Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Car »

Pozdravljeni,

Zanima me mnenje starejših kolegov, ki so z izpitom že opravili kaj pride v poštev, kaj se ni potrebno naučiti itd. Tudi tisti, ki hodite redno na predavanja, če sta karkoli profesorja omenila, bi rad vedel in verjetno še marsikdo :)

lp
katjas
Prispevkov: 51
Pridružen: 16. Dec 2010 20:22

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a katjas »

mene pa zanima, če je na izpitu obvezen ustni del, ter koliko točk je potrebno, da prideš nanj?
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

katjas napisal/-a:mene pa zanima, če je na izpitu obvezen ustni del, ter koliko točk je potrebno, da prideš nanj?
40-55 = ustni obvezen, 56+ = ustni po želji.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Čisto na kratko:
Naštudirajte knjigo Uvod v PZG + naštudirajte skripto + preletite oz. preberite svoje zapiske(če so kvalitetni, tudi njih naštudirajte) + preglejte vaje(knjiga doc. Škrubej).
Ker besedica "naštudirajte" zveni mogoče malce "nedoločno, vsebinsko odprto in nase vezuje določen rob dvoma"(mater, kako me te besede spominjajo na določenega predavatelja :D ), naj v našem primeru pomeni predvsem to, da se stvari ne piflate na pamet, ampak jih poskušate razumeti, ker je razumevanje pri tem predmetu ključnega pomena. Zatorej, če vam kaka stvar ni jasna, si jo natančno preberite v knjigi, preglejte vaje ter skripto/zapiske. Če vam še vedno ne bo jasna, lahko vprašate tukaj na forumu pod temo Tutorstvo PZG, ali pa najboljša rešitev-govorilne ure pri profesorju Simiču. :) Predvsem študente malce zmedejo splošne značilnosti zgodovinskih obdobij in če to ne vedo oz. so pozabili gimnazijsko snov, potem težko povezujejo stvari. V ta namen vam lahko podam splošen oris posameznih obdobij v prej omenjeni temi, seveda le, če želite.........No, na kratko bi to bilo to, pa bo! :D
Lp
P.S. NI TREBA CELOTNE KNJIGE UVOD V PZG PREDELATI! Mi smo lani lahko spustili poglavje Srbske ustave in pa Dubrovniški statut ter še neke obmorske srednjeveške pravne vire. Ne vem kako imate tokrat, ampak pomoje se ni kaj bistveno spremenilo.
Sonči
Prispevkov: 19
Pridružen: 06. Jan 2011 01:11

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Sonči »

Živjo,
mene pa zanima, če mogoče kdo ve, ali je samo za redne študente pogoj za pristop k prvem roku izpita doseženih 40% na kolokviju ali to velja tudi za izredne študente?

Hvala za info :D
Bili
Prispevkov: 97
Pridružen: 19. Dec 2008 15:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Bili »

Kukr jst vem samo za redne, ker imamo ponavljalci in izredni na voljo vse roke ;)
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Sonči napisal/-a:Živjo,
mene pa zanima, če mogoče kdo ve, ali je samo za redne študente pogoj za pristop k prvem roku izpita doseženih 40% na kolokviju ali to velja tudi za izredne študente?

Hvala za info :D
Samo za redne.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
katjas
Prispevkov: 51
Pridružen: 16. Dec 2010 20:22

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a katjas »

živjo
Prof. Simič je enkrat povedal, da je celotna Vilfanova knjiga nekje na netu.ne najdem je, zato bi prosila za link, če slučajno kdo ve.
hvala
_mc_
Prispevkov: 25
Pridružen: 25. Jan 2010 18:37

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a _mc_ »

Živjo!
A mi lahko kdo pove, katere snovi iz Simičeve knjige so izpuščene oz. jih ni treba znat?
Hvala
lucky

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

katjas napisal/-a:živjo
Prof. Simič je enkrat povedal, da je celotna Vilfanova knjiga nekje na netu.ne najdem je, zato bi prosila za link, če slučajno kdo ve.
hvala
Pomojem je kot elektronski vir na Cobissu.
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Mogoče sem jaz res malo trd v glavo, kar se zgodovine tiče, ampak meni se zdi tale Vilfanova knjiga res obupno napisana, neberljiva in še predvsem nerazumljiva. Zakaj imam tak odpor do zgodovine sem izvedel, ko sem začel prebirat komentar prof. Škrubej, kar je kot da bi Vilfanova knjiga dobila podnapise, saj naredi snov precej bolj razumljivo. Kar me edino skrbi je to, da ne omenja vseh stvari (upam, da vsaj glavne :)).
(to pišem predvsem zato, ker je nekdo v eni temi spraševal, če je za izpit dovolj samo vilfanova knjiga - tudi sam sem dolgo kolebal, ali bi nabavil knjigo škrubejeve ali ne, pa zdaj lahko mirno rečem, da se splača(skripta ni kaj dosti boljša, ker gre večinoma po vilfanovi knjigi))

Kdor bo študiral po novi Simičevi knjigi mu bo verjetno precej lažje :(
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ehh kolega, saj veste kdaj je bila Vilfanova knjiga napisana-v časih "prelestnega" komunizma! Tedaj so tud v drugih republikah imeli zanimiv način pisanja znanstvene literature, ki bi se ga dalo označiti kot:"malce preveč nakladati" :) :D
_mc_
Prispevkov: 25
Pridružen: 25. Jan 2010 18:37

