Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a metulčica »

3.gre za običajno pravo, povezava s 1. vprašanjem, je, da so tudi starešine uporabljali običajno pravo.
Kaj to je pravilen odgovor al je povezava z tistimi jurati kokr je en napisu?
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

metulčica napisal/-a:3.gre za običajno pravo, povezava s 1. vprašanjem, je, da so tudi starešine uporabljali običajno pravo.
Kaj to je pravilen odgovor al je povezava z tistimi jurati kokr je en napisu?
nemore bit to praviln odgovor, ker je vladar imel vlogo zakonodajalca [oz. lahko je, sam moraš nekak napisat...povezat...] ... ma pa podobnost to, da gre za neke jurate ja.. ljudi, ki so pomnili.. spomin je kle glavn :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Hehe...včeraj sem mal razmišljal in mogoče je prav, da so v tistem odlomku v 3. vprašanju omenjeni jurati, ker pač so imeli dober spomin in ohranjali pravo...odlomek je bil vzet iz vinodolskega statuta, na vajah pa smo neki omenli da so to pristavi....zdej zbor stareši v času gilgameša-sumerci pač je lahko bil sestavljen iz juratov, glede na to pa da so sumerci bili ena izmed prvih civilizacij, ki so imeli od vladarja postavljeno pravo, je možen odgovor da je povezava med obemi vprašanji običajno pravo, saj kot prva civilizacija so imeli na voljo ohranjati in razvijati naprej pravo, ki med njimi ni bilo zapisano....lahko pa je mišlejno tudi da je povezava vidna v prenašanju pravnega znanja-juratih oz. živih zapisnikarjih:D
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

dragoxxx napisal/-a:Hehe...včeraj sem mal razmišljal in mogoče je prav, da so v tistem odlomku v 3. vprašanju omenjeni jurati, ker pač so imeli dober spomin in ohranjali pravo...odlomek je bil vzet iz vinodolskega statuta, na vajah pa smo neki omenli da so to pristavi....zdej zbor stareši v času gilgameša-sumerci pač je lahko bil sestavljen iz juratov, glede na to pa da so sumerci bili ena izmed prvih civilizacij, ki so imeli od vladarja postavljeno pravo, je možen odgovor da je povezava med obemi vprašanji običajno pravo, saj kot prva civilizacija so imeli na voljo ohranjati in razvijati naprej pravo, ki med njimi ni bilo zapisano....lahko pa je mišlejno tudi da je povezava vidna v prenašanju pravnega znanja-juratih oz. živih zapisnikarjih:D
sej zato pa pravm... odvisno kako si stvari povezu... :) velika verjetnost je glede juratov, spomin pa to..ohranjanje.. ker tko je tud v vinodolskem zakonu :) običajno..je malce manj verjetno, a še zmeraj verjeten :)
mal dvoumn, tko kt tist o tlaki.. pa o prevenciji mi je biu isto dvoumn :/
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a metulčica »

Najbolš pa je d sm js o tem razmišlala na izpitu pa nism napisala. :D
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

pa še mal nelogično bi blo, da bi kr 2x isto odgovoru v eni nalogi.. običajno-običajno :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Kaj pa si ti napisal na 8. vprašanje? :D ....ker js nisem najbolj razumel vprašanja kaj je še bil namen v preteklosti kaznovanja, ker splošna in specialna prevencija sta tud danes...na drugi strani pa poznamo sam ta dva namena, drugih nismo omenili:D
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

.
Zadnjič spremenil eldorado, dne 15. Jan 2010 21:51, skupaj popravljeno 1 krat.
kaw
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Jan 2009 18:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kaw »

wilier napisal/-a:
kaw napisal/-a:
manca napisal/-a:a je meu gdo že ustno??
Jaz sm ga imel in sicer pri simicu,imel sem isti test kot dragoxx in vecina je prav kakor je on napisal razen, da je tlaka odpravljena z zemlisko odvezo in mogoce se kaksna malenkost,drugace je pa simic zelo fejst mozakar :lol:
kaw a lahk poveš kak je zgledal, si še kej ustno odgovarjo, al je bil pisn del zadovoljiv
pa ocena je bla zadovoljiva??
Pač on pred tabo popravlja test, in ga ne komentira, nato sešteje točke in če si med 40 in 55 imaš ustni zagovor, če si pa nad 55 pa samo po želji, če želiš zviševati. Sam sem dobil 7- ko in raje nisem tvegal za višjo oceno in sem jo dal kar vpisati brez ustnega zagovora, mislim pa da je izpit ocenil zelo korektno. Vso srečo vsem, ki vas to še čaka!
snezko
Prispevkov: 22
Pridružen: 14. Jan 2010 11:58

