IZPIT MAREC 2011

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Uporabniški avatar
hannah
Prispevkov: 70
Pridružen: 05. Okt 2010 21:45

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a hannah »

Blair. napisal/-a:Bi kdo znal odgovoriti na ti dve vprašanji:
1. »Knjižne pravice je moči pridobiti, prenesti, utesniti in razveljaviti edino z vpisom v glavno knjigo.« Za katero načelo gre v tem primeru, kdaj in v katerem institutu se je uveljavilo in za kateri sloj so nastale prve take evidence?

Gre za načelo vpisnosti, uveljavi se v zakonu o zemljiški knjigi leta 1871. Za kateri sloj pa so nastale prve take evidence?

2. »Podložnik mora priti v pisarno svoje gosposke brez hrupa in povsem skromno povedati vpričo vaških županov (rihtarjev) ali zapriseženih mož, ki se ob uradnih dneh tam mudijo…« Kakšne naloge opravljajo župani iz odlomka v srednjem veku in kakšne v absolutizmu?


Hvala :)

najprej so nastale za plemiče in se jim je rekl dominikalna zemljišča oz. potem deželnodaskina zemljišča. l.p
Blair.
Prispevkov: 10
Pridružen: 08. Jun 2010 18:27

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Blair. »

hvala za odgovor :)
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a bubyka »

jessy napisal/-a:Ah, to ga je meni že itak, ker sem se tako pozno lotila učenja, ampak po toči zvoniti je prepozno in slaba volja ne bo nič pomagala ... Saj mogoče bo pa lahek izpit. :D

Hehe, ja.. bo ja, u sanjah :D No ja, mogoče pa res ;)

Eh.... zdele dokler se bom loh, se bom še soco, jutr vse do izpita tud, pol popoudne pa zgodlo, upam da pridem vsaj čez in na kratko da ponovim glavne stvari, ampak zlo zlo dvomm.. Kr sm šele pri 9.poglavju v Vilfanu. jaoooooooo......................... :shock:
Per aspera ad astra.
sheila
Prispevkov: 17
Pridružen: 14. Nov 2010 16:17

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a sheila »

a mi zna kdo povedati, kaj to pomeni subsudiarno?--pomožno??
indijanc
Prispevkov: 23
Pridružen: 30. Jan 2011 22:50

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a indijanc »

nadomestno
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Nekaj pomožnega, lahko bi rekli, da tudi nadomestnega. Če npr. neka pravila delujejo subsidiarno, jih lahko uporabljamo le kot nek dodatek k nečemu, kot pomoč, ali pa jih nadomestimo z drugimi oz. druge z njimi.

Tako si jaz to razlagam :)

Lp
Blade1
Prispevkov: 70
Pridružen: 19. Feb 2010 13:03

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Blade1 »

Subsidiarno pomeni drugotno :) Npr: Recipirano Rim pravo se je uporabljalo subsidiarno. Če ni bilo pravnega pravila ki bi urejalo neko področje, so se nato lahko sklicevali na katerokoli pravilo rimskega prava (pač Just. kodifikacije).
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Blair. napisal/-a:2. »Podložnik mora priti v pisarno svoje gosposke brez hrupa in povsem skromno povedati vpričo vaških županov (rihtarjev) ali zapriseženih mož, ki se ob uradnih dneh tam mudijo…« Kakšne naloge opravljajo župani iz odlomka v srednjem veku in kakšne v absolutizmu?
Tole je bolj kot ne ugibanje, ampak a gre mogoče tu za to, da so v srednjem veku opravljali (tudi) sodno funkcijo, v absolutizmu pa (zgolj) upravno?

BTW, čemu namenjate več časa - Vilfanovi knjigi ali Škrubejevi (/vajam)?
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

Prilagam nekaj rešenih izpitov... Sem obupala, grem raje še enkrat čez skripto in to je to... Ni nujno da so vsi odgovori 100% pravilni... Če kdo najde kakšno napako naj prosim pove :)... Ostali pa če veste ostale odgovore lahko delite z nami :D
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Hvala, caaat! Jaz bom šla zdaj čez skripto in potem hitro čez vaje, zvečer pa morda še malo čez izpitna vprašanja.
Blair.
Prispevkov: 10
Pridružen: 08. Jun 2010 18:27

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Blair. »

jessy napisal/-a:
Blair. napisal/-a:2. »Podložnik mora priti v pisarno svoje gosposke brez hrupa in povsem skromno povedati vpričo vaških županov (rihtarjev) ali zapriseženih mož, ki se ob uradnih dneh tam mudijo…« Kakšne naloge opravljajo župani iz odlomka v srednjem veku in kakšne v absolutizmu?
Tole je bolj kot ne ugibanje, ampak a gre mogoče tu za to, da so v srednjem veku opravljali (tudi) sodno funkcijo, v absolutizmu pa (zgolj) upravno?

