kakšno mora biti povpraševanje, da bi se povečana ponudba v celoti izrazila v povečanju cen in kakšna, da bi ostala nespremenjena? V prvem primeru absolutno elastična in v drugem absolutno neelastična?

Lepo prosim, če ma kdo 5minut časa, da odgovori tole.
Do najvišjega dviga cen bi prišlo ob sočasnem povečanju povpraševanja in zmanjšanju ponudbe.

Cena bi ostala nespremenjena, če bi se ponudba in povpraševanja sočasno povečala za enak odstotek. Da bi se povečana ponudba v celoti odrazila v povečanju cen, bi se moralo tudi povpraševanje povečati, in sicer za večji odstotek od povečanja ponudbe.
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Random »

Hvala lepa!
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a sunshine »

A bi mogoče kšn lahko napisu, kako kej zgleda ustn pr ekonomiji? kako kej sprašuje, težka al bl lažja vprašanja...
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a bajna »

kko je blo pa to čudno ocenjen :x sm dobila pol mn kot pa prčakvala... je pa res da je bla katarina al katra :oops: ful prjazna na ustnih...
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a sunshine »

oh ta katra res ne zna ocenjevt..tut če mislš da si use napisu ne dobiš več kokr 6 pik..ns je blo velik šokiranih k smo prčakval ful bolše ocene...ampak važn da smo nardil..pa tut če s 6 :D
aTc
Prispevkov: 160
Pridružen: 18. Maj 2009 13:58

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a aTc »

kako ste se pa kej učil za tale izpit?? jst sm si ga dala na september ker zdej nimam nikjer časa še za to, in nimam pojma kako se bom lotla :roll:
Don't hate me because i'm beautiful... Hate me because your boyfriend think so.. (:
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a bajna »

sunshine sj js sm bla 100% da bom brez ustnega najmn čez pršla in pol sm bla čist šokirana k sm vidla kko je blo popravlen :shock: ampak hvala bogu mi je ratal pol 6 dobit, tko da mam mir s tole ekonomijo... za zmer :D
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a sunshine »

no sej pol sva pa zih skupi trpele:)
pika88
Prispevkov: 1
Pridružen: 28. Maj 2009 13:28

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a pika88 »

No, js sm bila tud malo presenečena nad katrinim točkovanjem. S kolegico sma imele drugačne rezultate pa sma mele isto število točk, teoretične odgovore pa sploh ne vem po kakšnem kriteriju je ocenjevala, povsod sem mela pol manj točk, pa se mi je zdelo da sem na nekatera vprašanja odgovorila bolje kot sam za 50%....ampak pustmo to.Sem mela dovolj točk za ustne in morm priznat da tam je pa bila katra fer in prijazna, tko da sm nardilaa. jeej :) Zdaj pa še nekaj najpogostejših vpršanj, za tiste ki jih še ustni morda čakajo na prihodnjih rokih :) sprašvala je vrste proizvodnih funkcij(domarova, leontijeva...) in pol je blo treba katero od teh opisat, potem je tud dostkrat vprašala te Okunovo zakonitost, Philipsovo krivuljo, koeficient žrtvovanja pa pr vsaki še pol podatke za slovenijo, diskriminacija cen-za narisat, klasična dihotomija. no ta vprašanja sm največkrat zasledila.
Vsem ki vas še ekonomija čaka želim good luck ;)
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Random »

Ocenjevanje je bilo res nenormalno ...
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

kko je zdej na drugem roku če si že enkrt pisou..se ti še vedno upoštevajo točke od kolokvija (če seveda pozitiuno pišeš?) al se je sam prvič?
carlina
Prispevkov: 10
Pridružen: 05. Dec 2008 10:16

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a carlina »

a kdo pozna kakšnega inštruktorja za pek? al pa sam tolk zna, da bi se upal inštuirat?? naj piše na : [email protected] ali pa pošlje zasebno sporočilo. lahko pa tud na forumu odgovori.. :P
dee
Prispevkov: 23
Pridružen: 18. Maj 2009 15:33

