IZPIT MAREC 2011

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

lucky napisal/-a:Po moje je najbolje, če zadevo prebereš (tako sem naredila jaz), da dobiš celostno sliko o tem, za kaj gre, potem se pa dejstva in letnice ter ostale podatke naučiš, vendar z razumevanjem (s tem mislim, da se ne greš celih stavkov dobesedno na pamet piflat).
Koliko časa pa si potrebovala za učenje?
poohandpiglet
Prispevkov: 1
Pridružen: 04. Mar 2011 17:39

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a poohandpiglet »

Zdravo!

mene pa zanima, če zdej k škrubej sestavlja, a se splača učit iz Vilfana, ker vemo da ona da vprašanja samo iz njene knjige? njeni komentarji znajo bit tut ... nesistematični, pa nimam pojma, kako naj se učim. a lahko mi nekdo pove, kako naj se spravim to učit?

Lp :)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Smo po njeni knjigi se pomojem izpita ne da narest. Morš it tut čez Vilfana ;) pri njej je baje tako da da več primerov iz vaj ampak način učenja bi moral bit po mojem mnenju enak in sicer Vilfan+Škrubej ;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

BlackBerry napisal/-a:
Blade1 napisal/-a:Kaj mi lahko kdo po domače razloži razliko med zajmom pa zakupom??
Pri zakupu ni možno,d a bi bil nanj kdo vezan na osebno svbodo, pa nemore nastat z enostranskim aktom (to pomen npr, da samo zemljiški gospod odloloča, tlačan pa nima besede sploh)

tko nekak jaz to razumem, nej me nekdo poprav če ni prav
Kot rečeno, zakup pomeni premoženjsko razmerje med dvema osebama(npr. obdelovalcem zemlje in lastnikom zemlje), katerega vsebina je v tem, da lastnik zemlje prepusti svojo zemljo v obdelavo in užitek obdelovalcu, ta pa mu v zameno za to plačuje zakupnino v naturi ali v denarju. Zakup lahko nastane le na podlagi SOGLASJA VOLJ obeh strank, če se ena stranka ne strinja, zakupa ni. Zajem pa je premoženjsko razmerje med obdelovalcem zemlje in njenim lastnikom, ki ponavadi nastane z enostransko izjavo volje lastnika zemlje; s to razliko, da je obdelovalec zemlje pri zajmu del svoje osebne svobode "podelil" lastniku zemlje v zameno za obdelavo in uživanje , poleg tega pa mu tud plačuje to v obliki dajatev, bodisi denarnih bodisi naturalnih(del pridelka). Torej, kot je že rekel kolega/-ica, jaz sem samo malo razširil, upam, da mi ne zameri:), razlike med zajmom in zakupom so:
-zakup je premoženjsko razmerje, zajem pa premoženjsko z elementi omejevanja osebne svobode
-zakup nastane s dvostranskim aktom, zajem z enostranskim
-pojem zajma je vezan na fevdalizem, pojem zakupa pa poznamo skozi skoraj celo zgodovino, tudi danes.
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

jessy napisal/-a:
lucky napisal/-a:Po moje je najbolje, če zadevo prebereš (tako sem naredila jaz), da dobiš celostno sliko o tem, za kaj gre, potem se pa dejstva in letnice ter ostale podatke naučiš, vendar z razumevanjem (s tem mislim, da se ne greš celih stavkov dobesedno na pamet piflat).
Koliko časa pa si potrebovala za učenje?
Zdaj sem drugič prebrala knjigi, grem prvič pisat marca, ampak vem, ker sem mela tudi na maturi zgodovino in ni tako zelo grozna.

Lp in veliko sreče vsem z učenjem :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Aja, sem mislila, da si s tem opravila že januarja, ko imaš toliko učenja za sabo. Si pa pridna. :P
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Januarja sem se lotila sociologije, zdaj pa zgodovino. In.. ja, moramo bit pridni, drugače ne bo drugega letnika jeseni :) :D
BlackBerry
Prispevkov: 68
Pridružen: 30. Sep 2010 12:20

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a BlackBerry »

Zdravo, zanima me, če bi mi lahko kdo odgovoril na vprašanja v knjigi od Škrubejke na strani 27?
LeeLoo
Prispevkov: 24
Pridružen: 16. Dec 2010 10:35

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a LeeLoo »

a mi lahko nekdo pove, kaj je iura propria. vem da so to partikularne pravne tradicije, ampak nimam pojma kaj naj bi to tako po "domače" pomenilo.
pa še kaj je razlika med partikularnimi pravnimi tradicijami in partik.pravnimi normami?

hvala hvala :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

LeeLoo napisal/-a:a mi lahko nekdo pove, kaj je iura propria. vem da so to partikularne pravne tradicije, ampak nimam pojma kaj naj bi to tako po "domače" pomenilo.
pa še kaj je razlika med partikularnimi pravnimi tradicijami in partik.pravnimi normami?

hvala hvala :)
Povej mi samo, kje si zasledila tako vprašanje ali je to tvoje lastno vprašanje?
Namreč, ne spomnim se, da bi v knjigi to bilo omenjano...
summer
Prispevkov: 20
Pridružen: 12. Dec 2010 14:02