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a _mc_ »

Zivjo!
Sem ponavljalka in zanima me ali se ta nova Vilfanova knjiga zelo razlikuje od ta stare oz. ali je ta stara še sploh primerna za izpit?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

_mc_ napisal/-a:Zivjo!
Sem ponavljalka in zanima me ali se ta nova Vilfanova knjiga zelo razlikuje od ta stare oz. ali je ta stara še sploh primerna za izpit?
Kaka stara in kaka nova knjiga od Vilfana?? :D
Kolegica, obstaja samo ena edina knjiga, ki še starejša kot je, pomoje ne more biti :)
Za izpit imate knjigo Uvod v PZG ter Pravna Zgodovina Slovencev(neobvezna) iz leta 1985 se mi zdi:)
To leto je izšla knjiga doc. Škrubej, Pravo v Zgodovini, ampak notri so komentarji vaj in odlomkov, ne pa komplementarno celotna izpitna snov.
Lp
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

No pa da začnemo s pripravami na izpit :D

Upam da mi zna kdo odgovoriti na tole vprašanje : A je Metod misionaril v neposredni bližini Velikomoravske ali Karniole? Opazila sem da bi lahko bil možen odgovor tudi Spodnja Panonija, ampak če nisem popolnoma vsega zamešala je pravzaprav Metod tam misionaril ali ne?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Urši napisal/-a:No pa da začnemo s pripravami na izpit :D

Upam da mi zna kdo odgovoriti na tole vprašanje : A je Metod misionaril v neposredni bližini Velikomoravske ali Karniole? Opazila sem da bi lahko bil možen odgovor tudi Spodnja Panonija, ampak če nisem popolnoma vsega zamešala je pravzaprav Metod tam misionaril ali ne?
Metod je misijonaril na območju Spodnje Panonije, saj je na poziv tamkajšnjega vladarja Koclja širil krščansko vero v slovanskem jeziku in uvajal slovansko bogoslužje. Sedaj to vprašanje tudi mene malce zmede, ker je pravzaprav možen odgovor oboje-Velikomoravska s tega vidika, ker je v obeh deželah v tistem obdobju bilo čutiti protifrankovsko razpoloženje, z vidika geografske bližine pa je bolj primeren odgovor v bližini Karniole. Verjetno je tudi argument, da je veliko nepojasnjenega o tej domnevni slovanski tvorbi kot gentilni kneževini, v prid trditvi, da je Metod misijonaril v bližini Karniole. Če je le še kaka možnost, vprašajte profesorja Simiča to, ker zna biti malce zavajajoče vprašanje :)
Lp
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Res hvala za tale odgovor. Sem brala še tvoje prejšnje odgovore pa morem rečt da če bi napisal skripto za pravno zgodovino bi te častile vse naslednje generacije brucov in bruck :D

Me pa še nekaj zanima....nevoljniški patent in patent o odpravi nesvobode je eno in isto ane :oops:
pinkfloyd
Prispevkov: 5
Pridružen: 08. Dec 2010 19:58

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a pinkfloyd »

a kdo ve česa ne pišemo iz vilfanove knjige?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Urši napisal/-a:Res hvala za tale odgovor. Sem brala še tvoje prejšnje odgovore pa morem rečt da če bi napisal skripto za pravno zgodovino bi te častile vse naslednje generacije brucov in bruck :D

Me pa še nekaj zanima....nevoljniški patent in patent o odpravi nesvobode je eno in isto ane :oops:
Hehe, se bom potrudil pa za naslednje leto spisal skriptico:) :)
Drugače pa ja, to je eno in isto.
Lp
onlyme
Prispevkov: 29
Pridružen: 12. Jan 2011 19:38

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a onlyme »

Živjo!
Zanima me, če kdo, ki obiskuje predavanja ve, ali bo jutrišnje predavanje mogoče namenjeno ponavljanju za izpit?
Hvala, Lp=)
Valia
Prispevkov: 39
Pridružen: 12. Avg 2010 08:54

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Valia »

Jutri bomo na predavanjih delali pregled civilnega prava.
4ty
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Jan 2011 12:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a 4ty »

Zanima me, če je kakšna dobra skripta za zgodovino in kje (če obstaja) se jo da dobit :)
pa odgovore na letošnjih vajah bi blo fino dobit, če ima kdo :D
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

O teh skriptah je bilo že preveč povedano :D najboljša je skripta, ki ima levo zgoraj kratici MŽ in jo lahko dobiš na pravnici pod literaturo ;)
Vaje maš pa tudi na forumu ampak so iz prejšnjih let in niso čisto enake ampak drugo dvomim da bo na forumu ;)
lucky

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz bom pretipkala vaje, ampak še ne vem, kdaj. In ko bom, objavim :)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

lucky napisal/-a:Jaz bom pretipkala vaje, ampak še ne vem, kdaj. In ko bom, objavim :)
Ooo kako zelo prijazno :D se priporočam da malce dopolnim moje :mrgreen:
Zaklenjeno

Vrni se na