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a dee »

kaj mi pomagate rešit? :oops:

cenovna direktna elastičnost povpraševanja znaša pri diksiminaciji cene na enem delu trga 0,5, na drugem delu pa 0,8. Vzemimo, da je na začetku prodana količina in cena na obeh delih trga enaka. Za koliko se je spremenila cena na obeh delih, če je monopolist prenesel 10 procentov količine??

res ne razumem naloge, in bi mi pomoč zelo prau prišla....hvalaaa;)))
Brunette
Prispevkov: 27
Pridružen: 30. Maj 2009 16:51

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Brunette »

Repetitorij stran 61
dee
Prispevkov: 23
Pridružen: 18. Maj 2009 15:33

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a dee »

hvala hvala!!

te računske naloge ki so v izpitih, so več al manj use u repetitoriju a?
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Anka »

Najbolj se ti splača reševati stare izpite...
dee
Prispevkov: 23
Pridružen: 18. Maj 2009 15:33

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a dee »

Anka, hvala... :P
Brunette
Prispevkov: 27
Pridružen: 30. Maj 2009 16:51

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Brunette »

Drgač princip nalog, pa kako se jih reš je pa use v Repetitoriju...
dee
Prispevkov: 23
Pridružen: 18. Maj 2009 15:33

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a dee »

hja, sam js s5 neznam resit najbol enostavne naloge..
to pa zto ker nimam čist razjasnjeno kako se te formule obračajo..

hm hm: produktivnost kapitala znaša pred investiranjem 0,4. ob mejnem kapitalnem količniku 2 se poveča za 24%...
kolikšen je kapitalni količnik po investiranju?

ne štekam!..vem, da je kao formula po investiranju pač K2/P2= (K1 + sprememba K) /( P1 + sprememba P)..samo se vedno doh :?: :?:

joj joj :geek:
Brunette
Prispevkov: 27
Pridružen: 30. Maj 2009 16:51

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Brunette »

dee napisal/-a:hja, sam js s5 neznam resit najbol enostavne naloge..
to pa zto ker nimam čist razjasnjeno kako se te formule obračajo..

hm hm: produktivnost kapitala znaša pred investiranjem 0,4. ob mejnem kapitalnem količniku 2 se poveča za 24%...
kolikšen je kapitalni količnik po investiranju?

ne štekam!..vem, da je kao formula po investiranju pač K2/P2= (K1 + sprememba K) /( P1 + sprememba P)..samo se vedno doh :?: :?:

joj joj :geek:
Jst bi to tkole rešila....

P1/K1 = 0,4 (produktivnost kapitala na začetku)
P2/K2= 1,24 P1/K1= 1,24 x 0,4 = 0,496 (toliko je produktivnost na koncu, ker se samo poveč za 24%)
K2/P2= 1 / 0,496 = 2,016 (kapitalni količnik na koncu je pa samo obratna vrednost od produktivnosti kapitala na koncu)
deadff
Prispevkov: 126
Pridružen: 14. Dec 2008 23:39

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a deadff »

Se mi samo meni zdi, da je velik poudarek na 5., 6. in 7. delu?
dee
Prispevkov: 23
Pridružen: 18. Maj 2009 15:33

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a dee »

aha, u bistvu tle mejni K/P ne pride v upoštev, mislim ga ne uporabimo...

ker nevem kdj te mejne uporabljat in kako jih računat!..

aja, pa hvala za pomoč*
Uporabniški avatar
Anka
Prispevkov: 157
Pridružen: 05. Okt 2008 00:57

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Anka »

deadff napisal/-a:Se mi samo meni zdi, da je velik poudarek na 5., 6. in 7. delu?
Glede računskih nalog je enkrat Nanut rekel da ima prof. Štiblar rad drugi in šesti del, prof. Zajc pa tretji in četrti.
Drugače pa če si pogledaš stare izpite boš videl da je vedno prvo vprašanje iz prvega dela, drugo iz drugega...
dee
Prispevkov: 23
Pridružen: 18. Maj 2009 15:33

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a dee »

in še neki...kaj se 100% zamenjata pri sestavi testou..???
;)
Odgovori

Vrni se na