Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Hedgehog
Prispevkov: 43
Pridružen: 27. Dec 2008 10:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Hedgehog »

Lepo bi prosila, če lahko kdo po spominu napiše, kateri citati oz. vsaj številko vaj, ki so bili v tem izpitu in sicer za skupino, ki je imela pri drugem vprašanju za pravilni odgovor Šparto...

Lp
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

gradivo za vaje 3...pa pri 6. vprašanju gre za oktroirano ustavo Franca Jožefa 1849?
Uporabniški avatar
Hedgehog
Prispevkov: 43
Pridružen: 27. Dec 2008 10:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Hedgehog »

Ja, za Šparto je jasno, da gre za vaje 3. Zanimajo pa me ostali citati, ker se jih res ne spomnim...
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Punipan »

Tisti, k ste mel Atene-kaj je bilo s tisto volilno pravico, je bila splošna al ne? Jaz sem napisala, da so obstajali volilni cenzusi, in da ni bila splošna. :oops:
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a carrie »

ni bila splošna.na ustnem mi je simič reku, da ni splošna zaradi nečesar v zvezi z davki ne spomnem se točno. ker so moral davke plačevat neki v tem smislu ...
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Da mal obudimo tole temo- gre (še) kdo zdej, 15.6., na izpit? ;)
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lalika »

Michelle napisal/-a:Da mal obudimo tole temo- gre (še) kdo zdej, 15.6., na izpit? ;)
js grem:)
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Sanja »

pa jst tut :D
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

ej kdo pa ta izpit sestavlu? k js mam na sumu da je prejšnga škrubi,se prav bo tega simič?
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Hopefully :P

Tale zadn izpit res ni bil nč kej fajn.. In ja, tud js mislm da ga je Škrubejeva sestavla.
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

jas grem tudi zdej na izpit...
sm že omenjala na forumu, ampak še enkrat bom.... ne glede na to kdo sestavlja izpit, vedno zahtevajo od nas enako... grem že tretjič na izpit in sploh nism opazla razlike v vprašanjih na zadnjih 2 izpitih... pa zraven sem še gledala stare izpite (več kot 10 starih izpitov) in se res ne more dojet kdo je sestavljal izpit, ker so vsi zmeraj zelo podobni... tako da, če nam je sojeno ruknt, bomo vseeno :D
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

Tut js grem na izpit zdaj. Drugič.

Nam je pa Simič povedu na zadnjem, da je oba letošnja testa sestavljala Škrubejeva.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

jaz grem tudi :)
sv28
Prispevkov: 14
Pridružen: 20. Maj 2010 14:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sv28 »

hey;)
jst bi pa prosila, če mi kdo na kratko razloži to Konverzijo o Karantaniji oz. potrdi, da prou razmišlam:D
in sicr....jst to tok razumm
Karantanija je bila najprej pod Borutom, nato Gorazdom in kasneje Hotimirjem....kje pride zdj Samo? pred Borutom al za? :) pa še to glede postavljanja kneza...v knigi pod točko Conversio o Karantaniji piše, da so Slovani Gorazda napravli za vojvodo ( tuki jst razumm da je biu to simboličen prenos vojvodske oblasti), njegovem nasledniku je pa ljudstvo podelilo vojvodstvo. Potem pa pod točko problemi staroslovanske družbe piše v tem smislu kot, da se je ustoličevanje razvilo iz prvotne volitve plemenskega starešine( se pravi, da ljudstvo podeli vojvostvo) v simboličen prenos vojvodske oblasti na novo postavljenega vojvodo. Se pravi ravno obratno...najprej je ljudstvo podelilo vojvodstvo, potem pa je prišlo do simboličnega prenosa, kjer so meli glavno vlogo kosezi. In ta druga teorija je meni bolj logična.
kaj pa vi mislte kaj je prou? :)

hvala za pomoč!!!
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Michelle »

sv28 napisal/-a:hey;)
jst bi pa prosila, če mi kdo na kratko razloži to Konverzijo o Karantaniji oz. potrdi, da prou razmišlam:D
in sicr....jst to tok razumm
Karantanija je bila najprej pod Borutom, nato Gorazdom in kasneje Hotimirjem....kje pride zdj Samo? pred Borutom al za? :)
Samova plemenska zveza je razpadla l. 658, medtem ko je prišel Gorazd na oblast po Borutovi smrti, tj. l. 749. Tko da je bil Samo pred Borutom ;)
sv28 napisal/-a:pa še to glede postavljanja kneza...v knigi pod točko Conversio o Karantaniji piše, da so Slovani Gorazda napravli za vojvodo ( tuki jst razumm da je biu to simboličen prenos vojvodske oblasti), njegovem nasledniku je pa ljudstvo podelilo vojvodstvo. Potem pa pod točko problemi staroslovanske družbe piše v tem smislu kot, da se je ustoličevanje razvilo iz prvotne volitve plemenskega starešine( se pravi, da ljudstvo podeli vojvostvo) v simboličen prenos vojvodske oblasti na novo postavljenega vojvodo. Se pravi ravno obratno...najprej je ljudstvo podelilo vojvodstvo, potem pa je prišlo do simboličnega prenosa, kjer so meli glavno vlogo kosezi. In ta druga teorija je meni bolj logična.
kaj pa vi mislte kaj je prou? :)
hvala za pomoč!!!
Js mislm, da je tkole: pri volitvah plemenskih starešin ni šlo za postavitev vojvode ampak pač plemenskih starešin in tud kosezov še ni in the picture :)
Kasneje (ko ni več plemenskih starešin) so kosezi svobodni kmetje in so nadomeščal zbor svobodnega ljudstva, ki je melo pred tem funkcijo volilnega telesa. Tko da je ustoličevanje primer prenosa oblasti s strani ljudstva (ki ga predstavljajo kosezi) na monarha (tega predstavlja vojvoda). Iz česar sledi, da sta bla tako Gorazd kot tud njegov naslednik (Hotimir?) ustoličena na enak način oz oba s strani kosezov.
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
sv28
Prispevkov: 14
Pridružen: 20. Maj 2010 14:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sv28 »