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a snezko »

A je imel kdo že ustni izpit pri prof. Škrubej?? a ma isti sistem kot Simič??
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Dragi Eldorado, mi smo imeli tako vprašanje: Kakšen namen kazni je razviden iz odlomka? kakšen namen kazni so uporabljali še v preteklosti.....in js sem dal da namen kazni je specialna prevencija, ker je blo da ne strogost, temveč trajanje kazni najbolj prizadene človeško dušo, na drugo sm pa odgovoru splošna prevencija....kakor koli, želim ti veliko sreče na ustnem pa tud drugim in bomo vidli kako bo:D
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

dragoxxx napisal/-a:Dragi Eldorado, mi smo imeli tako vprašanje: Kakšen namen kazni je razviden iz odlomka? kakšen namen kazni so uporabljali še v preteklosti.....in js sem dal da namen kazni je specialna prevencija, ker je blo da ne strogost, temveč trajanje kazni najbolj prizadene človeško dušo, na drugo sm pa odgovoru splošna prevencija....kakor koli, želim ti veliko sreče na ustnem pa tud drugim in bomo vidli kako bo:D
mal drugačn ste mel vi vprašanje kot mi... ja nevem, bomo vidl :D evo kle še definicije... :)
# SPLOŠNA PREVENCIJA – namen kazni je zastraševanje, ki naj bi odvračalo od storitve zločinov
# SPECIALNA PREVENCIJA – poboljšanje storilca in odvrnitev od ponovne storitve kaznivega dejanja dobiva močnejši poudarek šele v teku razvoja
vse bolj razmišljam da je odgovor specialna praviln... ah, nevem krneki.. ne da se mi več razmišljat :D petk je :)
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buljat »

jst sm dal na 8ko da je iz kazni razvidno podaljsevanje kazni, kar kaze na notranjo spremembo cloveka, da so zagovarjali zivljenje in preprecevali stroge kazni(usmrtitve). drugi nameni kazni so bili se v okviru mascevanja, generalne in splosne prevencije.

ceprov je splosna prevencija ze pri prvem vprasanju recimo :P
*masha*
Prispevkov: 17
Pridružen: 13. Jan 2010 23:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *masha* »

a bi mogoče kdo vedu če je možno, da bi se točke upoštevale, če bi pri 8. vprašanju napisal "definicijo" prevencije in ne, da je to ta in ta prevencija, sam da jo opišeš pač? :shock:
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Boš izvedla na ustnem. Vsekakor boš mela priložnost pojasnit...
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Mene pa zanima če je že kdo od na forumu prisotnih imel ustni izpit pri docentki doktorici Katji Škrubej:D......pa če bi lahk na hiter povedal kak je blo, a je preveč zahtevna al kako?
fireball
Prispevkov: 32
Pridružen: 19. Nov 2009 17:43

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a fireball »

Js sem slišala, da je sicer zelo prijazna in na sploh v redu, ampak jih je zelo velik pometala v petek, kdor je mogu met zagovor..
blabla
Prispevkov: 49
Pridružen: 16. Jan 2010 16:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blabla »

eldorado napisal/-a:
eldorado napisal/-a:EKO, TOLE SO VPRAŠANJA, KI SEM JIH MEU JST… MAL DRUGAČNA :) NISO MEL VSI TAKIH… “A & B” TESTI SO BLI… PODČRTANA VPRAŠANJA SO DRUGAČNA OD UNIH…

»Gilgameš se je odpravil k mestnim vratom in nagovoril svoje…poslušali so ga starešine Uruka, mesta širših tržišč«
Zakaj so starešine prav posebej omenjene? Kakšno vlogo ima vladar?
2. »Karantancem je najprej oznanjeval vero škof Modest, ki ga je pod frankovskim kraljem Pipinom k njim poslal sveti Virgil«
Kaj nam pove to, da so bili škofi v Karantanijo poslani v času frankov, frankovskega kralja? Katere spremembe, poleg verskih, še prinesejo franki?
3.«Izbrani so bili…toda ne najstarejši, pač pa tisti, ki so se bolje spominjali zakonov svojih očetov in tega kar so slišali od svojih dedov«
Za kakšno pravo gre? Kakšna je povezava s 1. izpitnim vprašanjem?
4.«odprava tlake, enakost pred zakonom, podelitev služb ni odvisna od stanu in položaja«
V katerem obdobju vladar lahko objavi tak uvodni del? Katera šola (teorija) je podpirala enakost in katera odpravo tlake? Katere obveznosti so bile še odpravljene poleg tlake?
5. »S krajevno občino razumemo katastrsko občino…ki predstavlja samostojno celoto…«
Kaj so katastrske občine?
Zakaj so ravno v tistem času izvedli popis prebivalstva?
6. Kaj pomeni pojem obče pravo? Kateri del je znotraj občega prava najbolj zastarel, in se njegov institut kaže v novem ?zakonu?, ki razveljavi obče pravo? S čem ga nadomesti?
7.»Volilci poslancev izmed velikega posestva imajo sami svojo volilno skupino, ki voli deset poslancev«
Kaj je namen določbe? Kdo, poleg veleposestnikov, je še volil? Kako so omejevali predstavniške organe?
8.»Na človeškega duha ne naredi največjega učinka strogost kazni, temveč njeno trajanje«
Kakšen je namen kazni? Kdaj se pojavijo prostostne kazni?
ve kdo točen odgovor od prvega vprašanja?