BTW, čemu namenjate več časa - Vilfanovi knjigi ali Škrubejevi (/vajam)?

Po mojem mnenju so upravno funkcijo opravljali že pred absolutizmom (Nadiški Slovenci - v banki županov več ni). Razmišljala sem v smeri, da so vaški župani v srednjem veku načelovali soseskam, v absolutizmu pa so bili na čelu davčne občine. Ne vem pa, če je to pravilen in popoln odgovor na to vprašanje.

Kar se literature tiče, se jaz ukvarjam z obojim. Danes grem še skozi svoje zapiske in vaje.
sheila
Prispevkov: 17
Pridružen: 14. Nov 2010 16:17

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a sheila »

a mi zna kdo povedat kaj to pomeni adresa na regenta???men ni nč jasno :(
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

sheila napisal/-a:a mi zna kdo povedat kaj to pomeni adresa na regenta???men ni nč jasno :(
Hehe, to se spomnim, ja:) Osebno mi je to delalo preglavice že na gimnaziji, ko smo obravnavali to snov. Pravzaprav to ni treba znati pomoje, ampak vseen lahk povem:
Adresa pravzaprav pomeni "naslov"(danes v srbskem jeziku adresa pomeni naslov, adresirati pa pomeni nasloviti na nekoga :D )-Torej skratka, gre se za to, da je Narodno viječe naslovilo na kralja Aleksnadra pripravljenost na združitev Države SHS s Kraljevino Srbijo(ki se je pred tem združila s Kraljevino Črno Goro in priključila sebi Vojvodino); to adreso, tj. to "naslovljeno pripravljenost" kralj sprejme in tako pride do združitve. :)
Lp
Blade1
Prispevkov: 70
Pridružen: 19. Feb 2010 13:03

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Blade1 »

Dragoxxxx kaj veš mogoče kam štejemo, pod katero avtonomijo gorske bukve ? interesno al podeželsko ?? :) Nevem točno, ker nekje piše interesno, spet drugje smo jo obravnavali v sklopu podeželskih avtonomij. :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Hmm, glede na izhodiščno definicijo, ki pravi: "GORSKE SKUPNOSTI so združevale ljudi iz raznih krajev po agrarni dejavnosti na nekem zemljiškem kompleksu", lahko sklepamo, da je šlo za neke vrste interesno obliko avtonomije, saj je združevala osebe, ki so se ukvarjale z določeno dejavnostjo, povrhu je šlo za obliko svobodnega zajma. Na drugi strani pa glede na kraj poteka te dejavnosti in širšo umeščenost le-te v sklop podeželskih opravil bi lahko šlo tudi za podeželsko avtonomijo.(torej neke vrste podeželska interesna avtonomija :) ) Pomoje , če dobro argumentiraš in razložiš, je oboje nekak prav.
Blade1
Prispevkov: 70
Pridružen: 19. Feb 2010 13:03

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Blade1 »

Hvala ti ;)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Kako je šlo??? :D Kakšna so bila kj vprašanja? ;)
Elektra
Prispevkov: 40
Pridružen: 03. Feb 2011 11:44

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Elektra »

Men se zdi da bi bil test lahko velik težji, tko da sm kr zadovoljna :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Vprašanja? Bolj malo se spomnim ... Karantanija, patrimonializacija, Goričane, učeni pravniki, sodstvo pri mestni avtonomiji, zemljiška knjiga, pa še nekaj, se mi zdi.

Jaz sem samo vesela, da je za mano. Nimam pa nobenega občutka, kako mi je šlo - test bi res bil lahko precej težji, a po drugi strani pa nisem bila pri nobeni nalogi prepričana, če razmišljam v pravi smeri. Samo upam, da ne bo junija potrebno ponovno čez to. :P

A če pisno pišeš pozitivno, te vseeno lahko vrže na ustnem? Tisti, ki ste jih imeli že danes, pa malo poročajte, kako je bilo.
Elektra
Prispevkov: 40
Pridružen: 03. Feb 2011 11:44

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Elektra »

še nekaj z občim pravom je blo (kdaj izgubi veljavo), kdaj postanejo ljudje v avstrijskem cesarstvu enaki pred zakonom -nekej v tem smislu in pa katere skupnosti in v katerem obdobju dajejo prednost običajem pred zapisanim pravom.

In ja, če pišeš pozitivno te še vseeno lahko vrže..
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

Vprašanja bom napisala po spominu...