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a summer »

Katero pravo pri razsojanju veže tudo vicedoma? :?:
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

dragoxxx napisal/-a:
LeeLoo napisal/-a:a mi lahko nekdo pove, kaj je iura propria. vem da so to partikularne pravne tradicije, ampak nimam pojma kaj naj bi to tako po "domače" pomenilo.
pa še kaj je razlika med partikularnimi pravnimi tradicijami in partik.pravnimi normami?

hvala hvala :)
Povej mi samo, kje si zasledila tako vprašanje ali je to tvoje lastno vprašanje?
Namreč, ne spomnim se, da bi v knjigi to bilo omenjano...
Veretno ga nisi zasledil, ker je omenjeno v novi knjigi od škrubejeve, sicer je že 2 mesca odkar sem jo prebirov vendar, če me spomin ne vara je kot primer iura proprie biu naveden Ptujski statut, tako da če malo sklepam(ker knjige trenutno nimam) to pomeni pravo določene skupnosti, vem da smo nekaj podobnega omenili na vajah.
summer
Prispevkov: 20
Pridružen: 12. Dec 2010 14:02

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a summer »

Ptujski statut je lep primer za iura propria in s tem za pravni partikularizem te dobe, ko so pravila po svojem izboru raznorodna, vsa pa prežeta z razvojem lokalne pravne tradicije.
Evo, citiran iz knjige ;)
Blade1
Prispevkov: 70
Pridružen: 19. Feb 2010 13:03

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Blade1 »

Dejte mi neki povedat, kaj ta nova knjiga pride zlo v poštev, glede na to, da imam vrhunsko rešene vaje? :) A je dosti drugačna k vilfan in/ali so kakšne specifične snovi za preštudirat tam? :)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Pomoje se da narest tut brez ;) lahko pa kdo drugače misl :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Jah, kaj naj rečem, mi lani nismo imeli te knjige, ampak upam si trditi, da vam ni treba preveč podrobno znati knjige Škrubejeve. Ne pravim, da jo ne preberite, prelistajte jo, osredotočite se na relevantne zadeve, vendar vam svetujem, da več časa posvetite Vilfanovi knjigi in vajam, pa bo brez problema :)
Blade1
Prispevkov: 70
Pridružen: 19. Feb 2010 13:03

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Blade1 »

No bom kr upošteval nasvete :) Hvala. Jutri jo grem v knjižnico iskat pa da jo prelistam malo :)
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Govori se, da ni treba znati 15. poglavja iz Vilfanove knjige - to je ena stran. Kako je s tem, če morda kdo ve?

Lp
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

lucky napisal/-a:Govori se, da ni treba znati 15. poglavja iz Vilfanove knjige - to je ena stran. Kako je s tem, če morda kdo ve?

Lp
Če mi poveš, o čem govori to poglavje, ti bom tkoj rekel :)
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Čisto zadnje je, mislim da o nekih novih nastankih prava al nekaj takega (po letu 1945).
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

lucky napisal/-a:Čisto zadnje je, mislim da o nekih novih nastankih prava al nekaj takega (po letu 1945).
Ustvarjanje novega pravnega reda NE pride v poštev. Jutri napišem glede preostalih poglavij, samo moram najti knjigo prej.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
lucky

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

denny.crane napisal/-a:
lucky napisal/-a:Čisto zadnje je, mislim da o nekih novih nastankih prava al nekaj takega (po letu 1945).
Ustvarjanje novega pravnega reda NE pride v poštev. Jutri napišem glede preostalih poglavij, samo moram najti knjigo prej.

Prijazen pozdrav, A
A knjiga te jezi in ovira :) Lahko prideš k meni, ti jo posodim, da napišeš :D:D:D:D Šalo na stran - hvala!

Lp :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

A se je možno naučiti za izpit v 1 tednu? :oops: Bila bi zelo hvaležna za kakršenkoli nasvet s strani tistih, ki imajo ta izpit že za sabo!
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

jessy napisal/-a:A se je možno naučiti za izpit v 1 tednu? :oops: Bila bi zelo hvaležna za kakršenkoli nasvet s strani tistih, ki imajo ta izpit že za sabo!
Časa ni ravno veliko vendar verjamem da se da naučit, vendar, če se nisi še čisto nič učila potem te čaka kar veliko dela, nauči se vilfana, ni treba na pamet ampak z razumevanjem, škrubejevo sam preleti in se namesto nje bolj posveti vajam, to bi po moje moglo zadostovati, za izpit, smo si pa ljudje različni, tako da najlažje sama oceniš koliko časa potrebuješ, sam sem si za socoilogijo in zgodovino skupaj vzeu 14 dni in je bilo časa več kot dovolj.
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: IZPIT MAREC 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

jessy napisal/-a:A se je možno naučiti za izpit v 1 tednu? :oops: Bila bi zelo hvaležna za kakršenkoli nasvet s strani tistih, ki imajo ta izpit že za sabo!
Težko.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Zaklenjeno

Vrni se na