2. pokristjanjevanje
novosti: fevdalizem, upravna ureditev
3. običajno pravo, drugega dela nisem napisala :P
4. v absolutizmu
naravnopravna šola, fiziokratizem
odprava osebne plati odvisnosti??
5. občine iz števnih oddelkov za davčne namene.
zaradi novačenja.
6. da je veljalo za vse.
to glede zastarelosti nisem vedla..sem napisala, da fevdno pravo..
nadomesti se s civilnim pravom?
8. specialna in splošna prevencija.
v 18. stoletju.

neki takega...

zdej naj še kdo prosim dopolni odgovore :D
*masha*
Prispevkov: 17
Pridružen: 13. Jan 2010 23:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *masha* »

hvala Zmaj :)
Uporabniški avatar
Hedgehog
Prispevkov: 43
Pridružen: 27. Dec 2008 10:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Hedgehog »

Rada bi samo dodala, da pri drugem vprašanju odgovor pokristjanjevanje ni pravilno, ker mi je to na ustem delu izpita prof. Škrubejeva izrecno povedala, da ni prav in da nismo na teološki fakulteti, zato naj nas to ne bi zanimalo. Povedala mi je tudi pravilen odgovor, ki si ga žal nisem zapomnila (trema:).

To povem samo za info, tudi jaz sem bila presenečena.
metulčica
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Jan 2010 10:49

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a metulčica »

Aha...Se spomneš mogoče še ostalih odgovorov?Sicr pa verjemi da jih je precej napisalo pokristjanjevanje.
Uporabniški avatar
Hedgehog
Prispevkov: 43
Pridružen: 27. Dec 2008 10:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Hedgehog »

Ostalo pa mislim, da je blabla prav napisala. Glede zgo bom tko rekla: potrebni so zelo zelo natančni odgovori in če res ne odgovoriš točno tisto kar zahtevajo, ne dobiš pik. Pač sej to je logično, sam rabiš bit res precizn. Tko da vsi k mate še ustni, veliko sreče:)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Točno sem vedel, da pokristjanjevanje ne bo prav...pač Škrubej:S.....kj mogoče pride prav če bi napisali da so pod oblastjo frankov, ki tukaj širijo krščanstvo in fevdalizem..ne vem js sem tko napisal, ker če to ni prav..pač nadoblast, fevdalizem, potem js ne vem kaj je pravilen odgovor resnično:S
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

dragoxxx napisal/-a:Točno sem vedel, da pokristjanjevanje ne bo prav...pač Škrubej:S.....kj mogoče pride prav če bi napisali da so pod oblastjo frankov, ki tukaj širijo krščanstvo in fevdalizem..ne vem js sem tko napisal, ker če to ni prav..pač nadoblast, fevdalizem, potem js ne vem kaj je pravilen odgovor resnično:S
jst sm pa vedu da ne more bit pokristjanjevanje, ker bi mogu bit vrstni red vprašanja postavljen drugače.. iz vprašanja sm jst razbrou, da je dala šrkubejeva poudarek na temu kao "kva hočm povedat s tem, da blablabla V ČASU FRANKOVSKEGA KRALJA".. upam da razumeš? :) odgovor je pa to, da so v tistem času karantanci že priznali frankovsko nadoblast.. kot vemo so najprej bli samostojni..do nekje sredine 8. stoletja ko priznajo bavarsko nadoblast, hkrati pa so si franki podredili tudi bavarce in zato pademo mi skp z bavarci pod franke... nevem, upam da sm biu dovolj jasn, a si razumeu? :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

popolnoma sem razumel eldorado....sej js sem tko napisal da pridemo pod frankovsko nadoblast 743 vendar ohranimo lastne kneze in notranjo samostojnost do 820-ljudevit posavski:D...hvala vseeno
Odgovori

Vrni se na