1. Katero ljudstvo je najbolj cenilo nepisano oz. običajno pravo? Zakaj je temu tako?
Grki iz arhaične dobe... Zdej zakaj sm pa kar nekaj napisala... Ker pač ko se zapiše, se ne more zapisan zakon več prilagajat... Da je bolj živ in lažje ga je upoštevat v določenih okoliščinah, ki se med seboj razlikujejo... Pa še mnamona sem omenila...

2. Zakaj je v Karantiji oblast prešla iz kneza na grofa? Ali so si Franki popolnoma podredili Sase? Zakaj?
Ker je Karantanija postala grofija... Niso prevzel popolne oblasti nad franki, dopuščal so jim njihovo plemensko pravo...

3. Iz odlomka je bilo treba razbrat za kateri proces patrimonializacije gre... in pa napisat primer za iura propria.
Gre za prenos javne oblasti na zasebnike... Kot primer pa sem dala statut, pa še mestno pravo (?) sem napisala...

4. Odlomek... Potem pa je bilo vprašanje kdo vodi ta sodišča? Katere pravice glede sodstva si zagotovijo mesta?
Čist falila:D

5. Odlomek o učenih pravnikih... Za kateri proces gre? Kdo je v tem času na Kranjskem prevedel Justinijanovo kodifikacijo?
recepcija rimskega prava

6. "Vsi avstrijski državljani so pred zakonom enaki in uživajo enak osebni podsodni status".... Od kdaj to velja? Ali velja tudi za Slovence? Utemelji.
oktroirana ustava 1849, velja tudi za slovence, ker so takrat spadali pod Avstrijsko cesarstvo

7."S tem se razvevljavlja doslej sprejeto občno pravo (=obče pravo)..." S čim izgubi obče pravo veljavo in kdaj? Katero pravo je s tem začelo pri nas veljati?
ODZ, 1811... Katero pravo je začelo veljat pri nas? civilno?

8. Kje nam piše, ali je zemljišče obremenjeno s čim? Nekaj takega in od kdaj imamo to?
Napisala sm moderna zemljiška knjiga 1870... Pol sm pa zravn se porinla sodni register k sm se z vaj iz civlnega neki spomnla, hja pa je narobe... Bodo minus točke? :/

Tako nekako so bila vprašanja in moji odogovori... Kako mi kaže? :? Kako ste vi kaj odgovarjali? Aja, še to... A je treba s celimi stavki odgovarjat? :D
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

1.) Jaz sem tudi dala arhaične Grke, samo nimam pojma, kako naj bi to utemeljili? Se mi je zdelo precej filozofsko vprašanje. :mrgreen:
4.) Tudi jaz ... :?
5.) Um, jaz sem pa napisala centralizacija državne oblasti lol, sem pa omenila tudi recepcijo.
7.) Formalno veljavo ima tako le še postavljeno pravo.
8.) Bremenski list. Od Franciscejskega katastra naprej?? Čeprav mislim, da sem malo narobe črkovala, joj.
Ugotavljam, da bo rezultati (še) slabši, kot sem mislila ...
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Moje mnenje: Če si se usedel in naučil celotno snov, si lahko tole pisal 10. Če si se učil manj, slabše, če pa si se učil tako malo kot jaz in šel prvič na izpit samo pogledat, pa bo morda teh 40 % ali pa sploh ne bo nič :)

Malo za vzpodbudo! Drugače pa imam kar podobne odgovore, kot kolegici zgoraj, seveda s pomanjkljivostmi, ker sem pisala iz splošnega znanja in znanja iz mature ter z branjem Vilfana.

Ne se v glavnem sekirat, če bo, bo, če pa ne, pa junija ali septembra :)

Lp, A ;)
Bili
Prispevkov: 97
Pridružen: 19. Dec 2008 15:06

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Bili »

A so bli različni izpiti? Ker jst sm mela mal drgačna podvprašanja..
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a dori »

lucky napisal/-a:Moje mnenje: Če si se usedel in naučil celotno snov, si lahko tole pisal 10. Če si se učil manj, slabše, če pa si se učil tako malo kot jaz in šel prvič na izpit samo pogledat, pa bo morda teh 40 % ali pa sploh ne bo nič :)

Malo za vzpodbudo! Drugače pa imam kar podobne odgovore, kot kolegici zgoraj, seveda s pomanjkljivostmi, ker sem pisala iz splošnega znanja in znanja iz mature ter z branjem Vilfana.

Ne se v glavnem sekirat, če bo, bo, če pa ne, pa junija ali septembra :)

Lp, A ;)

Lucky, to je tvoje mnenje, lahko pa ti povem, da sem šla tole pisat že petič in se mi je še vedno zdel težek test. ampak zdej bi ga mogla narest. ni res, da si loh to pisal 10, tut če si se učil, ker majo vedno ene take tricky questions. bomo vidl ane (:
Fat kids are harder to kidnap :D
Zaklenjeno

Vrni se na