Michelle napisal/-a:
sv28 napisal/-a:hey;)
jst bi pa prosila, če mi kdo na kratko razloži to Konverzijo o Karantaniji oz. potrdi, da prou razmišlam:D
in sicr....jst to tok razumm
Karantanija je bila najprej pod Borutom, nato Gorazdom in kasneje Hotimirjem....kje pride zdj Samo? pred Borutom al za? :)
Samova plemenska zveza je razpadla l. 658, medtem ko je prišel Gorazd na oblast po Borutovi smrti, tj. l. 749. Tko da je bil Samo pred Borutom ;)
sv28 napisal/-a:pa še to glede postavljanja kneza...v knigi pod točko Conversio o Karantaniji piše, da so Slovani Gorazda napravli za vojvodo ( tuki jst razumm da je biu to simboličen prenos vojvodske oblasti), njegovem nasledniku je pa ljudstvo podelilo vojvodstvo. Potem pa pod točko problemi staroslovanske družbe piše v tem smislu kot, da se je ustoličevanje razvilo iz prvotne volitve plemenskega starešine( se pravi, da ljudstvo podeli vojvostvo) v simboličen prenos vojvodske oblasti na novo postavljenega vojvodo. Se pravi ravno obratno...najprej je ljudstvo podelilo vojvodstvo, potem pa je prišlo do simboličnega prenosa, kjer so meli glavno vlogo kosezi. In ta druga teorija je meni bolj logična.
kaj pa vi mislte kaj je prou? :)
hvala za pomoč!!!
Js mislm, da je tkole: pri volitvah plemenskih starešin ni šlo za postavitev vojvode ampak pač plemenskih starešin in tud kosezov še ni in the picture :)
Kasneje (ko ni več plemenskih starešin) so kosezi svobodni kmetje in so nadomeščal zbor svobodnega ljudstva, ki je melo pred tem funkcijo volilnega telesa. Tko da je ustoličevanje primer prenosa oblasti s strani ljudstva (ki ga predstavljajo kosezi) na monarha (tega predstavlja vojvoda). Iz česar sledi, da sta bla tako Gorazd kot tud njegov naslednik (Hotimir?) ustoličena na enak način oz oba s strani kosezov.


ampak v knigi piše... citiram: Pri tem je za pravno zgodovino posebno dragoceno, da so po besedah konverzije Slovani po Borutovi smrti prosili Franke, naj jim pošljejo Gorazda, ki je bil tedaj kot talec na Bavarskem in so ga potem "napravili za vojvodo". Pozneje je njegovemu nasledniku(Hotimirju) "ljudstvo podelilo vojvodstvo". se pravi, da nista bla oba na enak način ustoličena!
ah.....ta zgodovina je večno vprašanje....:S
mare
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Apr 2009 17:34

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mare »

mene zanima česa vsega NI treba znat za izpit, vem, da ne rabimo dubrovnika pa srbskih ustav. a je mogoče še katera taka snov, da se ne bi slučajno preveč naučil;)
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

a če je škrubi 2 pol po tega zdej simič? :D dej js bi tok rada ta izpit nardila ej,aaaaaaa
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Same here :P

Kok se pa kej natančno učite npr Poljički statut, Vinodolski zakon, tiste srbske pravne spomenike? :?
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
Uporabniški avatar
rollinG Stone.
Prispevkov: 4
Pridružen: 17. Apr 2010 14:18

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rollinG Stone. »

čau!
se opravičujem za off topic, ampak na oglasni deski še nisem zasledil objave, kdaj naj bi izpit v torek (15.6.) bil, ponedeljek pa bo v mojem primeru za to informacijo že prepozen. a kdo že ve, kdaj bo izpit? vsaj okvirno, dopoldan ali popoldan? (ko bi le bil popoldan :roll: )
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Sanja »

ponavad so izpiti dopoldan...
Bili
Prispevkov: 97
Pridružen: 19. Dec 2008 15:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Bili »

Zna bit dokaj zgodaj, k sm ga prvič šla pisat, se spomnm, da je bil ob 7ih zjutri :shock: :D razn če je zdj kej drgač k je bolonjc...
Uporabniški avatar
rollinG Stone.
Prispevkov: 4
Pridružen: 17. Apr 2010 14:18

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rollinG Stone. »

to, da so izpiti dopoldan, mi je itak jasno ;) ...si pa dovoljujem kanček upanja predvsem zato, ker bi mi dodatnih 8 ur ponavljanja v torek prišlo še kako prav (i blame the fifa world cup :lol: )...seveda, ČE BI BIL izpit popoldan. ampak to je le upanje... :D
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Sanja »

tut men bi prov pršlo še nekej urc učenja u tork zutri ja :D upejmo na najbolš :)
Rok
Prispevkov: 35
Pridružen: 22. Apr 2010 13:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Rok »

Evo, znana je ura za izpit... 8.00 .... tk da očitno nam ni namenjen, da bi še jutr dopoldne kej ponavlal... :D
Problemov ni! So le novi izzivi!
Odgovori

Vrni se na